• Αύγουστος 19, 2018, 13:13:58
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Το ΠΤΔΕ με τα μάτια των σπουδαστών του  (Αναγνώστηκε 39244 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Νάσος

• Πρωτάκι!
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ΠΤΔΕ με τα μάτια των σπουδαστών του
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 16, 2012, 17:36:10 »
Συμφωνώ και εγώ με την αγαπητή Λυδία και την ευχαριστώ για τη στάση της απεναντί μου.

Για να διαλύσω τις όποιες σκιές δημιουργήθηκαν σχετικά με εμένα δηλώνω τα κάτωθι:

1)Δεν με πληρώνουν για να λέω αυτά που λέω (θα ήμουν εκπρόσωπος τύπος ή υπεύθυνος για τις δημόσιες σχέσεις).
2)Δεν έχω κανενός είδους συγγένεια με τον κ. Καλκάνη ούτε με κανέναν άλλο συνεργάτη ή συνεργατιδά του καθώς και με κανέναν άλλο καθηγητή ή καθηγήτρια της σχολής ή απο κανένα άλλο ΑΕΙ ή ΑΤΕΙ στην ελληνική επικράτεια.
3)Εκφράζω όπως και προανέφερα προσωπική υπόθεση σχετικά με το πλήθος των ερωτημάτων.
4)Δυσκολεύτηκα αφάνταστα να απαντήσω μιας και κάνω τεράστια γράμματα και η γραφή μου θυμίζει συνταγή γιατρού ή γραμμική Β'.
Προσωπικά μου αρέσει η ανάπτυξη στο γραπτό όχι όμως οι σάλτσες γιατί μπορεί να πλατιάσεις και να χαθείς ή να γράψεις και καμια κοτσάνα και να καταστρέψεις οτι είχες κάνει μέχρι τότε(το έχω πάθει για αυτό και μιλάω).
Για το πρώτο θέμα όπως και στα υπόλοιπα για να απαντήσω τα δούλεψα αρχικά στο μυαλό μου και μετά με συντμήσεις των λέξεων.Βέβαια και παλι δεν απάντησα εντός τριών γραμμμών αλλά δεν ξέφυγα πολύ 5-6 γραμμές.

Αποσυνδεδεμένος indianchief

• Τριτάκι!
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 16, 2012, 17:39:20 »
συμφωνώ με τη Λυδία και το Νάσο και έχω κοπεί δις.

το να σου ζητάνε να διαβάσεις για ένα μάθημα για να περάσεις

Δεν αφηνει περιθωριο επιλογης θεματος ,πρεπει να ξερεις ολη την υλη , να γραψεις σε 1 κολλα και να χωρεσεις
4 θεματα με 3 υποερωτησεις. Ο ανθρωπος εχει ξεφυγει τελειως.

κι εσύ να καταγγέλεις την ακρότητα αυτής της απαίτησης δείχνει το πόσο χαμηλό επίπεδο πτυχιούχων βγάζουν τα ελληνικά πανεπιστήμια.

Αποσυνδεδεμένος asimeniasfika

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 16, 2012, 19:38:12 »
Εγώ κρίνοντας από τη δική μου σκοπιά θεωρώ πως η Φυσική στη σχολή μας είναι ένα μάθημα που και με συστηματικό διάβασμα δύσκολα περνάς κι ακόμα πιο δύσκολα με καλό βαθμό. Συνεπώς νομίζω ότι η δυσαρέσκεια ορισμένων φοιτητών δεν οφείλεται στο ότι απλά βαριούνται να διαβάσουν.

Τώρα, Νάσο, κατανοώ ότι βρίσκεσαι σε απόλυτη συμφωνία με τη νοοτροπία της εξέτασης από τον καθηγητή, αλλά το γεγονός ότι εσύ ή κάποιοι άλλοι φοιτητές δεν έχουν αντιληφθεί περιστατικά άδικης μεταχείρισης φοιτητών κατά τη διάρκεια και μετά τις εξετάσεις δε σημαίνει ότι δε συμβαίνουν κιόλας. Ο τρόπος που φέρονται οι επιτηρητές στις εξετάσεις είναι εξ ολοκλήρου άδικος πολλές φορές κι όταν σε πνίγει το δίκιο κάποια πράγματα πρέπει να τα λες. Ξαναλέω πως δεν είναι θέμα διαβάσματος και δυσκολίας μαθήματος.
Εάν θέλετε να συνεργαστείτε ως συντονιστές στο φόρουμ, στείλτε μου προσωπικό μήνυμα ή επικοινωνήστε με το ptde.gr@gmail.com

