• Δεκεμβρίου 13, 2019, 11:03:27
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Το ptde.gr πρόκειται να κλείσει. Όσοι ενδιαφέρονται να συμμετέχουν ενεργά στη συνέχεια του φόρουμ παρακαλούνται να επικοινωνήσουν με τις συντονίστριες λιβελούλα, asimeniasfika, TheReader ή να στείλουν μήνυμα στο ptde.gr@gmail.com

Αποστολέας Θέμα: Kατατακτήριες εξετάσεις για το ΠΤΔΕ  (Αναγνώστηκε 198496 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vasiliki.bat

• Προνήπιο!
  • *
Απ: Kατατακτήριες εξετάσεις για το ΠΤΔΕ
« Απάντηση #702 στις: Νοεμβρίου 08, 2019, 13:34:35 »
Η apodrasi τα έχει γράψει περιληπτικά πιο πάνω...
να προσθέσω οτι εδινε λέξεις και να γράψεις όλη την εξελιξη στο χρόνο πχ μπάνιο < ιταλική bagno < λατινική balneum < balineum < αρχαία ελληνική βαλανεῖον (αντιδάνειο)
τώρα από τη θεωρία επειδή βάζει Σ/Λ με πολλες ερωτήσεις μπαίνουν από τα τρία βιβλία, συν μια μικρης ανάπτυξης

Επίσης θεωρίες αγωγής ήταν ένα συνδυαστικό ερώτημα... ρόλος εκπαιδευτικού σύγχρονο σχολείο κ αξίες (κάπως έτσι/ ήταν τρείς γραμμές θέμα)....χρειάζεται να έχεις γενική εικόνα όλης της ύλης (κυρίως, για μένα, ζητήματα που κολλάνε σχεδον σε κάθε θέμα: αξίες, σχολικό κλίμα, συστήματα, ολίγον απο ψυχολογία)

Στις εξετάσεις έρχονται περίπου 200 άτομα
Αλλα την τελευταία μέρα ούτε οι μισοί!
οπότε οι πιθανότητες να περάσετε είναι πολλές...
Επίσης η βάση ήταν τραγικα χαμηλή
Νομίζω πήραν περίπου 30 άτομα.
Μην τα παρατήσετε, να πάτε και τις 3 μέρες ανεξάρτητα από το πως θα γράψετε.... Μπορεί να μην γράψουν οι άλλοι καλά, κ εσείς λίγο καλύτερα....παίζουν πολλά ρόλο κ φυσικά η τύχη...

καλή επιτυχία...
  : wink2

Καλησπέρα παιδιά,
Σκοπεύω να δώσω και εγώ φέτος και δυστυχώς επειδή είμαι της θετικής τα χω δει σκούρα με τη γλωσσολογία . Του Μπαμπινιώτη τουλάχιστον είναι ευανάγνωστο  και κατανοητό σε μεγάλο βαθμο. Αυτού του Lyons με έχει παιδεψει βδομάδες. Αν γνωρίζει κάτι περισσότερο κανείς για τα θέματα γλωσσας-περα από αυτά που ήδη αναφέρονται στο σαιτ-  ή έστω έναν μπουσουλα που να δώσουμε πιο πολύ έμφαση θα βοηθούσε πάρα πολύ..
Ευχαριστωωωω..

Αποσυνδεδεμένος Vlachouli

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #703 στις: Νοεμβρίου 08, 2019, 21:10:50 »
Ευχαριστούμε πολύ ..και όσους μας έδωσαν τα φώτα τους για τις περσινές εξετάσεις. Να είστε καλά παιδιά..

Αποσυνδεδεμένος MarDim

• Προνήπιο!
  • *
Κατατακτήριες εξετάσεις για το ΠΤΔΕ
« Απάντηση #704 στις: Νοεμβρίου 09, 2019, 14:21:52 »
Καλησπέρα!! Αποφάσισα να δώσω φέτος κατατακτήριες στο παιδαγωγικό. Έχω ξεκινήσει το διάβασμα αλλά επειδή ως παιδί θεωρητικής αλλά και πρώτο πτυχίο στη φιλολογία δεν έχω καλή σχέση με τα μαθηματικά, ήθελα να με κατατοπίσει κάποιος στο τι χρειάζεται να διαβάσω από τα προτεινόμενα συγγράμματα στα μαθητικά και φυσικά πού να δώσω προτεραιότητα. Σας ευχαριστώ!!

