• Δεκεμβρίου 14, 2019, 02:55:53
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Για οποιαδήποτε ανακοίνωση, πληροφορία ή άλλου είδους επικοινωνία σχετική με το ptde.gr-που δεν καλύπτεται ήδη από το site-μπορείτε να μας στείλετε e-mail στο ptde.gr@gmail.com

Αποστολέας Θέμα: Έκδοση ακαδημαϊκής ταυτότητας - πάσο  (Αναγνώστηκε 16678 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Bagatelle

• Τεταρτάκι!
Απ: Έκδοση ακαδημαϊκής ταυτότητας - πάσο
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2012, 14:34:18 »
άλλο πράγμα είναι το να είσαι ενημερωμένος κι ευαισθητοποιημένος γύρω από το θέμα κι άλλο πράγμα να το δηλώνεις επισήμως σε ένα έγγραφο σαν τη "νέα ακαδημαϊκή ταυτότητά" μας.

Είναι μια πληροφορία άσχετη με την φοιτητική ιδιότητα.

Επιπλέον, εμφανίζεται από το πουθενά χωρίς να εχει προηγηθεί καμία σχετική συζήτηση.
Δεν είναι ένα θέμα, πιστεύω, με το οποίο είμαστε σαν κοινωνία εξοικειωμένοι, αλλά ο καθένας έχει μια άποψη αγνώστου προελεύσεως. Θέλω να πω πως ελάχιστοι είναι εκείνοι που έχουν μελετήσει τις απόψεις επιστημόνων και τις θέσεις κοινωνικών φορέων επί του θέματος και αμφιβάλλω για το αν με αφορμή το πάσο θα κάτσουν να το κάνουν. Πώς να απαντήσεις σοβαρά λοιπόν σε ένα τέτοιο ερώτημα, όταν ο προβληματισμός σου βρίσκεται στο επίπεδο "ναι καλό είναι, είναι ανθρωπιστικό" ή "όχι, με τίποτα".

Αποσυνδεδεμένος sporaki

• Νηπιαγωγείο!
  • **
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2012, 16:44:30 »
Σε λίγα χρόνια μας βλέπω με μια κάρτα για όλες τις δουλειές, πιστωτική, ταυτότητα, φοιτητική/σχολική/επαγγελματική, που θα τη χτυπάμε σε μηχανήματα στα ΜΜΜ (βλ. σύστημα Λονδίνου) και κατά την είσοδο και έξοδο στα εργαστήρια, θα ακούμε μουσική-γιατί θα είναι και memory stick και μη σας πω θα είναι και άδεια οδήγησης, πιστοποιητικό γεννήσεως, διαβατήριο, πορτοφόλι και θα ενημερώνεται συστηματικά για τα αποτελέσματα των ιατρικών εξετάσεων-οπότε θα περιέχει και το ιατρικό ιστορικό και φυσικά, όπως μας καταντάνε, θα σημειώνεται και η πολιτική μας προτίμηση... Jesus παιδια ενας να σε πετυχει με την καρτα και να δει οτι εισαι δωρητης σε αρπαξε και σου πηρε τα οργανα ξερω γω.. Θελουν να μας κανουν κινουμενους στοχους?

Αποσυνδεδεμένος asimeniasfika

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2012, 16:52:10 »
Συμφωνώ, παιδιά. Όταν δεν ξέρεις το σκοπό του να δηλώσεις δημόσια κάτι τέτοιο και ξέρεις πως δεν υπάρχει η κατάλληλη παιδεία των ανθρώπων για να καταλάβουν τι σημαίνει η δωρεά οργάνων, κάτι τέτοια πρέπει να αποφεύγονται. Πρόκειται πιθανότατα για κακή αντιγραφή κάποιου συστήματος ξένης χώρας.
Το ptde.gr πρόκειται να κλείσει σύντομα. Για πληροφορίες στείλτε πμ σε: λιβελούλα, asimeniasfika, TheReader

Αποσυνδεδεμένος EK

• Νηπιαγωγείο!
  • **
« Απάντηση #12 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2012, 19:12:15 »
Χαίρομαι που μοιραζόμαστε την ίδια άποψη, γιατί είχα αρχίσει να αισθάνομαι τύψεις που δήλωσα αμέσως "όχι". Είναι δυνατόν να γράψω στο πάσο μου ότι είμαι δωρητής οργάνων; Δε φτάνει που η εγκληματικότητα έχει φτάσει σε απίστευτα επίπεδα, να έχουμε κι άλλο λόγο να φοβόμαστε τώρα... Μπορεί αυτή να είναι μια υπερβολική διατύπωση της συγκεκριμένης άποψης, αλλά δεν μπορείτε να πείτε ότι δεν ισχύει!!! : omg

Αποσυνδεδεμένος Bagatelle

• Τεταρτάκι!
« Απάντηση #13 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2012, 23:58:55 »
δεν υπάρχει και η δυνατότητα να μην αναφέρεται καν??
αφού λέει προαιρετικά

Αποσυνδεδεμένος asimeniasfika

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
« Απάντηση #14 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2012, 12:44:02 »
Ναι, είναι προαιρετικό  να το αναφέρεις.
Το ptde.gr πρόκειται να κλείσει σύντομα. Για πληροφορίες στείλτε πμ σε: λιβελούλα, asimeniasfika, TheReader

Αποσυνδεδεμένος VibeZ

• Συντονιστής
  • Πρωτάκι!
  • Φύλο: Άντρας
« Απάντηση #15 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2012, 21:52:40 »
Μόνο εγώ έχω πρόβλημα πιστοποίησης χρήστη για τη δημιουργία λογαριασμού εδώ;;; -->https://webadm.uoa.gr/katsika/users/src/app_undergraduates.php
Life begins at the end of your comfort zone. .

Αποσυνδεδεμένος emmi

• Πρωτάκι!
« Απάντηση #16 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2012, 22:32:26 »
εγω παντωσ προχθεσ δεν ειχα ΚΑΝΕΝΑ θεμα με την αιτηση μου....

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
« Απάντηση #17 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2012, 00:34:38 »
Μόνο εγώ έχω πρόβλημα πιστοποίησης χρήστη για τη δημιουργία λογαριασμού εδώ;;; -->https://webadm.uoa.gr/katsika/users/src/app_undergraduates.php

Είσαι πρωτοετής; Μήπως ακόμα δεν έχουν περαστεί τα στοιχεία σου;