• Δεκεμβρίου 15, 2019, 05:41:54
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Παρακαλούμε να γράφετε με μικρούς, ελληνικούς χαρακτήρες.

Αποστολέας Θέμα: Ειδήσεις  (Αναγνώστηκε 207974 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Bagatelle

• Τεταρτάκι!
Απ: Ειδήσεις
« Απάντηση #27 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2011, 00:01:18 »
δεν ήξερα ότι ο παπαντρέου έχει γιό. αυτό ήταν είδηση

Αποσυνδεδεμένος Μαυρη Χηρα

• Τριτάκι!
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #28 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2011, 00:09:22 »
ειναι γιος του απο τον πρωτο του γαμο με μια κυπρια!οχι την δικη μας..αλλη!!

Αποσυνδεδεμένος Bagatelle

• Τεταρτάκι!
« Απάντηση #29 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2011, 00:18:53 »
άτσα!!!!

Αποσυνδεδεμένος dreamxr11

• Πτυχιούχος!
  • Διαχειριστής
  • Πεμπτάκι!
« Απάντηση #30 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2011, 00:25:00 »
ουτε εγω το ηξερα!  : %^
Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες.
"Bertrand Russell"

Αποσυνδεδεμένος fenia

• Πεμπτάκι!
« Απάντηση #31 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2011, 15:53:17 »
και το ότι ο πατέρας της έχει αυτή την ιδιότητα σημαίνει ότι είναι ok ματατζήδες να επιτίθονται κατά πάντων, χωρίς να υπάρχει λόγος; Δηλαδή θα λυπόμασταν περισσότερο αν συνέβαινε σε παιδί άλλου;
Εννοείται πως το παιδί είναι παιδί και δεν έχει σημασία ποιανου είναι,γι'αυτό είπα κι ότι δεν φταίει...
Ωστόσο,προκατειλημμένη απέναντι σε πουλημένους δεν πρόκειται να πάψω να είμαι,ώσπου να δω με τα μάτια μου πλήρη μεταστροφή.

Διαφωνώ με το να μην παίρνουν οι γονείς τα παιδιά στις πορείες.Ίσα ίσα που πρέπει,για μενα,να τα παίρνουν,για να μαθαίνουν από μικρά τι δυσκολίες τα περιμένουν.Κι εμένα με έπαιρνε ο πατέρας μου μικρή μαζί του και δεν έπαθα τίποτα.

Όσο για το ξύλο...ξύλο πέφτει εκεί που μπορεί να πέσει και χτυπάνε εκεί που μπορούν να χτυπήσουν.Άλλωστε για το λόγο αυτό γίνονται πορείες της ΑΔΕΔΥ και της ΓΣΕΕ.Οι πρόεδροι,μέλη του κυβερνώντος κόμματος οργανώνουν πορείες ξεσπάσματος με σκοπό να πέσει και λίγο ξύλο,για να τρομοκρατηθεί ο κόσμος.Απλά πράγματα.

Ωστόσο,δεν πέφτει ξύλο σε όλες τις πορείες και προσωπικά έχω κατέβει σε πάρα πολλές και δεν έχω κινδυνέψει ποτέ.Μια φορά έφαγα δακρυγόνα κι αυτό,όταν κατέβηκα σε πορεία για τον Αλέξανδρο το '08.
'Τί είναι,όμως,ο εαυτός;
Είναι η επιτομή όλων όσα θυμόμαστε.
Γι' αυτό και το τρομακτικό στον θάνατο
δεν είναι η απώλεια του μέλλοντος,
αλλά η απώλεια του παρελθόντος.'

Αποσυνδεδεμένος asimeniasfika

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
« Απάντηση #32 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2011, 14:53:36 »
Επικίνδυνα τοξικά σε επώνυμα ρούχα

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=389765&cid=4

Ρεπορτάζ: Τόνια Κανελλίδου

Ιδιαίτερα επικίνδυνες τοξικές χημικές ουσίες εντοπίστηκαν, μετά από ένα χρόνο έρευνας,  σε μερικές από τις πιο ακριβές μάρκες ρούχων. Οι συγκεκριμένες ουσίες  μπορούν να πλήξουν ζωτικά όργανα του ανθρώπινου οργανισμού και να προκαλέσουν βλάβες σε αυτά.

