• Αυγούστου 25, 2019, 14:50:47
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Όποιος γνωρίζει τις ώρες γραφείων των καθηγητών, μπορεί να τις αναρτήσει εδώ.

Αποστολέας Θέμα: Επιδοτούμενα Προγράμματα Πρακτικής Άσκησης  (Αναγνώστηκε 74002 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lne

• Συντονιστής
  • Τριτάκι!
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Επιδοτούμενα Προγράμματα Πρακτικής Άσκησης
« Απάντηση #126 στις: Μαρτίου 04, 2014, 19:12:59 »
Παραθέτω παρακάτω το μήνυμα της κα. Γκικοπούλου, που αφορά όσους συμμετέχουν στο πρόγραμμα:

Αγαπητοί φοιτητές της Πρακτικής Άσκησης,
όσοι από εσάς έχετε αριθμό μητρώου ΙΚΑ και τραπεζικό λογαριασμό στο όνομά σας, μπορείτε να έρθετε αύριο Τετάρτη 05/03/2014, 14:00-16:00 ή την Πέμπτη 06/03/2014, 14:00-15:00 και 17:00-18:00 για να συμπληρώσουμε τα Ιδιωτικά Συμφωνητικά σας.
Θα χρειαστεί να συμπληρώσετε στοιχεία όπως: ΑΦΜ, Εφορία, ΙΚΑ, ΑΜΚΑ, Διεύθυνση κατοικίας, Αριθμός Δελτίου Ταυτότητας, ημερομηνία έναρξης πρώτης ασφάλισης. Δε χρειάζεται να έχετε τα αντίστοιχα έγγραφα μαζί σας, αρκεί να είστε σίγουροι/ες για τα στοιχεία αυτά. Όποιος θέλει, μπορεί να έχει και τα χαρτιά μαζί του για να επιβεβαιώσουμε τα στοιχεία.
Θα χρειαστεί να έχετε μαζί σας σε φωτοτυπία την πρώτη σελίδα του τραπεζικού λογαριασμού σας, όπου θα φαίνεται το όνομά σας και το ΙΒΑΝ του λογαριασμού. Το έντυπο δήλωσης τραπεζικού λογαριασμού που σας είχα δώσει μην το συμπληρώσετε, γιατί με ειδοποίησαν ότι άλλαξε το έντυπο αυτό και σας έχω εκτυπώσει καινούρια!
Επίσης, μου είπαν ότι τελικά δε χρειάζεται να φέρετε βιογραφικό σημείωμα.
Όσοι δεν μπορείτε να έρεθτε αυτές τις ημέρες και ώρες, μπορείτε να έρθετε την επόμενη εβδομάδα, σε ημέρες και ώρες που θα σας ανακοινώσω εγκαίρως.
Όσοι δεν έχετε πάρει ακόμη το Συμφωνητικό του σχολείου, θα πάω αυτές τις ημέρες από το γραφείο πρακτικής άσκησης στη Σταδίου και θα πάρω όσα είναι έτοιμα και θα σας ειδοποιήσω ατομικά με μέιλ για να έρθετε να τα παραλάβετε.
Ράνια Γκικοπούλου

Αποσυνδεδεμένος lne

• Συντονιστής
  • Τριτάκι!
« Απάντηση #127 στις: Μαρτίου 07, 2014, 19:57:29 »
Μήνυμα της κα. Γκικοπούλου:

Το μήνυμα αφορά στους φοιτητές που δεν έχουν αριθμό μητώου ΙΚΑ και θα πάνε τώρα να βγάλουν.

Επειδή προέκυψε ένα ζήτημα σχετικά με τα στοιχεία του εργοδότη και επειδή οι απαντήσεις που είχα μέχρι τώρα από τους υπέυθυνους ήταν αντιφατικές, μην πάτε προς το παρόν στο ΙΚΑ και περιμένετε να σας στείλω ένα μήνυμα με τα στοιχεία που θα πρέπει να συμπληρώσετε στην αίτηση για την έκδοση του αριθμού μητρώου σας ΙΚΑ.
Ράνια Γκικοπούλου

Αποσυνδεδεμένος roadrunner

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #128 στις: Μαρτίου 08, 2014, 08:13:47 »
AMKA, IKA, άντε να πας να τα βγάλεις όλα αυτά...

