• Δεκεμβρίου 06, 2019, 23:41:16
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Παρακαλούμε να γράφετε με μικρούς, ελληνικούς χαρακτήρες.

Αποστολέας Θέμα: Διακοπή κύησης- Εκτρώσεις  (Αναγνώστηκε 56640 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bananakounia

• Δευτεράκι!
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Διακοπή κύησης- Εκτρώσεις
« Απάντηση #45 στις: Νοεμβρίου 28, 2011, 19:20:28 »
Συμφωνω με τσιου και προσθετω πως η διαχωριστικη γραμμη σωστου-λαθους ειναι πολυ λεπτη,ενδεχομένως ειναι τοσο σχετικη που δν υφισταται καν.γιατι αμα το παμε ετσι υπαρχει και η αλλη πλευρα που σου λεει γιατι εισαι τοσο εγωιστης οσον αφορα τον ανθρωπο που θεωρεις τον εαυτο σου τοσο σημαντικο ωστε ο θανατος να ναι εγκλημα ενω ο θανατος ενος ζωου τιποτα το ιδιαιτερο.η γιατι αν σκοτωσεις εναν ανθρωπο θεωρεισαι δολοφονος ενω αν σκοτωσεις 1000 ηρωας πολεμου;βλεπουμε πως τιποτα δν ειναι απολυτο και πως ο καθενας κανει αυτο που θεωρει εκεινος σωστο.αν εσυ θες να κανεις εκτρωση επειδη νιωθεις ανικανη-αδυναμη-ανημπορη να προσφερεις στο παιδι τα απαραιτητα τοτε δικαιωμα σου.οπως και αν εσυ αισθανεσαι πως παση θυσια πρεπει να φερεις το παιδι που κυοφορεις στον κοσμο παρ'οτι πιστευεις πως θα υποφερετε και οι δυο πολυ μ'αυτην σου την πραξη,δικαιωμα σου και παλι.σε καθε περιπτωση δν υπαρχει τροπος να ρωτησεις το παιδι αν θελει την ευκαιρια να ζησει οπως κ να ναι η ζωη του η αν θελει να πεθανει επειδη δν θελει να ζει και να υποφερει.αρα λοιπον δν υπαρχει τροπος να γνωριζουμε το σωστο και το λαθος.απλα ισχυει η υπερισχυση του δυνατου που σ'αυτην την περιπτωση ειναι η αποφαση της μητερας.εν παση περιπτωσει ομως οφειλουμε να δουμε για λιγο εξω απ το κουτι,ουτε να ειμαστε ρομαντικοι μεχρι ηλιθιοτητας ουτε να ειμαστε τελειως απολυτοι και απαισιοδοξοι.

Αποσυνδεδεμένος asimeniasfika

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
« Απάντηση #46 στις: Νοεμβρίου 28, 2011, 19:23:33 »
Για όλα τα παραπάνω που αναφέρθηκαν δεν πρέπει να ξεχνάμε πως κάθε περίπτωση έχει τις δικές τις ιδιαιτερότητες και μπορεί να είναι διαφορετικοί οι παράγοντες που συγκλίνουν ή αποκλίνουν στη λήψη της απόφασης. Ο καθένας μας έχει μια άποψη για το θέμα, αλλά ας έχουμε στο νου ότι όποιος είναι έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέει.
Το ptde.gr πρόκειται να κλείσει σύντομα. Για πληροφορίες στείλτε πμ σε: λιβελούλα, asimeniasfika, TheReader

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
« Απάντηση #47 στις: Νοεμβρίου 28, 2011, 21:00:44 »
Το εντόπισα εντελώς τυχαία αλλά μου φάνηκε ταιριαστό. Είναι από πρακτικά Βουλής. Τελικά έχει μεγάλο εν διαφέρον να διαβάζεις πρακτικά...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 28, 2011, 21:19:51 από Lydia »

Αποσυνδεδεμένος billitsa8

• Πρωτάκι!
« Απάντηση #48 στις: Νοεμβρίου 28, 2011, 21:26:35 »
asimeniasfika ευχαριστώ που μου έφτιαξες την παράθεση. θα ήθελα βέβαια να μάθω πώς την κάνουμε σωστα..

Επισής συμφωνω με το ότι όποιος είναι έξω από το χορό εύκολα λέει πολλά τραγούδια.

