• Νοεμβρίου 17, 2019, 18:18:27
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Για οποιαδήποτε ανακοίνωση, πληροφορία ή άλλου είδους επικοινωνία σχετική με το ptde.gr-που δεν καλύπτεται ήδη από το site-μπορείτε να μας στείλετε e-mail στο ptde.gr@gmail.com

Αποστολέας Θέμα: Kατατακτήριες εξετάσεις για το ΠΤΔΕ  (Αναγνώστηκε 195859 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GIANNA K

• Προνήπιο!
  • *
Απ: Kατατακτήριες εξετάσεις για το ΠΤΔΕ
« Απάντηση #666 στις: Οκτωβρίου 24, 2017, 18:10:27 »
Καλησπέρα σας παιδιά! Επειδή είμαι σίγουρη ότι πολλοί από εσάς ξεκινάτε διάβασμα για τις κατατακτήριες, αν δεν έχετε ήδη ξεκινήσει ως τώρα, είπα να γράψω και εγώ την εμπειρία μου. Είμαι κάτοχος πανεπιστημιακού διπλώματος θεωρητικής κατεύθυνσης και κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος συναφούς αντικειμένου, με μεγάλη αγάπη όμως στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση από μικρή, οπότε είπα πρόπερσι, το 2015, να δοκιμάσω την τύχη μου. Συμμετέχω στις εξετάσεις και δυστυχώς δεν περνάω. Πέρασα το μάθημα της ΝΕ γλώσσας με έναν πολύ καλό βαθμό και το μάθημα Θεωρίες αγωγής με έναν χαμηλότερο μεν, πάνω από τη βάση δε βαθμό. Στα μαθηματικά δυστυχώς έγραψα κάτω από τη βάση ( για λίγες μονάδες βέβαια, οι οποίες μου στέρησαν και την εισαγωγή μου). Παρόλα αυτά, επειδή γνώριζα ότι δεν είχα τόσο καλό γραπτό στα μαθηματικά, δεν με απασχόλησε να πάρω τα θέματα για να δω πως είχα πάει, απλώς αρκέστηκα στους βαθμούς. Πέρσι, το 2016,  καθότι μεγάλη η αγάπη μου για τα παιδαγωγικά, είπα να προσπαθήσω πάλι. Κατά καιρούς διάβαζα στο φόρουμ από άλλα παιδιά που δίναμε μαζί τις ενστάσεις- παράπονά τους για βαθμολογήσεις τους κτλ, αλλά δεν είχα δώσει βάση. Δίνω πέρσι, θεωρώντας- σύμφωνα πάντα με την επίδοσή μου- ότι αυτή τη φορά είχα περάσει, γεγονός που διέψευσε όμως η ανακοίνωση των επιτυχόντων. Απορώντας λοιπόν, μαθαίνω τους βαθμούς μου. Μου ανακοινώνουν ότι είχα Θεωρίες αγωγής 17.5 ( από τους υψηλότερους βαθμούς, αν όχι ο υψηλότερος, καθότι πέρσι είχα γράψει γύρω στο 13), γλώσσα 12,5 ( για την ακρίβεια ήταν δεκαδικός ο αριθμός) και μαθηματικά πάλι κάτω από τη βάση, συγκεκριμένα 7,5. Γνωρίζοντας ότι αποκλείεται να έχω