• Οκτωβρίου 14, 2019, 06:37:46
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Για οποιαδήποτε ανακοίνωση, πληροφορία ή άλλου είδους επικοινωνία σχετική με το ptde.gr-που δεν καλύπτεται ήδη από το site-μπορείτε να μας στείλετε e-mail στο ptde.gr@gmail.com

Αποστολέας Θέμα: Ξεκινάει η Φοιτητική Θεατρική Ομάδα της Σχολής μας!  (Αναγνώστηκε 616 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thanos

• Προνήπιο!
  • *
Πληροφορίες για όσους/ες ενδιαφέρονται:

Είμαστε φοιτητές/τριες που βρεθήκαμε φέτος στα θεατρικά μαθήματα του ΠΤΔΕ και αγαπάμε το θέατρο. Σκεφτήκαμε λοιπόν να ξεκινήσουμε μια Θεατρική Ομάδα, με σκοπό το ανέβασμα μιας παράστασης στο τέλος του χρόνου. Του επόμενου χρόνου, πλέον!

Η ομάδα είναι ανοιχτή σε όποιον αγαπάει το θέατρο και έχει διάθεση να αφιερώσει χρόνο σ' αυτό.

Θα αρχίσουμε με θεατρικά παιχνίδια και ασκήσεις, για να ασκηθούμε επάνω στη θεατρική έκφραση και το ρυθμό, και να γνωριστούμε και να δεθούμε ως ομάδα. Θα γνωρίσουμε το κείμενο της παράστασης αρκετά σύντομα. Πρόκειται για μια ξεκαρδιστική, αντισυμβατική κωμωδία, από το χώρο του κινηματογράφου! Πράγμα που σημαίνει ότι υπάρχουν πάρα πολλοί ρόλοι (~50). Θα παίξουν στην παράσταση όλα τα μέλη της ομάδας (όσα μείνουν ως το τέλος, δηλαδή!) Κάποιοι ηθοποιοί θα κάνουν διπλούς κ τριπλούς ρόλους.Όλοι οι ρόλοι μετράνε, κατά την θεατρική μας προσέγγιση!

Θα δουλέψουμε αυτοσχεδιαστικά, με στοιχεία και από το θέατρο του Στανισλάφσκι και του Μπρεχτ: Θα υπάρχει συγκεκριμένη σκηνοθετική καθοδήγηση, που αφήνει μεγάλα περιθώρια στον καθένα να χτίσει τους ρόλους του με δικά του στοιχεία, πάντα μέσα στο συνολικό πλαίσιο και ρυθμό της παράστασης. Η παράσταση θα έχει στοιχεία μιούζικαλ: σίγουρα τραγούδι, και κατά πάσα πιθανότητα κάποια χορογραφημένα κομμάτια.

Θα ξεκινήσουμε με ένα τρίωρο την εβδομάδα, Παρασκευή 6-9. Η πρώτη πρόβα θα γίνει μετά το Πάσχα, την Παρασκευή 10 Μάη 2019. Τόπος συνάντησης το κυλικείο της σχολής - και μετά θα ανέβουμε στον 3ο όροφο όπου θα είναι η αίθουσα για τις πρόβες μας. Ιδιαίτερη σημασία δίνουμε στην έγκαιρη προσέλευση, γιατί σεβόμαστε το χρόνο των άλλων παιδιών της ομάδας - όπως θέλουμε να σέβονται και τον δικό μας.

Την ομάδα την έχει εγκρίνει η Γ.Σ. των καθηγητών του ΠΤΔΕ, και θα τη στηρίξει. Έχουμε επαφή και με τους καθηγητές των θεατρικών μαθημάτων.

Το συντονισμό της ομάδας και τη σκηνοθεσία θα την κάνω εγώ. Έχω εμπειρία αρκετών ετών στο θέατρο, και έχω σκηνοθετήσει πέντε παραστάσεις. Όλες κωμωδίες. Έβγαλαν όλες πολύ γέλιο. Ήταν πραγματικά γελοίες.

Τώρα, όποιοι/ες ενδιαφέρονται, μπορούν να αφήσουν σχόλιο/να στείλουν μήνυμα, για να κρατήσουμε επαφή.

Όσοι δεν έχουν ασχοληθεί ακόμα με το θέατρο στα πλαίσια μιας θεατρικής ομάδας, θα ανακαλύψουν ότι πρόκειται για μιαν εμπειρία ζωής!
Όσοι το έχουν κάνει, το ξέρουν!

Αποσυνδεδεμένος fenia

• Πεμπτάκι!
Απ: Ξεκινάει η Φοιτητική Θεατρική Ομάδα της Σχολής μας!
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 22, 2019, 19:19:57 »
Μπράβο για την πρωτοβουλία αυτή!
Είναι όμορφο να μένει ζωντανό το Παιδαγωγικό,ύστερα από την πτώση του παλμού του φόρουμ με βόλτες, εκδρομές και συζητήσεις.
'Τί είναι,όμως,ο εαυτός;
Είναι η επιτομή όλων όσα θυμόμαστε.
Γι' αυτό και το τρομακτικό στον θάνατο
δεν είναι η απώλεια του μέλλοντος,
αλλά η απώλεια του παρελθόντος.'

Αποσυνδεδεμένος Stikeraki_e

• Προνήπιο!
  • *
Απ: Ξεκινάει η Φοιτητική Θεατρική Ομάδα της Σχολής μας!
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 08, 2019, 22:58:27 »
Γεια σας. Εγώ τώρα έκανα εγγραφη στο φόρουμ και μου άρεσε η ιδέα της θεατρικής ομάδας... Μπορώ να συμμετέχω ή είναι αργά επειδή έχετε ήδη ξεκινησει;
Ευχαριστώ και μπράβο για την προσπαθεια!