Όμως θα ήθελα να πω σχετικά με αυτά που ειπώθηκαν τα εξής:
Όλοι μας πιστεύουμε κάπου. Μπορεί να μην είναι ένας Θεός, αλλά μια αξία, μια άποψη σύμφωνα με την οποία "οργανώνουμε" την ζωή μας. Εφόσον ισχύει αυτό δεν μπορούμε να λέμε ποιό είναι το σωστό και ποιό είναι το λάθος γιατι αυτό διαφερει στον καθένα ανάλογα σε τι πιστεύει. Το μόνο που μπορούμε να πούμε με σιγουρια είναι ότι η κοινωνία έχει θέσει κάποιος κανόνες ώστε να μπορούν να συμβιώσουν οι άνθρωποι. Όποιος δεν τους τηρεί πάει φυλακή. Έτσι δεν είναι;
Τώρα όσον αφορά το παρωχημένο αυτό είναι πολύ σχετικό. Το ότι πριν δεν υπήρχαν τα αντισυλληπτικά αυτό σημαίνει ότι δεν δικαιολογούμασταν να είμαστε υπερ της έκτρωσης ενώ τώρα ναι;
Βασικά για μένα δεν είναι παρωχημένες γιατι έχω βρει την αλήθεια(γενικά μιλάω) για μένα, και πιστεύω ότι είναι η μια και μοναδική. Το μόνο προβλημα είναι ο αγώνας για την διαφύλαξη-τήρηση της....
Όντως πλατιάζουμε, κάτι που έκανα και εγώ τώρα. Τουλάχιστον με αυτό τον τρόπο προσδιορίζουμε τις απόψεις μας, βλέπουμε άλλες, τις κρίνουμε και αν νομίζουμε αναθεωρούμε τις δικές μας..
(μου αρέσει πάντως αυτή η συζήτηση : swstos)

πολύ καλό αυτό με τα πρακτικά! Συμφωνώ!
αντί να καταριέσαι το σκοτάδι, άναψε ένα κεράκι! :)

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
« Απάντηση #49 στις: Νοεμβρίου 28, 2011, 21:56:28 »
Για την παράθεση μπορείς να γράψεις τις απορίες σου στο θέμα "απορίες στη χρήση  του φόρουμ".

Το μόνο που μπορούμε να πούμε με σιγουρια είναι ότι η κοινωνία έχει θέσει κάποιος κανόνες ώστε να μπορούν να συμβιώσουν οι άνθρωποι. Όποιος δεν τους τηρεί πάει φυλακή. Έτσι δεν είναι;
Αυτό είναι ένα μεγάλο θέμα που σίγουρα έχει πάρα μα πάρα πολλές διαφορετικές απόψεις και πάρα πολλές αντιδράσεις σ' αυτή την κυρίαρχη άποψη

Το ότι πριν δεν υπήρχαν τα αντισυλληπτικά αυτό σημαίνει ότι δεν δικαιολογούμασταν να είμαστε υπερ της έκτρωσης ενώ τώρα ναι;
Και πάλι μπερδεύτηκες και δεν κατάλαβες το συλλογισμό μου. Η αντισύλληψη επειδή υπάρχει, δε δικαιολογεί την έκτρωση σε πολλές περιπτώσεις. Διαφωνείς σε αυτό; (Να πω πάντως πως αντισύλληψη δεν είναι μόνο τα αντισυλληπτικά).

Βασικά για μένα δεν είναι παρωχημένες γιατι έχω βρει την αλήθεια(γενικά μιλάω) για μένα, και πιστεύω ότι είναι η μια και μοναδική. Το μόνο προβλημα είναι ο αγώνας για την διαφύλαξη-τήρηση της....
Αυτό που ελπίζω να καταλάβεις μεγαλώνοντας είναι πως οι αλήθειες είναι πολλές. Μπορεί για σένα και για τον καθένα μας να υπάρχει μία και μοναδική αλήθεια, εκτός όμως από τη δική μου αλήθεια, υπάρχει και η δική σου αλήθεια, και η αλήθεια ενός τρίτου και πάει λέγοντας.
Ο αγώνας για τη διαφύλαξη της όποιας αλήθειας θεωρούμε σωστή δεν είναι αποτελεσματικός αν δεν ξεκινάμε από την αλήθεια των άλλων.

Το ptde.gr πρόκειται να κλείσει σύντομα. Για πληροφορίες στείλτε πμ σε: λιβελούλα, asimeniasfika, TheReader

• Πρωτάκι!
« Απάντηση #50 στις: Νοεμβρίου 28, 2011, 22:04:11 »
Δεν είναι δική μου η αλήθεια που λέω...Έιναι κάποιου Άλλου που την "έφτιαξε" για όλους τους ανθρώπους ώστε όλοι να αγωνίζονται για την ίδια με ίδιο ή διαφορετικό τρόπο αλλά και να ενισχύουν ο ένας τον άλλο σε αυτόν τον κοινό αγώνα.

