• Δεκεμβρίου 12, 2019, 19:46:21
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Για οποιαδήποτε ανακοίνωση, πληροφορία ή άλλου είδους επικοινωνία σχετική με το ptde.gr-που δεν καλύπτεται ήδη από το site-μπορείτε να μας στείλετε e-mail στο ptde.gr@gmail.com

Αποστολέας Θέμα: Φορουμική ψυχολογική στήριξη  (Αναγνώστηκε 15000 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Φορουμική ψυχολογική στήριξη
« Απάντηση #18 στις: Απριλίου 24, 2014, 02:09:56 »
Και αυτό είναι πολύ σπαστικό όντως!!! Σου λένε ναι, ναι, θα κανονίσουμε και δε γίνεται ποτέ ή σου λένε ναι, θα δούμε θα τηλεφωνηθούμε ενώ ξέρουν σίγουρα πως δεν μπορούν.  : angry

Αποσυνδεδεμένος Ρεμπέτισσα

• Πρωτάκι!
« Απάντηση #19 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 14:42:32 »
   Ας πούμε ότι δεν χρειάζομαι ακριβώς υποστήριξη, αλλά σίγουρα το να ακούσω τις απόψεις σας.
Με απασχολεί κάτι στο ζήτημα της φιλίας. Εννοείται ότι θέλω να έχω, και ευτυχώς έχω, καλούς φίλους (λίγους και καλούς, κατά προτίμηση) αλλά δεν υποφέρω την ιδέα μιας κολλητής φίλης/φίλου. Δεν μου αρέσει να κοινωνώ σε κάποιον ΟΛΕΣ τις σκέψεις και τα συναισθήματά μου, ίσως ούτε καν όλα τα νέα μου. Βεβαίως και μοιράζομαι κάποια, τα περισσότερα ίσως, από τα..."μυστικά" μου (μα, πόσων χρονών είναι κάποιος που χρησιμοποιεί αυτή την έκφραση;!), αλλά θεωρώ ότι δικαιούμαι να κρατώ κάποια αποκλειστικά για μένα. Αντίστοιχα, αναγνωρίζω αυτο το δικαίωμα και στον απέναντί μου. Γενικά, τέλος πάντων, έχω ανάγκη από χώρο και χρόνο δικό μου. Παράλληλα, θεωρώ ότι για να υπάρξει μια ουσιαστική φιλία, χρειάζεται την αφιέρωση χρόνου-σε λογικά πλαίσια, όχι κάθε μέρα μαζί.
   Θεωρώ δεδομένο ότι για να είναι κάποιος φίλος σου, σημαίνει ότι αλληλοαγαπιέστε, αλληλοϋποστηρίζεστε, περνάτε όμορφα μαζί, υπάρχει αμοιβαία ειλικρίνεια. Όμως, για μένα, ο σύντροφος μοιάζει πιο πολύ με αυτο που έχει επικρατήσει να είναι ο κολλητός, από άποψη κοινού κοινού χώρου, χρόνου, εξομολογήσεων.
Είναι φυσιολογικά αυτά, γιατρέ μου; 
Έρωτας ή τίποτα :)

Αποσυνδεδεμένος asimeniasfika

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
« Απάντηση #20 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 17:33:02 »
Τι να σου πω τώρα. Έχει τύχει με άτομα που ήμασταν κολλητοί παλιά πλέον να μη μιλάμε ή να διαφωνούμε όσο η νύχτα με τη μέρα αλλά να βρισκόμαστε μετά από καιρό και να είναι σαν να ήμασταν κάθε μέρα μαζί ή να μιλάμε πλέον μόνο τυπικά. Νομίζω ότι κάπου στα 20 (μίλησε η μεγάλη) αρχίζεις να καταλαβαίνεις ότι δε μπορείς να είσαι για πάντα κολλητός με κάποιους ανθρώπους. Αλλά και πάλι, ενώ απομακρύνομαι από κάποιους κολλητούς, δένομαι με άλλους. Για μένα είναι όμορφο να έχεις έναν άνθρωπο που να μπορείς να του πεις κάτι που δε θα έλεγες σε όλους και να το καταλάβει, να του βάζεις και να σου βάζει μυαλό σε δύσκολες καταστάσεις, να τον βλέπεις συχνά, ακόμα κι αν ξέρεις ότι μια μέρα αυτό θα πάψει να γίνεται. Όσες φορές έχει λείψει ένα τέτοιο κολλητό άτομο από τη ζωή μου, έχω πέσει πολύ ψυχολογικά. Βέβαια, έχω ασχοληθεί με άλλα πράγματα, άκουγα μουσική, γνώριζα καινούριους και παράξενους για μένα ανθρώπους...
Πάντως κι εγώ ξέρω άτομα που δεν έχουν κολλητούς-κολλητούς και ζουν μια χαρά. Μη σου πω ότι σε κάποιες περιπτώσεις (όπως όταν ζεις σε κλειστή επαρχιακή κοινωνία) είναι καλύτερο να μην έχεις κολλητούς και να κρατάς τις αποστάσεις.
Το ptde.gr πρόκειται να κλείσει σύντομα. Για πληροφορίες στείλτε πμ σε: λιβελούλα, asimeniasfika, TheReader

