• Δεκέμβριος 19, 2018, 03:38:46
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Για το δανεισμό πανεπιστημιακών συγγραμμάτων
μπορείτε να απευθύνεστε εδώ

Αποστολέας Θέμα: Το ΠΤΔΕ με τα μάτια των σπουδαστών του  (Αναγνώστηκε 40439 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Το ΠΤΔΕ με τα μάτια των σπουδαστών του
« Απάντηση #90 στις: Ιούνιος 07, 2013, 00:31:36 »
Μπράβο που οργανωσατε κάτι τέτοιο! Εγώ θυμάμαι ότι δακρυσα σε εκείνο το τόσο θερμό χειροκρότημα που κάναμε. Πραγματικά είναι υπέροχος και κάτι τέτοιες στιγμές είναι που λες να περνούμε σύνταξη στα 80 :P

Αποσυνδεδεμένος emmi

• Πρωτάκι!
« Απάντηση #91 στις: Ιούλιος 03, 2013, 12:38:45 »
Για οσουσ ενδιαφερονται...σημερα πηγα στ γραμματεια για να ρωτησω για τισ αιτησεισ βεβαιωσηπ περατωσησ σπουδων και μ ειπαν πωσ α) θα βγει ανακοινωση οτι οι αιτησεισ θα γινουν μετα τισ 15 ιουλιου β) οτι πρεπει να κατατεθει και τ τελευταιο βαθμολογιο απ τουσ καθηγ για να επεξεργαστουν τισ αιτησεισ,οποτε αν καποιοσ καθηγ παραδωσει βαθμολογια στισ 20,μτ απ κεινη τν μερα θ αρχισουν να τισ βλεπουν και γ) οτι δν ξερουν κ ποσεσ μερεσ θα τουσ παρει ν επεξεργαστουν τισ αιτησεισ. : cry
μασ δουλευουν λιγο η μου φαινεται? : <*>

Αποσυνδεδεμένος asimeniasfika

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
« Απάντηση #92 στις: Ιούλιος 03, 2013, 19:27:39 »
Πλήρης έλλειψη οργάνωσης. Κι αν σκεφτεί κανείς ότι οι αιτήσεις για το μεταπτυχιακό είναι μέχρι 22 Ιουλίου, ναι, μας δουλεύουν.
Εάν θέλετε να συνεργαστείτε ως συντονιστές στο φόρουμ, στείλτε μου προσωπικό μήνυμα ή επικοινωνήστε με το ptde.gr@gmail.com

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
« Απάντηση #93 στις: Ιούλιος 04, 2013, 01:16:46 »
Δεν πειράζει για το μεταπτυχιακό. Την πας αργότερα.

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
« Απάντηση #94 στις: Ιούλιος 04, 2013, 01:37:24 »
Μακάρι. Πιστεύω η γραμματεία του μεταπτυχιακού θα δείξει κατανόηση, μια και όλοι θα έχουμε το ίδιο πρόβλημα.
Εάν θέλετε να συνεργαστείτε ως συντονιστές στο φόρουμ, στείλτε μου προσωπικό μήνυμα ή επικοινωνήστε με το ptde.gr@gmail.com

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
« Απάντηση #95 στις: Ιούλιος 04, 2013, 22:36:09 »
Και γω αργότερα την είχα πάει. Αρκεί να είναι έτοιμη πριν τις εξετάσεις του Μεταπτυχιακού.

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
« Απάντηση #96 στις: Ιούλιος 25, 2013, 18:46:51 »
Το έγραψα κι αλλού, το γράφω κι εδώ, για να το σχολιάσω:

Από το ακαδημαϊκό έτος 2013-2014 τα μαθήματα Διδακτική Μεθοδολογία και Πράξη Ι και ΙΙ μετονομάζονται σε "Γενικές αρχές και στρατηγικές διδασκαλίας και πρακτική άσκηση" και "Διαχείριση της σχολικής τάξης και πρακτική άσκηση" αντίστοιχα.

Πιστεύει κάποιος ότι πραγματικά το μάθημα του εαρινού εξαμήνου θα λύνει το βασικό πρόβλημα των απόφοιτων της σχολής, που είναι η δυσκολία στη διαχείριση της τάξης; Εμένα μου φαίνεται απλά μία αλλαγή ονόματος για το θεαθήναι, γιατί είδα στον Εύδοξο ότι πάλι τα ίδια συγγράμματα θα έχει το μάθημα και πιθανόν να γίνει όπως γινόταν και παλιά. Εν ολίγοις, νομίζω ότι μας δουλεύουν, μια και ουσιαστική αλλαγή δε θα υπάρξει.

Αποσυνδεδεμένος Tsioy

• Συντονιστής
  • Πεμπτάκι!
  • Φύλο: Άντρας
« Απάντηση #97 στις: Αύγουστος 08, 2013, 18:52:04 »
η διαχείριση και γενικά η ψυχοκοινωνιολογία της σχολικής τάξης είναι τεράστιο και δύσκολο κεφάλαιο και δε θα λυθεί ποτέ με ένα μόνο μάθημα ούτως ή άλλως

είναι θέμα προσωπικότητας του δασκάλου
μαθητών
εμπειρίας
συζήτησης με συναδέλφους
ψυχολογίας
προσωπικού διαβάσματος ίσως
κλπ
κλπ

Είναι σαν να λες ότι κάνεις μάθημα και γίνεσαι έτοιμος γονιός. Δυστυχώς δεν είναι τόσο εύκολο

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
« Απάντηση #98 στις: Δεκέμβριος 15, 2013, 18:32:49 »
Τελικά αυτή η Κοινωνιολογία της Παιδείας ήταν πάντα ένα δράμα στη σχολή μας. Η Τζάνη την κατακρεούργησε και τελικά το μάθημα καταργήθηκε. Κρίμα, γιατί σε όλα τα προγράμματα παιδαγωγικών σπουδών περιλαμβάνεται ένα αντίστοιχο μάθημα και στη δική μας σχολή κανείς δε θα αναλάβει να το διδάξει.