• Οκτώβριος 20, 2018, 16:00:40
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Παρακαλούμε να γράφετε με μικρούς, ελληνικούς χαρακτήρες.

Αποστολέας Θέμα: Αναγνώριση πτυχίων κολλεγίων  (Αναγνώστηκε 15770 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fenia

• Πεμπτάκι!
Απ: Αναγνώριση πτυχίων κολλεγίων
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 23:22:43 »
Αφού η διάταξη ήταν στο τελευταίο μνημόνιο  με ημερομηνία 12-11-2013.Το τσέκαρα στην εφημερίδα της Κυβέρνησης.Οπότε δεν ξέρουμε ακόμα τι θα γίνει,ούτε σε ό,τι αφορά τον ΑΣΕΠ.
'Τί είναι,όμως,ο εαυτός;
Είναι η επιτομή όλων όσα θυμόμαστε.
Γι' αυτό και το τρομακτικό στον θάνατο
δεν είναι η απώλεια του μέλλοντος,
αλλά η απώλεια του παρελθόντος.'

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 00:21:48 »
Θα στο εξηγήσω με παράδειγμα,όπως το βλέπω εγώ.
Πρωτίστως,λαμβάνοντας υπ'όψιν την οικονομική κατάσταση την οποία βιώνουμε πόσοι θα έχουν τη δυνατότητα να σπουδάσουν σε ένα κολλέγιο αν δεν γράψουν στις πανελλήνιες;Δηλαδή αν είσαι φτωχός στρώσου και διάβασε κι αν δεν τα καταφέρεις,δεν πειράζει,κάνε κάτι άλλο.Ενω αν δεν γράψεις καλά,αλλά ο μπαμπάς σου έχει λεφτά,το πτυχίο αξίζει 5.000 ευρώ κι είναι δικό σου σε 3 χρόνια.Νομίζω πιο άδικο δεν θα μπορούσε να είναι ένα σύστημα.Η παιδεία πρέπει να είναι δημόσια και δωρεάν ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ εξίσου.

Το να υπάρχουν και ιδιωτικα Πανεπιστήμια δε σημαίνει ότι καταργείται η δημόσια εκπαίδευση. Πάρτε ως παράδειγμα τα ιδιωτικα σχολεία. Κάποιοι έχουν χρήματα και φοιτούν εκεί. Αυτό δεν απαγορεύει σε μένα και σε σένα να δώσουμε Πανελλήνιες πχ, αλλά ούτε και σε αυτα τα παιδιά που φοιτούν εκεί.

Δεύτερον, γιατί χρησιμοποιείς εκφράσεις " τα λεφτά του μπαμπά?" Δηλ ο φοιτητής που σπουδάζει στο δημόσιο ΠΤΔΕ αλλά είναι από επαρχία, πάλι με τα λεφτά του μπαμπά δε σπουδάζει? Τα χρήματα, θέλοντας και μη, σου δίνουν επιλογές. Είναι στην ευχέρεια σου να τις εκμεταλλευθείς.

Ως προς την ποιότητα των κολλεγίων, εννοείται πως στο μυαλό μας το δημόσιο Παν/μιο θα είναι πάντα καλύτερο, αλλά αυτό δε στέκει ως επιχείρημα. Ανήκει απλώς στη σφαίρα της φαντασίας. Όπως υπάρχουν εξαιρετικά ιδιωτικα σχολεία και αλλά τόσα εξαιρετικά δημόσια, έτσι υπάρχουν και σχολεία Gtp δημόσια και ιδιωτικα.

Σίγουρα, δε μου αρέσει ο new York college να δώσει ΑΣΕΠ πχ, αλλά αυτό δεν είναι επιχείρημα.

