• Δεκέμβριος 16, 2018, 08:09:02
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Παρακαλούμε να γράφετε με μικρούς, ελληνικούς χαρακτήρες.

Αποστολέας Θέμα: Εμπειρίες από τις παρακολουθήσεις σε σχολεία  (Αναγνώστηκε 11053 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
  • Φύλο: Γυναίκα
Οι εκκολαπτόμενοι δάσκαλοι και δασκάλες μας ξετυλίγουν τις εμπειρίες τους!!

Αποσυνδεδεμένος asimeniasfika

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
Απ: Εμπειρίες από τις παρακολουθήσεις σε σχολεία
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 03, 2011, 18:39:31 »
Σήμερα παρακολούθησα το δίωρο της γλώσσας και η δασκάλα είχε βάλει τα παιδιά να φτιάξουν προτάσεις με λέξεις. Μεταξύ αυτών ήταν και η λέξη εντύπωση. Επειδή όμως δεν έφτασε ο χρόνος, κάποια παιδιά δε διάβασαν τις προτάσεις που είχαν φτιάξει. Όταν έβγαινα λοιπόν μαζί με τις συμφοιτήτριές μου για το διάλειμμα, έρχεται το ζουζούνι της τάξης και μας λέει: "Εγώ ξέρετε τι πρόταση έφτιαξα; "Μου κάνει εντύπωση που πέφτει το χρηματιστήριο"".  : biggrin
Εάν θέλετε να συνεργαστείτε ως συντονιστές στο φόρουμ, στείλτε μου προσωπικό μήνυμα ή επικοινωνήστε με το ptde.gr@gmail.com

Αποσυνδεδεμένος starfish

• Πρωτάκι!
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 03, 2011, 18:57:53 »
 : *))  Έμεινα! χαχαχα

Αποσυνδεδεμένος Tsioy

• Συντονιστής
  • Πεμπτάκι!
  • Φύλο: Άντρας
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 03, 2011, 19:10:44 »
γενικά τα μικρά έχουν κορυφαίες ατάκες ώρες ώρες.εγώ δύσκολα μπορώ να ξεχωρίσω κάποιες από αυτές.

κάτι τρομερό δεν έγινε αλλά ένα σκηνικό πάντως που θυμάμαι τώρα είναι μια μικρή που έρχεται και με ρωτάει όταν χτυπάει το κουδούνι:
Κύριε θα ξαναέρθετε;
της απαντάω και μου λέει μετά το άκυρο στο καπάκι:
Κύριε σας αρέσουν τα καινούρια μου αθλητικά παπούτσια;τα πήρα την τρίτη!(εν τω μεταξύ ήταν κάτι ασημί μπότες,καμία σχέση με αθλητικά αλλά δεν έφερα αντίρηση)

το κλασικό τα αγοράκια κατευθείαν:κύριε,τι όμάδα είστε;
ή που όλα θέλουν και φωνάζουν να κάτσεις στο θρανίο στην ομάδα τους.
γέλασα αρκετές φορές με συγκεκριμένα παιδιά με τις ατάκες και τις αντιδράσεις τους.
ωραίες εμπειρίες και είναι εμπειρίες που όταν τις πρωτοζείς θες να μιλήσεις σε όλους τους γνωστούς σου για αυτές.
γενικά όταν ακούς να σε πρωτο φωνάζουν κύριο και να σε αντιμετωπίζουν πλέον σοβαρά ως δάσκαλο τα παιδιά και οι υπόλοιποι δάσκαλοι,μπαίνεις σιγά σιγά στο νόημα αυτού που θα κάνεις.
επιτέλους