Η υπόθεση, σύμφωνα με την Greenpeace, ξεκίνησε από την αγορά, με σκοπό τον έλεγχο ρούχων από εταιρείες όπως οι : Adidas, Puma, Nike, Calvin Klein, Abercrombie & Fitch, Converse, H&M, Lacoste, GAP, Ralph Lauren και Kappa τα οποία κατασκευάζονται σε Μαλαισία, Φιλιππίνες, Βιετνάμ και Κίνα.

Από το σύνολο των δειγμάτων σε γυναικεία, αντρικά και παιδικά ρούχα που μπήκαν στο μικροσκόπιο τα 52 βρέθηκαν να περιέχουν την τοξική ένωση αιθοξυλιωμένη εννεϋλοφαινόλη (ΝΕΡ). Η ένωση αυτή, όταν το ρούχο πλυθεί, μετατρέπεται σε ένα ιδιαίτερα τοξικό και επικίνδυνο υποπροϊόν, τη νονυφαινόλη, το οποίο προκαλεί ορμονικές διαταραχές απειλώντας ως επί το πλείστον το αναπαραγωγικό και ανοσοποιητικό σύστημα.

«Θα πρέπει να σκέφτονται το βάρος της ετικέτας που κουβαλούν»

Μιλώντας στη zougla.gr ο πρόεδρος της Greenpeace Ελλάς, κ. Νίκος Χαραλαμπίδης, ανέφερε ότι «οι τοξικές αυτές ουσίες μιμούνται τη δράση των ορμονών που υπάρχουν σε ένα ζωντανό οργανισμό και μπορούν να προκαλέσουν βλάβες σε αυτόν. Αυτό που κάναμε εμείς, ως παγκόσμιος οργανισμός στο γραφείο μας στο Πεκίνο,  ήταν να πάρουμε δείγματα από πολλά προϊόντα, με διαφορετικές ετικέτες και ανακαλύψαμε με έκπληξη ότι τα προϊόντα αυτά είχαν παραχθεί όχι σε μία αλλά σε πολλές διαφορετικές χώρες. Για το λόγο αυτό ο πλήρης έλεγχος του κύκλου της παραγωγής τους χάνεται. Έτσι από αλλού μπορεί να προέρχεται το βαμβάκι από αλλού η συνθετική ίνα και αλλού να γίνεται η πλέξη η βαφή το ράψιμο και φυσικά αλλού το τελικό πακετάρισμα».

Με την επισήμανση αυτή του κ. Χαραλαμπίδη αντιλαμβανόμαστε ουσιαστικά και την «πηγή του κακού» που είναι οι διαφορετικοί κανόνες ποιότητας στα οποία ολοκληρώνονται τα πολυάριθμα στάδια της παραγωγής σε διαφορετικές χώρες. Αντιλαμβανόμαστε λοιπόν γιατί καμία από τις εταιρείες που κατηγορούνται επίσημα από την Greenpeace δεν μπορούν να έχουν την πλήρη ευθύνη του κύκλου παραγωγής των προϊόντων τους.

Για το συγκεκριμένο θέμα, απευθυνθήκαμε στον επιστημονικό συνεργάτη του Δημόκριτου κ. Νίκο  Κατσαρό οποίος ανέφερε χαρακτηριστικά «η αιθοξυλιωμένη νονυφαινόλη είναι ιδιαίτερα ύποπτη για ορμονικές διαταραχές  και δεν αποκλείεται να έχουν γραφεί και κάποια επιστημονικά άρθρα για την επιρροή της στο αναπαραγωγικό σύστημα». 

Η παραδοχή των εταιρειών

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι προαναφερόμενες εταιρείες «κατηγορήθηκαν» για την επικινδυνότητα των υλικών τους, αφού πρώτα αναγνώρισαν ότι τα προϊόντα που εξετάστηκαν δεν ήταν  μαϊμούδες.

Μόνο τέσσερις από αυτές, η Nike η Puma η Adidas και η H&M, δεσμεύτηκαν δημόσια ότι θα απαλλάξουν την παραγωγή τους, παρακολουθώντας την βήμα προς βήμα,  από τις ουσίες αυτές τουλάχιστον ως το 2020.