τέτοια βαθμολογία, κάνω αίτηση για να παραλάβω τα γραπτά μου, όπου διαπιστώνω τα εξής: Θεωρίες αγωγής δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα. Γλώσσα, το υποτιθέμενο 12,5 ( το οποίο ήταν δεκαδικής μορφής κιόλας, ήταν σημειωμένο και από τους ΔΥΟ διορθωτές εσφαλμένα. Για να γίνω πιο σαφής, είχε σημειωθεί δίπλα από κάθε άσκηση η βαθμολογία μου που είχε σημειωθεί, η οποία συνολικά ήταν 16,5 στα 20, δηλαδή 4 μονάδες παραπάνω από τον αναγραφόμενο βαθμό μου. Όπως παρατηρείτε, διορθωτές δεν είναι δύο και δεν δίνουν την παραμικρή και στοιχειώδη προσοχή που θα έπρεπε στα γραπτά ατόμων που επιθυμούν μια δεύτερη σχολή και φυσικά αποτελούν δημόσια και επίσημα έγγραφα. Ο βαθμός, μετά από ένστασή μου βέβαια, στο μάθημα της ΝΕ γλώσσας άλλαξε. Μαθηματικά τώρα, δεν υπήρξε πότε ούτε εκεί δεύτερος διορθωτής, δεν είχε σημειώσεις, δεν είχε καν υπογραφές, ήταν ανυπόγραφο το γραπτό μου, τα θέματά μου τα δύο τελευταία ήταν ολόσωστα και παρόλα αυτά δεν πήρα τη βάση, το δέκα, το οποίο τουλάχιστον μου αναλογούσε και θα μου εξασφάλιζε την είσοδο μου στη σχολή, γιατί χρειαζόμουν απλώς τη βάση. ( Αυτά δεν είναι δικές μου μόνο υποθέσεις, αλλά έμπειρων καθηγητών ,κάποιοι από αυτούς πανεπιστημιακοί, γνώστες του αντικειμένου, οι οποίοι και έκριναν απαράδεκτο τον βαθμό αυτό .)Προφανώς και έκανα και σε αυτό το μάθημα τις ανάλογες κινήσεις, αλλά δεν υπήρξε καμία προθυμία από μέρους τους για την οποιαδήποτε αλλαγή ή έστω διευκρίνιση, καθώς δεν δέχτηκαν ούτε να μου αναφέρουν τους διορθωτές, καθώς όπως ανέφερα, το γραπτό ήταν ανυπόγραφο χωρίς κανένα ίχνος διόρθωσης. Ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου με όσους σκοπεύουν να δώσουν και είμαι σίγουρη ότι πολλοί από όσους έχουν ξαναδώσει, θα ταυτιστούν μαζί μου σε κάποια θέματα. Αν τυχόν κάποιος θέλησει να με ρωτήσει κάτι, μπορεί να μου στείλει εισερχόμενο. Εύχομαι καλή τύχη σε όσους σκοπεύουν να προσπαθήσουν φέτος. Θα το επιθυμούσα πολύ να ξαναέδινα και τρίτη φορά, αλλά από τη στιγμή που πήρα τα γραπτά στα χέρια μου και είδα την κατάσταση αυτή με ό,τι συνεπαγόταν, δυστυχώς μεν, αλλά δεν θα δεχτώ να υποβάλλω τον εαυτό μου σε αυτή την άδικη διαδικασία πάλι. Καλή συνέχεια σε όλους σας.

