• Οκτώβριος 19, 2018, 12:14:22
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Όποιος γνωρίζει τις ώρες γραφείων των καθηγητών, μπορεί να τις αναρτήσει εδώ.

Αποστολέας Θέμα: Το ΠΤΔΕ με τα μάτια των σπουδαστών του  (Αναγνώστηκε 40036 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος asimeniasfika

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Το ΠΤΔΕ με τα μάτια των σπουδαστών του
« Απάντηση #81 στις: Ιούνιος 21, 2012, 20:24:26 »
Πάντως ένα ακόμα από τα τεράστια αρνητικά των καθηγητών είναι ότι μας βάζουν μια τεράστια ύλη για τις εξετάσεις, ύλη που χρειάζεται μελέτη για να πάει κάποιος και να γράψει άνετα, αλλά την ανακοινώνουν λίγες μέρες πριν την εξεταστική, λες και το κάνουν επίτηδες για να δώσουμε το Σεπτέμβριο.
Εάν θέλετε να συνεργαστείτε ως συντονιστές στο φόρουμ, στείλτε μου προσωπικό μήνυμα ή επικοινωνήστε με το ptde.gr@gmail.com

Αποσυνδεδεμένος dreamxr11

• Πτυχιούχος!
  • Διαχειριστής
  • Πεμπτάκι!
« Απάντηση #82 στις: Ιούνιος 21, 2012, 20:41:40 »
 : :)

= ελλειψη οργανωσης
Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες.
"Bertrand Russell"

Αποσυνδεδεμένος EK

• Νηπιαγωγείο!
  • **
« Απάντηση #83 στις: Ιούνιος 22, 2012, 11:38:52 »
Και να σημειώσουμε πως ένα μεγάλο κενό είναι ότι δεν υπάρχουν πολλά γλωσσικά μαθήματα κι έτσι η πλειοψηφία των φοιτητών που μπήκαν στο παιδαγωγικό ανορθόγραφοι θα παραμείνουν ανορθόγραφοι και ως δάσκαλοι και θα κάνουν έτσι και τους μαθητές τους.

Για μένα το πιο τραγικό είναι όταν παίρνω στα χέρια μου το χαρτί με τα θέματα και διαπιστώνω ότι έχει ορθογραφικά λάθη! : & : & : & Απαράδεκτο...

Αποσυνδεδεμένος Blade

• Νηπιαγωγείο!
  • **
« Απάντηση #84 στις: Ιούνιος 22, 2012, 23:34:26 »

Για μένα το πιο τραγικό είναι όταν παίρνω στα χέρια μου το χαρτί με τα θέματα και διαπιστώνω ότι έχει ορθογραφικά λάθη! : & : & : & Απαράδεκτο...
[/quote]

Εδώ έχουν ορθογραφικά κάποια από τα εγχειρίδια που μας δίνουν και έχουν γράψει οι ίδιοι οι καθηγητές! Βιβλία που προφανώς γράφτηκαν στο πόδι για την αρπαχτή, διότι υποτίθεται πως η συγγραφή έχει πολλά στάδια κι έχουν το χρόνο να κάνουν διορθώσεις, τόσο οι ίδιοι όσο και οι editors του κάθε εκδοτικού. Ακόμα πιο απαράδεκτο γιατί scripta manent, τα βιβλία αυτά υπάρχουν στις βιβλιοθήκες μας και θα μας συνοδεύουν σε όλη την επαγγελματική μας πορεία. Θα έπρεπε και θα μπορούσαν να είναι αριστουργήματα, αλλά...
Ευτυχώς δεν είναι όλα έτσι...

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
« Απάντηση #85 στις: Σεπτέμβριος 27, 2012, 11:51:51 »
Σήμερα στις 6:00 μ.μ. έχει προγραμματιστεί από μια ανεξάρτητη ομάδα φοιτητών συγκέντρωση στη σχολή για να συζητηθούν θέματα όπως η ανάπλαση της σχολής.
Εάν θέλετε να συνεργαστείτε ως συντονιστές στο φόρουμ, στείλτε μου προσωπικό μήνυμα ή επικοινωνήστε με το ptde.gr@gmail.com

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
« Απάντηση #86 στις: Ιούνιος 05, 2013, 21:58:20 »
Σήμερα ήταν μια πολύ σημαντική ημέρα για το ΠΤΔΕ. Όσοι ήσασταν το πρωί στην τελευταία παράδοση του κ.Ματσαγγούρα, αλλά κι όσοι δεν ήσασταν, καταλαβαίνετε γιατί. Να πω ένα μπράβο στα παιδιά που οργάνωσαν με τον καλύτερο τρόπο τον αποχαιρετισμό του, καθώς συνταξιοδοτείται, και να πω και δημόσια ένα μεγάλο "Ευχαριστώ" γι' αυτό τον καθηγητή που ενέπνευσε τους περισσότερους, αν όχι όλους από εμάς που τον παρακολουθήσαμε.

Αποσυνδεδεμένος fenia

• Πεμπτάκι!
« Απάντηση #87 στις: Ιούνιος 06, 2013, 12:02:46 »
Πωπω,φεύγει κι ο Ματσαγγούρας;;Θα μείνει κανένας από τους παλιούς;
'Τί είναι,όμως,ο εαυτός;
Είναι η επιτομή όλων όσα θυμόμαστε.
Γι' αυτό και το τρομακτικό στον θάνατο
δεν είναι η απώλεια του μέλλοντος,
αλλά η απώλεια του παρελθόντος.'

Αποσυνδεδεμένος student

• Πρωτάκι!
« Απάντηση #88 στις: Ιούνιος 06, 2013, 22:52:57 »
ηταν ενας απο τους καλυτερους καθηγητες στη σχολη το μαθημα του ηταν ακρως ενδιαφερον και αυτο που μου αρεσε παρα πολυ ηταν οτι ενδιαφεροταν για τον καθενα ξεχωριστα απο τους φοιτητες του δεν ησουν ενας απο τη μαζα αλλα ο κωστας ο τασος κτλ και σε αντιμετωπιζε ευγενεστατα.τι οργανωθηκε για τον αποχαιρετισμο του?για πειτε λεπτομερειες....

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
« Απάντηση #89 στις: Ιούνιος 06, 2013, 23:09:02 »
Του χαρίσαμε ένα λεύκωμα όπου είχε γράψει ο καθένας δύο λόγια και κάποια παιδιά του έκαναν δώρο μία πέννα. Υπήρχε και τούρτα για τα 41 χρόνια διδασκαλίας.

Βέβαια το πιο σπουδαίο ήταν το χειροκρότημα από τους φοιτητές και τους συνεργάτες του. Νομίζω λίγοι καθηγητές το έχουν βιώσει αυτό στη σχολή μας και πραγματικά χαίρομαι που αποχαιρετίσαμε τον κ.Ματσαγγούρα όπως του άξιζε.