• Οκτώβριος 19, 2018, 12:58:47
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Για e-mail καθηγητών και των βοηθών τους μπορείτε να ανατρέχετε εδώ

Αποστολέας Θέμα: Άσχετος από υπολογιστές; Ρώτα εδώ!  (Αναγνώστηκε 67852 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ

• Επισκέπτης
Απ: Άσχετος από υπολογιστές; Ρώτα εδώ!
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 17:10:25 »
: h Συνάδελφοι!!!

Ενώ κατεβάζω κανονικά τις σημειώσεις: "Νεοελληνική Λογοτεχνία Ποίηση και Πεζογραφία (2009-2010)" απο το site αυτές δεν εκτυπώνονται.Μπορώ και τις βλέπω ως έγγραφο pdf αλλα όταν δίνω εκτύπωση δεν γίνεται.Τι μπορεί να φταίει;

Αποσυνδεδεμένος asimeniasfika

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 17:11:50 »
Λογικά έχουμε κλειδώσει εμείς κατά λάθος την εντολή εκτύπωση. Περίμενε λίγη ώρα να τις ανεβάσουμε ξανά.

Τροποποιώ το μήνυμά μου για να πω πως τελικά το αρχείο αυτό μπορεί να εκτυπωθεί. Είσαι βέβαιος ότι λειτουργεί σωστά ο εκτυπωτής σου; Μπορεί να προέκυψε κάτι ξαφνικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2011, 17:14:15 από asimeniasfika »
Εάν θέλετε να συνεργαστείτε ως συντονιστές στο φόρουμ, στείλτε μου προσωπικό μήνυμα ή επικοινωνήστε με το ptde.gr@gmail.com

ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ

• Επισκέπτης
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 17:15:07 »
 : thanks : thanks : thanks

Πάντως δεν μπορείτε να πείτε έχω μάθει να ποστάρω σωστά,όχι όπως στην αρχή που έγραφα όπου οπουδήποτε. Σιγά σιγά μαθαίνω!!!!

Λειτουργεί άψογα διότι εκτύπωσα διαφάνειες της αναπτυξιακής και τα υπόλοιπα της λογοτεχνίας καθώς και θεωρίες αγωγής

Παραθέτω και το μήνυμα που βγάζει: adobe reader: αδύνατη η εκτύπωση του εγγράφου
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2011, 17:26:17 από ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ »

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 22, 2011, 16:17:11 »
Oχι ακριβως... : @}
Ας πουμε οτι το DVDplayer του σαλονιου εχει εναν πολυ απλο κι οχι ιδιαιτερα ικανο player, που παιζει βιντεο συγκεκριμενων τυπων.Ενδεικτικα ενα pc με εναν καλο player παιζει mp4,avi,mpeg,3gp,mkv,vob,vcd κ.ά. ενω το DVDplayer παιζει κατα κυριο λογο vob kai VCD.Τα περισσοτερα  dvdplayers δεν υποστηριζουν καν ξεχωριστους υποτιτλους.

Δυο λυσεις:

1ον) Ενσωματωνεις τους υποτιτλους (δυσκολο οποτε ας το κανει καποιος αλλος πιο εξοικειωμενος, τουτεστιν κατεβασε με ενσωματωμενους) και γραφεις το αρχειο με τους ενσωματωμενους  υποτιτλους σε ενα VCD με αρκετη ομως απωλεια ποιοτητας. CD700MB

2ον)Χρησιμοποιεις εναν καλο Converter και δημιουργεις ενα DVD με αρκετα καλη ποιοτητα.
Το DVD θα βγει σε μορφη vob, θα ειναι δηλαδη σαν αυτα που νοικιαζεις απο το βιντεο κλαμπ, με μενου, chapters, Υποτιτλους κτλ. Χρησιμοποιεις DVD 4,7GB.

