• Δεκέμβριος 16, 2018, 09:05:37
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Για το δανεισμό πανεπιστημιακών συγγραμμάτων
μπορείτε να απευθύνεστε εδώ

Αποστολέας Θέμα: Επιστροφή στα θρανία 36 χρονών  (Αναγνώστηκε 1311 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος yorwos

• Προνήπιο!
  • *
Επιστροφή στα θρανία 36 χρονών
« στις: Μάιος 13, 2017, 14:08:58 »
Γεια σας.
Έχω τελειώσει 1η δέσμη στο ενιαίο πολυκλαδικό λύκειο το 1998. Είμαι 36 ετών.
Δεν έδωσα πανελλήνιες ούτε σπούδασα κάτι , βγήκα άμεσα στο χώρο εργασίας.
Μετά τα τελευταία ~2 1/2 χρόνια ανεργίας σκέφτομαι πολύ σοβαρά να επιστρέψω στα θρανία με σκοπό να κάνω σπουδές στην ειδικότητα μηχανικός πληροφορικής.
Η συγκεκριμένη ειδικότητα μετά από μια έρευνα στο διαδίκτυο είδα ότι υπάρχει μόνο σε 4 σχολές ΑΕΙ.
Καθότι θεωρώ απίθανο να μάθω εντελώς μόνος την τρέχουσα ύλη για να δώσω πανελλήνιες και να πετύχω παράλληλα, σκέφτομαι να ξανα-γραφτώ τη νέα σχολική χρονιά στο λύκειο όσο εξωγήινος κ αν νιώσω ηλικιακά.
Έχω σκεφτεί το ενδεχόμενο για εσπερινό λύκειο , αλλά η εξτρά χρονιά στην ηλικία που είμαι ήδη δε ξέρω αν θα είναι και ότι καλύτερο (εκτός του ότι είμαι άνεργος και είναι για εργαζόμενους).

Εαν πιστεύετε ότι έχω παραλέιψει κάτι παρακαλώ πείτε μου. Η λύση λογικά είναι να γραφτώ πάλι στο λύκειο από 2α λυκείου ?
Ή μήπως με το νέο σύστημα που θα ισχύσει θα πρέπει να πάω από την 1η ?
Μήπως υπάρχει κάτι άλλο που δεν έχω σκεφτεί ?
Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

ΥΓ. Να τονίσω ότι με ενδιαφέρει πάρα πολύ η συγκεκριμένη ειδικότητα σαν 1η επιλογή. Γνωρίζω για επιλογές φοίτησης σε συναφή με τους υπολογιστές ειδικότητες όπως πχ.τεχνικός δικτύων κτλ σε ιεκ πχ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 13, 2017, 14:10:41 από yorwos »

Αποσυνδεδεμένος asimeniasfika

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Επιστροφή στα θρανία 36 χρονών
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 13, 2017, 15:55:06 »
Καλησπέρα Γιώργο.

Είναι γενναία απόφαση να ξαναδώσεις πανελλαδικές στα 36 και σου εύχομαι να το κυνηγήσεις και να τα καταφέρεις. Είναι σύνθετη η κατάσταση που περιγράφεις, γιατί κανονικά μπορείς να κάνεις αίτηση για πανελλαδικές με το απολυτήριό σου και να δώσεις. Εάν παρόλα αυτά θέλεις να ξαναπαρακολουθήσεις σε δημόσιο λύκειο, θα σου έλεγα καλύτερα να πας σε εσπερινό αν μπορείς. Αυτό επειδή εκεί παίζει να υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που δε σκέφτονται να δώσουν κάνοντας παράλληλα και φροντιστήριο - το οποίο είναι αναγκαίο κακό για να πετύχεις - και γιατί υπάρχουν ειδικές ρυθμίσεις για ευνοϊκότερη βαθμολόγηση.

Ας μας πει όμως και κάποιος πιο πρόσφατος, γιατί εγώ είμαι του συστήματος με τις κατευθύνσεις, που για τους τωρινούς είναι τόσο παλιό όσο και οι δέσμες.
Εάν θέλετε να συνεργαστείτε ως συντονιστές στο φόρουμ, στείλτε μου προσωπικό μήνυμα ή επικοινωνήστε με το ptde.gr@gmail.com

Αποσυνδεδεμένος yorwos

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 13, 2017, 20:13:12 »
Και με γνωστούς που μίλησα εδώ το ίδιο μου πρότειναν , αλλά επίσης διάβασα ότι καταργούνται οι πανελλήνιες από τη νέα χρονιά , είναι πιθανό ίσως να μη δεχόντε πλέον μαθητές από εσπερινό ίσως ?

Αποσυνδεδεμένος Zoe

• Νηπιαγωγείο!
  • **
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 14, 2017, 11:16:26 »
Γειά σου Γιώργο και μπράβο για την γεννάια σου απόφαση καταρχάς! Κατά δεύτερον αν έχεις δικαίωμα να δώσεις με το απολυτήριο σου, θα σου έλεγα να μην σπαταλήσεις χρόνο να πας ξανά σχολείο γιατί συνήθως η ποιότητα είναι πολύ χαμηλή. Αντί για αυτό θα σου πρότεινα φροντιστήριο. Αν δεν έχεις χρήματα για κάτι τέτοιο θα σου έλεγα να κοιτάξεις σε κοινωνικές υπηρεσίες που προσφέρουν φροντιστηριακά μαθήματα π.χ. δήμους ή σε αυτοοργανωμένες δομές. Τώρα αν αυτά δεν σε ψήνουν το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βρεις δύο σχολεία ένα εσπερινό και ένα κανονικό κοντά στη γειτονιά σου που θα σε βόλευαν και να πας να ρωτήσεις τους διευθυντές τις απορίες σου για να δεις σε ποιό σχολείο μπορείς να γραφτείς και υπό ποιές προυποθέσεις. Επίσης αν γραφτείς στο σχολείο δεν θα πρέπει να παρακολουθείς όλα τα μαθήματα; Αν πετύχεις καλό διευθυντή ίσως να σε αφήσει χωρίς να γραφτείς να παρακολουθείς μόνο τα μαθήματα των πανελλαδικών και την ενισχυτική διδασκαλία. Θέλει λίγο ψαξιματάκι. Όπως και να 'χει αν το έχεις βάλει σκοπό θα το καταφέρεις! Καλή επιτυχία και ενημέρωσε μας για τις εξελίξεις!

Υ.Γ. Οι πανελλήνιες δεν νομίζω ότι υπάρχει σχεδιασμός να καταργηθούν του χρόνου!