Αποσυνδεδεμένος asimeniasfika

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
« Απάντηση #129 στις: Μαρτίου 08, 2014, 11:43:07 »
Το γραφειοκρατικό κομμάτι είναι το χειρότερο κομμάτι της πρακτικής. Τουλάχιστον σκεφτείτε ότι αξίζει, γιατί έτσι θα πάρετε τα χρήματά σας και τα λίγα ένσημά σας.
Εάν θέλετε να συνεργαστείτε ως συντονιστές στο φόρουμ, στείλτε μου προσωπικό μήνυμα ή επικοινωνήστε με το ptde.gr@gmail.com

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
« Απάντηση #130 στις: Μαρτίου 08, 2014, 19:32:37 »
Καλά το ΑΜΚΑ δεν είναι τίποτα. Το ΙΚΑ, τουλάχιστον της περιοχής μου, είναι απελπισία.... : <*>

Αποσυνδεδεμένος lne

• Συντονιστής
  • Τριτάκι!
« Απάντηση #131 στις: Μαρτίου 08, 2014, 20:01:32 »
Έχει χαρτούρα είναι η αλήθεια. Αφού έχω βαρεθεί να συμπληρώνω αιτήσεις (λέω να το αρχίσω πλέον και σα χόμπι)! Αλλά αξίζει τον κόπο!

Αποσυνδεδεμένος lne

• Συντονιστής
  • Τριτάκι!
« Απάντηση #132 στις: Μαρτίου 16, 2014, 21:36:31 »
Παραθέτω παρακάτω το μήνυμα της κα. Γκικοπούλου, που αφορά όσους συμμετέχουν στο πρόγραμμα:

Αγαπητοί φοιτητές της Πρακτικής Άσκησης,
καθώς κοντεύει η ολοκλήρωση του Προγράμματος, σας επισημαίνω τα εξής:

1) φροντίστε να επιστρέψετε στα σχολεία τα συμφωνητικά τους, για να μη χρειαστεί να ξαναπάτε μετά τη λήξη του προγράμματος (όσοι δεν έχετε βγάλει ΙΚΑ και τραπεζικό λογαριασμό κρατήστε 1 ή 2 αντίγραφα. Το πρωτότυπο μάλλον δε θα σας χρειαστεί. Σχετικά με τα στοιχεία για την έκδοση του ΑΜ ΙΚΑ, ακόμη δεν μου έχουν απαντήσει, αλλά θα προσπαθήσω να τους πιέσω και να μάθω αύριο για να σας πω).

2) μπορείτε να ζητήσετε από το σχολείο να σας δώσουν τα παρουσιολόγια (Φεβρουαρίου, Μαρτίου) την τελευταία μέρα που θα πάτε για να μου τα φέρετε. Ελέγξτε ότι έχουν υπογράψει στο κάτω μέρος. Αν σας πουν ότι δεν είναι έτοιμα, ενημερώστε με και θα τους ζητήσω να μου τα στείλουν εμένα όλα μαζί ταχυδρομικώς.

3)  το έντυπο για την αξιολόγησή σας από το σχολείο θα το στείλω εγώ ηλεκτρονικά στο σχολείο και θα τους ζητήσω να μου τα στείλουν όλα μαζί, οπότε δε χρειάζεται να τα ζητήσετε εσείς. (Αφού τα παραλάβω, μπορώ να σας δώσω αντίγραφο αν χρειάζεστε. Θα πάρετε βέβαια και τη βεβαίωση συμμετοχής στο Πρόγραμμα υπογεγραμμένη από τον Καθηγητή.)

