• Ιουλίου 22, 2019, 00:22:06
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Παρακαλούμε πολύ να αναρτάτε στο φόρουμ την ύλη μαθημάτων
και τα θέματα εξετάσεων που γνωρίζετε.

Αποστολέας Θέμα: Επιδοτούμενα Προγράμματα Πρακτικής Άσκησης  (Αναγνώστηκε 73310 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nantiaki

• Προνήπιο!
  • *
Απ: Επιδοτούμενα Προγράμματα Πρακτικής Άσκησης
« Απάντηση #18 στις: Δεκεμβρίου 03, 2011, 14:01:32 »
-ΑΦΜ και αριθμο ΙΚΑ θα ζητηθούν μετα την επιλογη

-δεν φευγει καποιος απο την ασφαλεια που εχει ηδη 

Να ρωτήσω κάτι... Ως φοιτήτρια είμαι προστατευόμενο μέλος στο ασφαλιστικό ταμείο του πατέρα μου (δημόσιο).. Σε περίπτωση που κάνω την αίτηση και επιλεγώ θα μπορώ να αποκτήσω αμ ικα χωρις να φυγω απο το δημοσιο στο οποίο είμαι ήδη ασφαλισμένη? ή δεν εχω καταλαβει κατι...?

Αποσυνδεδεμένος asimeniasfika

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #19 στις: Δεκεμβρίου 03, 2011, 15:52:24 »
Ναι, δε φεύγεις από το δημόσιο.
Εάν θέλετε να συνεργαστείτε ως συντονιστές στο φόρουμ, στείλτε μου προσωπικό μήνυμα ή επικοινωνήστε με το ptde.gr@gmail.com

ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ

• Επισκέπτης
« Απάντηση #20 στις: Δεκεμβρίου 03, 2011, 16:04:13 »
-ΑΦΜ και αριθμο ΙΚΑ θα ζητηθούν μετα την επιλογη

-δεν φευγει καποιος απο την ασφαλεια που εχει ηδη 

Να ρωτήσω κάτι... Ως φοιτήτρια είμαι προστατευόμενο μέλος στο ασφαλιστικό ταμείο του πατέρα μου (δημόσιο).. Σε περίπτωση που κάνω την αίτηση και επιλεγώ θα μπορώ να αποκτήσω αμ ικα χωρις να φυγω απο το δημοσιο στο οποίο είμαι ήδη ασφαλισμένη? ή δεν εχω καταλαβει κατι...?

Τα ένσημα της πρακτικής άσκησης υπάγονται στον κλάδο Ασθενείας, καλύπτουν μόνο τον κίνδυνο ατυχήματος και υπολογίζονται ποσοστιαία 1% στην 12η ασφαλιστική κλάση του ΙΚΑ. Επομένως δεν δικαιούνται με αυτά οι ασκούμενοι να βγάλουν βιβλιάριο ασθενείας, η να επιδοτηθούν με επίδομα ανεργίας. Χρησιμεύουν απλά για απόδειξη προϋπηρεσίας

Αποσυνδεδεμένος nantiaki

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #21 στις: Δεκεμβρίου 03, 2011, 16:05:15 »
Αααα...μάλιστα! σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!

Αποσυνδεδεμένος Tsioy

• Συντονιστής
  • Πεμπτάκι!
  • Φύλο: Άντρας
« Απάντηση #22 στις: Δεκεμβρίου 03, 2011, 21:59:16 »
Για να ρωτήσω και εγώ τώρα μερικά πράγματα:

1)αν λοιπόν έχουμε βιβλιάριο δημοσίου,δεν έχουμε ΑΜΙ δηλαδή,τι γράφουμε;τον αριθμό του δημοσίου ή τίποτα;
κανείς δε ξέρει που έχω ρωτήσει.

2)εννοείται πώς τις φυσικές δεν τις συμπεριλαμβάνουμε στα περασμένα μαθήματα αν δεν έχουμε ολοκληρώσει τα εργαστήρια ε;

ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ

• Επισκέπτης
« Απάντηση #23 στις: Δεκεμβρίου 03, 2011, 22:24:20 »
 : h Λέγοντας βιβλιάριο του δημοσίου να υποθέσω οτι εννοείς για κάποιον που είναι ασφαλισμένος στο βιβλιάριο του μπαμπά ή της μαμάς (ως προστατευόμενο μέλος). Διαφορετικά να υποθέσω οτι θα πρέπει να έχει βιβλιάριο ασθενείας που σου παρέχει το πανεπιστήμιο (βιβλιάριο υγειονομικής περίθαλψης).Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος καλό θα είναι να αποτανθεί κανείς στο ικα της περιοχής του(δηλαδή εκεί που μένει) και να πεί οτι έχει επιλεγεί για πρακτική εξάσκηση στη σχολή του.Δεν γνωρίζω εαν θα του ζητήσουν βεβαίωση πρακτικής αλλά σίγουρα το πρώτο έγγραφο που θα πάρει θα είναι η βεβαίωση απογραφής ασφαλισμένου.Θα πάρει ένα έγγραφο εκείνη τη στιγμή και μετά απο κανένα δίμηνο θα του έρθει το μηχ/νο έντυπο απο το ικα.Σημαντικό τα έγγραφα αυτά δεν τα δίνουμε ποτέ στον εργοδότη μας παρά μόνο σε φωτοτυπία.

Αποσυνδεδεμένος Tsioy

• Συντονιστής
  • Πεμπτάκι!
  • Φύλο: Άντρας
« Απάντηση #24 στις: Δεκεμβρίου 03, 2011, 22:32:57 »
: h Λέγοντας βιβλιάριο του δημοσίου να υποθέσω οτι εννοείς για κάποιον που είναι ασφαλισμένος στο βιβλιάριο του μπαμπά ή της μαμάς (ως προστατευόμενο μέλος).

ω,ναι αυτό εννοώ.

δηλαδή όλοι μπορούμε να βγάλουμε ΑΜΙ;
πάντως στην αίτηση το ζητάει.εγώ δηλαδή πρέπει να έχω βγάλει μέχρι την παρασκευή που τελειώνουν οι δηλώσεις;

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
« Απάντηση #25 στις: Δεκεμβρίου 03, 2011, 23:37:31 »
Γνώμη μου είναι να περιλάβεις και τις Φυσικές Τσίου. Δεν ξέρω...Είναι τυπικό θέμα και είναι μαθήματα που έχεις περάσει. Δε χρειάζεται να βγάλετε ΑΜ ΙΚΑ από τώρα! Εφόσον επιλεγείτε, θα πάτε μια μέρα στο μητρώο (ξεκινήστε χαράματα) και θα βγάλετε. Δεν έχει σημασία αν είστε σε άλλο ταμείο. Καμία, όμως...

Επίσης, οι φοιτητές επιλέγονται αναλογικά. Δηλ όσοι πιο πολλοί του έτους δηλώσουν, τόσους περισσότερους θα πάρει. Εννοείται πως κρινόμαστε με φοιτητές που ανήκουν στο έτος μας!

Αποσυνδεδεμένος kate

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #26 στις: Δεκεμβρίου 04, 2011, 13:08:41 »
Από αυτούς που έκαναν δήλωση,ας μου πει κάποιος πως ακριβώς τη στέλνουμε στη διεύθυνση που λέει γιατί εχω μπερδευτεί  : %^