Αποσυνδεδεμένος dreamxr11

• Πτυχιούχος!
  • Διαχειριστής
  • Πεμπτάκι!
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 03, 2011, 19:30:23 »
Σημερα επιτελους, μετα απο δυο χρονια, ενιωσα οτι σπουδαζω δασκαλα! Πολυ ωραια εμπειρια να βλεπεις τα πραγματα απο μεσα, να βλεπεις τα παιδακια να κοιτουν τις κασετινες τους με τετοια χαρα, να σηκωνονται ορθια καθε λιγο και λιγακι να ξυσουν τα μολυβια τους, να φωναζουν ''κυρια, κυρια'' και να κοντευουν να βγαλουν το ενα το ματι του αλλου στην προσπαθεια τους να παρουν την αδεια απο την δασκαλα τους για να πουν την ασκηση, να διαβαζουν αργα και σταθερα, να εκφραζονται τοοοσο μα τοοοσο λογικα και αστεια μερικες φορες, να φοβασαι μηπως σε παρασυρουν στις σκαλες και κουτρουβαλησεις βγαινοντας για το διαλλειμμα, να να να....

Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες.
"Bertrand Russell"

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 03, 2011, 19:48:11 »
Και όλα αυτά μάλλον απομυθοποιούνται όταν πας να διδάξεις...Δεν ξέρω, αλλά έχω τρομάξει με την έλλειψη χρόνου συμφοιτητριών μου που ήδη εργαζονται... : %^

Αποσυνδεδεμένος CunduLunaVini

• Πεμπτάκι!
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 01:08:04 »

το κλασικό τα αγοράκια κατευθείαν:κύριε,τι όμάδα είστε;

Και τα κοριτσάκια...Και όταν εγώ τους έλεγα ότι δεν είμαι καμία ομάδα,προσπαθούσαν να με προσηλυτίσουν και να με κάνουν Ολυμπιακό. : tongue

Αποσυνδεδεμένος asimeniasfika

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 11:40:48 »
Σε εμάς πάντως ένα κοριτσάκι ήταν με φόρμες Παναθηναϊκού.
Εάν θέλετε να συνεργαστείτε ως συντονιστές στο φόρουμ, στείλτε μου προσωπικό μήνυμα ή επικοινωνήστε με το ptde.gr@gmail.com

Αποσυνδεδεμένος bananakounia

• Δευτεράκι!
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 11:54:22 »
οντως χτες με συνεπηρε η συγκινηση και εμενα   : j οπως και σας ντριμ και τσιου.πραγματικα αισθανθηκα κατι μοναδικο...εκστασιασμενη  : %^.ολο χαζευα τα παιδια,προσπαθουσα να καταλαβω τι σκεφτονται και να μαντεψω οσο μπορω το πιθανο τους μελλον...ολοι αυτοι οι χαρακτηρες που συναναστρεφομαστε καθημερινα ηταν εμφανεις στα προσωπα τους.μπορουσες να καταλαβεις τον χαζουλη που λεει αστεια για να γινει συμπαθης,τον γοη,τον αδιαφορο,την ψωναρα που ολο κατακρινει.την κουλ τυπισσα,το "φυτο" με τα γυαλια που ολη η ταξη αντιπαθει...ολοι ολοι ειχαν κατι το ιδιαιτερο.ηταν μοναδικο και επιτελους πλεον οσα διαβαζω περνουν σχημα και μορφη στο μυαλο μου ως αμεση εφαρμογη στην ταξη.ανυπομονω για την επομενη φορα.βεβαια δεν θα παραλειψω πως καποιες στιγμες ηταν και λιγο βαρετα γιατι οπως και να το κανεις οι ερωτησεις τους ειναι γελοιες και ψιλοκουτοβιολικες,  : tongue χαχα...οπως και να χει οταν προκειται να απαντησουμε σε καθε μια τους απορια πρεπει να χουμε στο νου μας την ιδιαιτεροτητα καθε παιδιου και να μπαινουμε στο τρυπακι να προσπαθουμε να τα κανουμε να καταλαβαινουν εις βαθος και αυτο δεν ειναι ευκολο αρα ουτε βαρετο.παντως θελει γερα νευρα : })