• Δεκεμβρίου 06, 2019, 23:39:34
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Παρακαλούμε να γράφετε με μικρούς, ελληνικούς χαρακτήρες.

Αποστολέας Θέμα: Το ΠΤΔΕ με τα μάτια των σπουδαστών του  (Αναγνώστηκε 44349 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος CunduLunaVini

• Πεμπτάκι!
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Το ΠΤΔΕ με τα μάτια των σπουδαστών του
« Απάντηση #54 στις: Μαΐου 30, 2012, 15:23:45 »
Του παραχρόνου φεύγει ο Ματσαγγούρας...Και αναλαμβάνει πρακτικές ο Βρεττός!

: *)) :o

Αποσυνδεδεμένος fenia

• Πεμπτάκι!
« Απάντηση #55 στις: Μαΐου 30, 2012, 16:37:36 »
Του παραχρόνου φεύγει ο Ματσαγγούρας...Και αναλαμβάνει πρακτικές ο Βρεττός!

Αυτό είναι είδηση ''βόμβα''!Θα διδάσκει και τη διδακτική δηλαδή;Κοσμοϊστορικές αλλαγές,αλλά δεν ξέρω και κατά πόσο θετικές!!! ???
'Τί είναι,όμως,ο εαυτός;
Είναι η επιτομή όλων όσα θυμόμαστε.
Γι' αυτό και το τρομακτικό στον θάνατο
δεν είναι η απώλεια του μέλλοντος,
αλλά η απώλεια του παρελθόντος.'

Αποσυνδεδεμένος pubble

• Πρωτάκι!
« Απάντηση #56 στις: Μαΐου 30, 2012, 16:58:26 »
Αυτό με το Βρεττό ομολογώ οτι ..με τρομάζει λίγο!
Πρακτικές σε ποιο έτος είναι;Μπορούμε να τις πάρουμε νωρίτερα...?!
:)

Αποσυνδεδεμένος fenia

• Πεμπτάκι!
« Απάντηση #57 στις: Μαΐου 30, 2012, 19:04:03 »
Στο τρίτο και στο τέταρτο έτος έχει πρακτικές.Απ'όσο ξέρω δεν γίνονται πριν το τρίτο έτος και μάλιστα για να κάνεις τις πρακτικές του τετάρτου πρέπει να έχεις ολοκληρώσει με τις πρακτικές του τρίτου.
'Τί είναι,όμως,ο εαυτός;
Είναι η επιτομή όλων όσα θυμόμαστε.
Γι' αυτό και το τρομακτικό στον θάνατο
δεν είναι η απώλεια του μέλλοντος,
αλλά η απώλεια του παρελθόντος.'

Αποσυνδεδεμένος manospalios

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #58 στις: Ιουνίου 16, 2012, 12:40:46 »
 Παιδια εγω είμαι απο κατακτηριες και πολυ μεγαλυτερος σας ,επειδή διαπιστώνω ότι
οντως υπάρχει σοβαρο προβλημα με καποιους καθηγητες, οπως ο Καλκανης, θελω να σας συμβουλευσω
να μην αφηνετε παρομοιες αυταρχικες συμπεριφορες να περνανε στο ντουκου.   
Ειδικα με τον Καλκανη υπάρχει θεμα με τον τροπο  εξετασης του μαθηματος του .
Δεν αφηνει περιθωριο επιλογης θεματος ,πρεπει να ξερεις ολη την υλη , να γραψεις σε 1 κολλα και να χωρεσεις
4 θεματα με 3 υποερωτησεις. Ο ανθρωπος εχει ξεφυγει τελειως.
Και απο συμπεριφορα λες και απευθυνονται σε παιδια του Δημοτικου.
 Ο φοιτητικος Σύλλογος τι λεει για ολα αυτά .
Εχει αποψη ;
Επίσης υπαρχει προεδρος και Πρυτανης στον οποίο μπορεις να απευθυνθεις.
Θελω να σου πω οτι αν αυτα γινοταν στο Παντειο πριν 10-15 χρονια θα ειχαν φαει ολοι τους αγριο κραξιμο.
Ευχαριστω και μην το βαζεις κατω.

