• Αύγουστος 19, 2018, 13:14:24
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Όποιος θέλει να βοηθήσει στον τομέα των σημειώσεων θα βρει πληροφορίες εδώ

Αποστολέας Θέμα: Διακοπή κύησης- Εκτρώσεις  (Αναγνώστηκε 50076 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dreamxr11

• Πτυχιούχος!
  • Διαχειριστής
  • Πεμπτάκι!
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Διακοπή κύησης- Εκτρώσεις
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 23, 2011, 18:45:52 »
χριστίνα επειδή δεν έχω ηχεία(έπεσε και διαλύθηκε και αυτό το ένα που μου είχε απομείνει : #})δε μπορώ να ακούσω τι λέει το βίντεο.
θες να πεις λίγο τι ισχυρίζεται το βίντεο και ο επιστήμων;από πότε αρχίζει το έμβρυο να έχει ζωή και γιατί;

Ο γιατρος Bernard Nathansonο στο φίλμ «σιωπηλή κραυγή» ισχυριζεται πως το έμβρυο κατά την διάρκεια της χειρουργικής επέμβασης (έκτρωσης) βιώνει έντονα τον κίνδυνο και προσπαθεί με κάθε τρόπο να αποφύγει τα εργαλεία που χρησιμοποιεί ο γιατρός για να το θανατώσει. Εξηγεί πως αυτός ο φόβος/πόνος του εμβρύου εκφράζεται μέσα από την αύξηση των παλμών του, οι οποίοι από 140 ανεβαίνουν στους 200 μόλις αντιληφθεί ότι επίκειται ο φόνος του, από τις σπασμωδικές του κινήσεις και την κίνηση του σε περιοχές της μήτρας με σκοπό να αποφύγει το εργαλείο που του απειλεί την ζωή. Το πιο σοκαριστικό μάλιστα είναι πως την στιγμή που ο γιατρός τρυπά τον αμνιακό σάκο το έμβρυο ανοίγει το στόμα του! Είναι ξεκάθαρο και το δείχνει, για αυτό άλλωστ η ταινία λέγεται Σιωπηλη Κραυγή! Μετά το τρύπημα, ο γιατρός χρησιμοποιεί ένα εργαλείο που ρουφά τα άκρα του εμβρύου και αφού μείνει μόνο ο εγκέφαλος χρησιμοποιεί ένα εργαλείο που αγκιστρώνει το κεφάλι του μωρού και το συνθλίβει με σκοπό να αφαιρεθεί (και μόνο που το θυμάμαι τρομάζω). Επίσης ο γιατρός στο βίντεο λέει πως πολλοί γιατροί αποκρύπτουν την αλήθεια διότι η ''επιχείρηση'' των εκτρώσεων έχει τεράστια οικονομικά οφέλη για αυτούς.

Και διαβάζοντας έρευνες του λέει πως το έμβρυο από την 20η ημέρα της σύλληψης του έχει διαμορφωμένο εγκέφαλο, νωτιαίο μυελό και νευρικό σύστημα. Την 21η μέρα η καρδιά του αρχίζει να χτυπά. Οπότε μη σου αναλύσω για τις επομένες. Το θέμα είναι πως επιστημονικά αποδεικνύεται πως μετά την σύλληψη δεν αναφερόμαστε σε μία αδιαμόρφωτη μάζα κυττάρων αλλά σε ένα έμβρυο με καρδιά και εγκέφαλο! Θα μου πεις πριν την 20η μέρα δεν είναι ζωντανός οργανισμός; Φυσικά και είναι απλά δεν εχει διαμορφωθεί. Άλλωστε, η έκτρωση γίνεται από την ημέρα που θα αντιληφθεί η γυναίκα ότι είναι έγκυος, γεγονός που επιβεβαιώνεται από την δεύτερη -τρίτη εβδομάδα κύησης, άρα 14-21 μέρες, από τότε δηλαδή που έχει καρδιά! Από τότε και έπειτα αποφασίζεται και γίνεται η έκτρωση...

Τα συμπεράσματα δικά σας...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2011, 18:54:59 από dreamxr11 »
Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες.
"Bertrand Russell"

Αποσυνδεδεμένος billitsa8

• Πρωτάκι!
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 23, 2011, 19:14:25 »
είναι πολύ συγκινητικό αυτό ,dreamxr11!!!
εγώ θα τα κάνω λίγο πιο απλά τα πράγματα..Το γεγονώς ότι μετα από μια ολοκληρωμένη σχέση η γυναίκα συνήθως μένει έγκυος αυτό δεν είναι κάτι προορισμένο από τη φύση, μια φυσική συνέπεια; Εμεις θα πάμε ενάντια στη φύση γιατί θέλουμε μόνο την σαρκική ικανοποίηση, δηλ να ικανοποιήσουμε ΕΜΕΙΣ την επιθυμία μας και όποιο και αν είναι το αποτέλεσμα εμείς θα το ξεφωρτωθούμε επειδη δεν μας βολεύει; Φυσικά και δεν μας βολεύει γιατι δεν είμαστε έτοιμοι για τις συνέπειες. Κάνουμε ότι κάνουμε ΜΟΝΟ για την ικανοποιηση μας και δεν προβλέπουμε και στον καρπό αυτής της "αγάπης".Αυτό βέβεια που λεώ συνεπάγεται ότι την εν λόγω πράξη την κάνουμε για δυο λόγους: 1ον και κυριότερο να ενωθούμε με τον σύντροφό μας που τον αγαπάμε πραγματικά και 2ον να ζήσουμε τον καρπό που θα προέλθει από αυτή την αγάπη μας, το παιδι στο οποίο, θα κάνουμε(εμέις και ο σύντροφός μας) τα πάντα για να γίνει ένας καλός άνθρωπος!Τώρα σε άλλες περιπτώσεις φυσικό είναι να βρισκόμαστε σε διλλήματα αφού δεν πρόκειται περι αληθινης αγάπης αλλά προσωπικής ικανοποίησης.Βέβαια τα όσα είπα εξαρτώνται από το πώς βλέπει ο καθένας μας την πρόσκαιρη ζωή μας πάνω στη γη...Όμως και λίγη εγκράτεια δεν βλάπτει βρε παιδιά!!
αντί να καταριέσαι το σκοτάδι, άναψε ένα κεράκι! :)