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
« Απάντηση #51 στις: Νοεμβρίου 28, 2011, 22:05:08 »
Αυτός ο Άλλος όμως δεν έλαβε υπόψη του τη μέχρι τότε αλήθεια;  ;)

Αποσυνδεδεμένος dreamxr11

• Πτυχιούχος!
  • Διαχειριστής
  • Πεμπτάκι!
« Απάντηση #52 στις: Νοεμβρίου 28, 2011, 22:12:50 »
Kαταρχην, συζηταμε σε ενα θεμα το οποιο αναμφιβολα εχει εντονο κοινωνικο-ηθικο-θρησκευτικο χαρακτηρα και σε συνδυασμο με την επιτηδευμενη ανακριβεια των επιστημονων για το αν η εκτρωση συνιστα και την θανατωση ή οχι ενος ανθρωπου, ειναι δυσκολο να εκφρασουμε αποψη τεκμηριωμενη.

Θα συμφωνησω πως ο καθενας πιστευει κι αυτο που τον συμφερει καθε φορα.

οργανικά ναι ζει,ψυχικά;
για παράδειγμα ένας άνθρωπος σε κόμμα θεωρείται ζωντανός για εσάς απλά επειδή ''δουλεύει''ο οργανισμός του ακόμα;και ένα ρομπότ δουλεύει.

Ψυχικα αν ζει; Πως το εννοεις; Αν αισθανεται; Αν σκεφτεται; Η ψυχη ειναι κατι πολυ γενικο και δεν μπορω να απαντησω με ακριβεια. Σιγουρα εχει αισθησεις, με αυτη την εννοια μπορει να αισθανθει αρα να αντιδρασει στον επερχομενο κινδυνο=αντανακλαστικα. Ενας ανθρωπος που ειναι σε κομμα οργανικα ζει αλλα πνευματικα ειναι αδρανης, αυτο σημαινει πως δεν ειναι και ανθρωπος; Ενα ρομποτ εχει καρδια; σκεφτεται; Οχι, βαση δεδομενων εχει και αντιδρα στα ερεθισματα/εντολες του περιβαλλοντος. Ειναι μεγαλη η διαφορα και το αντιλαμβανεσαι φανταζομαι.

το όλο θέμα της κύησης και αν το έμβρυο είναι ζωντανό ή όχι έχει να κάνει με το τι είναι η ζωή.
αν δεχτούμε ότι η ζωή είναι κάτι απλό,ότι απλά σε κάποια φάση εξέλιξης μερικά κύτταρα εξελίχτηκαν  και άλλα όχι.ότι είμαστε απλά μηχανές προγραμματισμένες τότε ναι το έμβρυο είναι μια μη ολοκληρωμενη μηχανή και άρα αρχίζει να ζει.
όπως θα μπορούσε να θεωρηθεί ζωντανό και το σπερματοζωάριο.μπορεί να μην έχει καρδιά,αλλά επιτελεί το δικό του στόχο και σκοπό με τα δικά του μέσα.

Το σπερματοζωαριο ειναι ζωντανος μικροοργανισμος.

Ποια ειναι η διαφορα δηλαδη; Το οτι δεν το βλεπουμε και δεν το αγγιζουμε; Οταν γεννιεται ειναι ανθρωπος και οταν ειναι αγεννητο ειναι κατι μεταξυ ανθρωπου και μιας μαζας κυτταρων; Εγω θεωρω πως αυτη την αποψη υποστηριζουν κυριως αυτοι που ναι μεν δε γνωριζουν αλλα κι αυτοι που θελουν να αποφυγουν τις ενοχες και τις τυψεις, το ψυχικο κοστος αλλα και την ευθυνη μιας τετοιας πραξης.

τώρα η προσωπική μου άποψη ''υπέρ ή κατά'' δε νομίζω ότι ενδιαφέρει κανέναν.όπως και εμένα δε με ενδιαφέρει η άποψη αγαπώ τα παιδιά και δε μου αρέσουν οι εκτρώσεις.
σημασία(για μένα τουλάχιστον) έχει να κάνουμε επιστημονικοφιλοσοφική συζήτηση και αντικειμενική έξω από τα κοινωνικά και ηθικά δεδομένα πάνω στο θέμα όσο μπορούμε και εμείς.

Οσο μπορω προσπαθω να μαθω για αυτο θεμα γιατι οι γιατροι στο συγκεκριμενο θεμα μαλλον αποκρυπτουν σκοπιμα την αληθεια.
Για αυτο λοιπον θα κανω μια προσπαθεια να το δω επιστημονικα...

Δειτε εδω σταδιακα την αναπτυξη του εμβρυου.
http://www.ivf-embryo.gr/gynaikologia/egkymosyni/parakoloythisi-tis-kyisis/i-anaptyksi-toy-embryoy
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 28, 2011, 22:22:11 από dreamxr11 »
Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες.
"Bertrand Russell"

• Πρωτάκι!
« Απάντηση #53 στις: Νοεμβρίου 28, 2011, 22:25:33 »
Αυτός ο Άλλος όμως δεν έλαβε υπόψη του τη μέχρι τότε αλήθεια;  ;)

Η αλήθεια Του υπήρχε απο πάντα. Όμως μας τσούζει και μας δυσκολεύει για αυτό δεν την αποδεχόμαστε εύκολα...