Αποσυνδεδεμένος Νάσος

• Πρωτάκι!
  • Φύλο: Άντρας
« Απάντηση #59 στις: Ιουνίου 16, 2012, 13:27:47 »
Αγαπητέ Μάνο

Ο κ. Καλκάνης μας έχει εξηγήσει οτι η απαντησή μας θα πρέπει να χωράει εντός τριών γραμμών μιας και τόσο είναι το μήκος που θα πρέπει να εκτείνεται η απάντηση που θα δώσουν οι μαθητές στα τετράδια εργασιών της φυσικής (Ε & ΣΤ τάξεις). Γι' αυτό το λόγο λοιπόν δεν δίνεται δεύτερη κόλλα αναφοράς.Χρησιμοποιείς ως πρόχειρο την κόλλα των θεμάτων, η οποία και επιστρεφέται μαζι με το γραπτό. Όσον αφορά τη μη δυνατότοτητα επιλογής θεμάτων δεν μπορώ να σου απαντήσω. Για το πλήθος των ερωτήσεων μπορώ να κάνω την υπόθεση οτι μπαίνουν τόσα πολλά ερωτήματα με το σκεπτικό οτι μπορεί να μην ξέρει κάποιος ένα ή δυο ή περισσότερα ερωτήματα οπότε αν δεν υπήρχε ένα μεγαλύτερο πλήθος ερωτήσεων ίσως να μην κατάφερνε να το περάσει.Οπότε υποθέτω οτι επιλέγει τη διασπορά των ερωτήσεων σε όλη τη γκάμα της διδαχθείσας ύλης και επιπροσθέτως βάζει και υποερωτήματα για να βοηθήσει ακόμα περισσότερο έτσι ώστε εαν δεν ξέρεις κάποιο υποερώτημα να μπορέσεις να απαντήσεις στα υπόλοιπά.
Πιστεύω οτι με αυτό το τρόπο βοηθιούνται οι φοιτητές για τους παραπάνω λόγους.
Τέλος, θέματα συμπεριφοράς λες και απευθύνονται σε παιδιά του δημοτικού όπως αναφέρεις εγώ προσωπικά αλλα και σε παιδιά που συζητάμε δεν έχουμε αντιληφθεί.

Αποσυνδεδεμένος LadyGaga

• Νηπιαγωγείο!
  • **
« Απάντηση #60 στις: Ιουνίου 16, 2012, 13:43:48 »
Αγαπητέ Μάνο

Ο κ. Καλκάνης μας έχει εξηγήσει οτι η απαντησή μας θα πρέπει να χωράει εντός τριών γραμμών μιας και τόσο είναι το μήκος που θα πρέπει να εκτείνεται η απάντηση που θα δώσουν οι μαθητές στα τετράδια εργασιών της φυσικής (Ε & ΣΤ τάξεις). Γι' αυτό το λόγο λοιπόν δεν δίνεται δεύτερη κόλλα αναφοράς.Χρησιμοποιείς ως πρόχειρο την κόλλα των θεμάτων, η οποία και επιστρεφέται μαζι με το γραπτό. Όσον αφορά τη μη δυνατότοτητα επιλογής θεμάτων δεν μπορώ να σου απαντήσω. Για το πλήθος των ερωτήσεων μπορώ να κάνω την υπόθεση οτι μπαίνουν τόσα πολλά ερωτήματα με το σκεπτικό οτι μπορεί να μην ξέρει κάποιος ένα ή δυο ή περισσότερα ερωτήματα οπότε αν δεν υπήρχε ένα μεγαλύτερο πλήθος ερωτήσεων ίσως να μην κατάφερνε να το περάσει.Οπότε υποθέτω οτι επιλέγει τη διασπορά των ερωτήσεων σε όλη τη γκάμα της διδαχθείσας ύλης και επιπροσθέτως βάζει και υποερωτήματα για να βοηθήσει ακόμα περισσότερο έτσι ώστε εαν δεν ξέρεις κάποιο υποερώτημα να μπορέσεις να απαντήσεις στα υπόλοιπά.
Πιστεύω οτι με αυτό το τρόπο βοηθιούνται οι φοιτητές για τους παραπάνω λόγους.
Τέλος, θέματα συμπεριφοράς λες και απευθύνονται σε παιδιά του δημοτικού όπως αναφέρεις εγώ προσωπικά αλλα και σε παιδιά που συζητάμε δεν έχουμε αντιληφθεί.

