• Δεκέμβριος 19, 2018, 01:50:36
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Για το δανεισμό πανεπιστημιακών συγγραμμάτων
μπορείτε να απευθύνεστε εδώ

Αποστολέας Θέμα: Kατατακτήριες εξετάσεις για το ΠΤΔΕ  (Αναγνώστηκε 178305 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Kατατακτήριες εξετάσεις για το ΠΤΔΕ
« Απάντηση #72 στις: Ιανουάριος 15, 2014, 21:21:52 »
Ε εντάξει δεν το λες και επίπεδο δημοτικού. Υπάρχουν και τουβλάκια σε αυτή τη σχολή (συμπεριλαμβανομένης και της γραφούσης)  : laugh)

Είναι δύσκολο να βοηθήσεις κάποιον έτσι πως έχει διαμορφωθεί η ύλη γιατί έχουν βάλει σχεδόν όλα τα μαθήματα. Δεν ξέρω αν υπάρχει αρκετός χρόνος για φέτος εν τέλει. Αλλά, εφόσον πια ξέρουμε τη διαδικασία και την ύλη, θα είναι πιο εύκολο για του χρόνου. Πάντως εντυπωσιάζομαι που ακόμα υπάρχουν άτομα που θέλουν να μπουν Παιδαγωγικό  : dontknow

Οι Θεωρίες Αγωγής θα έλεγα πως είναι το πιο μπελαλίδικο. Αν είναι στην ύλη ο Ρουσσώ, δώστε τρομερή έμφαση...

Αποσυνδεδεμένος asimeniasfika

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
« Απάντηση #73 στις: Ιανουάριος 15, 2014, 21:33:03 »
Ευχαριστούμε!

Το μάθημα "Θεωρίες Αγωγής" σε προπτυχιακό επίπεδο περιλαμβάνει μόνο το βιβλίο του κ.Βρεττού, αλλά βάζει πολύ περισσότερη ύλη. Για τις κατατακτήριες σας έχει βάλει τις αξίες (sos θέμα, έπεσε και στα μεταπτυχιακά), τον Pestalozzi και τον Κοραή. Διαβάστε όσο καλύτερα μπορείτε.

Από Αναπτυξιακή Ψυχολογία (βιβλίο της κ. Γαλανάκη) αν έχει Piaget, είναι sos. Επίσης ό,τι αναπτυξιακά στάδια είναι μέσα στην ύλη είναι sos.

Μετά από αυτά τα δύο βιβλία εγώ θα διάβαζα το βιβλίο της κ.Μυλωνάκου και έπειτα τα άλλα δύο (μία απλή ανάγνωση)

Για τη Νεοελληνική γλώσσα επικεντρωθείτε σε πρακτικά ζητήματα (κανόνες, παραδείγματα)
Εάν θέλετε να συνεργαστείτε ως συντονιστές στο φόρουμ, στείλτε μου προσωπικό μήνυμα ή επικοινωνήστε με το ptde.gr@gmail.com

Αποσυνδεδεμένος elfaz

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #74 στις: Ιανουάριος 15, 2014, 22:15:00 »
Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Εκανα και μια περιήγηση στο φόρουμ, στα θέματα που μου υποδείξατε π.χ. σημειώσεις, θέματα εξετάσεων.

Αποσυνδεδεμένος conpan

• Νηπιαγωγείο!
  • **
« Απάντηση #75 στις: Ιανουάριος 16, 2014, 10:09:54 »
ευχαριστούμε πολύ asimeniasfika!!!!  Λυδία,όχι δεν υπάρχει καθόλου χρόνος....γιατί σου κάνει ενύπωση;λόγω περιορισμένης επαγγελματικής αποκατάστασης;

Αποσυνδεδεμένος πένυ

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #76 στις: Ιανουάριος 16, 2014, 10:37:51 »
Καλημέρα παιδιά, είστε πολύ φιλόξενοι στο forum σας, φαίνεται ότι θέλετε να βοηθήσετε και ευχαριστούμε γι' αυτό. Μπορεί κάποιος να μου πει πώς θα βρω
α)για την γλώσσα σημειώσεις των παραδόσεων και
β)για τα μαθηματικά σημειώσεις από τις ασκήσεις των εργαστηρίων?

ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
« Απάντηση #77 στις: Ιανουάριος 16, 2014, 19:21:14 »
ευχαριστούμε πολύ asimeniasfika!!!!  Λυδία,όχι δεν υπάρχει καθόλου χρόνος....γιατί σου κάνει ενύπωση;λόγω περιορισμένης επαγγελματικής αποκατάστασης;

Περιορισμένης έως ανύπαρκτης θα ελεγα πια... Αλλά βέβαια είναι μια ενδιαφέρουσα σχολή που έχει να δώσει αρκετά θα ελεγα.

Αποσυνδεδεμένος asimeniasfika

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
« Απάντηση #78 στις: Ιανουάριος 16, 2014, 21:18:54 »
Πιστεύω ότι όσα παιδιά μπαίνετε στον κόπο να διαβάσετε τόσο πολύ για να μπείτε στο παιδαγωγικό με κατατακτήριες και ειδικά σε τέτοιους καιρούς πραγματικά θέλετε να ακολουθήσετε το επάγγελμα του δάσκαλου, κι αυτό σας κάνει να αξίζετε πολύ περισσότερο από όσους πέρασαν στη σχολή έχοντας ως πρώτη τους σκέψη την επαγγελματική αποκατάσταση.

Όπως και πολλά άλλα παιδιά που τέλειωσαν το παιδαγωγικό κι ακόμα δεν έχουν καταφέρει να βρουν δουλειά ως δάσκαλοι, πιστεύω ότι αυτό το επάγγελμα θα ήθελα να ασκήσω με όσες δυσκολίες κι αν έχει. Πλέον αυτή η άποψη δεν είναι μόνο ένα ιδανικό, όπως όταν μπήκα στη σχολή, αλλά προκύπτει κι από τις εμπειρίες μου τους λίγους μήνες που έχω αποφοιτήσει.

Οπότε, παιδιά, κουράγιο και καλή δύναμη. Η προσπάθειά σας αξίζει!
Εάν θέλετε να συνεργαστείτε ως συντονιστές στο φόρουμ, στείλτε μου προσωπικό μήνυμα ή επικοινωνήστε με το ptde.gr@gmail.com

Αποσυνδεδεμένος elia

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #79 στις: Ιανουάριος 16, 2014, 21:30:56 »
Αχ, εσάς σας φαίνεται έτσι ... αν προερχόσασταν όμως από άλλο κλάδο θα τα βλέπατε διαφορετικά. Είμαι εκπαιδευτικός και δουλεύω εδώ και χρόνια στην πρωτοβάθμια (ειδικότητα) και έχω πλέον απελπιστεί. Είναι πολύ σημαντικό να έχεις στήριξη από έναν ισχυρό σύλλογο σαν τη ΔΟΕ (μη γελάσετε, σε σχέση με τους δικούς μας....), απόδειξη είναι ο μεγάλος αριθμός αναπληρωτών, παρά την κρίση και του ελάχιστου συνολικού αριθμού προσλήψεων αναπληρωτών. Επίσης οι δάσκαλοι είναι πάρα πολλοί, και πάντα θα υπάρχουν συνταξιούχοι (ενώ άλλοι πιο νέοι κλάδοι έχουν φρακάρει τελείως). Υπομονή, μπορεί να μη διορίζεστε πλέον αμέσως μετά την αποφοίτηση, μην απογοητεύεστε όμως κι όλας ...... θεωρώ ότι το πτυχίο που θα πάρετε θα σας "προστατέψει" από την κρίση. (και φυσικά, εξίσου σημαντική η ικανοποίηση που προσφέρει η δουλειά του εκπαιδευτικού, ειδικά στην πρωτοβάθμια, παρά τις όποιες δυσκολίες ... αυτές θα τις δείτε στην πορεία)
Θα ήθελα πάρα πολύ να έχω την ευκαιρία να μπω στη σχολή σας, όχι μόνο για λόγους επαγγελματικής αποκατάστασης, αλλά γνώσεων, ακόμα και αν διοριζόμουν θα ήθελα .... βλέπετε όμως πόσο δύσκολα είναι για εμάς τα πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος elfaz

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #80 στις: Ιανουάριος 16, 2014, 21:57:18 »
Asimeniasfika, δε δηλώνεις όλη την Ελλάδα; Σε ρωτώ, γιατί πληροφορήθηκα ότι σε δημοτικό του Ηρακλείου, στην παράλληλη στήριξη, εργάζεται συνάδελφός σου που μόλις ορκίστηκε.