• Δεκεμβρίου 05, 2019, 18:00:27
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Παρακαλούμε να γράφετε με μικρούς, ελληνικούς χαρακτήρες.

Αποστολέας Θέμα: Ποια είναι η γνώμη σας για τις φετινές μετεγγραφές;  (Αναγνώστηκε 3430 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος asimeniasfika

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ποια είναι η γνώμη σας για τις φετινές μετεγγραφές;
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 18, 2014, 19:40:38 »
Κατά τη δική μου γνώμη, ακόμα και μεμονωμένες περιπτώσεις θα έπρεπε να μας κάνουν να ζητάμε πιο αυστηρά κριτήρια. Ήδη η σχολή Θετικών Επιστημών έβγαλε ανακοίνωση ότι δε μπορεί να περατωθεί το πρόγραμμα σπουδών με τις υπάρχουσες συνθήκες.

Ας επιστρέψουμε στο θέμα κι ας σκεφτούμε τι έγινε. Εκατοντάδες φοιτητές φέτος πήραν μετεγγραφή στην Αθήνα και σε άλλα κεντρικά πανεπιστήμια, με τη δικαιολογία ότι στενεύονται οικονομικά οι γονείς τους. Ας δεχτούμε εμπειρικά ότι το 70% των περιπτώσεων είναι όντως παιδιά που οι γονείς τους δε "βγαίνουν" οικονομικά. Δε θα ήταν καλύτερο το κράτος να χρηματοδοτήσει τις οικογένειες με επίδομα στέγασης, π.χ. 300 ευρώ το μήνα, για να μπορούν να στείλουν τα παιδιά τους στην πόλη που πέρασαν; Δε θα ήταν καλύτερο να έχουν φοιτητές και συνεπώς λόγο ύπαρξης τα πανεπιστήμια της επαρχίας; Γιατί εμένα τουλάχιστον μου φαίνεται ότι το κράτος πάει να καλύψει τη δική του αδυναμία για κοινωνική μέριμνα. Δε χρεώνεται επιπλέον, αλλά στοιβάζει τους φοιτητές στα κεντρικά πανεπιστήμια, λες και οι σχολές είναι μαντρί.
Το ptde.gr πρόκειται να κλείσει σύντομα. Για πληροφορίες στείλτε πμ σε: λιβελούλα, asimeniasfika, TheReader