• Δεκεμβρίου 12, 2019, 19:44:41
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Το ptde.gr πρόκειται να κλείσει. Όσοι ενδιαφέρονται να συμμετέχουν ενεργά στη συνέχεια του φόρουμ παρακαλούνται να επικοινωνήσουν με τις συντονίστριες λιβελούλα, asimeniasfika, TheReader ή να στείλουν μήνυμα στο ptde.gr@gmail.com

Αποστολέας Θέμα: Δημόσιο ή ιδιωτικό σχολείο;  (Αναγνώστηκε 56476 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Tsioy

• Συντονιστής
  • Πεμπτάκι!
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημόσιο ή ιδιωτικό σχολείο;
« Απάντηση #63 στις: Αυγούστου 26, 2013, 20:40:11 »
αν σκέφτεσαι μόνο την προϋπηρεσία και τα μόρια νομίζω δεν αξίζει. Τα μόρια ειδικά δεν ξέρεις καν αν θα προσμετρηθούν ποτέ στο μέλλον για το δημόσιο.
επίσης γιατί λεφτά μιλάμε; αν είναι βασικός άστο, θα δουλεύεις όλη μέρα ως καινούρια για να μην έχεις λεφτά

θα σου πω απλά εγώ τι θα έκανα στη θέση σου. Αν δεν είχα να ζήσω εδώ θα πήγαινα. Αν την πάλευα οικονομικά, δε θα τα παράταγα όλα χωρίς πρώτα να έχω ψαχτεί εδώ στην Αθήνα αρκετά. Μου φαίνεται ακραίο να πας θεσσαλονίκη κατευθείαν μόλις τελείωσες. είναι σαν να έστελνα βιογραφικό εγώ που μένω στην αθήνα σε σχολεία στη θεσσαλονίκη χωρίς να έχω σπίτι εκεί, γνωστούς ή και να ήθελα να ζήσω καν εκεί.

το ότι το σκέφτεσαι και το συζητάς σημαίνει όμως ότι κάτι σε τραβάει που δεν το έγραψες. Οπότε δική σου επιλογή.
Αν όμως είναι μόνο η προϋπηρεσία και τα μόρια, δώσε ευκαιρίες στον εαυτό σου εδώ και αν απελπιστείς πήγαινε οπουδήποτε μετά.

Αποσυνδεδεμένος Νάσος

• Πρωτάκι!
  • Φύλο: Άντρας
« Απάντηση #64 στις: Αυγούστου 26, 2013, 21:07:14 »
Θα συμφωνήσω με τον Tsioy.Δες το σαν μια ανισωση. Στο ένα μέλος έχεις όλα τα έσοδα από αυτή σου την προσπάθεια(χρήματα,μόρια,προϋπηρεσία,κλπ) και από το άλλο όλα τα κόστη σου(έξοδα μετακινήσεων,ενοικίασης σπιτιού,διαβίωσης,φαγητό και ένδυση,κ.α).Το πρώτο μέλος που είναι τα έσοδα είναι μεγαλύτερο απο το δεύτερο που είναι τα κόστη ή είναι ίσα. Αυτά τα λέει η λογική.Τι σου λέει όμως η καρδιά και το συναίσθημα. Εαν δεν έχεις οικογενειακά ζητήματα που σε κρατάνε στην Αθήνα τότε θα σου έλεγα να το αποτολμήσεις αφού όμως κάνεις μια έρευνα αγοράς για το τι χρήματα θα πάρεις και πόσο κοστίζει η ζωή εκεί.Προσωπικά με 1300 € θα πήγαινα (ξέρω πολλά ζητάω και δεν θα τα πάρω,αλλά ίσως και με 900€ να τα βγάλεις πέρα).Αυτό θα έκανα εγώ αλλά εσύ δεν είσαι εγώ.

Βασίσου στη λογική και στο ένστικτό σου.Σου εύχομαι κάθε ευτυχία και επιτυχία σε ότι και να αποφασίσεις.

Αποσυνδεδεμένος asimeniasfika

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #65 στις: Αυγούστου 27, 2013, 12:37:09 »
Εγώ θα συμφωνήσω με το Νάσο. Να πας μόνο αν είναι πολύ καλά τα χρήματα, αλλιώς δε θα βγαίνεις οικονομικά.
Το ptde.gr πρόκειται να κλείσει σύντομα. Για πληροφορίες στείλτε πμ σε: λιβελούλα, asimeniasfika, TheReader

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #66 στις: Αυγούστου 28, 2013, 20:12:35 »
Εγώ θα σου έλεγα να πας. Δε νομίζω πως στην Αθήνα έχεις προοπτική να βρεις κάτι. Με μεγάλη απογοήτευση διαπίστωσα ότι χρειάζεσαι "μέσον". Αν είσαι Αθηναία και ζεις με γονείς, σίγουρα στη Θεσ/νίκη θα ξοδεύεις περισσότερα και δε νομίζω να περισσεύουν τρελα χρήματα. Αλλά είναι δουλειά και μάλιστα σε ο,τι έχεις σπουδάσει. Όσο για το μισθό, υπολόγισε 860€ .

Αποσυνδεδεμένος fenia

• Πεμπτάκι!
« Απάντηση #67 στις: Αυγούστου 29, 2013, 01:03:23 »
Κι εγώ θα έλεγα να πας.Ειδικά αν είσαι από Αθήνα και σπούδασες Αθήνα θα είναι καλή ευκαιρία να σταθείς λίγο στα πόδια σου μόνη σου,ακόμα κι αν είναι εκτός Αττικής.Ωστόσο,αυτό είναι το λιγότερο στις μέρες μας,οπότε σίγουρα εκείνο που πρέπει να εξετάσεις πρώτα πρώτα είναι ο οικονομικός παράγοντας.Αν σου βγαίνουν και δεν χρειάζεται να τσοντάρουν γονείς να πας.
'Τί είναι,όμως,ο εαυτός;
Είναι η επιτομή όλων όσα θυμόμαστε.
Γι' αυτό και το τρομακτικό στον θάνατο
δεν είναι η απώλεια του μέλλοντος,
αλλά η απώλεια του παρελθόντος.'