• Δεκεμβρίου 15, 2019, 00:52:59
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Παρακαλούμε να γράφετε με μικρούς, ελληνικούς χαρακτήρες.

Αποστολέας Θέμα: Μετά το πτυχίο....Τι ?  (Αναγνώστηκε 54058 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος katkat

• Νηπιαγωγείο!
  • **
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Μετά το πτυχίο....Τι ?
« Απάντηση #18 στις: Απριλίου 21, 2012, 23:59:05 »
Δε βοήθησες απλώς. Ξελάσπωσες. Μερσί μποκού.
"We should take care not to make the intellect our god; it has, of course, powerful muscles, but no personality."

Αποσυνδεδεμένος niki

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #19 στις: Ιουνίου 29, 2012, 19:01:52 »
Μετα το ΠΤΔΕ σκέφτομαι για ένα 2ο πτυχίο στη φιλολογία ή στο ΦΠΨ. Τι νομιζετε οτι ειναι καλύτερο, η φιλολογία για να εξελιχθώ ή το ΦΠΨ που ειναι παρομοια με τα δικα μας ωστε να εμβαθυνω περισσότερο? Καμία γνώμη?

Nuria

• Επισκέπτης
« Απάντηση #20 στις: Ιουνίου 29, 2012, 20:09:30 »
θα σου έλεγα φιλολογία, γιατί νομίζω ότι το ΦΠΨ δεν έχει να σου προσφέρει κάτι παραπάνω (ίσως πιο πολλά μαθήματα ψυχολογίας - αλλά αν σε ενδιαφέρει η ψυχολογία καλύτερα να εμβαθύνεις με μεταπτυχιακό). Ωστοσο, το τμήμα της φιλολογίας είναι ιδιαίτερα απαιτητικό, νομίζω το ΦΠΨ είναι πιο εύκολο

Αποσυνδεδεμένος asimeniasfika

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
« Απάντηση #21 στις: Ιουνίου 29, 2012, 20:10:48 »
Στο φπψ αν δεν κάνω διαλέγεις κατεύθυνση. Το φπψ ίσως είναι πιο βατό από την άποψη ότι κάποια πράγματα θα τα ξέρεις από το παιδαγωγικό. Η φιλολογία από την άλλη δεν είναι κακή επιλογή, γιατί ούτε μετά από αυτή βέβαια υπάρχουν μεγάλες προοπτικές για δουλειά, αλλά τουλάχιστον θα έχεις ένα σοβαρό πτυχίο που μπορεί να σε βοηθήσει να βρεις έστω και κάποια προσωρινή δουλειά. Βέβαια και οι δύο αυτές σχολές είναι παρόμοιες με τη δική μας και σε αντικείμενο και σε επαγγελματικό μέλλον (ανεργία δηλαδή) και πρέπει να το σκεφτείς αν αξίζουν άλλα τέσσερα χρόνια για να καταλήξεις στην ίδια κατάσταση. Λογικό πάντως να σκέφτεσαι αυτές τις σχολές, κι εγώ αυτές θα σκεφτόμουν και με έχει απασχολήσει έστω και καθαρά θεωρητικά το θέμα.
Το ptde.gr πρόκειται να κλείσει σύντομα. Για πληροφορίες στείλτε πμ σε: λιβελούλα, asimeniasfika, TheReader

Nuria

• Επισκέπτης
« Απάντηση #22 στις: Ιουνίου 29, 2012, 20:13:14 »
θα σου έλεγα καλύτερα να επενδύσεις το χρόνο σου και το διάβασμά σου σε ένα μεταπτυχιακό. Εκτός αν πραγματικά θες να ασχοληθείς με το φιλολογικό κομμάτι, οπότε μάλλον φιλοσοφική θα πας

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
« Απάντηση #23 στις: Ιουνίου 30, 2012, 00:44:42 »
Εγώ λέω δεύτερο πτυχίο σε περίπτωση που το θες πραγματικά. Επιπλέον, αν με το καλό τελειώσεις, μπορείς να διεκδικείς ιδιαίτερα, φροντιστήρια ακι γιατί όχι 2βάθμια.

