• Νοεμβρίου 17, 2019, 18:18:47
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Το ptde.gr πρόκειται να κλείσει. Όσοι ενδιαφέρονται να συμμετέχουν ενεργά στη συνέχεια του φόρουμ παρακαλούνται να επικοινωνήσουν με τις συντονίστριες λιβελούλα, asimeniasfika, TheReader ή να στείλουν μήνυμα στο ptde.gr@gmail.com

Αποστολέας Θέμα: Kατατακτήριες εξετάσεις για το ΠΤΔΕ  (Αναγνώστηκε 195860 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος svoura

• Προνήπιο!
  • *
Απ: Kατατακτήριες εξετάσεις για το ΠΤΔΕ
« Απάντηση #621 στις: Ιανουαρίου 10, 2017, 14:36:56 »
Καλησπερα παιδιά και συγχαρητηρια για το φορουμ !!Καλά αποτελεσματα επισης σε όσους έδωσαν προ ολίγων ημερών.Αν μπορεί κανείς να γράψει τα θέματα της γλώσσας του 2016 θα του ημουν υποχρεος Γιατί δε  μπορω να τα βρω πουθενά (ούτε στις προηγουμενες σελιδες του topic ούτε σε πανεπιστημιακά φροντιστηρια).Αν δεν τα θυμάται αναλυτικά ας μας πει στο περίπου τι ζητούσαν.
Το δεύτερο σκέλος έχει έχει κάνει με το αν κατα τη γνωμη σας ειναι τελικα ευκολοτερο να ξαναδωσει καποιος πανελληνιες παρα κατατακτήριες.Η ύλη και στο παιδαγωγικο αθηνων ειναι εκτενεστερη εχω την εντυπωση συνολικά και σιγουρα το επιπεδο δυσκολιας της υλης είναι αλλο καθ'ότι μιλάμε για πανεπιστημιακά Μαθήματα. Κάθε άποψη είναι ευπροσδεκτη  : ]] : ]].
Ευχαριστώ εκ των προτέρων  : '>!
Σχετικά με τα θέματα του 2016 (δλδ αυτά που έπεσαν λίγες μέρες πριν το μήνυμά σου) θα σου πω ότι ήταν 4 θέματα. στα οποία κατά βάση έπρεπε να συμπληρώσεις κενά.
1ο θέμα. Λέξεις (καμιά 30αριά) να τις κατατάξεις σε στήλες ανάλογα με το αν ήταν λέξη δάνειο, αντιδάνειο, συμφυρμός ή απλή ελληνική λέξη.
2ο θέμα. Λέξεις (νομίζω 32) που έπρεπε α) να τις χωρίσεις σε ζεύγη είτε ετυμολογικά είτε σημασιολογικά και β) έπρεπε να διαχωρίσεις ποια λέξη ήταν λόγια και ποια απλή.
3ο θέμα. Λέξεις (νομίζω 40) που έπρεπε να τις χωρίσεις σε 5 οικογένειες λέξεων.
4ο θέμα. Προτασούλες και έπρεπε να πεις αν υπάρχει ταυτολογία ή δ 1 ή 2.
Αυτά. Δεν ξέρω αν ξεχνάω κάτι.
Αν πάλι μιλάς για τα θέματα του 2015 να ξέρεις πως ούτε κι εγώ τα έχω βρει κάπου.

Αποσυνδεδεμένος svoura

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #622 στις: Ιανουαρίου 10, 2017, 14:40:39 »
Τί παίχτηκε με το 4ο Θέμα στα Μαθηματικά; Δεν ήταν υπερβολικά εύκολο;

Αλήθεια? Προσωπικά δεν θυμάμαι καν τι ήταν γιατί μάλλον δεν πρόλαβα να το διαβλασω ποτέ. ( θες να μας πεις το θέμα)? Πρέπει να ήταν στον Ρασσιά ε??

