• Δεκεμβρίου 09, 2019, 08:11:15
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Παρακαλούμε να γράφετε με μικρούς, ελληνικούς χαρακτήρες.

Αποστολέας Θέμα: Προφορική εξέταση και πρακτική σε ειδικό σχολείο.  (Αναγνώστηκε 5912 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimitsos

• Προνήπιο!
  • *
Καλησπέρα σας και συγνώμη που φτιάχνω καινούργιο θέμα, αλλά ίσως αυτό μπορεί να αφορά και άλλους φοιτητές της σχολής σας, που έχουν το ίδιο πρόβλημα με μένα.
Αν πάλι όχι, μπορείτε να συμπεριλάβετε την ερώτησή μου σε ένα ήδη υπάρχον θέμα.

Είμαι 25 χρονών και σκοπεύω του χρόνου να δώσω πανελλαδικές εξετάσεις με το νέο σύστημα εισαγωγής των 4 μαθημάτων.

Η μόνη διαφορά είναι ότι αυτή τη φορά θα δώσω προφορικές εξετάσεις, διότι πάσχω από μη καθορισμένη μη οργανική ψύχωση και λόγω αυτού του προβλήματος υγείας ψυχολογικής φύσεως, μου εμφανίστηκε στο ξεκάρφωτο ένα είδος δυσκολίας στη σκέψη, το οποίο μου προκαλεί μία έντονη δυσκινησία και ταυτόχρονα μία δυσκολία στο γράψιμό μου.

Απευθύνθηκα και σε ειδικό και, αφού έβγαλε τη γνωμάτευση, μου είπε ότι είναι καθαρά θέμα ψυχογενών παραγόντων, οι οποίοι προκαλούν κάτι σαν ένα είδος δυσλεξίας και δυσαριθμησίας, δηλαδή, με λίγα λόγια, αυτά που σκέφτομαι δυσκολεύομαι να τα αποτυπώσω και να τα γράψω στο χαρτί.

Θα ήθελα αν είναι δυνατόν να μου απαντήσετε στα εξής:
Δεδομένου ότι έχω αυτό το πρόβλημα υγείας, είναι δυνατόν να εξεταστώ προφορικά και μέσα στο ΑΕΙ, σε όλα τα μαθήματα της σχολής??
Μπορώ, αν γίνεται, να κάνω την πρακτική μου σε ένα δημοτικό σχολείο ειδικής αγωγής και όχι σε ένα κανονικό δημοτικό??
Υπάρχει κάποια ειδική μέριμνα για άτομα με προβλήματα υγείας??

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος Zoe

• Νηπιαγωγείο!
  • **
Απ: Προφορική εξέταση και πρακτική σε ειδικό σχολείο.
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 03, 2015, 21:35:52 »
Δημήτρη μου καλύτερα να απευθυνθείς στο ίδιο το πανεπιστήμιο για να έχεις πιό έγκυρες και αξιόπιστες απάντησεις στα ερωτήματα σου. Καλή επιτυχία σε ότι τελικά επιλέξεις.