• Δεκεμβρίου 12, 2019, 06:32:47
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Για οποιαδήποτε ανακοίνωση, πληροφορία ή άλλου είδους επικοινωνία σχετική με το ptde.gr-που δεν καλύπτεται ήδη από το site-μπορείτε να μας στείλετε e-mail στο ptde.gr@gmail.com

Αποστολέας Θέμα: Συζητήσεις και σχόλια για τις γενικές συνελεύσεις  (Αναγνώστηκε 119421 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος joker

• Προνήπιο!
  • *
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συζητήσεις και σχόλια για τις γενικές συνελεύσεις
« Απάντηση #90 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2011, 01:52:04 »
Καταρχάς μην πειράζετε τον τρόπο γραφής μου,κατανοητό?Όποιος δν μπορεί να διαβάσει ας μην τα διαβάζει..ενώ εσύ τι είσαι??περιορισμένης νοημοσύνης??
ΕΙΣΑΙ Ο,ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ,ΟΧΙ Ο,ΤΙ ΛΕΣ...

Αποσυνδεδεμένος dreamxr11

• Πτυχιούχος!
  • Διαχειριστής
  • Πεμπτάκι!
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #91 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2011, 01:54:22 »
Ή περιοριζεσαι και αφηνεις περιθωρια για διαλογο ή θα υποστεις τις συνεπειες.
Διαλεξε...

Παρακαλω να σταματησουν τα σχολια που δεν εχουν καμια σχεση με το θεμα!
Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες.
"Bertrand Russell"

Αποσυνδεδεμένος joker

• Προνήπιο!
  • *
  • Φύλο: Άντρας
« Απάντηση #92 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2011, 01:58:36 »
Διάβασε λίγο τον δίαλογο...Άλλοι αρχίσαν να επιτίθενται και να απειλούν... : xoreuw
ΕΙΣΑΙ Ο,ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ,ΟΧΙ Ο,ΤΙ ΛΕΣ...

• Πτυχιούχος!
  • Διαχειριστής
  • Πεμπτάκι!
« Απάντηση #93 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2011, 02:03:31 »
Η κοκορομαχια ληγει εδω!

Οποιος εχει διαθεση για συζητηση το αποδεικνυει με επιχειρηματα και διαλογο.
Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες.
"Bertrand Russell"

Αποσυνδεδεμένος music4life89

• Νηπιαγωγείο!
  • **
« Απάντηση #94 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2011, 12:08:56 »
Συγνωμη που πηγε αυτο π εγραψα? Δε νομιζω να κοκορομαχουσα για να δικαιολογει το οτι το σβησατε.

