• Οκτώβριος 19, 2018, 13:06:14
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Όποιος γνωρίζει τις ώρες γραφείων των καθηγητών, μπορεί να τις αναρτήσει εδώ.

Αποστολέας Θέμα: Αναγνώριση μαθημάτων  (Αναγνώστηκε 1721 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dreaming

• Προνήπιο!
  • *
Αναγνώριση μαθημάτων
« στις: Μάρτιος 07, 2017, 12:53:49 »
καλημέρα σε όλους κ όλες!! Πέρασα και εγώ στο ΠΤΔΕ μέσω κατατακτηρίων :) Προέρχομαι από άσχετο αντικείμενο, συγκεκριμένα Διοίκηση Επιχειρήσεων, οπότε ελπίζω στην αναγνώριση των μαθηματικών ΙΙ και των τεχνολογιών της πληροφορίας και της επικοινωνίας στην εκπαίδευση. Γνωρίζει κανείς αν μπορούμε να αιτηθούμε αναγνώριση και κυμαινόμενων μαθημάτων ή μαθημάτων επιλογής? Γιατί βλέπω πως υπάρχουν κάποια μαθήματα διοικητικά όπως η Διοίκηση της Εκπαίδευσης και Λειτουργίας σχολικών μονάδων ή η Διοίκηση Κινδύνου. Επίσης, μου κάνει εντύπωση που δεν έχουμε καθόλου Αγγλικά σαν μάθημα, γιατί άλλα τμήματα Παιδαγωγικών ανά την Ελλάδα έχουν. Ξέρει κανείς αν έχω καμιά ελπίδα να μου αναγνωρίσουν καμιά Διδακτική μαθηματικών ή δύσκολο? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τη βοήθεια 

Αποσυνδεδεμένος Zoe

• Νηπιαγωγείο!
  • **
Απ: Αναγνώριση μαθημάτων
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 07, 2017, 15:18:20 »
Γειά σου! Καλή αρχή! Ναι μπορείς να αιτηθείς και κυμαινόμενα και επιλεγόμενα και έχεις πολλές ελπίδες εκεί. Στα υποχρεωτικά που αναφέρεις δύσκολο. Παρ' ολα αυτά κάνε τα χαρτιά σου δεν χάνεις κάτι. Το πολύ πολύ να μην στα αναγνωρίσουν. Υπάρχει ένα όριο αριθμού μαθημάτων που μπορείς να θέσεις προς αναγνώριση. Καλή επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος thanos

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 07, 2017, 19:22:25 »
Μια ερώτηση ακόμα: Μπορώ να πάρω επιπλέον Κυμαινόμενα μαθήματα από τον προβλεπόμενο αριθμό, και να τα αναγνωρίσω ως Ελεύθερης Επιλογής;

Αποσυνδεδεμένος asimeniasfika

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 08, 2017, 14:53:44 »
Θάνο, λίγο δύσκολο να αναγνωρίσουν κυμαινόμενα ως επιλογής. Πάντως, για όσους ενδιαφέρονται, βγαίνει μία ανακοίνωση στη γραμματεία για αιτήσεις αναγνώρισης μαθημάτων. Μπορείτε να ενημερωθείτε από τη γραμματεία για το πότε περίπου θα βγει και να ενημερώνεστε από το site της σχολής.
Εάν θέλετε να συνεργαστείτε ως συντονιστές στο φόρουμ, στείλτε μου προσωπικό μήνυμα ή επικοινωνήστε με το ptde.gr@gmail.com

Αποσυνδεδεμένος Zoe

• Νηπιαγωγείο!
  • **
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 08, 2017, 20:04:31 »
Θάνο από όσο γνωρίζω αυτό δεν γίνεται. Γιατί ρωτάς;

Αποσυνδεδεμένος thanos

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 08, 2017, 23:16:38 »
Zoe, η ιδέα είναι ότι αν έχεις π.χ. 3 μαθήματα από την πρώτη σου σχολή, που αντιστοιχούν σε Κυμαινόμενα μαθήματα, τα αναγνωρίζεις όλα, και τα 2 μετράνε ως κυμαινόμενα, ενώ το τρίτο ως Επιλογής.

Σε άλλα τμήματα τα μαθήματα Επιλογής μπορούν να είναι εντελώς ελεύθερα, από οποιοδήποτε τμήμα. Π.χ. μπορείς να είσαι σε τμήμα Πληροφορικής, και να πάρεις μάθημα Βιολογίας ως ελεύθερης επιλογής.

asimeniasfika, ίσως είδες ότι η ανακοίνωση βρήκε, χθες!

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Αποσυνδεδεμένος Zoe

• Νηπιαγωγείο!
  • **
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 09, 2017, 13:31:52 »
Ναι κατάλαβα, δεν νομίζω πως γίνεται. Παρ' όλα αυτά εννοείται αν έχει περιθώριο βάζεις και τα 3 μαθήματα και όποια σου αναγνωριστούν..Γιατί δεν σημαίνει πως ότι βάλεις θα στο αναγνωρίσουν κιόλας.  Επίσης να τονίσω και κάτι άλλο..Αν πιστεύεται ότι το μάθημα που θέλετε να σας αναγνωριστεί έχει αντιστοιχία με περισσότερα από ένα μαθήματα απο την προηγούμενη σας σχολή τα βάζετε ολα με την εκάστοτε περιγραφή τους.

Αποσυνδεδεμένος thanos

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 09, 2017, 20:54:29 »
Αν πιστεύεται ότι το μάθημα που θέλετε να σας αναγνωριστεί έχει αντιστοιχία με περισσότερα από ένα μαθήματα απο την προηγούμενη σας σχολή τα βάζετε ολα με την εκάστοτε περιγραφή τους.

Επίσης, από φίλο μου καθηγητή σε άλλη σχολή, έμαθα ότι γίνεται και το αντίστροφο. Δηλαδή, μπορείς να καλύψεις ένα μάθημα της νέας σχολής με δύο της παλιάς, αν καλύπτουν την ύλη του.

Αποσυνδεδεμένος Zoe

• Νηπιαγωγείο!
  • **
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 10, 2017, 19:52:30 »
Το ίδιο λέμε  ;)