• Πρωτάκι!
« Απάντηση #21 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 22:11:06 »
Το κομμάτι των εξομολογήσεων και του μοιράσματος κι εγώ το θεωρώ σημαντικό και το κάνω σε μεγάλο βαθμό.
Απ' ότι καταλαβαίνω η διαφορά που επισημαίνω από τον μέσο όρο, ή το σύνηθες, είναι ποσοτική.
Ίσως παίζει ρόλο και το ότι ζω στο ίδιο σπίτι με την οικογένεια, οπότε δύσκολα έρχεται η αίσθηση της μοναξιάς συγκριτικά με κάποιον που μένει μόνος του, οπότε αποζητά περισσότερο την συντροφιά. Και μάλλον, όπως ουσιαστικά είπες, δεν είμαστε όολοι ίδιοι.
Α, ρε Ασημένια Σφήκα, πες μου πού να στείλω τα λεφτά της συνεδρίας : loveheart

Αποσυνδεδεμένος λιβελούλα

• Συντονιστής
  • Τεταρτάκι!
« Απάντηση #22 στις: Ιανουαρίου 29, 2016, 19:07:54 »
Εφόσον δηλώνεις πως αποκαλύπτεις τα περισσότερα, δεν υπάρχει κάποιο θέμα. Ο καθένας πράττει όπως νιώθει. Για παράδειγμα, πολλοί αποκαλύπτουν πολλά προσωπικά τους σε οποιονδήποτε. Ξέρεις πόσα γνωρίζω για τους περισσότερους της σχολής; :p Εγώ αυτό δεν το καταλαβαίνω. Δεν το θεωρώ τόσο σωστό με βάση τη δική μου πάντα σκέψη. Προσωπικά θεωρώ σωστό το να κρατάς κάποιες ενδόμυχες σκέψεις για τον εαυτό σου.

Πάντως όντως στον σύντροφό σου ανοίγεσαι περισσότερο. Πολύ περισσότερο από ό,τι σε άλλους. Αλλά και πάλι νομίζω πως κρατάς διάφορα για τον εαυτό σου και μερικά και πάλι τα λες μόνο σε φίλες κι όχι σε εκείνον.

Μην σε προβληματίζει τόσο το θέμα της κολλητής φιλίας, εφόσον λες πως έχεις καλούς φίλους. Γιατί πολλές φορές τα πολλά κολλητιλίκια δεν καταλήγουν σε καλό, ενώ ορισμένοι κολλάνε σε κάποιους ανθρώπους, επειδή κερδίζουν διάφορα από αυτούς.
Άμμος ήτανε προτού γυαλί να γίνει...

• Πρωτάκι!
« Απάντηση #23 στις: Ιανουαρίου 30, 2016, 15:57:14 »
Ευχαριστώ για την κουβέντα, λιβελούλα : glad

Αποσυνδεδεμένος fenia

• Πεμπτάκι!
« Απάντηση #24 στις: Ιανουαρίου 30, 2016, 16:13:14 »
Πόοοοσον καιρό είχε να ανοίξει αυτό το θέμα;

Συμφωνώ με τις από πάνω.Κατά καιρούς με πιάνουν και μενα κάτι τέτοιοι προβληματισμοί.Αλλά μετά τους εξηγώ στον εαυτό μου,φιλοσοφώ και λίγο και μου περνάνε.Να 'έχεις οδηγό το συναίσθημα σε οποιοδήποτε θέμα αφορά τις προσωπικές σχέσεις.Συνήθως αυτό ξέρει,ακόμα κι αν εμείς νομίζουμε ότι ''λέει'' άλλα.
'Τί είναι,όμως,ο εαυτός;
Είναι η επιτομή όλων όσα θυμόμαστε.
Γι' αυτό και το τρομακτικό στον θάνατο
δεν είναι η απώλεια του μέλλοντος,
αλλά η απώλεια του παρελθόντος.'

Αποσυνδεδεμένος Nuria

• Τριτάκι!
« Απάντηση #25 στις: Ιανουαρίου 30, 2016, 18:20:49 »
συμφωνώ, φένια..Κι εγώ το ίδιο πιστεύω, πρέπει να κάνουμε ό,τι λέει η καρδιά μας και όπως νιώθουμε εμείς ευτυχισμένοι! Αυτό αποφάσισα σε ένα πρόσφατο δίλημμά μου και πιστεύω ότι για κάθε τι όταν είσαι πραγματικά έτοιμος μέσα σου και το θέλεις εσύ πρώτα από όλους, τότε δεν υπάρχουν ούτε διλήμματα ούτε προβλήματα προς επίλυση!  Κι ότι όταν κάποιος σε αγαπάει πραγματικά, σέβεται τις ανάγκες σου και δε σε πιέζει.  : \\