Αποσυνδεδεμένος LittleLotte

• Πρωτάκι!
« Απάντηση #95 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2011, 12:14:04 »
Θα ήθελα να καταθέσω κι εγώ τις απόψεις επί του θέματος. Παρακολούθησα σχεδόν όλες τις συνελεύσεις που πραγματοποιήθηκαν για το θέμα αν θα ανοίξει η σχολή ή αν θα συνεχίσει η κατάληψη.. Δυστυχώς , αυτό που συμπεραίνει κάνεις από την όλη διαδικασία είναι πως δυστυχώς , ακόμα κι από μια τόσο μικρή ηλικία(20 -21 ετών) βλέπουμε ανθρώπους να υποστηρίζουν διαφορές ιδεολογίες και απόψεις γιατί ο καθένας με τον τρόπο του έχει κάποια πολιτική-κομματική σκοπιμότητα( ωστόσο , δεν θέλω να το γενικεύσω αυτό , διότι υπάρχουν και ελάχιστα μεν άτομα τα οποία είναι άκρως συνεπή σε αυτά που πρεσβεύουν) κι αυτό που εισπράττει είναι μια απογοήτευση. Βλέπεις , αυτούς που υποστηρίζουν κατάληψη , να την υπερασπίζονται με τόσο πάθος, να υποστηρίζουν άκρως φιλελεύθερες , δημοκρατικές και αρτιότατες απόψεις .Ωστόσο , προσωπικά από τους περισσότερους( ΟΧΙ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ) ένιωσα ότι το υποστηρίζουν απλά για το φαίνεσθαι. Λυπάμαι πολύ όταν βλέπω τους περισσότερους φοιτητές που ανήκουν σε κάποια κομματική παράταξη να έρχονται στο σημείο να γίνονται ίδιοι με τους αρχηγούς του κόμματος που ανήκουν ,να υιοθετούν τις ίδιες τεχνικές για να πείσουν , να ενστερνίζονται και να προωθούν το λαϊκισμό των ''μεγάλων'' , να εκτελούν τις εντολές που παίρνουν από τους ''μεγάλους'' .Κι από την άλλη , να βλέπεις αυτούς που δεν υποστηρίζουν την κατάληψη ,να έχουν ως μοναδικό επιχείρημα να μη χαθεί η εξεταστική , σαν να σου λένε κατάμουτρα ότι το μοναδικό πράγμα που τους νοιάζει είναι η δική τους άνεση , το δικό τους βόλεμα , μια αντίληψη του τύπου ''κοιτώ μονό τον εαυτό μου , πώς θα καταφέρω να κάνω αυτό που με συμφέρει για να ικανοποιήσω εγώ τους στόχους μου και δεν μου καίγεται καρφί για το συλλογικό συμφέρον'' . Αντικειμενικά , ο νέος νομός είναι ντροπή για τα ελληνικά πανεπιστήμια , βάλλει και θιγεί σε βάθος θεμελιώδεις δημοκρατικές αρχές που θα πρέπει να διέπουν τη σύγχρονη εκπαίδευση και παιδεία.Εξ αρχής ήμουν κατά του νομού από την αρχή ως το τέλος του. Όμως μετά λύπης μου συνειδητοποιώ ότι παντού ,ΠΑΝΤΟΥ παίζονται κεκαλυμμένα κομματικά παιχνίδια , ακόμη και στο χώρο του πανεπιστήμιου όπου θεωρητικά προάγονται και διακινούνται ιδέες ελευθέρα ,ακόμη κι εκεί ο εργαλειακός τρόπος σκέψης (και από καθηγητές και από φοιτητές) δεν παύει να εκλείπει. Δυστυχώς , οι φοιτητικοί αγώνες έχουν εκφυλιστεί  , δεν υπάρχει καμία ιδεολογία σήμερα , όλα γίνονται για το ατομικό συμφέρον.. Τους έβλεπα όλους στη συνέλευση πώς βρίζονταν μεταξύ τους οι διαφορετικές κομματικές παρατάξεις , όπως ακριβώς το βλέπω και στην τηλεόραση ,στις ειδήσεις , στις διάφορες πολιτικές εκπομπές. Όλη αυτή η κατάντια του σύγχρονου πανεπιστήμιου και της κοινωνίας γενικότερα ,έχει τις ρίζες της πολύ βαθιά και δυστυχώς , αυτή η κατάντια όλο και γιγαντώνεται! Παντού υπάρχουν σκοπιμότητες .Πραγματικά , χθες δεν ήξερα τι να ψηφίσω (υπέρ ή κατά της κατάληψης) σκεπτόμενη όλα αυτά. Ξέρω ότι όσοι από άδω ανήκετε σε κάποια κομματική παράταξη ή την υποστηρίζετε , σίγουρα θα διαφωνήσετε μαζί μου , αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Νιώθω ότι η σύγχρονη εκπαιδευτική πραγματικότητα έτσι είναι διαμορφωμένη και δεν θα αλλάξει γιατί δεν συμφέρει να αλλάξει...

Ζητώ συγγνώμη για το μεγάλο ποστ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 30, 2011, 12:33:17 από LittleLotte »

• Πτυχιούχος!
  • Διαχειριστής
  • Πεμπτάκι!
« Απάντηση #96 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2011, 12:27:45 »
Συγνωμη που πηγε αυτο π εγραψα? Δε νομιζω να κοκορομαχουσα για να δικαιολογει το οτι το σβησατε.

μεταφερθηκε εδω http://www.ptde.gr/forum2011/index.php?topic=688.18;topicseen
"Bertrand Russell"

Αποσυνδεδεμένος music4life89

• Νηπιαγωγείο!
  • **
« Απάντηση #97 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2011, 12:35:27 »
LittleLotte πηγες καθολου στη σχολη τις μερες της καταληψης?

Αποσυνδεδεμένος LittleLotte

• Πρωτάκι!
« Απάντηση #98 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2011, 12:40:33 »
Οχι , δεν πηγα!Ακουσα τι γινοταν οσον αφορα ολες αυτες τις δραστηριοτητες που πραγματοποιηθηκαν και οι οποιες μαλιστα ηταν πολυ ενδιαφορουσες.Επιπλέον , οσοι βρισκονταν στην κατάληψη μεσα στο κτηριο , ειδα πως το διατηρησαν καθαρο κι αυτο ειναι προς τιμην τους.Ωστόσο , η δικη μου ενσταση ειναι σε άλλο σημειο , φαντάζομαι διαβασες το ποστ μου .