• Δεκεμβρίου 07, 2019, 04:42:17
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Παρακαλούμε να γράφετε με μικρούς, ελληνικούς χαρακτήρες.

Αποστολέας Θέμα: Πρόγραμμα Erasmus  (Αναγνώστηκε 50861 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trelokarnavali

• Πρωτάκι!
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Πρόγραμμα Erasmus
« Απάντηση #27 στις: Μαρτίου 28, 2012, 00:13:58 »
ΠΙΝΑΚΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ERASMUS  2012-2013, κ.ΚΑΛΟΓΗΡΟΥ

http://www.primedu.uoa.gr/fileadmin/primedu.uoa.gr/uploads/Pdfs/Erasmus_11-12/Erasmus_12-13/PINAKAS_EPILOGIS_K.Kalogirou_2012-2013.pdf
* * * * *

Αποσυνδεδεμένος CunduLunaVini

• Πεμπτάκι!
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #28 στις: Μαρτίου 28, 2012, 01:20:50 »
Μπράβο παιδιά!!!! : zhtw

Αποσυνδεδεμένος stam

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #29 στις: Μαρτίου 28, 2012, 02:24:58 »
καλημερα παιδιααααααααα...εχει παει κανεις μηπως κυπρο erasmus?ξερει πως είναι?αξίζει? : ?>