Αποσυνδεδεμένος Alexiamrg

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #667 στις: Οκτωβρίου 24, 2017, 21:30:21 »
Παρά την άσχημη εμπειρία της Giannas εγώ συνεχίζω να διαβάζω και ρωτάω όσους δίνουν τώρα κατατακτήριες. Η τυπική αξιωματική θεωρία είναι στην ύλη (κεφ. 2.2.2), ή διαβάζουμε μόνο την αξιωματική θεμελίωση (κεφ. 2.2.1) από το βιβλίο του Εξαρχάκου;

Αποσυνδεδεμένος asimeniasfika

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #668 στις: Οκτωβρίου 25, 2017, 00:10:26 »
Καλησπέρα σας παιδιά! Επειδή είμαι σίγουρη ότι πολλοί από εσάς ξεκινάτε διάβασμα για τις κατατακτήριες, αν δεν έχετε ήδη ξεκινήσει ως τώρα, είπα να γράψω και εγώ την εμπειρία μου. Είμαι κάτοχος πανεπιστημιακού διπλώματος θεωρητικής κατεύθυνσης και κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος συναφούς αντικειμένου, με μεγάλη αγάπη όμως στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση από μικρή, οπότε είπα πρόπερσι, το 2015, να δοκιμάσω την τύχη μου. Συμμετέχω στις εξετάσεις και δυστυχώς δεν περνάω. Πέρασα το μάθημα της ΝΕ γλώσσας με έναν πολύ καλό βαθμό και το μάθημα Θεωρίες αγωγής με έναν χαμηλότερο μεν, πάνω από τη βάση δε βαθμό. Στα μαθηματικά δυστυχώς έγραψα κάτω από τη βάση ( για λίγες μονάδες βέβαια, οι οποίες μου στέρησαν και την εισαγωγή μου). Παρόλα αυτά, επειδή γνώριζα ότι δεν είχα τόσο καλό γραπτό στα μαθηματικά, δεν με απασχόλησε να πάρω τα θέματα για να δω πως είχα πάει, απλώς αρκέστηκα στους βαθμούς. Πέρσι, το 2016,  καθότι μεγάλη η αγάπη μου για τα παιδαγωγικά, είπα να προσπαθήσω πάλι. Κατά καιρούς διάβαζα στο φόρουμ από άλλα παιδιά που δίναμε μαζί τις ενστάσεις- παράπονά τους για βαθμολογήσεις τους κτλ, αλλά δεν είχα δώσει βάση. Δίνω πέρσι, θεωρώντας- σύμφωνα πάντα με την επίδοσή μου- ότι αυτή τη φορά είχα περάσει, γεγονός που διέψευσε όμως η ανακοίνωση των επιτυχόντων. Απορώντας λοιπόν, μαθαίνω τους βαθμούς μου. Μου ανακοινώνουν ότι είχα Θεωρίες αγωγής 17.5 ( από τους υψηλότερους βαθμούς, αν όχι ο υψηλότερος, καθότι πέρσι είχα γράψει γύρω στο 13), γλώσσα 12,5 ( για την ακρίβεια ήταν δεκαδικός ο αριθμός) και μαθηματικά πάλι κάτω από τη βάση, συγκεκριμένα 7,5. Γνωρίζοντας ότι αποκλείεται να έχω τέτοια βαθμολογία, κάνω αίτηση για να παραλάβω τα γραπτά μου, όπου διαπιστώνω τα εξής: Θεωρίες αγωγής δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα. Γλώσσα, το υποτιθέμενο 12,5 ( το οποίο ήταν δεκαδικής μορφής κιόλας, ήταν σημειωμένο και από τους ΔΥΟ διορθωτές εσφαλμένα. Για να γίνω πιο σαφής, είχε σημειωθεί δίπλα από κάθε άσκηση η βαθμολογία μου που είχε σημειωθεί, η οποία συνολικά ήταν 16,5 στα 20, δηλαδή 4 μονάδες παραπάνω από τον αναγραφόμενο βαθμό μου. Όπως παρατηρείτε, διορθωτές δεν είναι δύο και δεν δίνουν την παραμικρή και στοιχειώδη προσοχή που θα έπρεπε στα γραπτά ατόμων που επιθυμούν μια δεύτερη σχολή και φυσικά αποτελούν δημόσια και επίσημα έγγραφα. Ο βαθμός, μετά από ένστασή μου βέβαια, στο μάθημα της ΝΕ γλώσσας άλλαξε. Μαθηματικά τώρα, δεν υπήρξε πότε ούτε εκεί δεύτερος διορθωτής, δεν είχε σημειώσεις, δεν είχε καν υπογραφές, ήταν ανυπόγραφο το γραπτό μου, τα θέματά μου τα δύο τελευταία ήταν ολόσωστα και παρόλα αυτά δεν πήρα τη βάση, το δέκα, το οποίο τουλάχιστον μου αναλογούσε και θα μου εξασφάλιζε την είσοδο μου στη σχολή, γιατί χρειαζόμουν απλώς τη βάση. ( Αυτά δεν είναι δικές μου μόνο υποθέσεις, αλλά έμπειρων καθηγητών ,κάποιοι από αυτούς πανεπιστημιακοί, γνώστες του αντικειμένου, οι οποίοι και έκριναν απαράδεκτο τον βαθμό αυτό .)Προφανώς και έκανα και σε αυτό το μάθημα τις ανάλογες κινήσεις, αλλά δεν υπήρξε καμία προθυμία από μέρους τους για την οποιαδήποτε αλλαγή ή έστω διευκρίνιση, καθώς δεν δέχτηκαν ούτε να μου αναφέρουν τους διορθωτές, καθώς όπως ανέφερα, το γραπτό ήταν ανυπόγραφο χωρίς κανένα ίχνος διόρθωσης. Ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου με όσους σκοπεύουν να δώσουν και είμαι σίγουρη ότι πολλοί από όσους έχουν ξαναδώσει, θα ταυτιστούν μαζί μου σε κάποια θέματα. Αν τυχόν κάποιος θέλησει να με ρωτήσει κάτι, μπορεί να μου στείλει εισερχόμενο. Εύχομαι καλή τύχη σε όσους σκοπεύουν να προσπαθήσουν φέτος. Θα το επιθυμούσα πολύ να ξαναέδινα και τρίτη φορά, αλλά από τη στιγμή που πήρα τα γραπτά στα χέρια μου και είδα την κατάσταση αυτή με ό,τι συνεπαγόταν, δυστυχώς μεν, αλλά δεν θα δεχτώ να υποβάλλω τον εαυτό μου σε αυτή την άδικη διαδικασία πάλι. Καλή συνέχεια σε όλους σας.

