• Οκτώβριος 19, 2018, 12:20:15
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Παρακαλούμε να γράφετε με μικρούς, ελληνικούς χαρακτήρες.

Αποστολέας Θέμα: Το ΠΤΔΕ με τα μάτια των σπουδαστών του  (Αναγνώστηκε 40038 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος asimeniasfika

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Το ΠΤΔΕ με τα μάτια των σπουδαστών του
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 04, 2012, 18:45:58 »
Το ότι δε γράφει η πλειοψηφία των φοιτητών καλά (και μιλάμε για φοιτητές που πέρασαν με 18 και 19 στη σχολή, αν κι αυτό δεν είναι πάντα ενδεικτικό των δυνατοτήτων τους) δείχνει πως μάλλον η καθηγήτρια δεν έχει γνωστοποιήσει τις απαιτήσεις της για το μάθημα. Εφόσον δε θέλει να βαθμολογήσει την προσπάθεια και προτιμά να βαθμολογεί με τον αυστηρό τρόπο των φυσικών επιστημών, οφείλει να καταστήσει σαφή όσα ζητά να απαντηθούν στις εξετάσεις από τις παραδόσεις. Και στο άλλο της μάθημα (ο κόσμος μας) δέκα φορές είχε πει στις παραδόσεις τι θα βάλει, αλλά τελικά κανείς δεν ήξερε ολόκληρη την απάντηση. Πρέπει άραγε να λύνουμε το αίνιγμα της σφίγγας για να πάρουμε έναν αξιοπρεπή βαθμό; Ή να λέμε πως το 10 είναι για το Θεό;
Εάν θέλετε να συνεργαστείτε ως συντονιστές στο φόρουμ, στείλτε μου προσωπικό μήνυμα ή επικοινωνήστε με το ptde.gr@gmail.com

Αποσυνδεδεμένος lhda

• Νηπιαγωγείο!
  • **
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 04, 2012, 18:54:33 »
κοιτα οντως δεν εινια και πολύ ενδεικτικο ο βαθμός που περασαμε στις πανελληνιες αλλα ελεος ρε. και στο ο κοσμος μας που πηγαινα προπερσι ειχε αναλύσει τα παντα με τους πλανητες και στο τελος ηταν εκτος ύλης, δεν ειχε κανει αυτα που ηταν μες στην ύλη μετα.. και στο μαθημα της φετος τπτ δεν ελεγε διαβαζε τις διαφανειες! και στο τελος σταματησα να πηγαινω δεν αντεξα.. αλλα ναι να ειναι ξεκαθαροι . στο εργαστηριο μας ελεγαν : η κα χαλκια ποσο καλή είναι και ότι βάζει βαθμούς και δεν κόβει κανεναν παρα μόνο τους επι πτυχιω που δεν εχουν επαφη με το μαθημα και χαζομαρες... και ότι εμεις θα περασουμε πανηγυρικα! ακομα και στον καλκανη και στο ματθαιου πηγα πολύ καλύτερα!

Αποσυνδεδεμένος Bagatelle

• Τεταρτάκι!
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 04, 2012, 19:14:35 »
κατά την άποψη μου, η χαλκιά είναι μία πολύ σοβαρή καθηγήτρια, που κάνει σοβαρά τη δουλειά της δηλαδή, και αυτό το λέω από πλευρά συγγράμματος, από πλευρά οργάνωσης, από πλευρά σαφήνειας και από πλευρά περιεχομένου. Θεωρώ ότι από το μάθημά της και περισσότερο από το εργαστήριο, προσωπικά, αποκόμισα μία πολύ καλή και ουσιαστική διδακτική εμπειρία.
(από τις παρακολουθήσεις στο σχολείο κάτι καθόλου ουσιαστικό δεν αποκόμισα, αλλά αυτό έχει να κάνει με τις πρακτικές και στα υπόλοιπα μαθήματα κι όχι μόνο στη χαλκιά)

Αυτό που πρέπει να κάνει ένας φοιτητής για να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις της είναι να μπει στο πνεύμα της, δηλαδή να πιάσει τη φιλοσοφία του μοντέλου, να το κατανοήσει και να το χειριστεί ( να μη μείνει στα πέντε στάδια, αλλά στην ανατροπή της γνώσης που επιδιώκουν).  Γι αυτό το σκοπό βοηθάει πάρα πολύ το εργαστήριο.

Θα μου άρεσε και θα έβρισκα πολύ πιο αποτελεσματικά τα χρόνια του πανεπιστημίου, αν υπήρχαν παρόμοια εργαστήρια και για άλλα διδακτικά μοντέλα εκτός της εποικοδόμησης και που να αφορούν και άλλα μαθήματα, εκτός της φυσικής.

Όσον αφορά τα θέματα, ξέρουμε ότι βάζει κάτι θεωρητικό προς ανάπτυξη (κάτι γενικό για τον κονστρουκτιβισμό ή για τις ιδέες ή κάτι τελος πάντων απο την ύλη του βιβλίου)  και κάτι πιο πρακτικό, όχι από τις ενότητες της φυσικής που έχουμε διδαχτεί στο εργαστήριο, αλλά κάποιο φαινόμενο που αν δεν το ξέρουμε μας το περιγράφει. Πόσο συγκεκριμένη θα τη θέλαμε δηλαδή; Η λογική μου λέει πως αν γράψει κανείς κάτι δομημένο και περιεκτικό δεν έχει λόγο να τον κόψει, ούτε να μην του βάλει βαθμό.

