• Αυγούστου 25, 2019, 14:34:23
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Παρακαλούμε να γράφετε με μικρούς, ελληνικούς χαρακτήρες.

Αποστολέας Θέμα: Επιδοτούμενα Προγράμματα Πρακτικής Άσκησης  (Αναγνώστηκε 73998 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lne

• Συντονιστής
  • Τριτάκι!
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Επιδοτούμενα Προγράμματα Πρακτικής Άσκησης
« Απάντηση #108 στις: Ιανουαρίου 20, 2014, 22:14:14 »
Όπως λέει η ανακοίνωση θα πάρουν 64 φοιτητές από 3ο και 4ο έτος. Λογικά κριτήριο θα είναι ο βαθμός και τα μαθήματα που έχει περάσει ο καθένας. Στην ανακοίνωση αναφέρεται: Όσον αφορά στην απασχόληση και το χρονοδιάγραμμα της άσκησης για κάθε φοιτητή, στους φορείς της πρακτικής άσκησης, αλλά και στα κριτήρια επιλογής των φοιτητών σε περίπτωση που ο αριθμός των αιτήσεων υπερβαίνει τις προσφερόμενες θέσεις, λεπτομερείς πληροφορίες θα δοθούν κατά την ενημερωτική συνάντηση του Επιστημονικού Υπευθύνου του Προγράμματος με τους φοιτητές.

Αποσυνδεδεμένος asimeniasfika

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
« Απάντηση #109 στις: Ιανουαρίου 24, 2014, 17:23:13 »
Τα προσφερόμενα σχολεία για την πρακτική άσκηση.
Εάν θέλετε να συνεργαστείτε ως συντονιστές στο φόρουμ, στείλτε μου προσωπικό μήνυμα ή επικοινωνήστε με το ptde.gr@gmail.com

Αποσυνδεδεμένος lne

• Συντονιστής
  • Τριτάκι!
« Απάντηση #110 στις: Ιανουαρίου 24, 2014, 17:29:28 »
Επίσης, στα σχολεία πρόσθεσαν σήμερα και το Αρσάκειο στο Π. Ψυχικό.

Για όσους θέλετε να κάνετε δηλώσεις, μπορείτε τη Δευτέρα 13:00 με 14:00.

Τα αποτελέσματα αναμένεται να βγουν την ερχόμενη βδομάδα από την Τετάρτη και ύστερα.

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
« Απάντηση #111 στις: Ιανουαρίου 28, 2014, 17:53:06 »
Η λίστα με τα σχολεία της πρακτικής άσκησης:

http://micro-kosmos.uoa.gr/gr/contact/sxoleia_praktikis_askisis.pdf
Εάν θέλετε να συνεργαστείτε ως συντονιστές στο φόρουμ, στείλτε μου προσωπικό μήνυμα ή επικοινωνήστε με το ptde.gr@gmail.com

Αποσυνδεδεμένος pubble

• Πρωτάκι!
« Απάντηση #112 στις: Ιανουαρίου 28, 2014, 19:14:40 »
Πριν βγουν τα αποτελέσματα και στεναχωρηθούμε όσοι δε μας πάρουν ( :P ), θα ήθελα απλά να πω πως χαίρομαι που ο συντονισμός της Πρακτικής Άσκησης επέστρεψε στα χέρια του κ. Καλκάνη, χωρίς να υπονοώ κάτι για τον προηγούμενο, απλά με αυτόν νιώθω πιο σίγουρη για τη διαύγεια της όλης κατάστασης αλλά και για τη διεκπεραίωση της!
Ευχαριστούμε πολύ!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 28, 2014, 19:16:12 από pubble »
:)

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
« Απάντηση #113 στις: Ιανουαρίου 28, 2014, 20:53:19 »
Δεν είναι θέμα "επιστροφής". Απλώς ο Ματθαίου είναι συνταξιούχος πια  : glad Το καλό είναι πως υπάρχει ένας ακόμα καθηγητής που ασχολείται λίγο με το ΕΣΠΑ και δίνει πολύ ενδιαφέρουσες ευκαιρίες για εργασία στους φοιτητές.

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
« Απάντηση #114 στις: Ιανουαρίου 28, 2014, 21:12:09 »
Νομίζω ότι και όταν είχε αναλάβει ο κ.Ματθαίου επικρατούσε διαύγεια στην όλη κατάσταση και υπήρχε πολύ καλή οργάνωση. Θα συμφωνήσω με τη Λυδία πως το καλό είναι που σας δίνεται αυτή η ευκαιρία.

Αποσυνδεδεμένος pubble

• Πρωτάκι!
« Απάντηση #115 στις: Ιανουαρίου 28, 2014, 21:19:41 »
Τον όρο ..."επιστροφή" τον έγραψα διότι απ' ότι μας είπαν στην ενημέρωση και πριν τον κ. Ματθαίου το είχε ο κ. Καλκάνης. Βασικά επί κ. Ματθαίου ίσως δεν ήταν τόσο ξεκάθαρα τα κριτήρια, δηλαδή τότε είχαν πάρει και δευτεροετή ακόμη με ανεπιτυχή εξέταση σε βασικά μαθήματα. Αν και όλα αυτά είναι λεπτομέρειες... νομίζω πως το καλύτερο θα ήταν να μπορούσαμε όλοι να συμμετέχουμε χωρίς κληρώσεις κι ανταγωνισμούς.
:)

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
« Απάντηση #116 στις: Ιανουαρίου 28, 2014, 21:51:38 »
Συμφωνώ ως προς το τελευταίο.

Πράγματι ο τότε συνεργάτης του κ.Ματθαίου που μας ενημέρωνε για το πρόγραμμα, ο κ.Ρουσσάκης, μας είχε εξηγήσει ότι βασικό κριτήριο ήταν οι μέρες που είχαμε δηλώσει ότι ήμασταν διαθέσιμοι και σε κάποιες περιπτώσεις η επιλογή κρίθηκε δευτερευόντως από το βαθμό στα μαθήματα. Εγώ, ας πούμε, πέρα από το ότι είχα περάσει αρκετά μαθήματα, είχα δηλώσει Δευτέρα-Τρίτη, που βόλευε το σχολείο, και έτσι επιλέχτηκα. Γνώμη μου είναι βέβαια πως θα έπρεπε να μπορεί ο καθένας να συμμετέχει τις ημέρες που μπορεί με βασικό κριτήριο τη βαθμολογία του. Αυτό που έγινε εξυπηρετούσε τα σχολεία και όχι τους φοιτητές. Αλλά τουλάχιστον μας το είχαν πει.