• Δεκέμβριος 16, 2018, 08:07:44
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Παρακαλούμε να γράφετε με μικρούς, ελληνικούς χαρακτήρες.

Αποστολέας Θέμα: Αδιαφορία- απάθεια για ό,τι συμβαίνει γύρω μας  (Αναγνώστηκε 4817 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
  • Φύλο: Γυναίκα
(από abyssalrose)

Έχω την εντύπωση ότι η κατάσταση τις κοινωνίας συνοψίζεται στα λόγια του  Etienne De La Boetie (πραγματεία περί εθελοδουλείας, εκδόσεις: ΠΑΝΟΠΤΙΚόΝ) «Είναι αλήθεια ότι ο άνθρωπος στην αρχή υπακούει με βαριά καρδιά, εξαναγκασμένος από μια ισχυρή δύναμη. Όμως εκείνοι που έρχονται μετά- μην έχοντας βιώσει ποτέ την ελευθερία, μην ξέροντας ούτε καν τι είναι ελευθερία- υπηρετούν χωρίς να δυσανασχετούν και κάνουν ευχαρίστως αυτό που έκαναν οι πατεράδες τους με το ζόρι. Έτσι οι άνθρωπο που γεννιούνται με το κολάρο στο λαιμό. Μεγαλωμένοι και διαπαιδαγωγημένοι μες στη σκλαβιά , δε στρέφουν ποτέ το βλέμμα τους μπροστά και ικανοποιούνται με το να ζουν όπως γεννήθηκαν. Δε καταφέρνουν να φανταστούν άλλα αγαθά και άλλα δικαιώματα κι έτσι θεωρούν φυσική τη συνθήκη μέσα στην οποία γεννήθηκαν».

Δηλαδή  ο βασικός λόγος εξαιτίας του οποίου οι άνθρωποι υποτάσσονται στην εξουσία είναι ότι γεννιούνται σκλάβοι και διαπαιδαγωγούνται έτσι ώστε να συνεχίσουν να είναι σκλάβοι.
Έτσι η βιωμένη υποταγή και ο φόβος να προσπαθήσουμε να απαλλαγούμε απ’ τα δεσμά μας , δημιουργούν σύνδρομα και αντιλήψεις (του τύπου: «ο κόσμος δεν αλλάζει», «και τι να κάνω αφού έτσι έχουν τα πράγματα») που οδηγούν στην απάθεια.
Κατά την αποψή μου χρειάζεται το ξεπέρασμα του φόβου ώστε να καταφέρουμε να πάρουμε την ζωή στα χέρια μας.

ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ

• Επισκέπτης
Απ: Αδιαφορία- απάθεια για ό,τι συμβαίνει γύρω μας
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 20:32:15 »
Παραθέτω το κάτωθι κείμενο που είναι δημοσιευμένο στο www.alfavita.gr

Σοκ προκάλεσε η καταγγελία εκπαιδευτικών ότι μικροί μαθητές λιποθυμούν πλέον στα σχολεία επειδή πεινάνε. Η καταγγελία έγινε κατά τη διάρκεια σύσκεψης σωματείων και φορέων της εκπαίδευσης του 7ου Διαμερίσματος Αθηνών. Πείνα, ποιος θα το φανταζόταν ότι αυτός ο εφιάλτης θα επανέκαμπτε για να χτυπήσει μαθητές από σχολεία των υποβαθμισμένων γειτονιών του 6ου Διαμερίσματος. Λιποθυμούν επειδή πάσχουν από ασιτία, γιατί οι γονείς είναι άνεργοι, τα τελευταία λεφτά φαγώθηκαν από καιρό και το ψυγείο είναι άδειο. Ποιος να αντέξει αυτή την είδηση. Ποιος μπορεί να αντέξει την είδηση, που ειπώθηκε και πάλι στη σύσκεψη, ότι γονιός μαθητή από σχολείο του 7ου Διαμερίσματος αυτοκτόνησε γιατί δεν μπορούσε να θρέψει την οικογένειά του.
------------------------------------
 Η πείνα σήμερα