Αποσυνδεδεμένος manosthegreek

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 04, 2012, 20:44:59 »
Ακριβως ο ιδιος βαθμος που ανακοινωθηκε στο γραφειο για τον καθεναν μας θα μπει και στο mystudies. O συμψηφισμος του γραπτου με το βαθμο του εργαστηριου εχει ηδη γινει.

Και συμφωνω στο οτι ειναι ενα πολυ ωραιο μαθημα με τελειο βιβλιο και καλη οργανωση. Απ' την αλλη, με τοσες απαιτησεις που εχει το μαθημα (υποχρεωτικα εργαστηρια, παρακολουθησεις σε σχολεια, υποχρεωτικη εργασια, παρουσιαση εργασιας στο εργαστηριο, γραπτη εξεταση στο τελος με περιπου 400 σελιδες υλη) και δεδομενου οτι ειναι μαθημα 4ου ετους, επρεπε να βαθμολογησει πιο επιεικως καποιους. Εγω δεν εχω κανενα παραπονο απο το βαθμο μου, απλα εχω ακουσει οντως καποιους να λενε οτι ειχαν γραψει στον "Κοσμο μας" πολυ καλα και κοπηκαν με 4 ή στην καλυτερη πηραν 5.

Αλλα ρε παιδια...δεν ξερετε τι εστι 4ος οροφος?? Θα βρειτε ποτε ακρη εκει???!!!!!!! Επιτελος τελειωσα με τα μαθηματα του οροφου.. Δυστυχως με τους πιο χαμηλους βαθμους σε σχεση με τα υπολοιπα μαθηματα... Αλλα τι να κανουμε... Καλο κουραγιο στους επομενους! Εμεις τελειωνουμε τουλαχιστον!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 04, 2012, 20:52:16 από manosthegreek »

Αποσυνδεδεμένος fenia

• Πεμπτάκι!
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 05, 2012, 00:21:12 »

είμαστε και κακομαθημένοι στο Παιδαγωγικό με τα 10καρια, δεν φταίει η Χαλκιά

Ισχύει ότι είμαστε κακομαθημένοι,αλλά εγώ έχω ένσταση από άλλη άποψη...Έριξα μια γενικότερη ματιά στις βαθμολογίες και είδα αβέρτα 7αρια...Είναι δυνατόν όλοι να κινούμαστε στο ίδιο επίπεδο;Αν υπήρχε ποικιλία στη βαθμολογία,να φαινόταν κάποια διαβάθμιση,θα έλεγα εντάξει βαθμολογεί βάσει αξίας.Αλλά δεν πιστεύω να αξίζει σχεδόν όλο το χειμερινό εξάμηνο την ίδια βαθμολογία.

Όσο για το ότι έκοψε πολλούς,θα διαφωνήσω.Ίσα ίσα που πέρασε πολλούς...

Εννοείται πως σαν μάθημα μας προσέφερε πολλά.
'Τί είναι,όμως,ο εαυτός;
Είναι η επιτομή όλων όσα θυμόμαστε.
Γι' αυτό και το τρομακτικό στον θάνατο
δεν είναι η απώλεια του μέλλοντος,
αλλά η απώλεια του παρελθόντος.'

Αποσυνδεδεμένος Blade

• Νηπιαγωγείο!
  • **
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 05, 2012, 19:00:00 »
Ακριβως ο ιδιος βαθμος που ανακοινωθηκε στο γραφειο για τον καθεναν μας θα μπει και στο mystudies. O συμψηφισμος του γραπτου με το βαθμο του εργαστηριου εχει ηδη γινει.

Να κάνω μια απλή ερώτηση?
Αν έχει ήδη γίνει ο συμψηφισμός όπως λες, τότε όσοι φαίνεται ότι πήραν 5 στις ανακοινωμένες βαθμολογίες, σημαίνει ότι και στο εργαστήριο ο βαθμός τους ήταν τόσο οριακός που δεν τους ανέβασε καθόλου το γραπτό?? Είναι δυνατόν?

Αποσυνδεδεμένος lhda

• Νηπιαγωγείο!
  • **
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 05, 2012, 19:29:12 »
ή μαλλον μας θεωρουν αχρηστους και μας εβαλαν 0 στο εργαστηριο....

Αποσυνδεδεμένος manosthegreek

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 05, 2012, 20:31:19 »
Όσοι πήραν 5 έγραψαν γύρω στο 4. Η χαλκιά τους το κάνει 5 για να μην τους κόψει αλλα δεν τους μετράει τον βαθμό του εργαστηριου. Μπορούν να το ξαναδώσουν αν θέλουν το σεπτέμβρη για να πάρουν καλύτερο βαθμό η να κρατήσουν το 5. Έτσι μας είχε πει μια μέρα η Χαλκιά.

<αιτία τροποποίησης: greeklish>
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 05, 2012, 20:50:11 από asimeniasfika »

Αποσυνδεδεμένος history

• Νηπιαγωγείο!
  • **
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 05, 2012, 21:38:03 »
Βαθμολολαγνείας το ανάγνωσμα, κατά τη γνώμη μου, μπορεί να μετονομαστεί το συγκεκριμένο topic...Θα πέσει φωτιά να μας κάψει, αν έχουμε παράπονα ως προς τους βαθμούς που μπαίνουν στο παιδαγωγικό...