Αποσυνδεδεμένος VibeZ

• Συντονιστής
  • Πρωτάκι!
  • Φύλο: Άντρας
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 00:38:26 »
Νομίζω έχω σκέφτεί ένα καλό λόγο για τον οποίο δεν θα πρέπει να δέχεται το κράτος το δικό μας πτυχίο να είναι ισότιμο με τις ιδιωτικές αναγνωρίσεις:
Επειδή πτυχίο θα πει πιστοποίηση γνώσεων και κατά κάποιο τρόπο εγγύηση. Άρα το να αναγνωρίζει το κράτος ΟΛΑ τα ευρωπαικά ιδιωτικά πανεπιστήμια θα πει ότι πρέπει πρώτα να έχει αξιολογήσει το πρόγραμμα σπουδών τους και να έχει ελέγξει τα αποτελέσματα των εξεταστικών καθώς και τους εκπαιδευτικούς του.
Ακόμα και στην περίπτωση που συνέβαινε κάτι τέτοιο, τότε μάλλον προσωπικά θα έδινα στον καθένα την άδεια να αποκαλεί ένα τέτοιο ιδιωτικό πανεπιστήμιο "δημόσιο". Κατά τη γνώμη μου πτυχία από δημόσια μεν και ιδιωτικά δε, δεν πρέπει να είναι ισότιμα ακριβώς επειδή δεν μπορεί (ή τουλάχιστον δεν συνηθίζει) το κράτος τα εμπλέκεται στα ενδοπανεπιστημιακά των ιδιωτικών.

Σε 'μένα μια καπιταλιστική αναλαμπή φαντάζει το παρόν μέτρο.
Το ζήτημα είναι να συνειδητοποιήσουμε όλοι μας σα φοιτητές ΑΝ και αν ναι, ΓΙΑΤΙ είναι αντισυμφεροντολογικά τα μέτρα μέσα από διάλογο αληθινό χωρίς άγχη και μίση. Και μόνο τότε θα μπορεί το φαινόμενο να αντιμετωπιστεί. Αν  σ υ μ μ ε τ έ χ ο υ μ ε  !
Life begins at the end of your comfort zone. .

Αποσυνδεδεμένος fenia

• Πεμπτάκι!
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 01:16:02 »

Το να υπάρχουν και ιδιωτικα Πανεπιστήμια δε σημαίνει ότι καταργείται η δημόσια εκπαίδευση. Πάρτε ως παράδειγμα τα ιδιωτικα σχολεία. Κάποιοι έχουν χρήματα και φοιτούν εκεί. Αυτό δεν απαγορεύει σε μένα και σε σένα να δώσουμε Πανελλήνιες πχ, αλλά ούτε και σε αυτα τα παιδιά που φοιτούν εκεί.

Ναι,αλλά η εισαγωγή στο Πανεπιστήμιο είναι απολύτως ισότιμη.Τα ιδιωτικά δεν σου εξασφαλίζουν θέση σε Πανεπιστήμιο,ενώ το κολλέγιο θα σου εξασφαλίζει πτυχίο.Δεν νομίζω πως είναι το ίδιο.

'Τί είναι,όμως,ο εαυτός;

Αποσυνδεδεμένος Υπεργαλαξιακός άρχων του φόρουμ

• Συντονιστής
  • Δευτεράκι!
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 16:46:23 »

Ναι,αλλά η εισαγωγή στο Πανεπιστήμιο είναι απολύτως ισότιμη.Τα ιδιωτικά δεν σου εξασφαλίζουν θέση σε Πανεπιστήμιο,ενώ το κολλέγιο θα σου εξασφαλίζει πτυχίο.Δεν νομίζω πως είναι το ίδιο.

Συμφωνώ! Γενικά οι πανελλήνιες θεωρούνται αξιοκρατική διαδικασία.. Είτε είσαι σε ιδιωτικό είτε σε δημόσιο σχολείο δεν τις αποφεύγεις (εκτός αν φύγεις για πανεπιστήμιο του εξωτερικού).. Αντίθετα, τα Ιδιωτικά Πανεπιστήμια στην ουσία θα είναι μια παράκαμψη των πανελληνίων μόνο για όσους έχουν χρήματα για τα δίδακτρα τους....