Αποσυνδεδεμένος Phea

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #623 στις: Ιανουαρίου 12, 2017, 04:29:13 »
 Γειαα☺ ξερει κανεις ποτε θα βγαλουν τα αποτελεσματα για τις κατατακτηριες?? Ευχαριστω

: '>

Αποσυνδεδεμένος AndreasTsek

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #624 στις: Ιανουαρίου 13, 2017, 09:21:38 »
Καλησπερα παιδιά και συγχαρητηρια για το φορουμ !!Καλά αποτελεσματα επισης σε όσους έδωσαν προ ολίγων ημερών.Αν μπορεί κανείς να γράψει τα θέματα της γλώσσας του 2016 θα του ημουν υποχρεος Γιατί δε  μπορω να τα βρω πουθενά (ούτε στις προηγουμενες σελιδες του topic ούτε σε πανεπιστημιακά φροντιστηρια).Αν δεν τα θυμάται αναλυτικά ας μας πει στο περίπου τι ζητούσαν.
Το δεύτερο σκέλος έχει έχει κάνει με το αν κατα τη γνωμη σας ειναι τελικα ευκολοτερο να ξαναδωσει καποιος πανελληνιες παρα κατατακτήριες.Η ύλη και στο παιδαγωγικο αθηνων ειναι εκτενεστερη εχω την εντυπωση συνολικά και σιγουρα το επιπεδο δυσκολιας της υλης είναι αλλο καθ'ότι μιλάμε για πανεπιστημιακά Μαθήματα. Κάθε άποψη είναι ευπροσδεκτη  : ]] : ]].
Ευχαριστώ εκ των προτέρων  : '>!
Σχετικά με τα θέματα του 2016 (δλδ αυτά που έπεσαν λίγες μέρες πριν το μήνυμά σου) θα σου πω ότι ήταν 4 θέματα. στα οποία κατά βάση έπρεπε να συμπληρώσεις κενά.
1ο θέμα. Λέξεις (καμιά 30αριά) να τις κατατάξεις σε στήλες ανάλογα με το αν ήταν λέξη δάνειο, αντιδάνειο, συμφυρμός ή απλή ελληνική λέξη.
2ο θέμα. Λέξεις (νομίζω 32) που έπρεπε α) να τις χωρίσεις σε ζεύγη είτε ετυμολογικά είτε σημασιολογικά και β) έπρεπε να διαχωρίσεις ποια λέξη ήταν λόγια και ποια απλή.
3ο θέμα. Λέξεις (νομίζω 40) που έπρεπε να τις χωρίσεις σε 5 οικογένειες λέξεων.
4ο θέμα. Προτασούλες και έπρεπε να πεις αν υπάρχει ταυτολογία ή δ 1 ή 2.
Αυτά. Δεν ξέρω αν ξεχνάω κάτι.
Αν πάλι μιλάς για τα θέματα του 2015 να ξέρεις πως ούτε κι εγώ τα έχω βρει κάπου.

Σ ευχαριστώ παρά πολύ !Τουλάχιστον να ξερουμε που κινούνται κι αν έχει αλλάξει κατι  σε σχέση με αυτά των παλιότερων ετών ! Thanx again 😀😀!

Αποσυνδεδεμένος Double x

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #625 στις: Ιανουαρίου 13, 2017, 10:22:05 »
AndreasTsek καλημέρα! Το στυλ θεμάτων άλλαξε σε μεγάλο βαθμό. Άλλαξε καθηγητής (για την ακρίβεια μπήκε καθηγήτρια, τέλος ο Νάκας) οπότε αυτή κινείται βάσει του στυλ που βάζει στους φοιτητές. Δες θέματα φοιτητών κ θα καταλάβεις. Καλή επιτυχία φίλε   : h

Αποσυνδεδεμένος AndreasTsek

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #626 στις: Ιανουαρίου 14, 2017, 13:57:00 »
AndreasTsek καλημέρα! Το στυλ θεμάτων άλλαξε σε μεγάλο βαθμό. Άλλαξε καθηγητής (για την ακρίβεια μπήκε καθηγήτρια, τέλος ο Νάκας) οπότε αυτή κινείται βάσει του στυλ που βάζει στους φοιτητές. Δες θέματα φοιτητών κ θα καταλάβεις. Καλή επιτυχία φίλε   : h

