• Δεκεμβρίου 10, 2019, 11:26:53
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Παρακαλούμε να γράφετε με μικρούς, ελληνικούς χαρακτήρες.

Αποστολέας Θέμα: Φορουμική ψυχολογική στήριξη  (Αναγνώστηκε 14991 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dreamxr11

• Πτυχιούχος!
  • Διαχειριστής
  • Πεμπτάκι!
  • Φύλο: Γυναίκα
Φορουμική ψυχολογική στήριξη
« στις: Μαρτίου 29, 2011, 16:17:10 »
Φορουμίτες και φορουμίτισες, σε αυτό το θέμα θα αλληλουποστηρίζομαστε για όοοο,τι και να μας απασχολεί...
Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες.
"Bertrand Russell"

Αποσυνδεδεμένος zoumeri

• Νηπιαγωγείο!
  • **
Απ: Φορουμική ψυχολογική στήριξη
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2011, 01:31:26 »
ωραία...είμαι και η πρώτη που γράφει...δεν έχω σημαντικά προβλήματα,υπάρχουν όμως στιγμές,όπως η τωρινή. που βλέπω τη ζωή σαν ένα τεράστιο και δύσβατο βουνό.είναι μία από τις ελάχιστες περιόδους που είμαι αρκετά ήρεμη και όλοι είναι στην τσίτα.όλοι ξεσπάνε πάνω μου κ κάνουν εμένα χάλια.βαρέθηκα να τους ακούω και να στενοχωριέμαι χωρίς λόγο.νιώθω αχάριστη που είμαι δυστυχισμένη χωρίς σοβαρή αιτία,δεν παύω όμως να είμαι δυστυχισμένη... : )^

Αποσυνδεδεμένος basilis7

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2011, 01:36:58 »

μήπως να πάψεις να τρως σαν γουρούνι;

Αποσυνδεδεμένος fenia

• Πεμπτάκι!
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2011, 01:44:29 »
Δεν ξέρω αν σε παρηγορεί,αλλά το ίδιο έχει τύχει να νιώσω κι εγώ κάποιες φορές.

Ίσως παίζει ρόλο το ότι μπορεί να μην έχεις πολύ γεμάτο πρόγραμμα,οπότε τώρα που ηρεμείς εξετάζεις κάποια πράγμα διαφορετικά ή ίσως πάλι είναι φάση,πολύ φυσιολογική,η οποία θα κάνει τον κύκλο της και θα περάσει(δεν σου τυχαίνει και το αντίθετο,να είσαι χαρούμενη χωρίς να ξέρεις γιατί;).

Επίσης,είμαστε σε μια δύσκολη ηλικία,που ακόμα κι αν δεν χαρακτηρίζεται από τα σκαμπανεβάσματα της εφηβείας,η αναζήτηση ταυτότητας παραμένει...Τα όριά μας δεν είναι απόλυτα ξεκάθαρα και δεν έχουμε σκληραγωγήσει τον εαυτό μας να αδιαφορεί ή να προσπερνάει κάποια πράγματα που στην πραγματικότητα να μην είναι τόσο σημαντικά.Όπως και να 'χει είμαστε συναισθηματικά πιο ευάλωτοι πιστεύω.Ωστόσο,είναι και θέμα ανθρώπου αυτό,το πώς δηλαδή αντιμετωπίζει τις καταστάσεις και κατά πόσο αφήνει να τον επηρεάσουν.

Μην στεναχωριέσαι πάντως,δεν υπάρχει λόγος.Κάνε πράγματα που σε ευχαριστούν και σε γεμίζουν και προσπάθησε να εξηγήσεις με λογική όσα σε ενοχλούν ή σε προβληματίζουν.Έλεγξε το πώς αντιδράς σε κάποια κατάσταση,αν βάσει λογικής το θεωρείς σωστό,αν μπορείς να το αλλάξεις...αλλά μη σκας μπορεί κι απλώς να είναι έτσι ο χαρακτήρας σου.

Υ.Γ.Δεν ξέρω αν ισχύει στη δική σου περίπτωση,πάντως πολλές φορές προσπαθούμε να δημιουργήσουμε προβλήματα,ενώ δεν έχουμε,απλώς και μόνο για να έχουμε κάτι να μας απασχολεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 23, 2011, 02:04:47 από fenia »
'Τί είναι,όμως,ο εαυτός;
Είναι η επιτομή όλων όσα θυμόμαστε.
Γι' αυτό και το τρομακτικό στον θάνατο
δεν είναι η απώλεια του μέλλοντος,
αλλά η απώλεια του παρελθόντος.'

Αποσυνδεδεμένος zoumeri

• Νηπιαγωγείο!
  • **
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2011, 01:56:58 »
έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα.σκέφτομαι πολλά,προβληματίζομαι και δεν μιλάω ποτέ σε κανέναν με αποτελεσμα να φορτώνομαι κ τα προβληματα των δικών μου ανθρώπων και να σκάω.πράγματι όμως είμαι αρκετές μέρες στο σπίτι χωρίς να κάνω τίποτα κ αυτό διογκώνει τα προβλήματα.φυσικά είναι και ο χαρακτήρας μου έτσι αλλά φταίει περισσότερο το όλο κλίμα.δεν το περίμενα τόσο γρήγορα αλλά με έκανεσ να νιώσω πολύ καλύτερα  : thanks : )$

Nuria

• Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2011, 15:58:31 »
να ξέρετε ότι πλέον στην ψυχολογία υπάρχει και ο όρος "μετεφηβεία" που διαρκεί κατά μέσο όρο ως τα 25 έτη. Ψυχολογικά σκαμπανεβάσματα, ανεξήγητες αλλαγές στη διάθεση, σύγχυση από την αναζήτηση ταυτότητας και ΚΥΡΙΩΣ σύγχυση από τη μετάβαση από την ανέμελη φοιτητική ζωή στον εργασιακό βίο. Η μετάβαση στην ενηλικίωση δεν είναι εύκολη. Είναι η δεύτερη πιο δύσκολη μετάβαση στη ζωή ενός ατόμου μετά το πέρασμα στην εφηβεία.

Αποσυνδεδεμένος asimeniasfika

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2011, 16:01:26 »
Σε συνδυασμό και με την ανεργία που μας περιμένει, δε μπορούμε να αποφασίσουμε πότε επιτέλους θα μεγαλώσουμε. Θέλουμε να πάμε στη χώρα του ποτέ σαν τον Πίτερ Παν.
Το ptde.gr πρόκειται να κλείσει σύντομα. Για πληροφορίες στείλτε πμ σε: λιβελούλα, asimeniasfika, TheReader

Αποσυνδεδεμένος CunduLunaVini

• Πεμπτάκι!
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2011, 20:44:25 »
Σε συνδυασμό και με την ανεργία που μας περιμένει, δε μπορούμε να αποφασίσουμε πότε επιτέλους θα μεγαλώσουμε. Θέλουμε να πάμε στη χώρα του ποτέ σαν τον Πίτερ Παν.

Συμφωνώ απόλυτα!

Nuria

• Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2011, 23:26:34 »
ίσα-ίσα που η μετάβαση στην ενήλικη ζωή είναι πολύ δυσκολη όταν αρχίζεις να δουλεύεις αμέσως μετά τις σπουδές. Δεν προλαβαίνει να επεξεργαστεί το άτομο τις αλλαγές που συμβαίνουν στη ζωή του και να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις. Η πρσωρινη ανεργία βοηθά πολύ τη μεταβαση. Η μακρόχρονη όχι.