• Ιούνιος 23, 2018, 00:00:56
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Παρακαλούμε να γράφετε με μικρούς, ελληνικούς χαρακτήρες.

Αποστολέας Θέμα: Αξιολόγηση της ποιότητας στην εκπαίδευση  (Αναγνώστηκε 13951 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Elementstv

• Προνήπιο!
  • *
Απ: Αξιολόγηση της ποιότητας στην εκπαίδευση
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 09:52:27 »

Από κάποιον όμως πρέπει να γίνει η αξιολόγηση και στην παρούσα φάση κρίνεται κατάλληλος ο διευθυντής και ο σύμβουλος. Άλλοτε καλώς άλλοτε κακώς. Από κάπου πρέπει να αρχίσει όμως η έξοδος της χώρας από την κακοδαιμονία της και η αξιολόγηση είναι ένα μέσον.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλοι συμφωνούμε ότι είναι απαραίτητη, αλλά όταν έρχεται η ώρα της εφαρμογής όλοι θέλουμε τον εύκολο δρόμο. Πρέπει να αλλάξουμε πια τη δημοσιοϋπαλληλική μας νοοτροπία και να αποβάλλουμε τον "κρατισμό" μας, αν θέλουμε κάτι να αλλάξει...
Η εκπαίδευση υπόκειται ήδη σε αυστηρά πλαίσια Αναλυτικών προγραμμάτων. Πολύ φοβάμαι ότι προσπαθώντας να μειώσουμε τον αστάθμητο παράγοντα της υποκειμενικής κρίσης του δασκάλου, θα εισάγουνε κριτήρια όπως την εκπλήρωση των στόχων του Α.Π. Άρα η κινητικότητα του δασκάλου περιορίζεται σημαντικά ως προς την ελευθερία του να χρησιμοποιεί καινοτόμες εκπαιδευτικές πρακτικές. Ήδη είναι δύσκολο να εφαρμοστούν εναλλακτικές προσεγγίσεις και να μην είμαστε τυπικοί δάσκαλοι. Αν κάθε χρονιά κρέμεται στο τέλος η απειλή της αξιολόγησης και άρα και η απειλή της ανεργίας, δεν νομίζω ότι θα υπάρχουν πολλοί "ήρωες" που θα ξεφεύγουν από τα τετριμμένα. Εγώ πάντως δεν θεωρώ ότι το επίπεδο των δασκάλων του Δημοτικού είναι χαμηλό, ειδικά τα τελευταία 10 χρόνια θα έλεγα ότι μπαίνουν καλοί δάσκαλοι στα σχολεία.
Δυστυχώς η οικονομική κρίση και το Mega, έχουν μολύνει τα πάντα. Μιλάμε για κρατισμό σαν το κάτι τόσο αρνητικό, για δημοσιουπαλληλική νοοτροπία όταν κάπόιος δεν θέλει να είναι δούλος στη εργασία του αλλά να μπορεί να είναι και δημιουργικός κτλ κτλ. Λυδία, σε κάποιο άλλο σημείο του φόρουμ διάβασα ότι χαίρεσαι που δεν παρακολουθείς τηλεόραση και δεν επηρεάζεσαι από την προπαγάνδα των Μ.Μ.Ε. Δεν ξέρω πότε σταμάτησες, αλλά θα έπρεπε να είχες σταματήσει νωρίτερα. Εγώ πάντως εξακολουθώ να πιστεύω ότι το εκπαιδευτικό προσωπικό στην Ελλάδα δεν έχει στην πλειοψηφία του χαμηλό επίπεδο, και τα όποια αρνητικά σημεία της παιδείας οφείλονται πολύ περισσότερο στο σχεδιασμό και την υποδομή του εκπαιδευτικού μας συστήματος. Φυσικά στη διαμόρφωσή του συνετέλεσαν και παθογένειες της ελληνικής κοινωνίας, όχι όμως απαραίτητα αυτές που υποδείχθηκαν από την κρίση και τα Μ.Μ.Ε.

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 24, 2012, 00:22:52 »
Δε θα διαφωνήσω ότι τα τελευταία χρόνια μπαίνουν καλοί δάσκαλοι. Το λέω όχι γιατί το έχω δει η ίδια με τα μάτια μου, αλλά γιατί το λένε άνθρωποι που δουλεύουν χρόνια και γιατί πια τα Παιδαγωγικά Τμήματα έχουν αναβαθμιστεί. Όμως, ακόμα και νέοι φοβούνται τις όποιες αλλαγές. Πολλοί είναι αυτοί που προσδοκούν μια θέση στο δημόσιο ώστε να μην υποχρεωθούν να δουλέψουν πολύ σε ένα ιδιωτικό σχολείο. Κακά τα ψέματα το δημόσιο είναι δημόσιο.