Από την άλλη βέβαια η παράκαμψη υπάρχει ήδη μέσω των σπουδών στο εξωτερικό.... Οι έχωντες πάντα ξεγλιστρούσαν και θα συνεχίσουν να ξεγλιστρούν... Καλώς ή κακώς, δε μπορείς σα χώρα να κλειστείς στο καβούκι σου και να πεις οτι αναγνωρίζεις μόνο τα δικά σου ιδρύματα....

Το σημαντικό τώρα είναι να επιδιώξουμε όσα κολλέγια αναγνωριστούν να έχουν ένα άλφα επίπεδο.... Να τεθούν αυστηρά κριτήρια..... Επουδενί δε πρέπει να γίνουμε σα την Αγγλία, με άπειρα gtp ιδρύματα όπου ο πάει ο κάθε καρμοίρης και σπουδάζει.... (Μα θα σκάσω ρε παιδιά, αυτός το ζωντόβολο ο Πέτρος ο Κοκκαλης να έχει κάνει τόσες σπουδές....... Δυστυχώς έτσι είναι ο κόσμος.....)

Το παρήγορο είναι οτι στην Ελλάδα τα Δημόσια Πανεπιστήμια έχουν και θα έχουν το πάνω χέρι... Έχουν τη φήμη και την αίγλη... Και αυτό γιατί "επιλέγουν" μέσω των πανελληνίων τους καλύτερους.... Στη συνείδηση μας είναι μπροστά..... Τί να σου πει δηλαδή ένα κολέγιο που προσελκύει συνήθως όσους απέτυχαν στις πανελλήνιες? Είναι θέμα ποιότητας φοιτητών που προσελκύεις....

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 19:48:25 »
Το είναι ποιότητα και το τι όχι, νομίζω πως μπορείς να το απαντήσεις Άγη. Αν και θα έχω την απορία "what the hell is quality".

Προσωπικα δεν πιστεύω ότι το πρώτο κριτήριο πια είναι το τι βάζει ένα Πανεπιστήμιο αλλά το τι βγάζει. Μπορεί πχ το Πτδε να έχει τους αριστούχους, αλλά τελικά να αποφοιτούν οι μισοί πχ και να είναι άνεργοι. Η αριστεια μετράει, αλλά πια μετράει και τι κανείς με ένα πτυχίο.

Συμφωνώ ότι μπορεί τα κολλεγια να μοιράζουν πληθώρα πτυχίων μόνο γιατί ο άλλος πληρώνει. Όμως τα σοβαρά δεν το κάνουν. Το αν έχουμε σοβαρά κολλεγια στην Ελλάδα είναι άλλο ζήτημα. Προσωπικα, αν τα κριτηρια για την ίδρυση ενός κολλεγίου είναι τα ίδια με ενός δημοσίου ΑΕΙ, δηλ οι καθηγητές να έχουν διδακτορικό κτλ ή η αξιολόγηση να γίνεται και σε αυτα όπως και στα δημόσια, δεν έχω λόγο να αμφισβητησω την ποιότητα του. Ίσα ίσα που θα έχουν και καλύτερες υποδομές, εφόσον αυτό θα πλασάρουν.

Επιπλέον, σκεφτείτε τα χιλιάδες πτυχία δασκάλων και γιατρών εκ Βουλγαρίας και εκ Ρουμανίας που έχουν αναγνωριστεί και τώρα οι απόφοιτοι αυτοί είναι μόνιμοι ή έχουν ιατρεία κτλ. Αυτα τα δημόσια Πανεπιστήμια δηλ είναι καλύτερα? Τα εμπιστεύεστε περισσότερο από μια ιδιωτική ιατρική σχολή στην Ελλάδα υπό καθεστώς λειτουργίας ιδιο με αυτό ενός δημοσίου Πανεπιστημίου?

Αποσυνδεδεμένος Υπεργαλαξιακός άρχων του φόρουμ

• Συντονιστής
  • Δευτεράκι!
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 23:23:58 »
Άρα γυρίζουμε πάλι στη συζήτηση περί αυστηρών κριτηρίων λειτουργίας......