Καλά συγγνώμη ρε Νάσο, σε πληρώνουν κ τα λες ή είσαι τπτ συγγενής του;;!!.... Anyway, ας αναφερθώ ΜΟΝΟ στο ότι βάζει 12 διαφορετικά θέματα για να μας βοηθήσει όπως λες...!! Ηλίου φαεινότερον ότι όταν οι 10 μονάδες διασπείρονται σε 12 διαφορετικά θέματα από 0,8 το καθένα είναι απίστευτα δύσκολο να συγκεντρώσεις ακόμα και το κ*λο5.... Είναι που είναι το μάθημα δύσκολο, βάζει που βάζει 400+ σελ. στην ύλη, βάζει και 12 διαφορετικά θέματα για να μην περάσουμε στον αιώνα τον άπαντα. Εάν ήθελε να βοηθήσει δε θα σου διέσπειρε τις 10 μονάδες σε 12 θέματα, θα σου έδινε κάποια θέματα και θα σου έλεγε διάλεξε. Όπως άλλωστε κάνουν ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ οι καθηγητές σε όλα τα μαθήματα του ΠΤΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος ks23

• Πρωτάκι!
« Απάντηση #61 στις: Ιουνίου 16, 2012, 15:16:13 »
Πραγματικα αγαπητε Νασο δεν θα ηθελα να σχολιασω καν την απαντηση σου. Ο νοων νοειτω.
Θα ηθελα πολυ παντως  να δω τον τροπο που θα απαντουσες στο καθε θεμα του Καλκανη με τρεις γραμμες.

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
« Απάντηση #62 στις: Ιουνίου 16, 2012, 16:22:35 »
Κατανοώ ότι μπορεί κάποιοι να απηυδείτε είτε επειδή το χρωστάτε είτε επειδή βαρίεστε ή σας φαίνεται δύσκολο να το διαβάσετε, αλλά νομίζω πως θα συμφωνήσω με το Νάσο.

Όποιοι παρακολουθούσαμε σε εβδομαδιαία βάση και διαβάσαμε συστηματικά (αλλά όχι 3 μέρες) νομίζω ότι δε συναντήσαμε τρομερά προβλήματα. Εγώ θεωρητική ήμουν, στη Φυσική ψιλοανίδεη αλλά έλυνα τις απορίες μου στο μάθημα και διάβασα ό,τι κάναμε στο μάθημα. Τίποτα παραπάνω. Η ύλη είναι όπως σε άλλα μαθήματα μεγάλη αλλά όχι ακατόρθωτη. Προσωπικά με βοήθησε πολύ η ποικιλία των θεμάτων, διότι θυμάμαι ότι κάποια δεν τα απάντησα αλλά πέρασα με 8. Αν μου έβαζε ένα θέμα (που δεν είχα ιδέα) τι νόημα θα είχε ακόμα και αν μου άφηνε το δικαίωμα της επιλογής.

Ο περιορισμός της κόλλας είναι βάρβαρος (ειδικά για όσους κάνουν μεγάλα γράμματα) αλλά παράλληλα ανακουφιστικός γιατί καταλαβαίνεις ότι δε θέλει σάλτσες και μπούρδες. Ή το ξέρεις ή όχι.

Προσωπικά εκτιμώ το μάθημα γιατί είναι ίσως το μοναδικό που μπορώ να διδάξω με τρομερή ευκολία στο σχολείο. Έχουμε κάνει πολύ καλή προετοιμασία, ανεξάρτητα από τη συμπεριφορά ορισμένων καθηγητών του  4ου ορόφου.