• Δεκεμβρίου 14, 2019, 02:55:29
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Παρακαλούμε να γράφετε με μικρούς, ελληνικούς χαρακτήρες.

Αποστολέας Θέμα: Δωρεάν επιπλέον χώρος στο Dropbox  (Αναγνώστηκε 22567 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Δωρεάν επιπλέον χώρος στο Dropbox
« Απάντηση #18 στις: Οκτωβρίου 19, 2012, 22:42:00 »
Έκανα λογαριασμό μέσω του μέηλ του Παν/μιου και έχω 5,5GB. Καλή φάση...Ρε δεν το ήξερα τόσο καιρό και κουβαλάω τόσα στικ...

Αποσυνδεδεμένος MavriGata

• Νηπιαγωγείο!
  • **
« Απάντηση #19 στις: Οκτωβρίου 19, 2012, 23:51:11 »
Εγώ θεωρώ άβολο το dropbox όταν είναι εγκατεστημένο στον υπολογιστή. Ό,τι αρχείο έχεις στο φάκελο dropbox, δε μπορείς να το ταξινομήσεις κανονικά στα έγγραφά σου, πρέπει ντε και καλά να το έχεις εκεί για να είναι και στο ίντερνετ. Γι' αυτό έχω μόνο το λογαριασμό στο dropbox κι ανεβάζω εκεί ό,τι θέλω, όποτε θέλω κάνω log in και το κατεβάζω.

χμμ... ναι, αλλά μπορείς να έχεις συντομεύσεις των αρχείων ή των φακέλων που έχεις στο dropbox ταξινομημένες στους φακέλους που σε βολεύουν, εγώ τουλάχιστον έτσι κάνω...
το εγκατεστημένο στον υπολογιστή συμφέρει επίσης όταν χρησιμοποιείς παραπάνω από έναν (notebook / tablet? ??? ), οπότε δεν χρειάζεται να είσαι συνέχεια στο ιντερνετ, μόνον όταν θέλεις να συγχρονίσεις

Για να σε δεχτεί πρέπει να πατήσεις την επιβεβαίωση από το e-mail που θα σου στείλουν, μέιλ το οποίο...δεν μπορείς να δεις!

Όσοι δώσατε πανεπιστημιακό μέηλ στο dropbox, ξαναδοκιμάστε login εδώ (username χωρίς το @primedu.uoa.gr, μόνο το speYYXXXXX κομμάτι από το μέηλ στο οποίο έστειλε επιβεβαίωση το dropbox)

hint: βάλτε ό,τι username / password χρησιμοποιείτε στον εύδοξο ή στο my-studies

Έκανα λογαριασμό μέσω του μέηλ του Παν/μιου και έχω 5,5GB. Καλή φάση...Ρε δεν το ήξερα τόσο καιρό και κουβαλάω τόσα στικ...

Είδες??? Άντε, τώρα που το έμαθες πες το σε όοοοολον τον μεταπτυχιακό και προπτυχιακό κόσμο του ΕΚΠΑ που ξέρεις, να πάμε για τα 8GB bonus!!!

: '>    ευχαριστώ όσους χρησιμοποίησαν το link μου, αν θέλετε να κερδίσετε λίγο ακόμα χώρο, ολοκληρώστε το get started (έχει οδηγίες)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 19, 2012, 23:54:02 από MavriGata »
Μην ξυπνάτε αυτούς που ονειρεύονται. Ξυπνήστε αυτούς που κοιμούνται.

All the world 's a stage, and all the men and women merely players. They have their exits and their entrances; and one man in his time plays many parts.

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
« Απάντηση #20 στις: Οκτωβρίου 20, 2012, 01:01:02 »
Επειδή πρώτη φορά το ακούω αυτό, ό,τι αρχείo βάζω στο φάκελο του Drop μπορώ να το ανακτήσω σε οποιονδήποτε υπολογιστή; Χρειάζομαι βέβαια σύνδεση στο ίντερνετ ε;

Αποσυνδεδεμένος CunduLunaVini

• Πεμπτάκι!
« Απάντηση #21 στις: Οκτωβρίου 20, 2012, 01:27:39 »
Ναι.
Επίσης, μπορείς να μοιραστείς αρχεία με άλλους, χωρίς να ανταλλάσσετε φλασάκια κλπ.