Αποσυνδεδεμένος manospalios

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 16, 2012, 23:47:29 »
Ειλικρινα χαιρομαι που ο κ.Καλκανης αποδεικνυεται τοσο δημοφιλης.
Το θεμα βεβαιως δεν ειναι αυτο.Ουτε είναι προσωπικο.
Το θεμα ειναι οτι ολοι εισαστε ισοτιμοι ακαδημαικοι πολιτες (αν σας λεει κατι αυτο)
και τετοια συμπεριφορα θα πρεπει να απαιτειτε απο το καθε καθηγητη και τον καθε βοηθο η επιτηρητη.
Κατι τελευταιο , οπως λεει ο ιδιος μεσα στο βιβλιο του , σκοπος του δασκαλου δεν είναι να κανει τα παιδια
 επιστημονες αλλα να τα μαθει να ενδιαφερονται, να πειραματιζονται να  σκεφτονται και να κατακτησουν την μεθοδολογια.
Αν καποιος ήθελε   να γίνει φυσικος υπάρχει άλλη σχολη.
 Ευχαριστω και καλες εκλογες. : swstos

Αποσυνδεδεμένος maverick18

• Νηπιαγωγείο!
  • **
« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 17, 2012, 11:34:53 »
δυστυχως(γτ ειναι αλη8εια) 8α συμφωνησω με τν απο πανω μ...αλλα αποτι φαινεται το μονο π μετραει γενικα ειναι ενα 3ερο ανοστο βιβλιο κ τιποτα αλλο....παντος το οτι τ δινουν παρα πολλα ατομα νομιζω κτ λεει κ αυτο..μανο ομως μπορει οπως λες να ειμαστε ισοτιμοι αλλα αν σε βαλει μετα στ ματι ο κα8ηγητης τν εκατσες...

Αποσυνδεδεμένος Νάσος

• Πρωτάκι!
  • Φύλο: Άντρας
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 17, 2012, 13:14:27 »
Εγώ κρίνοντας από τη δική μου σκοπιά θεωρώ πως η Φυσική στη σχολή μας είναι ένα μάθημα που και με συστηματικό διάβασμα δύσκολα περνάς κι ακόμα πιο δύσκολα με καλό βαθμό. Συνεπώς νομίζω ότι η δυσαρέσκεια ορισμένων φοιτητών δεν οφείλεται στο ότι απλά βαριούνται να διαβάσουν.

Τώρα, Νάσο, κατανοώ ότι βρίσκεσαι σε απόλυτη συμφωνία με τη νοοτροπία της εξέτασης από τον καθηγητή, αλλά το γεγονός ότι εσύ ή κάποιοι άλλοι φοιτητές δεν έχουν αντιληφθεί περιστατικά άδικης μεταχείρισης φοιτητών κατά τη διάρκεια και μετά τις εξετάσεις δε σημαίνει ότι δε συμβαίνουν κιόλας. Ο τρόπος που φέρονται οι επιτηρητές στις εξετάσεις είναι εξ ολοκλήρου άδικος πολλές φορές κι όταν σε πνίγει το δίκιο κάποια πράγματα πρέπει να τα λες. Ξαναλέω πως δεν είναι θέμα διαβάσματος και δυσκολίας μαθήματος.

Μαρία με παρεξήγησες. Είπα οτι δεν το αντιλήφθηκα, δεν αμφισβητώ τα λεγόμενα σας ούτε λέω οτι αυτά που λέτε δεν συνεβησαν ποτέ.

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 17, 2012, 14:34:30 »
Ειλικρινα χαιρομαι που ο κ.Καλκανης αποδεικνυεται τοσο δημοφιλης.
Το θεμα βεβαιως δεν ειναι αυτο.Ουτε είναι προσωπικο.
Το θεμα ειναι οτι ολοι εισαστε ισοτιμοι ακαδημαικοι πολιτες (αν σας λεει κατι αυτο)
και τετοια συμπεριφορα θα πρεπει να απαιτειτε απο το καθε καθηγητη και τον καθε βοηθο η επιτηρητη.
Κατι τελευταιο , οπως λεει ο ιδιος μεσα στο βιβλιο του , σκοπος του δασκαλου δεν είναι να κανει τα παιδια
 επιστημονες αλλα να τα μαθει να ενδιαφερονται, να πειραματιζονται να  σκεφτονται και να κατακτησουν την μεθοδολογια.
Αν καποιος ήθελε   να γίνει φυσικος υπάρχει άλλη σχολη.
 Ευχαριστω και καλες εκλογες. : swstos

Nαι, υπάρχει και άλλη σχολή αλλά δεν μπορούμε σε καμιά περίπτωση να ξέρουμε μόνο όσα λέει το βιβλίο. Αν ήταν έτσι, όλο το ΠΤΔΕ θα έπρεπε να έχει ως συγγράμματα αυτά του ΟΕΔΒ και να τελειώνουμε...

Αποσυνδεδεμένος maverick18

• Νηπιαγωγείο!
  • **
« Απάντηση #70 στις: Ιούνιος 17, 2012, 14:45:13 »
εσυ πηγες τωρα στο αλλο ακρο....

