• Δεκεμβρίου 15, 2019, 03:12:04
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Παρακαλούμε να γράφετε με μικρούς, ελληνικούς χαρακτήρες.

Αποστολέας Θέμα: Μετά το πτυχίο....Τι ?  (Αναγνώστηκε 54064 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pubble

• Πρωτάκι!
Απ: Μετά το πτυχίο....Τι ?
« Απάντηση #63 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2014, 14:16:58 »
Χαίρετε!
Σε αυτό το ωραίο τόπικ θα ήθελα να κάνω 3 ερωτήσεις και αργότερα ίσως κι άλλες...:
1)Παλαιότερα θυμάμαι ότι είχα πετύχει στο φόρουμ ένα site όπου είχε όλα τα ιδιωτικά σχολεία και μάλιστα με κριτικές από τον απλό λαό...μήπως θυμάστε/ξέρετε ποιο είναι αυτό το site;
2)Για το βιογραφικό...ακούω διάφορα για το πόσο σημαντική είναι η εικόνα του, ίσως περισσότερο κι από το ίδιο το περιεχόμενό του,κλπ,κλπ. Επίσης μου είπαν ότι είναι σημαντικό το βιογραφικό να είναι 1 σελίδα χωρίς περιττές πληροφορίες...Ναι αλλά, αν είναι παραπάνω σελίδες(πχ.2), δε θα φαίνεται σαν να έχω παραπάνω προσόντα που δε χωρούν σε 1 σελίδα;
3)Κάπου κάποτε είχε πάρει το αυτί μου για ένα σύλλογο εθελοντών εκπαιδευτικών που έκανε σε διάφορα μέρα μαθήματα και είχε και κάποια bonus γι' αυτό το λόγο,κλπ,κλπ. Έχει ακούσει κανείς τίποτα παραπάνω;
Ευχαριστώ πολύ! Όλες οι γνώμες δεκτές κι επιθυμητές!!
:)

Αποσυνδεδεμένος asimeniasfika

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #64 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2014, 15:45:18 »
Καλησπέρα!

1) Εδώ μπορείς να βρεις μία λίστα με πολλά ιδιωτικά σχολεία και κάποια πρότυπα βιογραφικά: http://www.privateschools.gr/
Θυμάμαι ότι κάποιος είχε ανεβάσει και τη λίστα του υπουργείου παιδείας, αλλά δε θυμάμαι πού. Όμως, έχω αποθηκεύσει τη λίστα στον υπολογιστή μου και την επισυνάπτω.

2) Το βιογραφικό μέχρι 2 σελίδες είναι μια χαρά. Από 3 και παραπάνω κουράζει. Βέβαια, αναλόγως με την περίσταση, μπορείς να το προσαρμόζεις και να αφαιρείς περιττές πληροφορίες.

Για το τρίτο ελπίζω να απαντήσει κάποιος που ξέρει.
Το ptde.gr πρόκειται να κλείσει σύντομα. Για πληροφορίες στείλτε πμ σε: λιβελούλα, asimeniasfika, TheReader

Αποσυνδεδεμένος Makraki

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #65 στις: Μαΐου 27, 2015, 13:43:57 »
Καλησπέρα,
Είμαι απόφοιτος του ΠΤΔΕ κσι ενδιαφέρομαι για ενα μεταπτυχιακό στη φιλοσοφική .Στα απαιτούμενα δικαιολογητικά συμπεριλαμβάνεται και η πτυχιακή εργασία .Το πρωτότυπο της εργασίας μου δυστυχώς εχει καταστραφεί .Για την εργασία μου ήταν υπεύθυνος ο κος Ματσαγγουρας (2009) που τωρα εχει παρει σύνταξη !!!Η γραμματεία δεν γνωρίζει που μπορώ να τη βρω.Προσπάθησα να επικοινωνήσω και με τον ίδιο μέσω e-mail( δεν απάντησε ομως ).Απευθύνθηκα και στη βιβλιοθήκη του ΠΤΔΕ χωρις αποτέλεσμα !Μήπως γνωρίζει κάποιος που μπορω να απευθυνθώ για να βρω παλιές πτυχιακές ;Παρακαλώ αν γνωρίζετε κατι απαντήστε !

Αποσυνδεδεμένος Nuria

• Τριτάκι!
« Απάντηση #66 στις: Μαΐου 27, 2015, 22:03:43 »
δεν ξέρω ποιος είναι στη θέση του κ. Ματσαγγούρα τώρα, ίσως ο κ. Μπαμπάλης. Μπορείς να πας στο γραφείο τους μια μέρα και να ρωτήσεις (αν και αμφιβάλλω για τον αν τις κρατάνε...). Επίσης, μπορείς να βρεις τον ίδιο τον Ματσαγγούρα σε κάποιο μάθημά του στο μεταπτυχιακό που κάνει στη Μαράσλειο. Δες το πρόγραμμα!