Αποσυνδεδεμένος niki

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #24 στις: Ιουνίου 30, 2012, 10:50:39 »
Ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταπόκριση παιδια! Σκεφτομαι για καποια απο αυτες τις σχολες για να διευρυνω τον κυκλο των ιδιαιτερων, αφού στο δημοτικο ελαχιστα παιδια ειναι αυτα που χρειαζονται ιδιαιτερα μαθηματα. Σκεφτομαι και την αγγλικη φιλολογια, απλως αναμεσα στα αλλα δυο μπερδευτηκα γιατι ειναι παρεμφερη!

Nuria

• Επισκέπτης
« Απάντηση #25 στις: Ιουνίου 30, 2012, 13:54:27 »
θα σου έλεγα όχι αγγλική φιλολογία, καθώς ιδιαίτερα στα αγγλικά μπορείς να κάνεις μόνο με proficiency (πολλοί εργάζονται και σε φρoντιστήρια μόνο με proficiency γιατί δίνει επάρκεια διδασκαλίας) κι αν θες να έχεις στα αγγλικά κατι παραπάνω από proficiency, μπορείς να απευθυνθείς στην ελληνοαμερικάνικη ένωση. Έχουν ένα πρόγραμμα (νομίζω κοστίζει 1900 ευρώ όλο το πακέτο) που σου δίνει κάτι σαν πτυχίο, το οποίο-επειδή το έχω ψάξει- μετράει πολύ για διδασκαλία σε φρονtιστήριο (όπου γενικά αρχίζουν να μην  προτιμούν αποφοίτους πανεπιστημίων, ώστε να πληρώνουν λιγότερο τους κατόχους των proficiency). Oπότε αφού για τα αγγλικά υπάρχει άλλη λύση, καλύτερα φιλοσοφική. Βέβαια, για μένα όπως σου είπα και πριν, ένα μεταπτυχιακό που μπορεί να σου εξασφαλίσει επαγγελματικές διεξόδους είναι κι αυτό μια καλή λύση (π.χ.ειδική αγωγή ή λογοθεραπεία). Να σου πω την αλήθεια όμως το πιο σημαντικό είναι να κάνεις αυτό που σου αρέσει πιο πολύ, οπότε διαλέγεις και παίρνεις!
Καλή τύχη ό,τι κι αποφασίσεις!

Αποσυνδεδεμένος niki

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #26 στις: Ιουνίου 30, 2012, 17:46:50 »
θα σου έλεγα όχι αγγλική φιλολογία, καθώς ιδιαίτερα στα αγγλικά μπορείς να κάνεις μόνο με proficiency (πολλοί εργάζονται και σε φρoντιστήρια μόνο με proficiency γιατί δίνει επάρκεια διδασκαλίας) κι αν θες να έχεις στα αγγλικά κατι παραπάνω από proficiency, μπορείς να απευθυνθείς στην ελληνοαμερικάνικη ένωση. Έχουν ένα πρόγραμμα (νομίζω κοστίζει 1900 ευρώ όλο το πακέτο) που σου δίνει κάτι σαν πτυχίο, το οποίο-επειδή το έχω ψάξει- μετράει πολύ για διδασκαλία σε φρονtιστήριο (όπου γενικά αρχίζουν να μην  προτιμούν αποφοίτους πανεπιστημίων, ώστε να πληρώνουν λιγότερο τους κατόχους των proficiency). Oπότε αφού για τα αγγλικά υπάρχει άλλη λύση, καλύτερα φιλοσοφική. Βέβαια, για μένα όπως σου είπα και πριν, ένα μεταπτυχιακό που μπορεί να σου εξασφαλίσει επαγγελματικές διεξόδους είναι κι αυτό μια καλή λύση (π.χ.ειδική αγωγή ή λογοθεραπεία). Να σου πω την αλήθεια όμως το πιο σημαντικό είναι να κάνεις αυτό που σου αρέσει πιο πολύ, οπότε διαλέγεις και παίρνεις!
Καλή τύχη ό,τι κι αποφασίσεις!
[/quote

Σ'ευχαριστω πολυ! :)