• Οκτωβρίου 14, 2019, 06:40:47
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Παρακαλούμε να γράφετε με μικρούς, ελληνικούς χαρακτήρες.

Αποστολέας Θέμα: Kατατακτήριες εξετάσεις για το ΠΤΔΕ  (Αναγνώστηκε 194015 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apodrasi

• Προνήπιο!
  • *
Απ: Kατατακτήριες εξετάσεις για το ΠΤΔΕ
« Απάντηση #693 στις: Ιουλίου 31, 2019, 23:10:08 »
Πολύ λίγα πράγματα θυμάμαι αλλά επειδή κι εγώ ρωτούσα πέρυσι για τη γλώσσα και δε μου απαντούσε κανείς:
Μία ερώτηση ανάπτυξης, αν σύμφωνα με τους γλωσσολόγους υπάρχουν ανώτερες και κατώτερες γλώσσες και να δικαιολογήσουμε την απάντησή μας. Έπιανε 5 μονάδες (από τις 20), θα τη βρεις στα δύο βιβλία γλωσσολογίας από τους ξενόγλωσσους συγγραφείς.
Καμιά 30αριά πολλαπλής επιλογής, κυρίως από το βιβλίο του Μπαμπινιώτη (και όχι μόνο).
Καμιά 15αριά λέξεις της ελληνικής αν είναι υβρίδια ή δάνεια ή αντιδάνεια ή τι. Θυμάμαι μόνο το "μπάνιο". Δες τις σημειώσεις σε αυτό το σάιτ.
Καμιά 20αριά σημασίες, περίεργες λέξεις τι σημαίνουν (είχε πιθανές απαντήσεις να διαλέξεις). Σε αυτό βοηθάει το βιβλίο ασκήσεων του Λυκείου που συστήνει να διαβαστεί.
Δε θυμάμαι κάτι άλλο. Πρέπει να διαβάσεις και να καταλάβεις όλα τα βιβλία που συστήνει. Βοηθάει το "να το έχεις" με τη γλώσσα γενικώς. Διαπίστωσα δίκαιη και ακριβή βαθμολόγηση.
Για τα άλλα μαθήματα, διαβάζεις όλα όσα συστήνουν. Στα μαθηματικά δώσε βάση στη διδακτική και τη διαιρετότητα. Από πρακτική αριθμητική πέρυσι δεν ήταν δύσκολα, άμα έχεις ασχοληθεί με μαθηματικά ή σου κόβει λίγο, τα γράφεις. Παιδαγωγικά δεν είχα μάθει απέξω, τα είχα διαβάσει όλα μια ανάγνωση να έχω τη γενική ιδέα, μια ερώτηση ανάπτυξης γενικής φύσεως έβαλαν. Δανείζεσαι τα βιβλία από τη βιβλιοθήκη στην πλατεία Δραγατσανίου, τα βγάζεις φωτοτυπίες και τα επιστρέφεις αυθημερόν. Ασχολήθηκα δυο μήνες όλο κι όλο, σοβαρά ωστόσο.
Καλό διάβασμα και καλή επιτυχία! Είναι ενδιαφέρουσα σχολή και εύκολη μέσα, αξίζει τον κόπο.

Αποσυνδεδεμένος MARIAGE

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #694 στις: Αυγούστου 01, 2019, 00:19:32 »
 : h
Θα δώσω κατατακτήριες φέτος και θα ήθελα να μάθω, που και πως μπορω να παρω σημειωσεις για τα μαθηματα. Επισης, εμαθα πως η Νεοελληνικη Γλωσσα :το λεξιλογιο άλλαξε το 2017. Ποιο ειναι στυλ της εξετασης? Υπαρχουν διαθεσιμα τα θεματα καπου? Ειναι σημαντικα ερωτηματα για εμενα διοτι δεν εχω την δυνατοτητα για φροντιστηριο. Σας ευχαριστω!  : loveheart

Αποσυνδεδεμένος Kiriakitsoulfa

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #695 στις: Αυγούστου 01, 2019, 14:38:33 »
Καλησπέρα, τα βιβλία βρίσκονται στην βιβλιοθήκη του Καποδιστριακού στο Γουδί. Από τα βιβλία έχει αποσπάσματα που είναι στην ύλη.
Αυτό όσον αφορά τα Γλωσσοφιλολογικά και τα Μαθηματικά

Αποσυνδεδεμένος werty21

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #696 στις: Αυγούστου 04, 2019, 12:05:22 »
Καλησπέρα σε όλους προσανατολίζονται να δώσω κατατακτήριες και θα ήθελα να μαθω αν γνωρίζει κάποιος πόσοι δίνουν περίπου εξετάσεις κ ποιος είναι ο αριθμός των εισακτεων. Δεν έχω ξεκινήσει διάβασμα ακόμα και αναρωτιέμαι τις πιθανότητες