Ναι κατι καταλαβα απο μια πρωτη αναγνωση των θεμάτων του Δεκεμβρίου του '16.Να δουμε  τωρα και τις φετινες αλλαγες! : '> : '>
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 14, 2017, 14:06:56 από AndreasTsek »

Αποσυνδεδεμένος asimeniasfika

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #627 στις: Ιανουαρίου 15, 2017, 15:07:34 »
Καλά αποτελέσματα σε όλους!

Όποιος θυμάται και μπορεί, ας γράψει τα θέματα σε αυτό το thread http://www.ptde.gr/forum2011/index.php?topic=1464.msg36248#msg36248
Το ptde.gr πρόκειται να κλείσει σύντομα. Για πληροφορίες στείλτε πμ σε: λιβελούλα, asimeniasfika, TheReader

Αποσυνδεδεμένος Double x

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #628 στις: Ιανουαρίου 16, 2017, 11:32:38 »
Παιδιά καλα αποτελέσματα! Να ρωτήσω κατι, πόσες φορές έχετε δώσει για το συγκεκριμένο τμήμα; Τι ηλικίες έχετε; Πιστεύετε οτι αξίζει να δώσει κάποιος οσες φορές χρειάζεται μέχρι να πετύχει; Το άγχος τι ρόλο έπαιξε στις εξετάσεις; Προσωπικά με επηρέασε παρα πολύ στα μαθηματικά ενω ημουν πολύ καλά προετοιμασμένη. Δεν ξέρω αν εχω περάσει αλλα ξερω οτι δεν απέδωσα όπως θα άξιζε στην προετοιμασια μου. Ο περιορισμένος χρόνος κ το στρες ήταν αρνητικοί παράγοντες.. Πείτε και εσείς τις εμπειρίες σας 😃

Αποσυνδεδεμένος vouchristi

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #629 στις: Ιανουαρίου 17, 2017, 19:41:49 »
Παιδιά καλα αποτελέσματα! Να ρωτήσω κατι, πόσες φορές έχετε δώσει για το συγκεκριμένο τμήμα; Τι ηλικίες έχετε; Πιστεύετε οτι αξίζει να δώσει κάποιος οσες φορές χρειάζεται μέχρι να πετύχει; Το άγχος τι ρόλο έπαιξε στις εξετάσεις; Προσωπικά με επηρέασε παρα πολύ στα μαθηματικά ενω ημουν πολύ καλά προετοιμασμένη. Δεν ξέρω αν εχω περάσει αλλα ξερω οτι δεν απέδωσα όπως θα άξιζε στην προετοιμασια μου. Ο περιορισμένος χρόνος κ το στρες ήταν αρνητικοί παράγοντες.. Πείτε και εσείς τις εμπειρίες σας 😃

Καλά αποτελέσματα :)
Εγώ έδωσα το Δεκέμβρη πρώτη φορά δεν γνωρίζω ούτε εγώ αν έχω περάσει, αν και ήμουν εξαιρετικά προετοιμασμένη ωστόσο είμαι από θεωρητική κατεύθυνση και ομολογώ πως για μένα όλα εξαρτώνται από τα μαθηματικά (τα οποία δεν ήταν καν δύσκολα). Δεν είχα άγχος ούτε στις θεωρίες ούτε στη γλώσσα, μόνο στα μαθηματικά έγραφα με τρεμάμενο χέρι στην κυριολεξία λόγω απειρίας όπως προείπα.
Ελπίζω όλα να πάνε καλά! Θα προσπαθήσω άλλη μια φορά αν τελικά δεν τα έχω καταφέρει..προσωπικά θεώρώ πως δυο-τρεις φορές αξίζει να προσπαθήσει κάποιος αλλά ως εκεί.