• Δεκέμβριος 17, 2018, 14:25:46
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Για e-mail καθηγητών και των βοηθών τους μπορείτε να ανατρέχετε εδώ

Αποστολέας Θέμα: Θέματα ορθογραφίας- Λάθη στη γλώσσα μας  (Αναγνώστηκε 105856 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος history

• Νηπιαγωγείο!
  • **
Απ: Θέματα ορθογραφίας- Λάθη στη γλώσσα μας
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 00:03:02 »
να υποθεσω οτι κατι 9-12 μμ ειναι λαθος ;  : %^
Σωστότατο...η εξέταση ξεκινά στις 9 προ μεσημβρίας και ολοκληρώνεται στις 12 μετά μεσημβρίας...h allios sta greeklish xekina stis 9 am (ante meridiem=pro meshmvrias pou legan kai oi latinoi) kai oloklironetai stis 12 pm (post meridiem=meta meshmvrias)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2011, 00:12:14 από history »

Αποσυνδεδεμένος mayia91

• Νηπιαγωγείο!
  • **
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 00:55:49 »
History συγγνώμη για την διόρθωση
αλλά το σωστο είναι 'μετά μεσημβρίαν'. Αν χρησιμοποιήσεις γενική δηλώνεις συνοδεία (π. χ μετά της μητρός μου) Η παρέμβασή μου έγινε με πολύ φιλικά συναισθήματα και τιμής ένεκεν ενος θεολόγου στο λύκειο που λάτρευε να μας μιλά για γραμματική και σύνταξη. Αυτός μας είχε επισημάνει και το συγκεκριμένο σύνηθες συντακτικό λάθος.
Συγγνώμη για το off topic!
"... Ο ρυθμός γεννιέται στο νησί κάτω απ' τη θάλασσα, τραντάζει τη γη, με διαπερνάει σαν αστραπή κι ανεβαίνει στον ουρανό παίρνοντας μαζί τους καημούς μου".

Αποσυνδεδεμένος history

• Νηπιαγωγείο!
  • **
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 01:08:22 »
History συγγνώμη για την διόρθωση
αλλά το σωστο είναι 'μετά μεσημβρίαν'. Αν χρησιμοποιήσεις γενική δηλώνεις συνοδεία (π. χ μετά της μητρός μου) Η παρέμβασή μου έγινε με πολύ φιλικά συναισθήματα και τιμής ένεκεν ενος θεολόγου στο λύκειο που λάτρευε να μας μιλά για γραμματική και σύνταξη. Αυτός μας είχε επισημάνει και το συγκεκριμένο σύνηθες συντακτικό λάθος.
Συγγνώμη για το off topic!
Έχεις απόλυτο δίκιο! Έτσι είναι το σωστό! Να πω ότι μου ξέφυγε...ντροπή μου, φιλόλογος πράγμα...Καλά έκανες και με διόρθωσες...για μενα είναι καλό να επισημαίνεις τα λάθη του άλλου, ασχέτως αν πολλοί από εδώ μέσα το θεωρούν προσβλητικό και προσωπική επίθεση...

Agios10

• Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 02:12:38 »
Εναρξη εξεταστικης σε λιγες μερες και ασχολειστε με μεταφραστικα δανεια ; : tongue
history σαν καλος φιλολογος που εισαι θελω μια μερα να μου κανεις μαθημα για τη γενικη πτωση, εκει εχω μεγαλο ελλειμα και διλληματα μαζι. Στην εξεταστικη θα γινει του Πάγκαλου ή του Παγκάλου;    : mam
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2011, 02:14:56 από Agios10 »

Αποσυνδεδεμένος dreamxr11

• Πτυχιούχος!
  • Διαχειριστής
  • Πεμπτάκι!
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 02:13:39 »
θα τολμησω.....του Παγκάλου γιατι η ληγουσα ειναι μακροχρονη και κατεβαινει ο τονος!
Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες.
"Bertrand Russell"

Agios10

• Επισκέπτης
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 02:16:48 »
κι εγω τη βρισκω με αυτο το ακουσμα, Παγκάλου, εχει ενα ηχο γκανκ σαν να χτυπας με ροπαλο  : /*  Παγκάλου

Αποσυνδεδεμένος dreamxr11

• Πτυχιούχος!
  • Διαχειριστής
  • Πεμπτάκι!
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 02:19:52 »
 : }) : })

Πιο ευκολα ο τονος ομως παει στην προπαραληγουσα! Ακουγεται πιο ευηχο.
Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες.
"Bertrand Russell"

Αποσυνδεδεμένος history

• Νηπιαγωγείο!
  • **
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 08:46:02 »
Εναρξη εξεταστικης σε λιγες μερες και ασχολειστε με μεταφραστικα δανεια ; : tongue
history σαν καλος φιλολογος που εισαι θελω μια μερα να μου κανεις μαθημα για τη γενικη πτωση, εκει εχω μεγαλο ελλειμα και διλληματα μαζι. Στην εξεταστικη θα γινει του Πάγκαλου ή του Παγκάλου;    : mam
Όποτε θες, μόνο που δεν σου εγγυώμαι τα περί καλού φιλολόγου...πριν τη γενική καλό είναι να πιάσουμε την ορθογραφία όμως (π.χ. έλλειμμα, δίλημμα)...

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 14:38:54 »

Θέλω να ελπίζω ότι επίτηδες έκανες τόσα λάθη στην παραπάνω παράθεση.... : asxoliasto