• Οκτώβριος 19, 2018, 12:43:40
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Παρακαλούμε πολύ να αναρτάτε στο φόρουμ την ύλη μαθημάτων
και τα θέματα εξετάσεων που γνωρίζετε.

Αποστολέας Θέμα: Άσχετος από υπολογιστές; Ρώτα εδώ!  (Αναγνώστηκε 67850 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Άσχετος από υπολογιστές; Ρώτα εδώ!
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 21:30:53 »
Ρε παιδιά εγώ δεν ξέρω να κατεβάζω ταινίες...Μου λέτε τι να κάνω; Τι bsplayer μου λέτε...

Αποσυνδεδεμένος Tsioy

• Συντονιστής
  • Πεμπτάκι!
  • Φύλο: Άντρας
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 21:32:55 »
Ειπαμε παιδι μου Τσιου, ξερω καποια πραγματακια, οχι ολα!

μετριόφρων όπως πάντα!

για μένα είσαι η γκουρού μου στα τεχνολογικά!
αυτή που θα σκεφτώ να ζαλίσω στην πρώτη δυσκολία που θα αντιμετωπίσω!

Αποσυνδεδεμένος dreamxr11

• Πτυχιούχος!
  • Διαχειριστής
  • Πεμπτάκι!
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 21:37:29 »
Αυτη που θα ζαλισεις; Μα εμενα ειναι χαρα μου χρυσε μου να με ρωτουν και να βοηθω!
(Δεχομαι τηλ δευτερα-τεταρτη-παρασκευη απο τις 10:00-14:00 παρακαλω και μονο σε εξαιρετικες περιπτωσεις δυσκολιας)

Μπορω να σας πω πως κατεβαζουμε ταινιες αλλα δεν επιτρεπεται απο τους κανονες.
Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες.
"Bertrand Russell"

Αποσυνδεδεμένος Tsioy

• Συντονιστής
  • Πεμπτάκι!
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 21:38:45 »
ρίχτε κανά πμ

Αποσυνδεδεμένος asimeniasfika

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 23:53:01 »
κατεβασα ρ παιδια μια ταινια με τ μtorrent και κατεβασα κ υποτιτλουσ αλλα δν μου τουσ βγαζει.γτ?ξερει κανεισ τι να κανω?

Λοιπόν, emmi, να κατεβάσεις το vlc player, που είναι ένα πρόγραμμα που παίζει τις ταινίες μαζί με υπότιτλους. Όταν αρχίζει η προβολή, κάνεις δεξί κλικ, πατάς βίντεο-υπότιτλοι-άνοιγμα αρχείου, ανοίγεις το αρχείο με τους υποτίτλους και παίζονται κανονικά. Σε περίπτωση που εμφανίζονται με κινέζικα πηγαίνεις στις ρυθμίσεις του προγράμματος και επιλέγεις ελληνική κωδικοποίηση υποτίτλων.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 17, 2011, 00:16:16 από asimeniasfika »
Εάν θέλετε να συνεργαστείτε ως συντονιστές στο φόρουμ, στείλτε μου προσωπικό μήνυμα ή επικοινωνήστε με το ptde.gr@gmail.com

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 17:54:40 »
Ποια είναι η διαδικασία για να αντιγραψω μια ταινία με υπότιτλους σε ένα DVD ώστε να παίζει στην τηλεόραση;

Αποσυνδεδεμένος dreamxr11

• Πτυχιούχος!
  • Διαχειριστής
  • Πεμπτάκι!
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 20:16:49 »
Μπορεις να την γραψεις σε ενα dvd αλλα εξαρταται απο την μορφη του αρχειου βιντεο. Πιθανοτατα η ταινια σου θα ειναι σεμορφη.avi, .mpeg, mp4. Χρησιμοποιωντας εναν dvd creator προσθετεις το αρχειο βιντεο και τους υποτιλους και το καις σε μορφη dvd. Το προγραμμα xωριζει αυτοματα chapter και menou.

ενα τετοιο ειναι αυτο
http://torrentz.eu/687a3732f1dc41569c7984762688681b1f58b8f9

αν οι υποτιτλοι ειναι ενσωματωμενοι στο βινετο μπορεις απλα να το καψεις με nero σε μορφη vcd. εφοσον ειναι λιγοτερο απο 700mb.
Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες.
"Bertrand Russell"

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 11:26:38 »
Να σου πω ότι κατάλαβα, θα πω ψέματα...Ε ας το δουν στον ΗΥ... Δηλ ανοίγω το nero και πατάω αντιγραφή σε Dvd? To β'ιντεο ξεχωριστά και μετά τους υπότιτλους; : ()

Αποσυνδεδεμένος isnogood

• Πρωτάκι!
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 13:08:55 »
Oχι ακριβως... : @}
Ας πουμε οτι το DVDplayer του σαλονιου εχει εναν πολυ απλο κι οχι ιδιαιτερα ικανο player, που παιζει βιντεο συγκεκριμενων τυπων.Ενδεικτικα ενα pc με εναν καλο player παιζει mp4,avi,mpeg,3gp,mkv,vob,vcd κ.ά. ενω το DVDplayer παιζει κατα κυριο λογο vob kai VCD.Τα περισσοτερα  dvdplayers δεν υποστηριζουν καν ξεχωριστους υποτιτλους.

Δυο λυσεις:

1ον) Ενσωματωνεις τους υποτιτλους (δυσκολο οποτε ας το κανει καποιος αλλος πιο εξοικειωμενος, τουτεστιν κατεβασε με ενσωματωμενους) και γραφεις το αρχειο με τους ενσωματωμενους  υποτιτλους σε ενα VCD με αρκετη ομως απωλεια ποιοτητας. CD700MB

2ον)Χρησιμοποιεις εναν καλο Converter και δημιουργεις ενα DVD με αρκετα καλη ποιοτητα.
Το DVD θα βγει σε μορφη vob, θα ειναι δηλαδη σαν αυτα που νοικιαζεις απο το βιντεο κλαμπ, με μενου, chapters, Υποτιτλους κτλ. Χρησιμοποιεις DVD 4,7GB.

Παντα παιζει ρολο κι η ποιοτητα του βιντεο που εχεις κατεβασει αρχικα γιατι κατα την μετατροπη εχεις μια  απωλεια.
Αν το βιντεο ειναι καλο, πχ πανω απο 1GB το αποτελεσμα θα βλεπεται ξεκουραστα σε μετατροπη DVD.
Μετα απο πολυ σινεφιλιλιαση (νεολογισμος, συγχωρεστε με, ειναι σαν ηλιαση απο το πολυ σινεμα) θα αρχισεις να διψας για ποιοτητα στην εικονα, τα ματια σου θα ενοχλουνται απο τοπαραμικρο pixelαρισμα οποτε θα ανταλασσεις ταινιες μονο με τον freeman τον maître του ειδους...  : <*> : θεά

Οταν κατεβαζεις λοιπον να κατεβαζεις  DVDRip, BRRip, 720p....
Τα R5,CAM,TS ειναι χαλια και τα 1080p πολυ ογκωδη και ασηκωτα για μετατροπες.