Οι υπόλοιπες  εξακολουθούν να τηρούν σιγήν ιχθύος και να παράγουν ρούχα που περιέχουν επικίνδυνες χημικές τοξικές ουσίες χωρίς να έχουν δεσμευτεί για το οτιδήποτε. 

Ο πρόεδρος της Greenpeace Ελλάδος αναφέρει χαρακτηριστικά:  «Η μεγάλη επιτυχία της προσπάθειας της μας είναι ότι κάποιες από τις μεγάλες εταιρείες έχουν δεσμευτεί δημόσια μέχρι το 2020 ότι θα έχουν έναν πλήρη κατάλογο παρακολούθησης όλων των υλικών, των συντηρητικών και των χρωστικών που χρησιμοποιούν. Μετά από την στοχευμένη πίεση εκατοντάδων χιλιάδων πολιτών από όλο τον κόσμο, οι εταιρείες άρχισαν να μπαίνουν σε μία λογική που θα έπρεπε να έχουν μπει από την αρχή στη λογική του να σκέφτονται ότι το βάρος της ετικέτας τους δεν επιτρέπει τέτοιου είδους λάθη, προχειρότητες και επικίνδυνες δραστηριότητες όπως αυτές στις οποίες εμπλέκονται τώρα».
Το ptde.gr πρόκειται να κλείσει σύντομα. Για πληροφορίες στείλτε πμ σε: λιβελούλα, asimeniasfika, TheReader

• Τριτάκι!
« Απάντηση #33 στις: Οκτωβρίου 01, 2011, 11:35:14 »
http://parallhlografos.wordpress.com/2011/09/28/theotokas/

Επιστολή παραίτησης του Νίκου Θεοτοκά

Την παραίτησή του από τη θέση του προέδρου του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Ιστορίας του Παντείου Πανεπιστημίου κατέθεσε ο καθηγητής Νίκος Θεοτοκάς. Παραθέτουμε την επιστολή που έστειλε στα μέλη της Γ.Σ. του Τμήματος και στον πρύτανη του Παντείου, με την ευχή η γενναία και έντιμη αυτή πολιτική πράξη να βρει μιμητές ανάμεσα στους πολλούς αξιόλογους πανεπιστημιακούς που, ευτυχώς, υπάρχουν (ακόμα) στα ιδρύματα της χώρας.

Αγαπητές και αγαπητοί συνάδελφοι,

Με λύπη μου, σας παρακαλώ να δεχθείτε την παραίτησή μου από τη θέση του Προέδρου του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Ιστορίας.

Όλα αυτά τα χρόνια υπηρέτησα, ενίοτε καθ’ υπερβολή, τις αρχές του δημοσίου και ακαδημαϊκού πανεπιστημίου εντός των ορίων που έθετε η κείμενη νομοθεσία.

Ο Νόμος 4000 και 9 (που προέκυψε χωρίς κανέναν διάλογο με τα Ιδρύματα, ψηφίστηκε από τρία κοινοβουλευτικά κόμματα  και δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ 195/06.09.2011) καταλύει, φοβάμαι, τη συνταγματική νομιμότητα, καταργεί τα συλλογικά όργανα και τον ακαδημαϊκό χαρακτήρα των ΑΕΙ, χειραγωγεί την έρευνα και προσβάλλει την αξιοπρέπεια των πανεπιστημιακών λειτουργών. Αντί, δηλαδή, να διορθώνει τα πολλά κακώς κείμενα, καταστρέφει τον ίδιον τον πανεπιστημιακό θεσμό.

Ωστόσο, ό,τι και να λέω κι ό,τι και να φοβάμαι, όσο και να συντάσσομαι με όσες και όσους ζητούν την κατάργησή του, ο 4009 είναι πλέον νόμος του κράτους.

Σύμφωνα με την υπ’ αρ. πρωτ. 106639/Β1 Εγκύκλιο του Ειδικού Γραμματέα Α.Ε. καθηγ. Β. Παπάζογλου, οι διοικήσεις των Τμημάτων (παρά τις ρητές διατάξεις οι οποίες τα καταργούν) θα συνεχίσουν να λειτουργούν ως τα τέλη της τρέχουσας ακαδημαϊκής χρονιάς «μέχρι την έκδοση των Π.Δ. για την μετατροπή των υφιστάμενων Τμημάτων σε Προγράμματα Σπουδών».