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
« Απάντηση #67 στις: Μαΐου 28, 2015, 10:26:15 »
Το τμήμα μας δεν έχει πτυχιακή εργασία. Η εργασία του Ματσαγγουρα είναι απλώς μια εργασία μαθήματος. Οπότε, αν το θεωρούν απαραίτητο, πας μια βεβαίωση ότι στο τμήμα μας δεν προβλέπεται πτυχιακή.

Αποσυνδεδεμένος Nuria

• Τριτάκι!
« Απάντηση #68 στις: Μαΐου 28, 2015, 15:43:33 »
α ναι, αν εννοείς αυτη την εργασία, δεν είναι πτυχιακή. Εκτός αν έκανες πτυχιακή. Κάποιοι έκαναν, ακόμα κι αν δεν προβλεπόταν, όπως μια φίλη μου στο φιλολογικό που δεν προβλεπόταν, έκανε.

Αποσυνδεδεμένος mar_

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #69 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2015, 19:52:36 »
Καλησπέρα παιδιά. Είμαι στο 4ο έτος στη σχολή μας και όπως οι περισσότεροι φαντάζομαι, βρίσκομαι σε μία σύγχυση σχετικά με το τι να κάνω μετά το πτυχίο. Έτσι, κάθε γνώμη είναι ευπρόσδεκτη. Συγκεκριμένα, δεν έχω αποφασίσει αν θα κάνω κάποιο μεταπτυχιακό και σε ποιον τομέα θα ανήκει αυτό ή αν θα κυνηγήσω τις κατατακτήριες στο τμήμα Λογοθεραπείας στην Πάτρα, τις οποίες και σκέφτομαι, επειδή μου ακούγεται ενδιαφέρουσα ως σχολή. Θα ήθελα να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό που να μου προσφέρει σε πρακτικό επίπεδο ή να μου ανοίγει περισσότερες πόρτες εργασίας. Πριν από όλα θα καταθέσω, βέβαια, τα χαρτιά μου για αναπληρώτρια. Θεωρείτε πως τα e-learning προγράμματα του ΕΚΠΑ είναι εξίσου καλά? Αναγνωρίζονται στο Δημόσιο? Γιατί δεν μπορώ να καταλάβω αν ισοδυναμούν με τα δια ζώσης μεταπτυχιακά από τις πληροφορίες που δίνουν. Επίσης, προβληματίζομαι για το αν θα πραγματοποιήσω το μεταπτυχιακό μου στο Παιδαγωγικό, καθώς δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα. Μου έχουν πει ότι τα μεταπτυχιακά κοστίζουν αρκετά και είναι περισσότερο θεωρητικά. Γνωρίζετε αν στα Πανεπιστήμια της περιφέρειας τα δίδακτρα είναι φθηνότερα? Συγνώμη για τις τόσες απορίες. Αλλά καταλαβαίνετε πιστεύω :P                                 Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
« Απάντηση #70 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2015, 20:20:57 »
 Απαντώ μόνο στα e learning.

Είναι μια απλή βεβαίωση / πιστοποίηση ολοκλήρωσης μιας μη τυπικής εκπαίδευσης. Τίποτα περισσότερο. Δεν αναγνωριζεται πουθενά παρά μόνο ηθικά θα έλεγα. Του τύπου, ασχολήθηκες, δεν καθοσουν.

Τα θεωρώ ακριβά, ακόμα και αν αξίζουν. Αν έχεις χρήματα τα οποία θες απλώς να χαλάσεις γιατί δεν έχεις τι να κάνεις, καλώς. Αλλιώς δε βρίσκω το λόγο.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 28, 2015, 22:12:39 από Lydia »

Αποσυνδεδεμένος Nuria

• Τριτάκι!
« Απάντηση #71 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2015, 21:47:47 »
Κοίτα, εγώ έχω κάνει δύο e-learning του Πανεπιστημίου Αθηνών, Ειδική Αγωγή και Εκπαιδευτική Ψυχολογία (το δεύτερο μου το έκαναν προσφορά και δεν το πλήρωσα). Σου στέλνουν υλικό και καθε εβδινμαδα αν θυμαμαι καλά, έχεις κάποια μικρη εργασιούλα και κάποιο τεστάκι. Ωστόσο, για το υλικό που σου δίνουν νομίζω ότι θα χρήματα είναι αρκετά...καλύτερα να τα διαβάσεις μόνη σου ή να πας σε σεμινάρια που έχουν λιγότερη διάρκεια και θα μάθεις τα ίδια πράγματα, και φθηνότερα! Δεν ισοδυναμουν σε καμία περίπτωση με μεταπτυχιακά, είναι απλώς σεμινάρια.

Η σχολή της Πάτρας, η Λογοθεραπεία, είναι μια καλή ιδέα για να έχεις και επαγγελματική αποκατασταση. Υπάρχει και το ΤΕΙ Αθήνας πάντως, λογοθεραπείας εννοώ. Αρκεί να σε ενδιαφέρει!