• Δεκεμβρίου 06, 2019, 23:38:53
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Παρακαλούμε να γράφετε με μικρούς, ελληνικούς χαρακτήρες.

Αποστολέας Θέμα: Ημερήσιος τύπος  (Αναγνώστηκε 103067 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Nuria

• Επισκέπτης
Απ: Ημερήσιος τύπος
« Απάντηση #45 στις: Μαΐου 27, 2012, 18:18:49 »
και τότε τίποτα δεν θα το κανε. Ήταν συνειδητή του επιλογή να πιει το κώνειο.

Αποσυνδεδεμένος Bagatelle

• Τεταρτάκι!
« Απάντηση #46 στις: Μαΐου 29, 2012, 22:53:31 »
πολύ εντύπωση μου κάνει αυτό.
πώς και τόσο πείσμα το Ίδρυα Ωνάση για τη δίκη του Σωκράτη;
γράφει ότι είχε οργανώσει και πέρσυ ίδια εκδήλωση, το προσέξατε;

εσείς τί πιστεύετε; αθώος ή ένοχος;

Αποσυνδεδεμένος CunduLunaVini

• Πεμπτάκι!
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #47 στις: Μαΐου 29, 2012, 23:15:03 »
Αθώος για τους ανοιχτόμυαλους, ένοχος για εκείνους που δεν τους συνέφεραν τα λεγόμενά του. Σημασία έχει ότι έμεινε στην ιστορία με την καταδίκη του.

και τότε τίποτα δεν θα το κανε. Ήταν συνειδητή του επιλογή να πιει το κώνειο.

Δέσποινα, θα μπορούσες να το αναλύσεις περισσότερο αυτό; Πώς το ξέρουμε;  Ήταν κάποια πράξη αυτοθυσίας για να μπει στο μάτι των εχθρών του και να τον θαυμάσουν οι οπαδοί του;

Nuria

• Επισκέπτης
« Απάντηση #48 στις: Μαΐου 29, 2012, 23:18:06 »
ήταν θέμα συμμόρφωσης με τους νόμους. Από τη στιγμή που τον έκριναν ένοχο για κάποια πράγματα, έπρεπε- κατά τη συνείδησή του- να εφαρμόσει το νόμο που προέβλεπε σε αυτή την περίπτωση την κατάποση του κωνείου. Θα μπορούσε να μην το κάνει, οι μαθητές του τον παρακάλεσαν να μην το κάνει  και μάλιστα, σχεδίαζαν την απόδρασή του. Εκείνος όμως ήταν ανένδοτος. Τάδε έγραψεν ο Πλάτων, βέβαια (στο διάλογο Κρίτων). Κανείς δεν ήταν μπροστά!
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 29, 2012, 23:20:23 από Nuria »

Αποσυνδεδεμένος CunduLunaVini

• Πεμπτάκι!
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #49 στις: Μαΐου 29, 2012, 23:43:01 »
Όχι πως μπορώ εγώ να ξέρω για να εκφέρω γνώμη, αλλά πιστεύω πως η τόσο νομοταγής στάση του ενέχει μια δόση ειρωνίας απέναντι σ'εκείνους που τον ήθελαν νεκρό. Δηλαδή, ναι μεν τους αμφισβητούσε και τους περιφρονούσε, ωστόσο υποτάχθηκε εκούσια στη δική τους νομοθεσία (αν κάνω λάθος εδώ,διορθώστε με). Και αν υποθέσουμε ότι δεν το έκανε επειδή τους φοβότανε, τότε αφενός μεν έδειχνε με αυτό το τρόπο στους ιθύνοντες πόσο λίγο τους υπολόγιζε, αφετέρου δε εξυψώθηκε στα μάτια των οπαδών του κάνοντας μια θριαμβευτική "έξοδο"...