Αναφορικά με την ευελιξία, αν ένα πρόγραμμα αξιολόγησης γίνει σωστά, σίγουρα θα είναι ευέλικτο. Δε νομίζω ότι θα αξιολογηθείς άσχημα αν επιτύχεις ένα στόχο σε 5 διδακτικές αντί για 2. Αυτό που θα αλλάξει είναι ότι πια ο δάσκαλος θα νιώσει μια πίεση να επιτύχει πράγματα για τα οποία παλαιότερα δε θα πιεζόταν. Κάτι που πχ συμβαίνει στα ιδιωτικά σχολεία ή στον ιδιωτικό τομέα γενικά. Βέβαια μιλάμε λες και είναι δεδομένο ότι θα εφαρμοστεί η αξιολόγηση...

Άλλο να θες να είσαι δημιουργικός και άλλο να θες να λουφάρεις δια της δημιουργικότητας  : wink2 Δε νομίζω ότι κάποιος εκπ/κός ένιωσε δούλος πανελληνίως...
Αυτό που εννοούσα ότι επιβάλλεται, μιας και πιάσαμε πάτο, να αποβάλλουμε τη νοοτροπία του "τα περιμένω όλα από το κράτος". Μάλλον το κράτος Πρόνοιας αρχίζει να υποχωρεί.

Αποσυνδεδεμένος Elementstv

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 24, 2012, 02:47:00 »
@Lydia: Συμφωνώ με την απάντηση σου, το μόνο ίσως σημείο που θα αμφισβητήσω είναι κατά πόσο οι δάσκαλοι των ιδιωτικών δουλεύουν παραπάνω ή μαλλον καλύτερα. Δεν αμφιβάλλω ότι πιθανόν να συμβαίνει απλά δεν έχω συγκρίσιμα στοιχεία. Ναι σίγουρα δεν πρέπει να τα περιμένουμε όλα από το κράτος.
Πάντως νομίζω αν σε κάτι συμφωνούμε όλοι, είναι στην ελπίδα ότι η αξιολόγηση θα βοηθήσει και τους εκπαιδευτικούς και το έργο τους και θα καλυτερεύση την Παιδεία στο σύνολο της!

Αποσυνδεδεμένος indianchief

• Τριτάκι!
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 19, 2013, 15:45:17 »
http://greekteachers.gr/index.php/2012-01-21-22-19-06/1292

τοποθέτηση του Προέδρου του Παιδαγωγικού Τμήματος του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, κ. Γιώργου Γρόλλιου πάνω στην αξιολόγηση των εκπαιδευτικών

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 20, 2013, 18:28:36 »
@Lydia: Συμφωνώ με την απάντηση σου, το μόνο ίσως σημείο που θα αμφισβητήσω είναι κατά πόσο οι δάσκαλοι των ιδιωτικών δουλεύουν παραπάνω ή μαλλον καλύτερα. Δεν αμφιβάλλω ότι πιθανόν να συμβαίνει απλά δεν έχω συγκρίσιμα στοιχεία. Ναι σίγουρα δεν πρέπει να τα περιμένουμε όλα από το κράτος.
Πάντως νομίζω αν σε κάτι συμφωνούμε όλοι, είναι στην ελπίδα ότι η αξιολόγηση θα βοηθήσει και τους εκπαιδευτικούς και το έργο τους και θα καλυτερεύση την Παιδεία στο σύνολο της!

Εξαρτάται από το ιδιωτικό σχολείο στο οποίο εργάζεται κανείς. Απλώς στο ιδιωτικό, όσο κακό και να ναι, σίγουρα θα γίνει το μάθημα που πρέπει να γίνει.

Αποσυνδεδεμένος indianchief

• Τριτάκι!
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 00:25:30 »
Εξαρτάται από το ιδιωτικό σχολείο στο οποίο εργάζεται κανείς. Απλώς στο ιδιωτικό, όσο κακό και να ναι, σίγουρα θα γίνει το μάθημα που πρέπει να γίνει.

: LOL

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 18:35:21 »
Μάλλον θα έχεις κάτι διαφορετικό να πεις....