4) Θα πρέπει να γράψετε, όπως είχαμε πει, μια έκθεση αποτίμησης της εμπειρίας από το πρόγραμμα. Η έκθεση αυτή θα πρέπει να είναι συνοπτική (1-3 σελίδες) και μπορεί να είναι χειρόγραφή ή ηλεκτρονική (αν κάποιος δεν έχει εκτυπωτή, μπορεί να μου τη στείλει και θα την εκτυπώσω εγώ). Στο επάνω μέρος της αρχικής σελίδας θα αναφέρετε το ονοματεπώνυμό σας και αποκάτω τον φορέα της πρακτικής άσκησης (δηλαδή το σχολείο στο οποίο πήγατε).  Στην έκθεσή σας μπορείτε να αναφέρετε: περιγραφή του χώρου / των υποδομών, περιγραφή  των δραστηριοτήτων στις οποίες είχατε συμμετοχή, το βαθμός καθοδήγησης από τους ανθρώπους του φορέα, το βαθμό οργάνωση, τις καινοτομίες ή την αξιοποίηση των νέων τεχνολογιών στο φορέα, τις  δεξιότητες που αποκτήσατε, τη συνάφεια της πρακτικής άσκησης και των σπουδών σας στο Τμήμα, τη χρησιμότητα της εμπειρίας σας για την επαγγελματική σταδιοδρομία κτλ. Όσοι κάνατε διδασκαλία να αναφέρετε και την εμπειρία σας από αυτή. Προσοχή: όταν αναφέρεστε στην περίοδο της πρακτικής άσκησης θα αναφέρετε τους μήνες Φεβρουάριο-Μάρτιο ή θα κάνετε αναφορά σε εβδομάδες (πχ. την πρώτη εβδομάδα του Φεβρουαρίου κτλ) και όχι σε ημέρες!

5) Όσοι έχετε ΑΜ ΙΚΑ και τραπεζικό λογαριασμό, μπορείτε να έρθετε για να φτιάξουμε το συμφωνητικό σας την Τετάρτη ή Παρασκευή 12:00-14:00 ή την Πέμπτη 17:00-18:00.

Καλό βράδυ σε όλους.

Ράνια Γκικοπούλου

Αποσυνδεδεμένος lne

• Συντονιστής
  • Τριτάκι!
« Απάντηση #133 στις: Μαρτίου 20, 2014, 16:54:09 »
Παραθέτω ένα μήνυμα της κα. Γκικοπούλου που αφορά όσους συμμετέχουν στο πρόγραμμα:

To μήνυμα αφορά τους φοιτητές που θα πάνε να βγάλουν Αριθμό Μητρώου ΙΚΑ

Επιτέλους μας έδωσαν τα στοιχεία Εργοδότη:
Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών / ΕΛΚΕ
Χρήστου Λαδά 6, Αθήνα 10561
(Αν ζητηθεί)  ΑΜΕ Εργοδότη  0010298262

Όσοι βγάλατε ήδη ΑΜ ΙΚΑ (με αυτά ή άλλα στοιχεία) νομίζω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα (έτσι κι αλλιώς στο χαρτί του ΙΚΑ δε γράφει κάτι για τον εργοδότη).

Ράνια Γκικοπούλου

Αποσυνδεδεμένος lne

• Συντονιστής
  • Τριτάκι!
« Απάντηση #134 στις: Απριλίου 08, 2014, 10:38:38 »
Παραθέτω ένα μήνυμα της κα. Γκικοπούλου που αφορά όσους συμμετέχουν στο πρόγραμμα:

Αγαπητοί φοιτητές,
σας θυμίζω ότι πρέπει να μου φέρετε το συντομότερο δυνατόν τα παρουσιολόγιά σας  από τα σχολεία. Συνήθως είμαι στο γραφείο κάθε μέρα από το πρωί μέχρι το βράδυ, με πιο σίγουρες ώρες τις 11:00-14:00.
Ράνια Γκικοπούλου

Όσοι τα έχετε ήδη φέρει, αγνοήστε το παρόν μήνυμα.