• Νοεμβρίου 13, 2019, 20:27:26
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Παρακαλούμε να γράφετε με μικρούς, ελληνικούς χαρακτήρες.

Αποστολέας Θέμα: Kατατακτήριες εξετάσεις για το ΠΤΔΕ  (Αναγνώστηκε 195188 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vouchristi

• Προνήπιο!
  • *
Απ: Kατατακτήριες εξετάσεις για το ΠΤΔΕ
« Απάντηση #630 στις: Ιανουαρίου 17, 2017, 19:50:37 »
Τί παίχτηκε με το 4ο Θέμα στα Μαθηματικά; Δεν ήταν υπερβολικά εύκολο;

Αλήθεια? Προσωπικά δεν θυμάμαι καν τι ήταν γιατί μάλλον δεν πρόλαβα να το διαβλασω ποτέ. ( θες να μας πεις το θέμα)? Πρέπει να ήταν στον Ρασσιά ε??

Είχε να γράψουμε τον αριθμό 1201 ως άθροισμα με προσθετέους τους αριθμούς  2, 7, 42 και 210 έτσι ώστε καθένας από αυτούς να μην χρησιμοποιηθεί περισσότερες από 3, 5, 4 και 7 φορές αντίστοιχα. Η απάντηση ήταν μια γραμμή έκανες τους πολλαπλασιασμούς και την πρόσθεση.

Αποσυνδεδεμένος dreaming

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #631 στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 16:02:04 »
Πραγματικά και μένα εύκολο μου φάνηκε. Είπανε να μας λυπηθούν στα μαθηματικά, γιατί στα άλλα 2 δεν έδειξαν κανένα έλεος! Στα γλωσσοφιλολογικά ακόμη δεν έχω καταλάβει από ποιό σημείο της ύλης πήραν τα θέματα...Γνωρίζει κανείς πότε θα βγούν τα αποτελέσματα? Έχει επικοινωνήσει κανείς με τη γραμματεία?

Αποσυνδεδεμένος dentraki

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #632 στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 19:17:36 »
Πραγματικά και μένα εύκολο μου φάνηκε. Είπανε να μας λυπηθούν στα μαθηματικά, γιατί στα άλλα 2 δεν έδειξαν κανένα έλεος! Στα γλωσσοφιλολογικά ακόμη δεν έχω καταλάβει από ποιό σημείο της ύλης πήραν τα θέματα...Γνωρίζει κανείς πότε θα βγούν τα αποτελέσματα? Έχει επικοινωνήσει κανείς με τη γραμματεία?
Τα Μαθηματικά όντως ήταν εύκολα!! Από αλλού το περιμέναμε, κι από αλλού μας ήρθε!! :)
Στη Γλώσσα οι λέξεις ήταν από ένα πολύ ενδιαφέρον πακέτο σημειώσεων (από Νάκα-Μαγουλά) που έδιναν στο μάθημα στο οποίο γινόταν αναφορά στα δάνεια/αντιδάνεια κλπ. και σε πολλά άλλα.
Συμπέρασμα: ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ SOS!

Αποσυνδεδεμένος dentraki

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #633 στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 19:32:45 »
Τα Μαθηματικά όντως ήταν εύκολα!! Από αλλού το περιμέναμε, κι από αλλού μας ήρθε!! :)
Στη Γλώσσα οι λέξεις ήταν από ένα πολύ ενδιαφέρον πακέτο σημειώσεων (από Νάκα-Μαγουλά) που έδιναν στο μάθημα στο οποίο γινόταν αναφορά στα δάνεια/αντιδάνεια κλπ. και σε πολλά άλλα.
Συμπέρασμα: ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ SOS!

Απόσπασμα από την ύλη:
Θαν. Νάκας, Γλωσσοφιλολογικά [εκδόσεις Πατάκη], σελίδες / τόμ. Α΄: 28-35, 4450, 125, 136-174, 289-290, 302-308, 316-322 –τόμ. Β΄: 20-23, 27-31, 96106, 114-124, 125-176 –τόμ. Γ΄: 219-261 –τόμ. Δ΄: 18-20, 23-34, 35-38, 47-60, 133-140, 234-239, 514-521, 554-573 [μαζί και οι σημειώσεις όλων των κεφαλαίων που συμπεριλαμβάνονται στην εξεταστέα ύλη].

