• Αύγουστος 18, 2018, 00:27:18
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Όποιος γνωρίζει τις ώρες γραφείων των καθηγητών, μπορεί να τις αναρτήσει εδώ.

Αποστολέας Θέμα: Θέματα ορθογραφίας- Λάθη στη γλώσσα μας  (Αναγνώστηκε 102922 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Θέματα ορθογραφίας- Λάθη στη γλώσσα μας
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 22:26:55 »
Εγώ είμαι της σχολής του καθίζω, πάντως. Εξάλλου, υπάρχει και το κάθισμα, που είναι με γιώτα. Βέβαια, υπάρχουν ακόμα κατάλοιπα από το αρχαίο "κάθημαι"...Ε είνα αυτά τα παράξενα της ελληνικής!

Απολλώνειος, σίγουρα! Δίοτι προέρχεται από κύριο όνομα, άρα λήγει σε -είος. Αν προερχόταν από τοπωνύμιο, θα ήταν σε -ιος.
Πχ Μανώλεια 2011  : tongue

Τα ξενικά ονόματα, προσωπικά τα εξελληνίζω. Εκτός αν είναι εντελώς ξένα, όπως πχ Μάγκυ. Εδώ οι απόψεις διίστανται. Σίγουρα, όμως, κλίνονται και δε λέμε -της Πένυ-.

Agios10

• Επισκέπτης
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 22:40:01 »
για το "να τα εκαοστίσεις" δεν τίθεται θέμα, αφού βγαίνει από το "εκατοστίζω", ρήμα σε -ίζω.

για μενα το εκατοστιζω ειναι αυθαιρετο, προερχεται απο το εκατο, οπως λεμε εχει καμια εκατοστη μαναρια. αρα μου αρεσει το εκατοστη και λεω να τα εκατοστησει και αφου οι περισσοτεροι το γραφουν με η γιατι οχι κι εγω. Αμα δε σε τρελανω αποψε κυρια Nuria, ετσι για να συνεχισουμε και στο νεο φορουμ τα δικα μας  : /*

Nuria

• Επισκέπτης
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 22:41:15 »
σ' εμένα το λες; Στον Μπαμπινιώτη πες το. Σε όσα λεξικά έψαξα με "ι" ήταν.

Agios10

• Επισκέπτης
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 22:43:56 »
και μηπως οταν λεω οτι ειμαι παντρεμενος πρεπει να σκεφτομαι τη Λυδια να μου πει οτι ειναι λαθος και ν αγραφω νυμφευμενος; παναγια μου, ολοι εσεις θα μου δημιουργησετε κομπλεξ, δε πρεπει να κανω πολυ παρεα μαζι σας.  : \/

Agios10

• Επισκέπτης
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 22:45:28 »
ελα δυο λλ και η, ακομα η παρατηρηση

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 22:47:15 »
Εφόσον είσαι στο στάδιο της αυτοδιόρθωσης, μάλλον είμαστε καλές δασκάλες!!!  : #}

Agios10

• Επισκέπτης
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 22:55:23 »
Δεσποινουλα οταν γραψεις στον αγαπημενο σου να τα εκατοστησει δε θα εχει χασει τιποτα απο το να του εγραφες να τα εκατοστισει. Αν εχει χασει και σε παρεξηγησει σκεψου μηπως πρεπει να αλλαξεις καποια πραματα στη ζωη σου. Γουσταρω το παιδακι της Γ΄δημοτικου που μου εγραψε οτι η Πηνελοπη δουλευε τους  ανεμιστηρες του παλατιου στο φουλ. Μου εφτιαξε ολη τη μερα, σας χαριζω τους κανονες. Αυτοι ειναι για οποιον μπορει εμενα μου αρεσει να κανω παρεα με ολους και κυριως με αυτους που δεν εχουν κανονες  : smoking

Agios10

• Επισκέπτης
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 23:07:37 »
Εφόσον είσαι στο στάδιο της αυτοδιόρθωσης, μάλλον είμαστε καλές δασκάλες!!!  : #}

οπως λεμε γρηγορη χελωνα. σχημα οξυμωρο αυτα που λες. αυτοδιορθωση και δασκαλες, μου θυμιζει να αυνανιζομαι με σενα στο κρεβατι μου. Θελω μονο δασκαλες, οχι αυτοδιορθωση  : ((

Αποσυνδεδεμένος history

• Νηπιαγωγείο!
  • **
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 00:07:18 »
Δεσποινουλα οταν γραψεις στον αγαπημενο σου να τα εκατοστησει δε θα εχει χασει τιποτα απο το να του εγραφες να τα εκατοστισει. Αν εχει χασει και σε παρεξηγησει σκεψου μηπως πρεπει να αλλαξεις καποια πραματα στη ζωη σου. Γουσταρω το παιδακι της Γ΄δημοτικου που μου εγραψε οτι η Πηνελοπη δουλευε τους  ανεμιστηρες του παλατιου στο φουλ. Μου εφτιαξε ολη τη μερα, σας χαριζω τους κανονες. Αυτοι ειναι για οποιον μπορει εμενα μου αρεσει να κανω παρεα με ολους και κυριως με αυτους που δεν εχουν κανονες  : smoking
Βρε, Άγιε, μπορείς να μου πεις γιατί 2 + 2 = 4...όταν με πείσεις γιατί κάνει 4 και όχι 5, να συζητήσουμε και όλα τα υπόλοιπα της ορθογραφίας...όσο για την προτίμησή σου σε αυτούς που δεν έχουν κανόνες, ίσως είναι εύλογο απωθημένο κάποιου που τόσα χρόνια υπηρετεί σε ένα κανονιστικό πλαίσιο, όπως είναι το σχολείο...ενδεχομένως, να ήταν καλύτερα να μπορούμε να επικοινωνούμε με κραυγές, χειρονομίες, εκφράσεις προσώπου...είναι μία άποψη και αυτή...και κάτι τελευταίο, όσο εσένα σε χαροποιεί που η μαθήτρια σου απάντησε με τον τρόπο που σου απάντησε, αντίστοιχα θα γούσταρα και γω σε ένα ερώτημα για τη διατύπωση της θεωρίας της άνωσης μία απάντηση του στυλ: δάσκαλε, εμένα δεν μ' ενδιαφέρει η θεωρία της άνωσης, αλλά με νοιάζει να χω φράγκα να πλερώνω το εισιτήριο στο βαπόρο και να ταξιδεύω σε ωραία μέρη...