Λυδία, οι εισροές επηρεάζουν ευθέως τις εκροές κατά τη γνώμη μου, και το ανάποδο.... Αν όντως οι απόφοιτοι του ΠΤΔΕ είναι κατά 50% άνεργοι τότε αυτομάτως θα αλλάξουν και οι εισροές, με πτώση της βάσης της σχολής... Συμφωνώ ωστόσο με το σχόλιο σου.... Και εκτός από εισροές και εκροές θα πρέπει να δούμε και τις διαδικασίες που ακολουθούνται εντός του ιδρύματος κατά τη διάρκεια της φοίτησης...

Ωστόσο δε μιλούσα τόσο για το πότε ένα ίδρυμα ΕΙΝΑΙ ποιοτικό, αλλά για το πότε ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ποιοτικό από τη κοινωνία... Δεν πιστεύω οτι την αίγλη που απολαμβάνει μια υψηλόβαθμη (δημόσια) σχολή στην Ελλάδα θα μπορέσει να την αποκτήσει ιδιωτικό ίδρυμα όταν παίρνει όποιο φοιτητή να 'ναι.. Τώρα αν θέσει αυστηρά κριτήρια εισαγωγής, αυτό αλλάζει τα πράγματα.......

Αποσυνδεδεμένος fenia

• Πεμπτάκι!
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 01:32:27 »
Δεν νομίζω ότι στο όνομα του κέρδους θα έθετε κανένα κολλέγιο στενά,αξιοκρατικά κριτήρια;Αλλά και γιατί να το κάνει;

Προσωπικά,θεωρώ πως ως δάσκαλοι πρέπει να είμαστε υπέρμαχοι των ίσων ευκαιριών,άρα και της δημόσιας παιδείας.Κι όταν λέω δημόσια παιδεία δεν εννοώ να μείνει όπως έχει με τα στραβά της,αλλά να βελτιωθεί και να προσφέρει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο αυτά που θεωρητικά θα προσέφερε ο καλύτερος ιδιωτικός φορέας.
Το αγαθό της παιδείας δεν μπορεί σε καμιά περίπτωση να τίθεται υπό διαπραγμάτευση με πελατειακούς όρους...(!!!)Μου φαίνεται απαράδεκτο κι απορώ πως το αποδεχόμαστε ως φυσιολογικό(ναι,φυσικά συμπεριλαμβάνω τα ιδιωτικά σχολεία,τα φροντιστήρια αγγλικών και ελληνικών κι ό,τι άλλο).

Αν το εκπαιδευτικό μας σύστημα,λοιπόν,ήταν όπως έπρεπε δεν θα χρειαζόταν να μας έρχονται γιατροί από τη Ρουμανία,την Ιταλία και όπου αλλού.Ούτε θα αναγκάζονταν να φύγουν,αλλά ούτε και θα τους δεχόμασταν ισότιμα.
'Τί είναι,όμως,ο εαυτός;

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 01:38:22 »
Τα σχόλια μου ήταν γενικά πιο πολύ και όχι τόσο επικεντρωμενα στα όσα είπες, για να μην παρεξηγηθώ...

Όσο για τα input output μην έχεις στο μυαλό σου το ΠΤΔΕ που όντως έπεσε η βάση. Δες μια Νομική, μια Ιατρική. Υψηλόβαθμες εδώ και χρόνια.

Εννοείται πως το δημόσιο Πανεπιστήμιο θα είναι πάντα στην καρδιά μας πρώτο, γιατί είναι θέμα κουλτούρας κοινωνίας πια.. Βέβαια, και ο ιδιωτικός τομέας λειτουργεί καλά και σταδιακά κερδίζει έδαφος (πχ ιδιωτική ασφάλεια υγείας κτλ) αλλά δεν ανταγωνίζεται το πανεπιστήμιο. Εκτός αν ανοίξει ένα Harvard εδώ και τρέξουμε όλοι.... :-P