• Δεκεμβρίου 12, 2019, 06:31:34
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Για οποιαδήποτε ανακοίνωση, πληροφορία ή άλλου είδους επικοινωνία σχετική με το ptde.gr-που δεν καλύπτεται ήδη από το site-μπορείτε να μας στείλετε e-mail στο ptde.gr@gmail.com

Αποστολέας Θέμα: Δημόσιο ή ιδιωτικό σχολείο;  (Αναγνώστηκε 56472 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Nuria

• Επισκέπτης
Απ: Δημόσιο ή ιδιωτικό σχολείο;
« Απάντηση #54 στις: Ιουνίου 29, 2012, 16:13:50 »
φένια μου δίκιο έχεις, αλλά και  η catny έχει δίκιο με την εννοια ότι δεν γνωρίζονται...κι εγώ αν δεν την ήξερα την Ιντιαντσιφ δε θα γελούσα με αυτό το ποστ, ειδικά αν έμπαινα σε ένα φόρουμ που δεν ξέρω κανέναν να ρωτήσω κάτι και ξαφνικά να σχολιάζουν τον τρόπο που γράφω! Πάντως, catny,τα σχόλια δεν ήταν κακοπεροαίρετα, όποτε όλα οκ!  : peace

Σχετικά με τους μισθούς στα ιδιωτικά, είχα γράψει και αλλού (ή στο ίδιο θέμα, δε θυμάμαι), ότι δεν ισχύει για τους ιδιωτικούς εκπαιδευτικούς το ενιαίο μισθολόγιο, μέχρι να ισχύσει κάποια καινούργια απόφαση από τον νέο υπουργό παιδείας. Ωστόσο, όπως σε πολλες ιδιωτικές επιχειρήσεις, έτσι και σε πολλά ιδιωτικά, έχουν κάνει μειώσεις. Ευτυχώς υπάρχουν και λίγα ιδιωτικά - σε ένα από τα οποία έχω τη χαρά να εργάζομαι - που δεν εχουν κάνει μειώσεις, ούτε τώρα ούτε πριν λίγα χρόνια που ξεκίνησε η κρίση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 29, 2012, 16:17:59 από Nuria »

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #55 στις: Ιουνίου 29, 2012, 16:35:01 »
Δύσκολα πάντως συναντάς στον ιδιωτικό τομέα τα παλιά πολλά χρήματα. Και είναι λογικό από τη μια να υπάρχουν ίδιοι (έστω και μειωμένοι) μισθοί μιας και διεκδικήθηκε η ισότητα. Ε ας μην είναι μόνο στα καλά αλλά και στα κακά. Απλώς ο ιδιώτης έχει την ευκαιρία να στα δώσει "μαύρα" αν θέλει να τα έχει καλά με τους δασκάλους. Διαφορετικά επικαλείται τη θεά κρίση...

Nuria

• Επισκέπτης
« Απάντηση #56 στις: Ιουνίου 29, 2012, 16:46:55 »
Μα ούτε στα "καλά" του δημοσίου είμαστε ίσοι (π.χ. μονιμότητα, ωράρια, υποχρεώσεις-που πάλι εξαρτώνται από τη νοοτροπία του σχολείου)

Η ισότητα στους μισθούς επιδιώχθηκε για να μην μπορεί ο ιδιοκτήτης να πληρώνει όπως του 'ρχεται και να είναι κατοχυρωμένοι οι ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί με ελάχιστο μισθό αυτόν του δημοσίου. Από κει και πέρα μπορούσε κάθε ιδιωτικό να δώσει παραπάνω, αλλά όχι παρακάτω. Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει  να ακολουθήσουν οι μισθοί τη κατιούσα, μόνο και μόνο επειδή αυτό συνέβη στο δημόσιο. Όταν ένα σχολείο δεν έχει μειώσει δίδακτρα και έχει τις εγγραφές που χρειάζεται, δεν νομιμοποιείται να κάνει μείωση. Στα σχολεία που υπάρχει πρόβλημα (πραγματικό πρόβλημα, όχι έτσι μόνο και να μόνο για να κοπούν οι μισθοί των εκπαιδευτικών), σαφως θα γίνουν κάποιες μειώσεις.
Αλλά όπως λέει και ο πρόεδρός μας εύστοχα "Αν θέλουν να δίνουν στους ιδιωτικούς εκπαιδευτικούς μισθούς δημοσίου, θα πρέπει να έχουν και από αυτούς τις αντίστοιχες απαιτήσεις και να δουλεύουν τα ίδια ωράρια".
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 29, 2012, 16:48:55 από Nuria »

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
« Απάντηση #57 στις: Ιουνίου 30, 2012, 00:50:45 »
Ναι, αλλά αν δεν ισχύουν οι ίδιοι μισθοί έμμεσα προωθείται η ιδιωτική εκπαίδευση (= εκεί είναι τα πολλά λεφτά). Μπορεί στις μέρες μας να μας αρέσει αυτή η λογική, αλλά δεν ξέρω από άποψη "δημοσίου αγαθού" κατά πόσο είναι θετική μια τέτοια διαφορά στο οικονομικό.