Άρα, την επόμενη φορά, δίνουμε σημασία στις λεπτομέρειες!!!

Αποσυνδεδεμένος svoura

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #634 στις: Φεβρουαρίου 01, 2017, 20:39:49 »
Παιδιά καλα αποτελέσματα! Να ρωτήσω κατι, πόσες φορές έχετε δώσει για το συγκεκριμένο τμήμα; Τι ηλικίες έχετε; Πιστεύετε οτι αξίζει να δώσει κάποιος οσες φορές χρειάζεται μέχρι να πετύχει; Το άγχος τι ρόλο έπαιξε στις εξετάσεις; Προσωπικά με επηρέασε πάρα πολύ στα μαθηματικά ενω ημουν πολύ καλά προετοιμασμένη. Δεν ξέρω αν εχω περάσει αλλα ξερω οτι δεν απέδωσα όπως θα άξιζε στην προετοιμασία μου. Ο περιορισμένος χρόνος κ το στρες ήταν αρνητικοί παράγοντες.. Πείτε και εσείς τις εμπειρίες σας 😃
καλά αποτελέσματα σε όλους μας!
Προσωπικά έδωσα για πρώτη φορά με λίγο σχετικά διάβασμα. Θεωρώ ότι στο ένα μάθημα κόπηκα, συνεπώς... μάλλον κόπηκα εντελώς. Σκοπεύω να ξαναδώσω. Δεν έχω απογοητευτεί ακόμα πολύ. Αν και πιστεύω ότι με λίγη τύχη ή με λίγο παραπάνω διάβασμα θα τα είχα πάει πολύ καλά. Και πάλι όμως, η εκτίμηση είναι προ αποτελεσμάτων...πράγμα που σημαίνει ότι οι εκτιμήσεις μου μπορεί να απέχουν παρασάγγας από αυτές των βαθμολογητών.  : dontknow Οψόμεθα...

Αποσυνδεδεμένος svoura

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #635 στις: Φεβρουαρίου 01, 2017, 20:42:32 »
Τί παίχτηκε με το 4ο Θέμα στα Μαθηματικά; Δεν ήταν υπερβολικά εύκολο;

Αλήθεια? Προσωπικά δεν θυμάμαι καν τι ήταν γιατί μάλλον δεν πρόλαβα να το διαβλασω ποτέ. ( θες να μας πεις το θέμα)? Πρέπει να ήταν στον Ρασσιά ε??

Είχε να γράψουμε τον αριθμό 1201 ως άθροισμα με προσθετέους τους αριθμούς  2, 7, 42 και 210 έτσι ώστε καθένας από αυτούς να μην χρησιμοποιηθεί περισσότερες από 3, 5, 4 και 7 φορές αντίστοιχα. Η απάντηση ήταν μια γραμμή έκανες τους πολλαπλασιασμούς και την πρόσθεση.

Μου κάνεις πλάκα! Και πήγαινα θετική κατεύθυνση και έχω πτυχίο Οικονομικών!!!  : omg
Ευχαριστώ για την παράθεση!

Αποσυνδεδεμένος eve

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #636 στις: Φεβρουαρίου 02, 2017, 20:48:49 »
Κι εγώ πιστεύω ότι το 4ο θέμα ήταν πολύ παράαξενο. Εγώ για παράδειγμα δεν κατάφερα να φτάσω ποτέ στο σωστό συνδιασμό των αριθμών.
Καλά αποτελέσματα σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος vouchristi

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #637 στις: Φεβρουαρίου 03, 2017, 10:51:11 »
Ναι κι εγώ από τη βιασύνη μου το διάβασα λάθος και θέωρησα ότι έπρεπε να αντιστοιχίσω τους αριθμούς που μας έδινε με τα 3, 5, 4 και 7 και άλλαξα έναν αριθμό από αυτούς. Τουλάχιστον έβγαλα το αποτέλεσμα και ελπίζω σε κάποιες μονάδες.
Καλά αποτελέσματα :)

Αποσυνδεδεμένος thanos

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #638 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 14:43:02 »
Σε επικοινωνία με τη Γραμματεία, μου είπαν ότι τα αποτελέσματα θα βγούν την άλλη βδομάδα, γύρω στις 16 Φλεβάρη.