Αποσυνδεδεμένος ele22

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #705 στις: Νοεμβρίου 11, 2019, 08:57:10 »
Καλημέρα παιδιά...και εγώ νομίζω θέλω λίγο μια κατεύθυνση στα μαθηματικά...Επίσης,η αίτηση μπορεί να σταλεί και ταχυδρομικά?

Αποσυνδεδεμένος Vasiliki.bat

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #706 στις: Νοεμβρίου 11, 2019, 11:37:05 »
για αίτηση μέσω ταχυδρομείο
ξέρω ότι για μεταπτυχιακό δέχονται...αλλά για κατατακτήριες δεν ξέρω...
καλύτερα τηλ στη γραμματεία
Τμήμα Φοιτητικών Θεμάτων: τηλ. 3688198
Τμήμα Μεταπτυχιακών Θεμάτων: τηλ. 2103688197
e:mail secr@primedu.uoa.gr

Τώρα για τα μαθηματικά:
δεν το έχω κ δεν μπορώ να βοηθήσω ιδιαίτερα...
από/σε αυτά τα σημαντικα που σας έγραψε  η apodrasi
επαναλαμβάνω & συμπληρώνω

διδακτική &  διαιρετότητα (γενικά απ ότι έχω καταλάβει βάζει και απ τα 2), και
το τελευταίο θέμα ήταν 1 πρόβλημα (νομίζω με κάτι γραμματόσημα :τιμες αγορας/πώλησης, έκπτωση κλπ-υπήρχε στην ύλη) - συνήθως μπαίνει 1 πρόβλημα (οπότε δώστε βαρύτητα στα προβλήματα, γενικά είναι εύκολα κ έτσι πιθανόν να έχετε ένα θέμα)...

...δε θα μπορούσα να προτείνω να αφαιρεθεί κάτι από την ύλη... αλλά, θα έδινα ίσως σ αυτά μεγαλύτερη βαρύτητα

μέσα στη σχολή του αρέσει επίσης, η μαθηματικη λογική (ταυτολογία κλπ), συστήματα αρίθμησης με εξισώσεις, διαιρετότητα και κριτήρια, εκπ και μκδ, κλπ

επίσης δεν έβαλε τιποτα απο σύνολα  /μήπως βάλει φέτος; 

ελπίζω να μην ξεχνάω κάτι...
καλή δύναμη!!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 11, 2019, 11:39:46 από Vasiliki.bat »

Αποσυνδεδεμένος apodrasi

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #707 στις: Νοεμβρίου 30, 2019, 07:11:40 »
Δε θυμάμαι αν είναι στην ύλη σας αλλά μέσα στη σχολή βάζει και διοφαντικές εξισώσεις και πρώτους αριθμούς.
Κάποιος ρώτησε για προβλήματα πρακτικής αριθμητικής. Πέρυσι ήταν αστείο το πρόβλημα, επιπέδου δημοτικού, δε χρειαζόταν να έχεις διαβάσει τίποτα για το περσινό. Επειδή έχω δει και δύσκολα προβλήματα στα θέματα, καλό θα ήταν να διαβάσετε τα κεφ 6 και 7 από Μεθοδολογία Λύσης Αριθμητικών Προβλημάτων των Δημάκου και Μπρουχούτα. Ξέρω να συστήσω προβλήματα πρακτικής αριθμητικής αλλά δεν το κάνω, θα φάτε τσάμπα το χρόνο, μπορεί και να απογοητευτείτε, είστε ΟΚ με αυτά τα δυο κεφάλαια. Επίσης θυμήθηκα ότι βάζει αποδείξεις πολύ απλές -πάλι από τα βιβλία- και ιδιότητες (επιμεριστική, αντιμεταθετική, προσεταιριστική).  Διαβάστε ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ!

Όπως σας είπε η Βασιλική, μην εγκαταλείψετε αν δεν γράφετε καλά. Καλή επιτυχία!!

Αποσυνδεδεμένος Vlachouli

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #708 στις: Δεκεμβρίου 01, 2019, 14:57:32 »
Καλησπέρα παιδιά,
Ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται φέτος με τις ημερομηνίες των κατατακτηρίων? γνωρίζει κανείς..?πάντα τόσο αργούν να βγουν? Είχα επικοινωνήσει με γραμματεία και με ενημέρωσαν για το πρώτο δεκαήμερο 3 διαδοχικές ημέρες απόγευμα..αλλά από όσο βλέπω ακόμα τίποτα. Για όσους εργαζόμαστε δύσκολο να κανονίσουμε τελευταία στιγμή..   : dontknow