Αντωνέλλα μου, εγώ είχα πάει erasmus στην Κύπρο για το χειμερινό εξάμηνο που πέρασε...Ένα πράγμα θα σου πω..η καλύτερη εμπειρία της ζωής μου.
Λοιπόν για να πάρω τα πράγματα από την αρχή...
εμένα η Κύπρος ήταν η τελευτάια μου επιλογή, η 7η...(βασικά είχα κάνει αιτήσεις για όλες τις χώρες και κανείς δε μου είπε τίποτε.)
Η μεγάλη μου αγάπη ήταν η Ισπανία (σκέψου ότι μέσα σε 6 μήνες πήρα το αντίστοιχο lower των Ισπανικών μπας και με επιλέξουν, αλλά δυστυχώς (όπως πίστευα τότε) ήμουν η 1η αναπληρωματική.
Λοιπόν, είχα απογοητευτεί πολύ που θα πήγαινα Κύπρο και γενικά είχα ξενερώσει..αλλά με το που πήγα εκεί όλα άλλαξαν...
Αν εξαιρέσεις την πρώτη μέρα που ήταν απαίσια, όλες οι άλλες ήταν τέλειες.
1) ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ
Από την πρώτη βδομάδα ξεκινήσαμε τα πάρτυ στις εστίες και μέτα σχεδόν κάθε Πέμπτη είχαμε πάρτυ σε ένα κτίριο που έμεναν μόνο erasmites. Κάθε Τεταρτη είχαμε open bar σε ένα club που διοργάνωνε πολλά και διαφορετικά events για τους erasmus, και επειδή είχαν πολύ επιτυχία κάνανε το open bar (για εμας μόνο ) και τα Σάββατα...(Γενικά όλες τις μέρες υπήρχαν open bar για τους  erasmus- όπωs καταλαβαίνεις μας πρόσεχαν πολύ).
Επιπλέον υπάρχει η ESA..(η οργανωση των erasmitwn)..η οποία διοργάνωνε πολλά events...beach party, διήμερο στο βουνό,διήμερο στην Αγία Νάπα (αυτή ήταν η αγαπημένη μου εκδρομή) και άλλα πολλά...εκτός αυτού υπαρχει και το european club του Πανεπιστημίου Κύπρου που διοργάνωνε Κυπριακές βραδίες, helloween party, international days...
Έπίσης ένα από τα πλεονεκτήματα της Κύπρου είναι ο ζεστός καιρός...εμείς μέχρι τέλη Οκτώβρη-αρχές Νοέμβρη κανονίζαμε και πηγαίναμε όόόόλοι μαζί παραλία..μπορείς να καταλάβεις την κατάσταση που επικρατούσε...( Μπορώ να σου δώσω και άλλες πληροφορίες όσον αφορά στη διασκέδαση αλλά νομίζω ότι δε χρειάζεται περισσότερο).
2) ΣΠΟΥΔΕΣ
Το πανεπιστήμιο τους είναι καταπληκτικό...το επίπεδο σπουδών, δυστυχώς, είναι πολύ υψηλότερο από το δικό μας..γενικά θα έχεις να κάνεις πολύ δουλειά αλλά στο τέλος θα νιώσεις μεγάλη ικανοποίηση..σίγουρα τα μαθήματα σου προσφέρουν πάάάρα πολλά. Ακόμη, οι πανεπιστημιακές εγκαταστάσεις είναι πολύ καλές..έχουν ένα πολυ καινούριο γυμναστήριο και μπορείς να κάνεις ό,τι αθλήματα θες...από πάλη μέχρι σκουός..
3) ΔΙΑΤΡΟΦΗ
Οι Έλληνες έχουν 150 κουπόνια σίτισης που η αξία του καθενός ειναι 3,50 ευρώ..οπότε μπορείς να τρως τζάμπα στο πανεπιστήμιο αλλά και να παίρνεις πακέτο για το σπίτι...
4) ΑΞΙΟΘΕΤΑ
Γκούχου γκούχου....εδώ δεν τα πάμε τόσο καλά...!!Δε νομίζω ότι θα εντυπωσιαστείς από κάτι ιδιαίτερα...Μοιάζει πολύ με την Ελλάδα, οπότε δε θα σου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση, Η Αγία Νάπα και το Τρόοδος είναι ωραία αλλά και πάλι οκ..
Βέβαια, υπάρχουν κάποια όμορφα μέρη τα οποία, όμως, είναι στα κατεχόμενα...
5) ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ
Η Κύπρος είναι ακριβή...τα μόνο πράγματα που είναι φτηνά είναι η τηλεφωνία και η βενζίνη..!! Το μεγαλύτερο πρόβλημα σου θα είναι τα ταξί γιατί είναι πανάκριβα, αν όμως τα μοιράζεσαι με άλλους κάπως παλεύεται (Έχουν και ταξι σαν μικρές λιμουζίνες :-P)
6) ΚΟΣΜΟΣ
Οι Κύπριοι είναι πάρα πολύ φιλικοι και θα σε βοηθήσουν αμέσως, ό,τι και αν χρεαστείς...
Οι ξένοι (τουλάχιστον αυτοι που γνώρισα εγώ) είναι ΤΕΛΕΙΟΙ..
7) ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ
Η Κύπρος είναι μικρή, πράγμα που βοηθάει στο να τη γυρίσεις όλη. (Μιλάω πάντα συγκριτικά με τις άλλες χώρες)
Το καλό είναι ότι θα μένετε όλοι στη Λευκωσία, οπότε είναι παρα πολύ εύκολο να κανονίζετε πάρα πολλά πράγματα όλοι μαζι...Αμα πας θα δεις ότι θα είστε σα μια μικρή οικογένεια 100-150 ατόμων... :-P
8) ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΕΣ
Δυστυχώς δεν είναι καθόλου καλές...Τα δρομολόγια δεν είναι πολύ συχνά και σχεδόν πάντα καθυστερούν και στις 20:00 περίπου σταμάτανε.

Υ.Γ. 1 Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη..άμα είσαι δραστήριος άνθρωπος και σου αρέσει να συναναστρέφεσαι με πολύ κόσμο θα σου αρέσει πάρα πολύ γιατι λόγω των μικρών αποστάσεων θα μπορείτε να είστε όλη τη νώρα όλοι μαζί...Φυσικά μην ξεχνάς ότι δεν είναι όλοι οι erasmites ίδιοι...πολλοί θέλουν πιο χαλαρά πράγματα...εγώ έτυχε να πέσω σε πολύ καλή φουρνιά που οι περισσότεροι είχαν μεγάλη δόση τρέλας μέσα τους.