• Νηπιαγωγείο!
  • **
« Απάντηση #22 στις: Οκτωβρίου 20, 2012, 02:24:01 »
Επειδή πρώτη φορά το ακούω αυτό, ό,τι αρχείo βάζω στο φάκελο του Drop μπορώ να το ανακτήσω σε οποιονδήποτε υπολογιστή; Χρειάζομαι βέβαια σύνδεση στο ίντερνετ ε;

Ας το πιάσουμε από την αρχή και με όλες τις ανατριχιαστικές λεπτομέρειες... Ας πούμε Σ (σπίτι) τον υπολογιστή στον οποίο έχεις εγκαταστήσει το dropbox. Σε αυτόν τον υπολογιστή έχεις σίγουρα το φάκελο dropbox, στον οποίο υποθέτουμε ότι φτιάχνεις ένα αρχείο. Αυτό το αρχείο θέλεις να το ανακτήσεις από μια συσκευή (υπολογιστή, smartphone, οτινάναιτελοσπάντων) που ονομάζουμε Α (αλλού).

Για να δεις το αρχείο που έφτιαξες στον Σ από κάποια συσκευή Α υπάρχουν δυο(μιση) τρόποι:
***Βασική προϋπόθεση είναι αφού φτιαχτεί το αρχείο ο Σ να βρεθεί στο ίντερνετ έστω για λίγο, ώστε να ανεβάσει το αρχείο στο λογαριασμό σου***
1ος τρόπος: Αν η Α δεν έχει εγκατεστημένο dropbox, πρέπει να συνδεθείς στο ίντερνετ, να συνδεθείς στο dropbox κ να βρεις τα αρχεία σου από εκεί.
2ος τρόπος: Αν η Α έχει εγκατεστημένο dropbox υπάρχουν 2 περιπτώσεις:
     -- Να είναι συνδεδεμένο σε λογαριασμό διαφορετικό από τον δικό σου, οπότε ο πιο σύντομος δρόμος είναι να το κάνεις πάλι μέσω browser (1ος τρόπος)
     -- Να είναι συνδεδεμένο στο δικό σου λογαριασμό (συνήθως όταν είναι δική σου συσκευή), οπότε απλώς βρίσκεις τα αρχεία σου από τον φάκελο dropbox. Για να μπορείς να το κάνεις αυτό, θα πρέπει η Α να έχει συνδεθεί στο ίντερνετ, έστω και για λίγο, αφού συνδεθεί η Σ,ώστε να κατεβάσει το αρχείο από το λογαριασμό σου (δες τα *** πιο πάνω)

Ελπίζω να μη σε έμπλεξα χειρότερα... σε γενικές γραμμές αυτό που λες είναι σωστό πάντως!
...αν θέλεις μπορώ να ξαναδοκιμάσω την επεξήγηση χωρίς όρους υπολογιστών...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 20, 2012, 02:31:40 από MavriGata »

All the world 's a stage, and all the men and women merely players. They have their exits and their entrances; and one man in his time plays many parts.

Αποσυνδεδεμένος billitsa8

• Πρωτάκι!
« Απάντηση #23 στις: Οκτωβρίου 20, 2012, 17:17:30 »
εμένα ο αδερφός μου έχει εγκαταστήσει πολύ πιο πρίν από μένα το dropbox στον υπολογιστή οπότε δεν μπορώ να κερδίσω επιπλέον MB όπως λέει στο  get started.....
αντί να καταριέσαι το σκοτάδι, άναψε ένα κεράκι! :)

• Νηπιαγωγείο!
  • **
« Απάντηση #24 στις: Οκτωβρίου 20, 2012, 17:58:59 »
εμένα ο αδερφός μου έχει εγκαταστήσει πολύ πιο πρίν από μένα το dropbox στον υπολογιστή οπότε δεν μπορώ να κερδίσω επιπλέον MB όπως λέει στο  get started.....
Δοκίμασε να το ξαναεγκαταστήστεις σε διαφορετικό φάκελο

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
« Απάντηση #25 στις: Οκτωβρίου 20, 2012, 18:15:08 »
Kaτάλαβα πολύ καλά Μαύρη Γάτα! Αλλά δυστυχώς θα μου είναι μάλλον άχρηστο μιας και πουθενά στο Παν/μιο δεν υπάρχει wifi (εκτός βεβαίως από τη Νομίκη!!). Και στη Μαράσλειο που κάνουμε μάθημα, ούτε λόγος για σύνδεση...

Αποσυνδεδεμένος asimeniasfika

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
« Απάντηση #26 στις: Οκτωβρίου 20, 2012, 18:18:40 »
Wi-fi έχει και στη βιβλιοθήκη του οικονομικού πάντως.
Το ptde.gr πρόκειται να κλείσει σύντομα. Για πληροφορίες στείλτε πμ σε: λιβελούλα, asimeniasfika, TheReader