• Αύγουστος 19, 2018, 13:07:53
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Παρακαλούμε να γράφετε με μικρούς, ελληνικούς χαρακτήρες.

Αποστολέας Θέμα: Kατατακτήριες εξετάσεις για το ΠΤΔΕ  (Αναγνώστηκε 168879 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mtrc

• Νηπιαγωγείο!
  • **
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Kατατακτήριες εξετάσεις για το ΠΤΔΕ
« Απάντηση #90 στις: Ιανουάριος 20, 2014, 23:17:30 »
καλησπέρα! σκοπεύω να δώσω κατατακτήριες και θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε σε κάτι. Στο μάθημα Νεοελληνική Γλώσσα:Το Λεξιλόγιο, στα θέματα που έχετε βάλει στο forum κάπου λέει:

Να ερμηνεύσετε ετυμολογικά.
(πόδι-πηδώ κλπ λείπω-λοιπόν κλπ)

και

4ο θέμα Κας Μαγουλά:
α)να χωρίσουμε τις λέξεις που έδινε σε πρόθημα-θέμα-επίθημα  με βάση το παράδειγμα που έδινε πχ δια -δοχ- ικ- ος

Θα μπορούσε κάποιος να με ενημερώσει σχετικά με τον τρόπο απάντησης?
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Γεια σου Κατρίν!

Καταρχήν να πω ότι δεν έχω παρακολουθήσει το συγκεκριμένο μάθημα, οπότε αν πω κάτι που δεν ισχύει παρακαλώ διορθώστε με οι υπόλοιποι.

Έδωσα το συγκεκριμένο μάθημα προχτές, και συγκεκριμένα το πρώτο ερώτημα με την ετυμολογία, το βρήκα στο φάκελο συμπληρωματικού υλικού που είχα πάρει. Έχει να κάνει με μετάπτωση (δες σχετικά http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%AC%CF%80%CF%84%CF%89%CF%83%CE%B7_(%CE%B3%CE%BB%CF%89%CF%83%CF%83%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1)) Δεν ξέρω αν θα βάλει κάτι τέτοιο στις κατατακτήριες, αν είναι στην ύλη. Αν θέλεις πάντως να σου δώσω το φάκελο συμπληρωματικού υλικού, στείλε μου προσωπικό μήνυμα να το κανονίσουμε. Απλά δε θέλω να σε αποπροσανατολίσω προσθέτοντας έξτρα υλικό στο ήδη φορτωμένο διάβασμά σου! Σχετικά με το δεύτερο ερώτημα, δεν το βρήκα στην ύλη που ήταν από το φάκελο, αλλά δεν τον ξεφύλλισα και όλον. Αν ξέρετε κάτι άλλο οι υπόλοιποι που το έχετε παρακολουθήσει, πείτε!

Αποσυνδεδεμένος katrin

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #91 στις: Ιανουάριος 22, 2014, 15:40:52 »
mtrc σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! αν χρειαστώ κάτι θα σε ενημερώσω.  : '>

Αποσυνδεδεμένος mtrc

• Νηπιαγωγείο!
  • **
« Απάντηση #92 στις: Ιανουάριος 22, 2014, 22:03:49 »
Να είσαι καλά! Καλό διάβασμα σε όλους!!!

Αποσυνδεδεμένος fabri

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #93 στις: Ιανουάριος 24, 2014, 01:56:58 »
Κανείς έμπειρος που μπορεί να πει λίγα περισσότερα σος από κάθε μάθημα?  : '>

Αποσυνδεδεμένος katrin

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #94 στις: Ιανουάριος 25, 2014, 16:37:03 »
 Mtrc σου έστειλα προσωπικό μνμ. όποτε μπορείς διάβασέ το και πες μου  : '>

Αποσυνδεδεμένος ΦΩΤΕΙΝΗ

• Νηπιαγωγείο!
  • **
« Απάντηση #95 στις: Ιανουάριος 25, 2014, 22:06:36 »
 : h μήπως θα μπορούσε να δώσει κανείς και σε 'μένα καμιά βοήθεια για το κάθε μάθημα;   : '>
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2014, 20:09:39 από λιβελούλα »

Αποσυνδεδεμένος Kimwlia

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #96 στις: Ιανουάριος 25, 2014, 23:37:25 »
Επειδή όπως φαίνεται είμαστε αρκετοί (!!!) που  θέλουμε αυτές τις τόσο χρήσιμες πληροφορίες, μήπως να τις ανακοινώσετε;  : ]] Ευχαριστώ εκ των προτέρων! Καλή επιτυχία σε όλους! : '>

Αποσυνδεδεμένος asimeniasfika

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
« Απάντηση #97 στις: Ιανουάριος 25, 2014, 23:41:00 »
Εγώ εάν γράψει κάποιος τίτλους κεφαλαίων που είναι στην ύλη μπορώ να δώσω μερικά hints.

Πάντως θα δείτε και στα παλιά θέματα εξετάσεων των αντίστοιχων μαθημάτων της σχολής πού κινούνται τα sos. Κοιτάξτε όχι μόνο Θεωρίες Αγωγής, Μαθηματικά Ι και Νεοελληνική γλώσσα: το λεξιλόγιο, αλλά και Αναπτυξιακή Ψυχολογία, Κοινωνική Παιδαγωγική, Το παραμύθι και ο μύθος στην εκπαίδευση (είναι τα μαθήματα των οποίων την ύλη σας έβαλαν μαζί με τις Θεωρίες Αγωγής)
Εάν θέλετε να συνεργαστείτε ως συντονιστές στο φόρουμ, στείλτε μου προσωπικό μήνυμα ή επικοινωνήστε με το ptde.gr@gmail.com

Αποσυνδεδεμένος Kimwlia

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #98 στις: Ιανουάριος 26, 2014, 18:54:09 »
Εδώ είναι η ύλη για τις κατατακτήριες. : glad Όποιος μπορεί να μας πει sos, ή κάτι που αξίζει να δώσουμε σημασία, είναι ευπρόσδεκτος!!!  : ]]