Nuria

• Επισκέπτης
« Απάντηση #58 στις: Ιουνίου 30, 2012, 09:07:52 »
προωθείται για τους εργαζόμενους , όχι για τους υποψήφιους μαθητές και γονείς του σχολείου. Δεν νομίζω ότι αυτό έχει σχέση με την εκπαίδευση ως δημόσιο αγαθό. Στην τελική όλοι όσοι δουλεύουν στο δημόσιο το κάνουν επειδή έχουν όραμα για τη δημόσια δωρεάν παιδεία? Δε νομίζω.....Άρα γιατί κάποιος δάσκαλος να μην εργαστεί σε ιδιωτικό για περισσότερα χρήματα?
 Στο κάτω-κάτω ο/η εκπαιδευτικός που επιλέγει το ιδιωτικό (αν έχει την πολυτέλεια να επιλέξει μεταξύ δημοσίου και ιδιωτικού-οι περισσότεροι πια αναγκαστικά αναζητούν εργασία σε ιδιωτικά, δεν το θέλουν), επιλέγει ταυτόχρονα να ΜΗΝ έχει και τα "καλά" του δημοσίου σχολείου, τα οποία πολύ σπάνια βρίσκεις σε ένα ιδιωτικό. Αφού λοιπόν δεν είμαστε ίσοι στα καλά, δε θα πρέπει να είμαστε ούτε στα κακά. Έτσι το βλέπω. Δεν το συζητώ βέβαια ότι θα έπρεπε και στο δημόσιο οι εκπαιδευτικοί να είναι καλοπληρωμένοι, αλλά αυτή είναι άλλη κουβέντα και άτοπη στις μέρες μας
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 30, 2012, 09:11:07 από Nuria »

Αποσυνδεδεμένος taratata

• Νηπιαγωγείο!
  • **
« Απάντηση #59 στις: Ιουλίου 01, 2012, 15:50:57 »
Cathy σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες! : thanks  Άργησα να απαντήσω γιατί δεν είχα μπει στο forum. Όσο για αυτά που ειπώθηκαν, ο καθένας έχει τον δικό του τρόπο έκφρασης - αυτό εκφράζεται και με τα σημεία στίξης - και από τη στιγμή που δεν γνωριζόμαστε όλοι μεταξύ μας θα έπρεπε να είμαστε πιο προσεκτικοί στους σχολιασμούς μας. Οπότε η προϋπηρεσία σε ιδιωτικό μετράει μόνο για ένα χρόνο από άποψη μορίων. Αλλά δεν κατάλαβα το εξής, αν είμαι σε κάποιο ιδιωτικό και τύχει η σειρά μου ως αναπληρώτρια (λέμε τώρα : tongue) και αρνηθώ το διορισμό τι κυρώσεις θα έχω; Και κάτι άλλο, υπάρχει πιθανότητα ή φήμη ότι θ'ανοίξουν οι πίνακες;
Όσο μακριά και να πάει ο νους, ποτέ δεν φθάνει εκεί που μπορεί να φθάσει η καρδιά...! Βίκτωρ Ουγκό

Αποσυνδεδεμένος catny

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #60 στις: Ιουλίου 12, 2012, 18:37:43 »
Συγγνώμη Taratata που απαντάω τώρα! κ εγώ δεν μπήκα τόσο καιρό.. Οι αναπληρωτές δεν θα μπορούν ούτε να αρνούνται τη θέση όταν τους καλούν, ούτε να παραιτούνται στο μέσο της χρονιάς, διαφορετικά θα διαγράφονται από τον πίνακα του τρέχοντος έτους και του επόμενου. Εξαιρούνται οι ωρομίσθιοι και όσοι αναπληρωτές κληθούν μετά τον Μάρτιο. (Η ποινή της μη δυνατότητας υποβολής αίτησης για το επόμενο σχολικό έτος ίσχυε μόνο για όσους προσλαμβάνονται πριν από 22/2/2012 και αρνούνταν να υπηρετήσουν). Από την πρώτη άρνηση σου αφαιρούν το δικαίωμα να κάνεις τα χαρτιά σου και την επόμενη χρονιά, κάτι που ως τώρα γινόταν αν είχες αρνηθεί 2 φορές. Στην φετινή δεν ξέρω τι θα ισχύσει.  Περιμένουμε άυριο να δούμε τι θα προβλέπει η νέα εγκύκλιος! Όσο για το άνοιγμα των πινάκων δεν ξέρει κανείς τίποτα!! Πρόσφατα ο Καψαλάκης έλεγε να προσέχουμε τι δηλώνουμε, γτ μπορεί να ανοίξουν την επόμενη χρονιά. Φέτος δεν θα ανοίξουν... είπανε....... Μπάχαλο!!!!

Αποσυνδεδεμένος indianchief

• Τριτάκι!
« Απάντηση #61 στις: Ιουλίου 14, 2012, 15:31:51 »

σούζα σας έχω και χωρίς τα γαλόνια!

Αποσυνδεδεμένος jenny

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #62 στις: Αυγούστου 26, 2013, 16:15:56 »
καλησπέρα σε όλους. Θα ηθελα να ζητησω τις συμβουλες- αποψεις σας σχετικα με ενα θεμα που με εχει προβληματισει. τελείωσα τον ιουλιο τη σχολη και μου εγινε προταση απο ενα ιδιωτικο σχολειο να δουλεψω στη θεσσαλονικη. ωστοσο εγω μενω στην αθηνα και για να κανω ενα τετοιο βημα θα πρεπει να παω να ζησω στη θεσσαλονικη, να νοικιασω σπιτι, κλπ. πιστευετε οτι αξιζει τον κοπο να κανω κατι τετοιο? ρωταω οσον αφορα την αποκτηση προυπηρεσιας, μοριων, κλπ.. με ενδιαφερει πολυ καθε αποψη, ευχαριστω εκ των προτερων