• Δεκεμβρίου 12, 2019, 03:46:33
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Το ptde.gr πρόκειται να κλείσει. Όσοι ενδιαφέρονται να συμμετέχουν ενεργά στη συνέχεια του φόρουμ παρακαλούνται να επικοινωνήσουν με τις συντονίστριες λιβελούλα, asimeniasfika, TheReader ή να στείλουν μήνυμα στο ptde.gr@gmail.com

Αποστολέας Θέμα: Κλιματική Αλλαγή(;)  (Αναγνώστηκε 12828 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Blade

• Νηπιαγωγείο!
  • **
  • Φύλο: Γυναίκα
Κλιματική Αλλαγή(;)
« στις: Μαρτίου 31, 2012, 19:43:32 »
Η Ωρα της Γης έφθασε!

Από τις 8.30 απόψε το βράδυ και για μία ώρα, οι πολίτες καλούνται να σβήσουν τα φώτα και να στείλουν αποφασιστικό μήνυμα συμμετοχής για την προστασία του περιβάλλοντος.
Για 4η χρονιά η χώρα θα συμμετάσχει στην Ώρα της Γης και δημόσιες υπηρεσίες, και νοικοκυριά θα σβήσουν τα φώτα.

Αποσυνδεδεμένος bananakounia

• Δευτεράκι!
Απ: Κλιματική Αλλαγή(;)
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 31, 2012, 20:13:35 »
Τι υποκριτικες ηλιθιοτητες! Μου θυμιζει την νηστεια καποιων ''χριστιανων''.
Μπορουμε να κατασπαταλαμε φυσικους πορους και να τρυπαμε τη γη για να αισχροκερδουν ορισμενες μεγα-εταιρειες αντι να εκμεταλευτουμε την ηλιακη ενεργεια. Αφηνουμε τις παλιες μπαταριες να σαπιζουν στα σκουπιδια,ενω δεν ανακυκλωνουμε ποτε τιποτα.αφηνουμε τις συσκευες συνεχεια ανοιχτες,τους πολιτικους να παιρνουν μιζες απο κατασκευες καταστροφικων για το περιβαλλον εργοστασιων αλλα δεν πειραζει. Ποιος χεστηκε για το μελλον του πλανητη αρκει να υπαρχει ωσπου εμεις να πεθανουμε;  Για ολα αυτα θα εξιλεωθουμε αν για μια ωρα ολοι κλεισουμε τα φωτα. Ηρωικο!

Αποσυνδεδεμένος asimeniasfika

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 31, 2012, 21:32:38 »
Έτσι, πες τα ρε μπανάνα.
Το ptde.gr πρόκειται να κλείσει σύντομα. Για πληροφορίες στείλτε πμ σε: λιβελούλα, asimeniasfika, TheReader

• Δευτεράκι!
« Απάντηση #3 στις: Μαρτίου 31, 2012, 21:56:40 »
Μα μωρε,ουτε τον εαυτο μου τον βγαζω απ εξω.γιατι μηπως εχω παει εγω ποτε σε
 καμια οικολογικη πορεια η εθελοντικη εργασια για δεντροφυτευση η καθαρισμο παραλιων η οτιδηποτε αλλο; Αλλα απλα μου τη σπαει η επιφαση συνειδησης και η υποκρισια.Ειμαστε σκατοεγωιστες και το ξερουμε κατα βαθος. Να κλεισουμε τα φωτα μια ωρα για να αποδειξουμε τι και σε ποιον δηλαδη; Κοροιδευομαστε μεταξυ μας;

Αποσυνδεδεμένος Tsioy

• Συντονιστής
  • Πεμπτάκι!
  • Φύλο: Άντρας
« Απάντηση #4 στις: Μαρτίου 31, 2012, 22:15:29 »
ούτως ή άλλως η προστασία του περιβάλλοντος προκύπτει από τον ανθρώπινο εγωισμό αφού φοβάται για την εξαφάνισή του.το όλο θέμα είναι να κρατηθούν οι υπάρχουσες περιβαλλοντικές συνθήκες στις οποίες επιβιώνει μέχρι στιγμής ο άνθρωπος.το περιβάλλον δεν παθαίνει τίποτα

