• Δεκεμβρίου 12, 2019, 22:09:16
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Το ptde.gr πρόκειται να κλείσει. Όσοι ενδιαφέρονται να συμμετέχουν ενεργά στη συνέχεια του φόρουμ παρακαλούνται να επικοινωνήσουν με τις συντονίστριες λιβελούλα, asimeniasfika, TheReader ή να στείλουν μήνυμα στο ptde.gr@gmail.com

Αποστολέας Θέμα: Μετά το πτυχίο....Τι ?  (Αναγνώστηκε 54042 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος niki

• Προνήπιο!
  • *
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Μετά το πτυχίο....Τι ?
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 20:11:59 »
χμ τα είχα κάνει αλλά δεν παρέμεινα άνεργη!!!! εννοείται να γραφτείτε στον οαεδ, ας φαίνονται και επίσημα άνεργοι δάσκαλοι!!! μετά από ένα χρόνο νομίζω δικαιούσαι κάποιο επίδομα, οπότε δεν έχεις να χάσεις κάτι να το κάνεις. δεν ξέρω καθόλου ποσό

Θυμασαι τι διαδικασια εκανες? Τι χρειαζεται?

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 22:14:28 »
Και μια φίλη μου τα έκανε. Νίκη, πάρε τηλέφωνο τον ΟΑΕΔ ή ψάξε στην ιστοσελίδα του. Σημειωτέον ότι είναι απαραίτητο για όσους είναι ασφαλισμένοι σε οικογενειακό βιβλιάριο ΙΚΑ, διότι, μετά το πέρας των σπουδών, δεν έχουν υγειονομική ασφάλιση.

Αποσυνδεδεμένος niki

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 23:45:57 »
Μετά από ψάξιμο βρήκα αυτό για όποιον ενδιαφέρεται http://www.oaed.gr/Pages/SN_85.pg .
Να ρωτήσω, λέει:

Προϋποθέσεις:

Η προθεσμία είναι τρίμηνη από την συμπλήρωση του 20ου έτους της ηλικίας ή την απόκτηση πτυχίου ή την απόλυση απ’ τον στρατό.

Αρα όσοι τελειώσαμε Ιούνιο μπορούσαμε να το κανουμε μεχρι Σεπτέμβρη??? Χαζή ερώτηση αλλα μπερδευτηκα με τις εγκυκλιους που διαβασα!

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 23:52:40 »
Δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει (μήπως ότι έχει 3μηνη ισχύ και άρα χρειάζεται ανανέωση), αλλά η φίλη μου την έκανε την προηγούμενη εβδομάδα και τελείωσε τον Ιούλιο.

Αποσυνδεδεμένος Lemoni

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 18, 2012, 00:59:05 »
Λοιπόν, επειδή πριν κάτι μήνες το είχα ψάξει πολύ το θέμα, έχω καταλάβει τα εξής:
1. Η εγγραφή στον ΟΑΕΔ μπορεί να γίνει ανεξάρτητα από το αν θα πάρει κάποιος τελικά το επίδομα ή όχι. Οπότε γραφτείτε, διότι πέρα από κάποιες εκπτώσεις που γίνονται σε διάφορα μαγαζιά, τη ζητάνε και πολλοί εργοδότες καθώς υπάρχει κάποιου είδους χρηματοδότηση από το κράτος, οπότε και προτιμούν εργαζόμενους με κάρτα ΟΑΕΔ.
2. Για να πάρει κανείς το επίδομα πρέπει να κάνει αίτηση για κάρτα ΟΑΕΔ μέσα σε 3 μήνες από όταν τελείωσε τη σχολή και μετά από ένα χρόνο, αν δεν έχει βρει δουλειά, θα παίρνει για 5 μήνες (αν δεν κάνω λάθος) ένα επίδομα 70-80 ευρώ. Όσοι αποφοίτησαν τον Ιούνιο και δεν έχουν κάνει ακόμα αίτηση, δε μπορούν να πάρουν το επίδομα. Παρ'όλα αυτά ξαναλέω πως μπορούν να βγάλουν κάρτα ΟΑΕΔ.
Αυτά τα ολίγα..!  ;)

Αποσυνδεδεμένος niki

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 18, 2012, 01:02:08 »
Θα πάω από κοντά να ρωτήσω, ευχαριστω!!!

Αποσυνδεδεμένος niki

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #15 στις: Ιανουαρίου 18, 2012, 01:04:17 »
Βασικά το πτυχιο λεει Ιουνιο ή λεει την ημερομηνία που το πηραμε? Θα το κοιταξω το πρωι, ευχαριστω παντως κοριτσια!

Αποσυνδεδεμένος katkat

• Νηπιαγωγείο!
  • **
« Απάντηση #16 στις: Απριλίου 21, 2012, 23:02:23 »
Κατά ΠΑΣΑ πιθανότητα σε λάθος θέμα την κάνω την ερώτησή μου, αλλά δε βρήκα κάποιο χωρίο πιο σχετικό. Προσπαθώ να συμπληρώσω βιογραφικό με το στυλ του ευρωπαϊκού format. Είμαι στο κεφάλαιο εκπαίδευσης, κατάρτισης κλπ. Τα πεδία που πρέπει να συμπληρωθούν είναι τα εξής:

Χρονολογίες   Περιγράψτε ξεχωριστά κάθε κύκλο σπουδών που έχετε ολοκληρώσει και που τεκμηριώνεται μέσω πιστοποιητικού ή διπλώματος, ξεκινώντας από τον πιο πρόσφατο. (Προαιρετικά, βλ. οδηγίες).
Τίτλος του πιστοποιητικού ή διπλώματος   
Κύρια θέματα / επαγγελματικές δεξιότητες   
Επωνυμία και είδος του οργανισμού που παρείχε την εκπαίδευση ή κατάρτιση   
Επίπεδο κατάρτισης με βάση την εθνική ή διεθνή ταξινόμηση   

πέρα από το προφανές των χρονολογιών και του οργανισμού (ΕΚΠΑ), σε όλα τα υπόλοιπα εμείς τι γράφουμε; Λέει πάνω το πτυχίο κύρια θέματα και επαγγελματικές δεξιότητες;;; (φταίει που δεν το έχω πάρει ακόμα που απορώ;)
"We should take care not to make the intellect our god; it has, of course, powerful muscles, but no personality."

Αποσυνδεδεμένος Νάσος

• Πρωτάκι!
  • Φύλο: Άντρας
« Απάντηση #17 στις: Απριλίου 21, 2012, 23:55:23 »
 : h Αγαπητή Κat
Ξεκινάω λίγο ανάποδα:
Επίπεδο κατάρτισης με βάση την εθνική ή διεθνή ταξινόμηση: Bachelor of Science (Bachelor of Science in Education)   

Κύρια θέματα / επαγγελματικές δεξιότητες:Teacher of primary education / Educational Studies 
Τίτλος του πιστοποιητικού ή διπλώματος:Aπόφοιτος του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης (Graduate of Faculty of Primary Education)

Ελπίζω να βοήθησα

Καλό Βράδυ