Γιάννα, ευχαριστούμε που μοιράστηκες εδώ αυτή την εμπειρία σου. Πολλές φορές στο φόρουμ έχω γράψει για την εμπειρία μου όταν έδωσα εισαγωγικές εξετάσεις για το μεταπτυχιακό της σχολής "Πληροφορική στην εκπαίδευση", που ανήκει στον Τομέα Μαθηματικών του ΠΤΔΕ. Τότε είχα να αντιμετωπίσω μία άδικη βαθμολόγηση και μία επίσης άδικη συνέντευξη, διαδικασίες που με κατέταξαν στους απορριφθέντες. Θυμάμαι ότι είχα πάει και στην Βουδούρη, που είναι πρόεδρος του τομέα Μαθηματικών, και δεν είχα βγάλει άκρη. Μου είχε πει ότι δεν πειράζει, ότι μπορούσα να δώσω και σε άλλα μεταπτυχιακά με παρόμοιο αντικείμενο, κ.λπ. Στην αρχή κουφάθηκα, έλεγα τι μου λέει - κι ακόμα έτσι νιώθω μέσα μου. Ωστόσο, στη συνέχεια έδωσα εξετάσεις σε ένα άλλο μεταπτυχιακό, πέρασα και δεν το μετάνιωσα καθόλου. Όχι γιατί μου το είχε πει η κάθε-πρόεδρος-του-τομέα στην προσπάθειά της να αντιμετωπίσει μία υποψήφια που βρήκε τα κότσια να κινήσει διαδικασίες - και πού να είχα τότε την εμπειρία που έχω τώρα με τις ενστάσεις στο δημόσιο τομέα. Αλλά γιατί η επιλογή που έκανα τελικά, μακριά από το ΠΤΔΕ, μου απέφερε πολύ περισσότερα πράγματα - γνώσεις, ανθρώπους, ένα άλλο δίπλωμα που με βοήθησε στην αγορά εργασίας.
Μάλιστα, για να δώσω εξετάσεις στο μεταπτυχιακό του ΠΤΔΕ, είχα διαβάσει 40 φορές το βιβλίο του Ράπτη "Μάθηση και Διδασκαλία στην εποχή της πληροφορίας". Όταν με έκοψαν, πίστευα ότι το διάβασμα που είχα ρίξει είχε πάει στράφι. Κι όμως, τώρα, αυτό το βιβλίο το χρησιμοποιώ συνέχεια για τη δουλειά μου και βρίσκω ιδέες από αυτό.
Οπότε, κλείνοντας εδώ το ρομαντικό μου ποστ, θέλω να πω ένα μπράβο που προσπάθησες να βρεις το δίκιο σου και καλή επιτυχία σε ό,τι άλλο κάνεις. Μπορεί το ΠΤΔΕ της Αθήνας και, ειδικότερα, το προπτυχιακό του πρόγραμμα, να μην είναι τελικά το κλειδί για το μέλλον σου. Τα επαγγελματικά των αποφοίτων του ΠΤΔΕ, έτσι κι αλλιώς, είναι επί της παρούσης ένα δράμα. Οπότε, συνιστώ να κυνηγήσεις ό,τι δουλειά μπορείς με τα πτυχία που ήδη διαθέτεις και να εξακολουθείς να μαθαίνεις πράγματα που σου αρέσουν, όπως τα παιδαγωγικά, και να εμπλουτίζεις το βιογραφικό σου.
Το ptde.gr πρόκειται να κλείσει σύντομα. Για πληροφορίες στείλτε πμ σε: λιβελούλα, asimeniasfika, TheReader

Αποσυνδεδεμένος GIANNA K

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #669 στις: Οκτωβρίου 25, 2017, 16:50:58 »
asimeniasfika Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια  και που μοιράστηκες και εσύ μια παρόμοια εμπειρία. Εύχομαι ό,τι καλύτερο και σε σένα!!