Αποσυνδεδεμένος Bagatelle

• Τεταρτάκι!
« Απάντηση #71 στις: Ιούνιος 18, 2012, 00:15:55 »
πολύ καλά κάνουμε και μαθαίνουμε φυσική στο Πανεπιστήμιο, αλλά δεν τη μαθαίνουμε σωστά.

πολύ ορθά μας λέει ο κύριος Καλκάνης ότι πρέπει να προκαλούμε το ενδιαφέρον των μαθητών κλπ κλπ, ο ίδιος όμως απέχει μίλια από όλα αυτά στο μάθημά του. Αντιθέτως έχει δημιουργηθεί γύρω από το μάθημα μια φοβερή και τρομερή φήμη του ακατόρθωτου μαθήματος, η οποία μας προκαταβάλει όλους πολύ πριν το δώσουμε, παρ όλο που η Φυσική σαν επιστήμη, αντικείμενο και μάθημα είναι απλά ΓΑΜΑΤΗ και η φήμη αυτή την αδικεί.

Σε ό,τι αφορά το σύγγραμμα, έχει προσπαθήσει να χωρέσει όλη τη Φυσική σε ένα βιβλίο 400 σελίδων, με όοοολα της τα κεφάλαια, παρ όλο που απευθύνεται σε άτομα που δεν έχουν γνώσεις ή καλή σχέση με το άθλημα (κατάλειπα του σχολείου δυστυχώς). Αυτό είναι αδύνατον να φέρει αποτέλεσμα. καλώς ή κακώς. Θα μου πεις έχει και τα εργαστήρια. ναι αλλά αυτά γίνονται μετά. γιατί; αφού ο πειραματισμός υποτίθεται προηγείται. τέλος πάντων.

για τις εξετάσεις, απ τη στιγμή που δεν εξεταζόμαστε στη διδακτική της φυσικής, αλλά στη φυσική την ίδια και μάλιστα ακαδημαϊκού επιπέδου (και αρκετά υψηλού για τη βάση απ την οποία ξεκινάμε), μου μοιάζει απλά ανούσιο να πρέπει να απαντήσουμε σε τόσες σειρές όσες ένας μαθητής. Πιστεύω πως κάνει πολύ καλά και επιμένει τόσο σε θέματα του βιβλίου, τα οποία θα πρέπει αρχικά να τα κατανοούμε κι ακολούθως να μπορούμε να τα εξηγήσουμε. αυτό είναι αυτονόητο. η βασική δεξιότητα όμως στην οποία θα έπρεπε να στοχεύει ο καθηγητής δεν είναι η περιεκτικότητα του λόγου μας, αλλά αν έχουμε πιάσει το νόημα.

το ότι δε μας βάζει θέματα επιλογής ή πολλαπλής επιλογής, δεν είναι κακό, αντιθέτως μου φαίνεται μια χαρά.
ούτε το να περνάμε τα μαθήματα με εύκολο διάβασμα και γνωστά/ βατά θέματα είναι φυσιολογική απαίτηση εκ μέρους μας, αν το καλοσκεφτούμε.

όσο για τα διάφορα περιστατικά κατά την εξέταση, δεν έχει τύχει ποτέ να είμαι παρούσα σε κάποιο, ούτε είχα ξανακούσει κάτι σχετικό, για να είμαι ειλικρινής. για να το λέτε θα έγινε, δεν ξέρω όμως αν αποτελεί τον κανόνα.

Αν είχα τα κότσια, θα πήγαινα η ίδια στον κύριο Καλκάνη και θα του έλεγα να χαλαρώσει λίγο
και να διδάξει αποτελεσματικά την υπέροχη Φυσική που έχει αναλάβει!
Πραγματικά πιστεύω ότι ένας δάσκαλος που μπορεί να διδάξει Φυσική, μπορεί να κάνει θαύματα!

Ας μου επιτραπεί κι άλλη μια τελευταία σκέψη.
Μου θυμίζει κάτι καθηγητές στο σχολείο που μπαίναν μέσα για μάθημα την πρώτη μέρα του Σεπτέμβρη και ήταν ήδη σίγουροι ότι εμείς οι νέοι μαθητές μισούμε από χέρι το μάθημα τους (μαθηματικά, χημεία, αρχαία, ιστορία ή ο,τιδήποτε άλλο δίδασκαν) και ότι σε καμία περίπτωση σε όλη τη χρονία δε θα προσπαθούσαμε καθόλου κι ότι είμαστε αδιόρθωτοι.
Αυτό αν δεν κάνω λάθος, στα παιδαγωγικά, ονομάζεται "προσδοκίες εκπαιδευτικού" ε;

Τί να πω;;
Ελπίζω η φυσική Ι και ΙΙ, που καλώς ή κακώς πολλούς από μας μάς ακολουθεί μέχρι το πτυχίο μας, να μη μας απογοητεύσει και να μη μας εμποδίσει να γίνουμε αύριο μεθαύριο (ή όποτε γίνουμε) δάσκαλοι που θα εμπνεύσουν τα παιδιά προς το αντικείμενο!