• Δευτεράκι!
« Απάντηση #5 στις: Μαρτίου 31, 2012, 23:05:59 »
Δεν ειναι τοσο εγωιστικο.δεν αφορα μονο εμας αλλα και τις επομενες γενιες μετα απο μας.Αν αφορουσε μονο εμας θα νοιαζομασταν περισσοτερο αλλα οσον αφορα την υπαρξη μιας καλυτερης καταστασης για τις επομενες γενιες μετα απο μας,χεστηκαμε.
Τι εννοεις δεν παθαινει τιποτα ο πλανητης;
Βασικα την εχω και εγω αυτη την υποψια αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν ειναι οντως ετσι η απλα δεν ξερω αρκετα πραγματα για την οικολογια και το περιβαλλον

Αποσυνδεδεμένος Tsioy

• Συντονιστής
  • Πεμπτάκι!
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 01, 2012, 16:11:16 »
εννοώ εγωιστικό γενικότερα από την άποψη ότι προλαμβάνουμε καθαρά την επιβίωση του ανθρώπινου είδους,είτε αναφερόμαστε σε εμάς τώρα είτε στις επόμενες γενιές.δε νομίζω να σκέφτεται κανείς πρώτα την αδυναμία επιβίωσης του κουνουπιού ας πούμε ???
επίσης θέλω να πω ότι ακόμα και αν συμβαίνει ή θα συμβεί στο μέλλον κάποια ακραία περιβαλλοντική αλλαγή είναι γεγονός απόλυτα φυσιολογικό.ο πλανήτης θα περάσει μια μετάβαση όπου λόγω φυσικής επιλογής κάποια ζώα θα επιβιωσούν αλλά θα εξελιχτούν,κάποια θα εξαφανιστούν,κάποια καινούρια είδη θα εμφανιστούν.είναι κάτι που γινόταν από πάντα,σιγά τα αυγά

επίσης όπως συμβαίνει συνήθως,και για το φαινόμενο της κλιματικής αλλαγής και κυρίως του λεγόμενου ''φαινομένου του θερμοκηπίου'' υπάρχουν αρκετές αντιγνωμίες για το αν όντως υφίσταται,αν προκαλείται από το Co2 και ακόμα περίσσοτερο,μιας και τα στοιχεία δεν αποδεικνύουν το προηγούμενο,αν οφείλεται στην ανθρώπινη δραστηριότητα.

Αποσυνδεδεμένος Tsioy

• Συντονιστής
  • Πεμπτάκι!
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 01, 2012, 16:29:47 »
Ένα αρκετά ενδαφέρον ντοκιμαντέρ,το έδειξε και στο ΣΚΑΙ κάποια στιγμή:

http://www.youtube.com/watch?v=i4qn01Y-V54

και σε περίπτωση που βαριέστε να δείτε το ντοκιμαντέρ,μιας και κρατάει 50 λεπτά,ρίχτε μια ματιά  σε αυτό το κείμενο που βρήκα μόλις:

http://www.politismospolitis.org/archives/4229

• Δευτεράκι!
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 01, 2012, 20:18:21 »
Ρε περα απ'ολα αυτα,καποιες φορες μου χει τυχει να σκεφτω οτι η ανακυκλωση ειναι μουφα και οτι ειναι μια πολυ καλοφτιαγμενη κερδοφορα επιχειρηση με βιτρινα το καλο του πλανητη.
Εννοω πως οι συσκευες και τα τηλεφωνα που ριχνουμε στους ειδικους καδους και τα γυαλινα και τα πλαστικα μπουκαλια τα εργοστασια που τα επανεπεξεργαζονται για να βγαλουν καινουργια,δεν εχουν πολυ μεγαλυτερο κερδος απ'αυτη τη διαδικασια απ'το οτι αν  συνεχως θα επρεπε να κατασκευαζουν καινουργια ; μηπως ειμαι απλα πολυ καχυποπτη ομως;το χει σκεφτει και κανενας αλλος;