Υ.Γ.2. Για να καταλάβεις πόσο πολύ μου άρεσε...
Το εξάμηνο μου κανονικά έληγε στις 23 Δεκέμβρη..
Έφυγα στις 28 ( Καναμε Χριστουγεννιατικο ρεβεγιόν εκεί, με παραδοσικά φαγητά από τις χώρες μας)
Μου ήταν αδύνατον όμως να αφήσω πίσω αυτήν την εμπειρία...
Επεστρεψα μαζί με τη Γερμανίδα συγκάτοικο μου στις 12 Γενάρη, χωρίς να είμαι πλέον φοιτήτρια του πανεπιστημιου Κύπρου και έπιασα δουλειά στο club των erasmitwn μόνο και μόνο για να εξακολουθήσω να περνάω την ώρα μου με τους erasmites..
Τελικά επέστρεψα Ελλάδα πριν 2 βδομάδες....(δυστυχώς δεν μπορούσα να μείνω περισσότερο λόγω μαθημάτων).
ΕΕΕ..και σκέψου...εγώ τα είχα βαψει μαύρα όταν μου είπαν ότι θα πάω Κύπρο.

Υ.Γ.3. Ελπίζω να σε κατατόπισα κάπως..!!Αν και τώρα νιώθω λες και έγραφα στο ημερολόγιο μου παρά στο forum... :-P

Αποσυνδεδεμένος indianchief

• Τριτάκι!
« Απάντηση #30 στις: Μαρτίου 28, 2012, 02:33:32 »
Κάθε Τεταρτη είχαμε open bar σε ένα club που διοργάνωνε πολλά και διαφορετικά events για τους erasmus, και επειδή είχαν πολύ επιτυχία κάνανε το open bar (για εμας μόνο ) και τα Σάββατα...(Γενικά όλες τις μέρες υπήρχαν open bar για τους  erasmus- όπωs καταλαβαίνεις μας πρόσεχαν πολύ).

μήπως ήταν η Ιθάκη αυτό το μπαρ;

σόρυ για το οφ τοπικ

Αποσυνδεδεμένος stam

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #31 στις: Μαρτίου 28, 2012, 12:13:20 »
ΝΑΙΙΙΙΙΙΙ...Η λατρεμένη μου Ιθάκη...αγαπώ την... : #}  : drink
Πού το ξέρεις???

Αποσυνδεδεμένος antonella

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #32 στις: Μαρτίου 28, 2012, 12:47:52 »
ΣΤΑΜ σ υπερευχαριστω..η απαντηση σου ειναι αναλυτικοτατη..εγω εκανα δηλωση για κυπρο και για ιταλια..και περιμενωωωωω.κι εγω παντως τη δηλωση στην Κυπρο την εκανα με μιση καρδια,αλλα τωρα που διαβασα το μηνυμα σ δεν το μετανοιωνωω...ευχαριστωωωωωωω : thanks

Αποσυνδεδεμένος pemily

• Νηπιαγωγείο!
  • **
« Απάντηση #33 στις: Μαρτίου 28, 2012, 13:02:58 »
Μπράβο παιδιά!!!! : zhtw

Ευχαριστουμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!   : j  : j  : )$

Αποσυνδεδεμένος indianchief

• Τριτάκι!
« Απάντηση #34 στις: Μαρτίου 29, 2012, 01:11:21 »
ΝΑΙΙΙΙΙΙΙ...Η λατρεμένη μου Ιθάκη...αγαπώ την... : #}  : drink
Πού το ξέρεις???
΄

δουλεύει μια φίλη μου εκεί, η Αναστασία. μήπως την γνώρισες;

Αποσυνδεδεμένος stam

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #35 στις: Μαρτίου 29, 2012, 13:44:39 »
ΣΤΑΜ σ υπερευχαριστω..η απαντηση σου ειναι αναλυτικοτατη..εγω εκανα δηλωση για κυπρο και για ιταλια..και περιμενωωωωω.κι εγω παντως τη δηλωση στην Κυπρο την εκανα με μιση καρδια,αλλα τωρα που διαβασα το μηνυμα σ δεν το μετανοιωνωω...ευχαριστωωωωωωω : thanks

Τίποτε καλό μου...Ελπίζω να είσαι τυχερή και να σε επιλέξουν...!! Καλή επιτυχία!  : urock

[/quote]΄

δουλεύει μια φίλη μου εκεί, η Αναστασία. μήπως την γνώρισες;
[/quote]

Φυσικά και τη γνώρισα..Είναι ατομάρα...δουλεύαμε μαζί τισ Τετάρτες...ίσως ξέρεις και τη Μαριαλένα...
'Εχεις πάει ποτέ Κύπρο?