Ένα παιδί λιποθύμησε τη Δευτέρα στο σχολείο του. Οι δάσκαλοι το μετέφεραν στο νοσοκομείο και η διάγνωση μάς έστειλε όχι στο 2004, που λέει ο καλοθρεμμένος υπουργός Οικονομικών, αλλά στο 1944: υ-πο-σι-τι-σμός.
Το είπε και το παιδάκι, όταν το πίεσαν οι γιατροί, με κατεβασμένο το κεφάλι από την ντροπή: δεν είχαν κάτι στο σπίτι για να φάει.

Αποσυνδεδεμένος Ρεμπέτισσα

• Πρωτάκι!
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 08, 2011, 22:45:15 »
Είναι ΤΡΟΜΕΡΟ...
Έρωτας ή τίποτα :)

Αποσυνδεδεμένος Claire

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 09, 2011, 22:01:54 »
Ακόμα πιο τρομερό είναι να σκεφτούμε ότι αυτά είναι μόνο λίγα παραδείγματα που δείχνουν ότι η φτώχεια πραγματικά υπάρχει.....
Το μεγάλο ερώτημα είναι τι πραγματικά κάνουμε εμείς γι'αυτό και τι στάση είμαστε διατεθειμένοι να κρατήσουμε....
Κάνουμε τίποτα, στον βαθμό βέβαια που μπορούμε, για τους συνανθρώπους μας ή μένουμε απλοί παρατηρητές;;;
Κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι καιρός να δώσουμε, ακόμα και θυσιάζοντας κάποια πράγματα... Γιατί μάλλον μας περιμένουν και ακόμη χειρότερα...
(Για να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω ότι εγώ τα κάνω όλα αυτά και ότι είμαι ανώτερη.)

Σας έκανα την καρδιά περιβόλι εε;; Σόρρυ!!

Αποσυνδεδεμένος zen

• Νηπιαγωγείο!
  • **
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 10, 2011, 13:23:06 »
Είναι γεγονός ότι η κρίση μας επηρεάζει όλους, αλλά δείτε, πάντα σε δύσκολες περιόδους τα μεγάλα αστικά κέντρα είναι αυτά που υφίστανται πρώτα τις συνέπειες (το ίδιο έγινε και στην κατοχή). Κατά τη γνώμη μου είναι μάταιο να αναλωνόμαστε στο να σκεφτόμαστε τις ελλείψεις του κράτους. Μόνο μεταξύ μας μπορούμε να βοηθηθούμε πλέον, γι αυτό ας εστιάσουμε στο τί μπορούμε να κάνουμε εμείς για να μην τρελαθούμε. Προτείνω μάλιστα να γίνει καινούριο θέμα όπου θα αναρτώνται ό,τι έγκυρες πληροφορίες έχει ο καθένας σχετικά με όσους πλήγονται σοβαρά από την κρίση καθώς και όποιες συντονισμένες δράσεις γίνονται τις οποίες θα μπορέσουμε να ενισχύσουμε εθελοντικά.

Αποσυνδεδεμένος asimeniasfika

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 10, 2011, 13:26:32 »
Πολύ ωραία ιδέα! Έχω μπόλικο υλικό να ανεβάσω. Θες να ανοίξεις εσύ το θέμα; Έχεις τη σχετική δυνατότητα.
Εάν θέλετε να συνεργαστείτε ως συντονιστές στο φόρουμ, στείλτε μου προσωπικό μήνυμα ή επικοινωνήστε με το ptde.gr@gmail.com

Αποσυνδεδεμένος zen

• Νηπιαγωγείο!
  • **
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 16, 2011, 18:38:58 »
Ευχαρίστως αλλά δεν ξέρω πώς..! Δεν το ξεκινάς εσύ ή να μου στείλεις σε προσωπικό μύνημα τί να κάνω;