• Δεκεμβρίου 14, 2019, 16:09:25
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Για οποιαδήποτε ανακοίνωση, πληροφορία ή άλλου είδους επικοινωνία σχετική με το ptde.gr-που δεν καλύπτεται ήδη από το site-μπορείτε να μας στείλετε e-mail στο ptde.gr@gmail.com

Αποστολέας Θέμα: Άρωμα  (Αναγνώστηκε 34102 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
  • Φύλο: Γυναίκα
Άρωμα
« στις: Μαρτίου 30, 2011, 16:37:29 »
Αρωμα...Κατι που ισως μερικες φορες ξεχναμε κι ομως αποδεικνυεται ιδιαιτερα σημαντικο...Δεικτης της προσωπικοτητας του καθενος μας..προσωπικη επιλογη του καθενος..αρεσει Χαμόγελο η απωθεί, μιλαει'' στον αλλο..αποκαλυπτει στοιχεια για εμας 8)..Η οσφρηση αν και ''παραμελημενη η υποβαθμισμενη αποτελει πολυ ''δυνατη'' αισθηση απο τις πεντε του ανθρωπου καθως στελνει στον εγκεφαλο πολυ γρηγορα μηνυματα και πιο πολλα...Αποτελεί την πρώτη και σημαντική οδό επικοινωνίας μας με το περιβάλλον. Τα μηνύματα που περνάνε μέσα από αυτή τη «θύρα εισόδου,» τόσο προς τη συνείδηση όσο και προς το ασυνείδητό μας αυτές οι χιλιάδες διαφορετικές μυρουδιές διαθέτουν ένα τεράστιο δυναμικό όσον αφορά την επίδρασή τους στη ψυχική μας διάθεση και στη συμπεριφορά μας σε όλα τα επίπεδα και τις κατευθύνσεις την ατομική, τη διαπροσωπική, την κοινωνική, τη διατροφική, τη σεξουαλική. Επιπρόσθετα επηρεάζουν, με αυτόματο τρόπο, με την κινητοποίηση νευρικών και ορμονικών μηχανισμών, ένα σωρό φυσιολογικές λειτουργίες του σώματος, με αποτέλεσμα την προσαρμογή του οργανισμού προς τις εκάστοτε συνθήκες όσον αφορά τη χημεία του περιβάλλοντος.

Το αρωμα ομως εκτος απο προσωπικη υποθεση αποτελει και μια πολυ καλη ιδεα για δωρο..
Εσεις,τι αρωμα φορατε?ποιες μυρωδιες σας ελκυουν?ποιες ''αντιπαθειτε''?υπαρχουν μυρωδιες που σας ταξιδευουν η σας θυμιζουν κατι απο τα προηγουμενα χρονια?Υπαρχουν αρωματα στο μυαλο σας συνδεδεμενα με καποιους ανθρωπους?Εχετε μυρισει ενα αρωμα που θα θελατε ιδιαιτερως ν αποκτησετε?Τελος,αν ειχατε τη δυνατοτητα να παρετε ενα δωρο,σε ατομο του ιδιου η του αντιθετου φυλου,ποιο αρωμα θα επιλεγατε?

Αποσυνδεδεμένος bananakounia

• Δευτεράκι!
Απ: Άρωμα
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 18, 2012, 23:59:29 »
Η Black orchid του tom ford εκδοση του 2006 ειναι απλα συγκλονιστικη.μια σταγονα αρκει.και η lowe της nina ειναι πολυ καλη.δροσερη και αερατη αν και μονο με παραγγελια την βρισκεις.και αντρικη νομιζω η burberry ειναι πολυυυ αχχ , μπορω να πω.αλλες μυρωδιες που μ'αρεσουν ειναι:η μυρωδια της καμιναδας των τζακιων οταν περπαταω το βραδυ οταν πρωτομπαινει ο χειμωνας γιατι μου θυμιζει χριστουγεννα και ζεστη σοκολατα στο τζακι.και τα μανταρινια μ'αρεσει πολυ ετσι οπως μυριζουν.και το λαδι σωματος γιασεμι και καμελια με αμυγδαλελαιο.και ο ατμος που βγαζουν τα φρεσκοπλυμενα ρουχα που μυριζει μαλακτικο και καθαριοτητα.και ο ιδρωτας στο λαιμο καποιων ανθρωπων μου αρεσει.ξερω ξερω,ειναι λιγο ανωμαλο αλλα τι να κανω.ο λαιμος ειναι το φετιχ μου.και ειπαμε ορισμενων ατομων οχι ολων.

Αποσυνδεδεμένος Tsioy

• Συντονιστής
  • Πεμπτάκι!
  • Φύλο: Άντρας
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 19, 2012, 00:06:04 »
μα τι θεικό και ανώμαλο κλείσιμο του ποστ!
χαχαχαχαχαχαχχαχα

ο ιδρώτας στο λαιμό μυρίζει διαφορετικά;
μίλα μου λίγο παραπάνω για αυτό,φτιάξε με να σου ρθω ιδρωμένος

• Δευτεράκι!
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 19, 2012, 00:49:24 »
Χαχαχαχαχα.μα φυσικα! Το ιδιο ειναι ο ιδρωτας στις μασχαλες με τον ιδρωτα στο λαιμο;
Δεν ξερω ρε,μου αρεσει πολυ. Γενικα ο λαιμος με εξιταρει πολυ αλλα αμα ειναι και λιγο ιδρωμενος...αστα. Χαχα,ναι αυτο κανε,κανε ενα γυρω τρεξιμο γυρω απ το σπιτι μου να ιδρωσεις λιγο και μετα ανεβα!χαχαχα

Αποσυνδεδεμένος CunduLunaVini

• Πεμπτάκι!
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 19, 2012, 00:57:22 »
Σεμνά.... : tongue

• Δευτεράκι!
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 21, 2012, 05:42:41 »
Λατρευω την μυρουδια της λαχανοπιτας που φτιαχνει η μαμα και πλεον και εγω με φυλλο που ανοιγουμε μονες μας,οταν ψηνεται στο φουρνο.η λαχανοπιτα ειναι σαν την σπανακοπιτα αλλα με λαχανο.ειναι στο τοπ 3 των αγαπημενων μου φαγητων. Μ'αρεσει και η μυρωδια του καθαρου πρασινου σαπουνιου που θυμιζει αλλες εποχες που οι νοικοκυρες πλενανε τα ρουχα στο χερι.

Αποσυνδεδεμένος Tsioy

• Συντονιστής
  • Πεμπτάκι!
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 24, 2012, 21:49:32 »
τελευταία συνειδητοποίησα ότι μου αρέσει πολύ η πάπρικα τόσο στις πατάτες όσο και στο κοτόπουλο.τα κάνει δύο φορές πιο γευστικά π'όσο είναι.
και θέλω να καταλήξω ότι μου αρέσει και το άρωμά της πολύ

πάπρικα χαίρομαι που ήρθες ξανά στη ζωή μου

Αποσυνδεδεμένος dreamxr11

• Πτυχιούχος!
  • Διαχειριστής
  • Πεμπτάκι!
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 24, 2012, 21:51:44 »
εγω παλι δεν τρελαινομαι για την παπρικα στις πατατες. μου χαλαει την γευση του υδατανθρακα!
Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες.
"Bertrand Russell"

Αποσυνδεδεμένος Tsioy

• Συντονιστής
  • Πεμπτάκι!
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 24, 2012, 21:56:22 »
τότε συνεπάγεται μάλλον ότι προτιμώ να καλύπτω τη γεύση του υδατάνθρακα