Παντα παιζει ρολο κι η ποιοτητα του βιντεο που εχεις κατεβασει αρχικα γιατι κατα την μετατροπη εχεις μια  απωλεια.
Αν το βιντεο ειναι καλο, πχ πανω απο 1GB το αποτελεσμα θα βλεπεται ξεκουραστα σε μετατροπη DVD.
Μετα απο πολυ σινεφιλιλιαση (νεολογισμος, συγχωρεστε με, ειναι σαν ηλιαση απο το πολυ σινεμα) θα αρχισεις να διψας για ποιοτητα στην εικονα, τα ματια σου θα ενοχλουνται απο τοπαραμικρο pixelαρισμα οποτε θα ανταλασσεις ταινιες μονο με τον freeman τον maître του ειδους...  : <*> : θεά

Οταν κατεβαζεις λοιπον να κατεβαζεις  DVDRip, BRRip, 720p....
Τα R5,CAM,TS ειναι χαλια και τα 1080p πολυ ογκωδη και ασηκωτα για μετατροπες.

Να πω και μια 3η λύση; Τα δίνω σε κάποιον άλλον να το κάνει! Βασικά, δε μου φαίνεται τρελά δύσκολη διαδικασία, αλλά θέλω πρώτα να το δω και μετά να το πράξω.  : thanks για τις πληροφορίες...Κατάλαβα καλύτερα κάποια πραγματάκια!

Αποσυνδεδεμένος emmi

• Πρωτάκι!
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 10:22:08 »
μπορει καποιοσ να μου πει απο που θα κατεβασω το twilight-breaking dawn?το υελευταιο π εχει βγει...γτ δν τ βρισκω εκει π βρηκα και τ αλλα

Αποσυνδεδεμένος freeman

• Πρωτάκι!
  • Φύλο: Άντρας
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 18:01:35 »
πόσο καιρό εχει βγει στους κινηματογράφους?αν έχει λίγο καιρό ειναι λογικό να μην το βρίσκεις. όταν το έψαξα δεν το βρήκα ούτε κι γω.αν δεν είναι πολύ γνωστό επίσης αργεί ακομα περισσότερο να βγει
ξέρεις πως είναι να διαβαζεις στο σκοτάδι;
ξέρεις πως είναι να δακρύζεις στα κρυφά;

Αποσυνδεδεμένος isnogood

• Πρωτάκι!
  • Φύλο: Άντρας
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 03, 2011, 02:02:00 »
 : @}Ε δεν το λες κι αγνωστο...
Ειδικα στον γυναικειο πληθυσμο 15-25...
Αλλα δεν εχει βγει ακομα σε ποιοτητα που να βλεπεται....
Βαστα κανα δεκαπενθημερο...

Αποσυνδεδεμένος asimeniasfika

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 03, 2011, 20:16:21 »
Έχω laptop και το office 2010 κι έχω συνηθίσει από το desktop και το office 2003 να πατάω ctrl+z και να αναιρώ ό,τι πατάτα κάνω.
Δε μπορώ όμως να κάνω το ίδιο και τώρα. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο; Δεν το βρίσκω πουθενά κι από το μενού.
Εάν θέλετε να συνεργαστείτε ως συντονιστές στο φόρουμ, στείλτε μου προσωπικό μήνυμα ή επικοινωνήστε με το ptde.gr@gmail.com

Αποσυνδεδεμένος fenia

• Πεμπτάκι!
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 17:21:41 »
Βρε παιδιά να ρωτήσω κάτι...σας έχει τύχει κι εσάς στο μσν να μη σας βάζει,γιατί σας απέκλεισαν το λογαριασμό;
Μου βγάζει ένα σφάλμα,λέει ότι η υπρεσία μου απέκλεισε τη διεύθυνση γιατί κάποιος τη χρησιμοποιούσε να στέλνει ανεπιθύμητη αλληλογραφία και δεν με βάζει ούτε στα mail μου που έχω την ίδια διεύθυνση.Το mail όμως το χρειάζομαι,έχει κανείς καμιά ιδέα μήπως; :(
'Τί είναι,όμως,ο εαυτός;
Είναι η επιτομή όλων όσα θυμόμαστε.
Γι' αυτό και το τρομακτικό στον θάνατο
δεν είναι η απώλεια του μέλλοντος,
αλλά η απώλεια του παρελθόντος.'