Αρνούμαι να συμβάλω ως πρόεδρος του Τμήματος στη διάλυσή του. Αρνούμαι να υπογράψω τις διοικητικές πράξεις που διαλύουν το επιστημονικό περιεχόμενο των προγραμμάτων σπουδών και των πτυχίων, που καταστρέφουν την οργανική σύνδεση της διδασκαλίας με την παραγωγή νέας γνώσης, που θέτουν σε «εργασιακή εφεδρεία» το ήδη αριθμητικά ελλιπές διοικητικό προσωπικό. Αρνούμαι να προωθήσω τις διαδικασίες που καταστρέφουν όσα, λίγα και σημαντικά, δημιουργήσαμε υπό εξαιρετικά αντίξοες συνθήκες. Αρνούμαι, τέλος, να αποδοκιμάσω έργοις (ως εκ της θεσμικής θέσης μου) τις δίκαιες αντιδράσεις των φοιτητών, ακόμη κι αν διαφωνώ ή δεν συμμερίζομαι τους τρόπους, τις μορφές ή τα πεπραγμένα του αγώνα τους.

Παρά την τυπική κατάργηση, θέλω να πω, των συλλογικών οργάνων, ας μην διαγράψουμε (παρά τα λάθη, τις υπερβολές ή τις αστοχίες) όσα μας έχουν κάνει περήφανες και περήφανους για τη δουλειά μας κι ας κρατήσουμε (παρά τα κελεύσματα των καιρών) ως κόρη οφθαλμού την εμμονή μας τις αξίες της επιστήμης και τις αρχές της συλλογικότητας και της δημοκρατίας. Αν το πετύχουμε αυτό, αν επιμένουμε να φυσάμε λίγο απ’ το οξυγόνο που κρατά η εκπνοή μας, θα μείνει αναμμένο το καρβουνάκι της ελπίδας. Και τότε, αν το καταφέρουμε αυτό το ασήκωτα ολίγο, πάλι εδώ θα είμαστε όλες και όλοι ν’ αλλάξουμε τα πράγματα ή να φτιάξουμε τους συσχετισμούς για τη μεταλλαγή τους δια της συμμετοχής.

Συναδελφικά, Νίκος Θεοτοκάς

• Τριτάκι!
« Απάντηση #34 στις: Οκτωβρίου 04, 2011, 18:26:59 »
Να μας ζήσει η ελληνική αστυνομία!το βίντεο είναι από χθεσινή συγκέντρωση διαμαρτυρίας μαθητών λυκείου της Νέας Σμύρνης έξω από την Βουλή!

http://www.youtube.com/watch?v=LoHc-Q6UNSQ&feature=player_embedded

Αποσυνδεδεμένος fenia

• Πεμπτάκι!
« Απάντηση #35 στις: Οκτωβρίου 05, 2011, 13:13:31 »
Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει βέβαια.

Τετάρτη, 5 Οκτωβρίου 2011
Ένας 9χρονος έγραψε...

Αυτό μου το έγραψε μαθητής μου της Δ' τάξης σήμερα με αφορμή την παγκόσμια ημέρα των εκπαιδευτικών...
Δεν έχω αλλάξει τίποτα από το πρωτότυπο!Διαβάστε λοιπόν!

Οι εκπαιδευτικοί είναι οι άνθρωποι που μας διδάσκουν, μας βοηθούν να μάθουμε πράγματα που δεν ξέρουμε.
Μας δίνουν τις βάσεις λίγο-λίγο για το μέλλον μας.
Οι δάσκαλοι και οι καθηγητές μας καθοδηγούν στις μικρές κοινωνίες των σχολείων, για να βγούμε μορφωμένοι και ψυχικά και πνευματικά ισχυροί.
Είναι εκείνοι που αναλαμβάνουν να παιδαγωγούν παιδιά από ανύπαρκτες οικογένειες.
Είναι οι άνθρωποι που πρέπει να σέβεται το κράτος γιατί δίνουν πολλά σε μας τα παιδιά.

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/10/9.html#more
'Τί είναι,όμως,ο εαυτός;
Είναι η επιτομή όλων όσα θυμόμαστε.
Γι' αυτό και το τρομακτικό στον θάνατο
δεν είναι η απώλεια του μέλλοντος,
αλλά η απώλεια του παρελθόντος.'