Αποσυνδεδεμένος elia

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #670 στις: Οκτωβρίου 25, 2017, 17:11:17 »
Για να καταλάβω, θεωρείτε ότι βαθμολογούν τελείως στην τύχη; Ομολογώ πώς το 11,5 που έγραψα μαθηματικά μου φάνηκε πολύ χαμηλό ... οκ, έχασα από τη θεωρία 2,5 μονάδες από τις 20, αλλά στις ασκήσεις δεν υπάρχει καμία περίπτωση να είχα λάθος! Ε, πόσο κακά να ήταν τα παραδείγματα που χρησιμοποίησα στα ερωτήματα θέματα 1.β και 2.α; Ακόμα και αν ήταν τελείως άθλια που να τα έσβηναν τελείως, μόνο 5 μονάδες έπιαναν .... και πάλι δεν βγαίνει!
Εγώ απλά δεν ασχολήθηκα ποτέ με τον αδικαιολόγητα χαμηλό βαθμό, αφού ήμουν στους επιτυχόντες.   

Αποσυνδεδεμένος GIANNA K

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #671 στις: Οκτωβρίου 25, 2017, 17:26:13 »
Ακριβώς αυτό θεωρώ. ΝΕ Γλώσσα όπως προανέφερα, μου είχαν σημειώσει λανθασμένο βαθμό, 4 μονάδες χαμηλότερα από τον κανονικό που είχε σημειωθεί πάνω στα θέματα. Κοινώς, ο "υποτιθέμενος¨"δεύτερος διορθωτής ποτέ δεν κοίταξε γραπτό μου, αλλά σημείωσε ό,τι είδε από τον πρώτο βαθμολογητή, στοιχείο που προκύπτει αφού και οι δύο βάλανε τον ίδιο λάθος βαθμό. Πρώτο χάλι αυτό. Όσον αφορά τα μαθηματικά, το τελευταίο θέμα ήταν ολόσωστο για τις πέντε μονάδες, το πρόβλημα επίσης σωστό, από το δεύτερο θέμα είχα γράψει το σύστημα ( νομίζω επταδικό, δεν θυμάμαι τι ζητούσε), τη μετατροπή και μάλιστα και δύο τρόπους είχα γράψει. Και από το 1ο θέμα επίσης κάποια λίγα είχα γράψει. Από όλα αυτά, το μόνο σίγουρο είναι ότι ο βαθμός που μου αναλογούσε ήταν άνω του 10 και όχι αυτός που μου έβαλαν κάποιοι " άγνωστοι", καθώς ήταν ανυπόγραφο, χωρίς σημειώσεις και ποτέ δεν μου είπαν ποιοι ήταν οι βαθμολογητές, παρόλο που είναι επίσημα και δημόσια έγγραφα. Αυτά εν ολίγοις. Ύστερα από αυτά, ναι, είμαι σίγουρη ότι δεν τους νοιάζει τι βαθμούς βάζουν και τι αδικίες κάνουν και αν αυτό στοιχίζει σε άτομα που αξίζουν την εισαγωγή στη σχολή.

Αποσυνδεδεμένος nikkan

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #672 στις: Οκτωβρίου 28, 2017, 21:57:45 »
Καλησπέρα!!Ήθελα να ρωτήσω αν κανείς ξέρει πότε περίπου θα λειτουργήσει η βιβλιοθήκη στη καινούρια της διεύθυνση!!Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλη λύση ώστε να βρούμε τα τα βιβλία για την ύλη της Γλώσσας για τις κατακτήριες!Έχει κανείς κάποια ενημέρωση??Παίρνω τηλέφωνο αλλά δε το σηκώνει κανείς!

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #673 στις: Οκτωβρίου 31, 2017, 11:22:34 »
Καλημέρα σας! Επειδή δε μπορώ να βρω τα βιβλία για το Λεξιλόγιο, μπορεί να μου πει κάποιος τους τίτλους των κεφαλαίων που είναι στην ύλη για τις κατατακτήριες, από τα βιβλία του Lyons, των Fromkin - Rodman - Hyams και του Μπαμπινιώτη;

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #674 στις: Οκτωβρίου 31, 2017, 11:23:46 »
Καλησπέρα!!Ήθελα να ρωτήσω αν κανείς ξέρει πότε περίπου θα λειτουργήσει η βιβλιοθήκη στη καινούρια της διεύθυνση!!Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλη λύση ώστε να βρούμε τα τα βιβλία για την ύλη της Γλώσσας για τις κατακτήριες!Έχει κανείς κάποια ενημέρωση??Παίρνω τηλέφωνο αλλά δε το σηκώνει κανείς!

Καλημέρα! Θα βγει σχετική ανακοίνωση. Αναμένουμε όλοι...