Αποσυνδεδεμένος Tsioy

• Συντονιστής
  • Πεμπτάκι!
  • Φύλο: Άντρας
« Απάντηση #50 στις: Μαΐου 30, 2012, 16:25:56 »
συγνώμη που παρεμβαίνω : tongue

«Διαστρεβλώνουν την πραγματικότητα»
Καταδικάζει ο Πάπας την κάλυψη του σκανδάλου Vatileaks από τα μέσα ενημέρωσης

http://news.in.gr/world/article/?aid=1231198222

Αποσυνδεδεμένος indianchief

• Τριτάκι!
« Απάντηση #51 στις: Μαΐου 30, 2012, 22:48:45 »

δεν το κατάλαβα ρε παιδιά το τελευταίο. διέρευσαν στο τύπο έγγραφα του Βατικανού που εξέθεσαν την Εκκλησία;

Αποσυνδεδεμένος Tsioy

• Συντονιστής
  • Πεμπτάκι!
  • Φύλο: Άντρας
« Απάντηση #52 στις: Μαΐου 31, 2012, 15:04:40 »
ακριβώς
τσέκαρε εδώ:http://panosz.wordpress.com/2012/05/25/mihelis-193/

το τι διέρευσε βέβαια είναι το λιγότερο,όχι πράγματα που δεν είναι ευρέως γνωστά,που δεν διαρέουν συνέχεια και στο κάτω κάτω εγώ τα λεφτά μου δε τους τα ακουμπάω οπότε χέστηκα.

αυτό που με εκνευρίζει είναι ότι αντί να ασχοληθεί η δικαιοσύνη με τις παρανομίες του βατικανού,ασχολείται με το αν είναι ο μπλάτλερ αυτός που παρέδωσε τα μυστικά έγγραφα στον τύπο και αν είχε συνεργούς.Και μάλιστα το βατικανό τον έχει τον μπάτλερ φρουρούμενο μέσα για καταδίκη έως και 30 χρόνια.αν τόσο πολύ το βατικανό και ο πάπας σοκαρίζονται απ'όλα αυτά γιατί δεν το βλέπουν σαν ευλογία το ότι κάποιος τα φέρνει στο φως,αφού προφανώς δε τα ξέρουν και ας πάρθηκαν τα έγγραφα μέσα από τα ανώτερα δωμάτιά τους;και η δικαιοσύνη γιατί δε ξεκιάει έρευνες και ασχολείται με το μπάτλερ;
αν είναι δυνατόν δηλαδή

«Ο μπάτλερ το έκανε -αλλά όχι μόνος του», λέει το Βατικανό: Κατηγορίες για παράνομη κατοχή απόρρητων εγγράφων απαγγέλθηκαν και επισήμως το Σάββατο στον μπάτλερ του Πάπα στην υπόθεση διαρροής διαβαθμισμένων εγγράφων, ακόμη και επιστολών προς τον Βενέδικτο ΙΣτ', με τις αρχές να ανακοινώνουν πως γίνεται εντατική έρευνα για το εάν υπάρχουν συνεργοί.

Ο 46χρονος Πάολο Γκαμπριέλε παραμένει φρουρούμενος σε ασφαλή αίθουσα εντός του Βατικανού (το οποίο δεν έχει κρατητήρια) και εάν κριθεί ένοχος μπορεί να του επιβληθεί ποινή φυλάκισης ακόμη και 30 ετών για παράνομη κατοχή εγγράφων αρχηγού κράτους.

Σου λένε δηλαδή ότι είναι παράνομο να βγάζεις άπλυτα κρατών και εκκλησιών στη φόρα,ως απόρητα έγγραφα.τι θα πει απόρητα έγγραφα;είναι απλώς η νόμιμη κάλυψη του παρακράτους και της διαφθοράς.
εγώ γιατί δε μπορώ να έχω απόρητο έγγραφο την εφορία μου από το κράτος;

Αποσυνδεδεμένος indianchief

• Τριτάκι!
« Απάντηση #53 στις: Μαΐου 31, 2012, 17:23:48 »

μάλιστα, Βατοπαίδι δηλαδή.

εσένα παιδί μου να μην σου κάνει εντύπωση. πολιτική και θρησκευτική εξουσία είναι αδερφάκια.