Αποσυνδεδεμένος asimeniasfika

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 23, 2011, 21:48:13 »
Μπιλίτσα, συμφωνώ πως το φυσικό επακόλουθο της ερωτικής πράξης είναι η σύλληψη παιδιού, αλλά είπαμε πως στην εποχή μας οι υπεύθυνοι άνθρωποι παίρνουν μέτρα αντισύλληψης. Δεν πάει να πει ντε και καλά ότι όποιος κάνει σεξ πρέπει να κάνει και παιδιά. Απλώς αν παρόλα τα μέτρα αντισύλληψης επέλθει μια εγκυμοσύνη απροσδόκητη, πρέπει να σκεφτούμε πως έτσι είναι η φύση και πως αν υπάρχει και συναίσθημα προς το σύντροφο, δε χρειάζεται να της πάμε κόντρα.
Εάν θέλετε να συνεργαστείτε ως συντονιστές στο φόρουμ, στείλτε μου προσωπικό μήνυμα ή επικοινωνήστε με το ptde.gr@gmail.com

Αποσυνδεδεμένος Ρεμπέτισσα

• Πρωτάκι!
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 24, 2011, 10:21:40 »
         Nα θέσω ακόμα έναν προβληματισμό:πόσο καλύτεροι είμαστε εμείς που κάνουμε έκτρωση σε έμβρυα που έχει διαγνωστεί ότι είναι άρρωστα με προγεννητικό έλεγχο (ο οποίος όπως ήδη σημειώθηκε δεν είναι 100% αξιόπιστος) από τους αρχαίους Σπαρτιάτες,που έριχναν τα άρρωστα μωρά στον Καιάδα;Αν σας φαίνεται απάνθρωπη η συνήθεια των αρχαίων Σπαρτιατών,που στο κάτω-κάτω δεν είχαν τις δικές μας ανθρωπιστικές αξίες αλλά μια κοινωνία καθαρά στρατιωτική,πώς θα μπορούσαμε να χαρακτηριστούμε εμείς;Είναι σαφές πως το να φέρεις στον κόσμο ένα παιδάκι που έχει προβλήματα υγείας έχει πολλές δυσκολίες,στιγμές πόνου κ.ο.κ.Αλλά ένα τέτοιο παιδί δεν είναι κατώτερο σε τίποτα από μας ή από τα άλλα παιδιά.
Έρωτας ή τίποτα :)

• Πρωτάκι!
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 24, 2011, 14:00:53 »
ακριβώς όπως τα λες είναι ρεμπέτισσα!!!
αλλά πάλι λέω ότι όλα εξαρτώνται από το πώς βλέπει ο καθένας μας τη ζωή και τον σκοπό της. Γι' αυτό εύχομαι asimeniasfika να μην βρεθείς σε τέτοιο δίλλημα γιατι κατ' εμε θα ήταν πολύ οδυνηρή μια έκτρωση αλλά και εσύ μετα θα έχεις στεναχώριες(δεν ξέρω πως να το πω). Τουλάχιστον αυτό έχω ακούσει από μητερες που εχουν κάνει εκτρωση...
Αυτα...Καλή δύναμη στη ζωή μας λοιπόν : woohoo

Αποσυνδεδεμένος asimeniasfika

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 24, 2011, 21:59:00 »
Βασικά εδώ και μερικά ποστ εκφράζω μία θέση κατά των εκτρώσεων και νομίζω πως δε με πιάνεις. : @}

Τέλος πάντων, σε καμία γυναίκα δεν είναι ευκταίο να τύχει τέτοιο δίλημμα.
Εάν θέλετε να συνεργαστείτε ως συντονιστές στο φόρουμ, στείλτε μου προσωπικό μήνυμα ή επικοινωνήστε με το ptde.gr@gmail.com

• Πρωτάκι!
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 24, 2011, 23:29:00 »
συγγνώμη αν δεν το πρόσεξα : ()
απλώς αγαπώ πολύ τα παιδιά και με πιάνει πολυ στεναχώρια όταν σκέφτομαι την διαδικασία της έκτρωσης... clew
πιστεύω ότι αυτά εξαρτώνται από τις προτεραιότητες του καθενος...
 : kalinixta

Αποσυνδεδεμένος indianchief

• Τριτάκι!
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 01:11:30 »

ας πάω να κάνω ένα τσιγαράκι (που δεν καπνίζω) για να κρατήσω τα δάχτυλά μου μακριά από το πληκτρολόγιο  : smoking

έχετε γεια

Αποσυνδεδεμένος dreamxr11

• Πτυχιούχος!
  • Διαχειριστής
  • Πεμπτάκι!
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 18:34:06 »
εγω θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη σου!
Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες.
"Bertrand Russell"