• Ιούλιος 29, 2014, 01:30:35
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Για το δανεισμό πανεπιστημιακών συγγραμμάτων
μπορείτε να απευθύνεστε εδώ

Αποστολέας Θέμα: Διδακτική των Μαθηματικών ΙΙ  (Αναγνώστηκε 9517 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jeanne

• Πρωτάκι!
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Διδακτική των Μαθηματικών ΙΙ
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 13, 2013, 21:02:37 »
Με τις σημειωσεις ειμαστε οκ? Απο το βιβλιο υπαρχει κατι που μπορουμε να διαβασουμε?

Αποσυνδεδεμένος asimeniasfika

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 13, 2013, 21:35:45 »
Οι σημειώσεις είναι οκ, αρκεί να έχεις μπει στη λογική του μαθήματος. Από το βιβλίο έχεις δει την ύλη, έτσι; Είναι ανάμεσα στα κομμάτια που έχουμε για διάβασμα και κάποια προβλήματα και κάποιοι τρόποι επίλυσης των μαθητών, αυτά πιστεύω παίζουν πιο πολύ.
...never cared for what they say,
never cared for games they play,
never cared for what they do,
never cared for what they know
and I know.

Αποσυνδεδεμένος missspe91

• Νηπιαγωγείο!
  • **
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 13, 2013, 23:55:58 »
παιδιά όποιος μπορεί να βοηθήσει έχει βάλει μια χρονιά να γράψουμε ένα πρόβλημα που να φαίνεται ότι δεν ισχύει: 12:(4+2)=12:4 + 12:2 δεμπορώ να σκεφτώ κάτι ξέρει κανείς τίποτα;;;; : dontknow

Αποσυνδεδεμένος jeanne

• Πρωτάκι!
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 15, 2013, 16:10:59 »
Παιδια δεν εχω παρακολουθησει καθολου το μαθημα λογω δουλειας. Μπορει να μου εξηγησει καποιος απο τις σημειωσεις αυτα τα παραδειγματα με τα διπλα καφασια και τις ζυγαριες? Υπαρχουν αντιστοιχα κομματια στο βιβλιο που να τα επεξηγει καλυτερα? Γιατι δεν τα καταλαβαινω.

Αποσυνδεδεμένος ritsa

• Νηπιαγωγείο!
  • **
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 15, 2013, 16:26:43 »
παιδια βοηθεια! δε μου ανοιγουν οι σημειωσεις της μπουφη! εχω παλιοτερη εκδοση του word και οταν παω να τις ανοιξω, βγαζει κινεζικα!μπορει να με βοηθησει καποιος??

Αποσυνδεδεμένος asimeniasfika

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 15, 2013, 20:34:15 »
παιδια βοηθεια! δε μου ανοιγουν οι σημειωσεις της μπουφη! εχω παλιοτερη εκδοση του word και οταν παω να τις ανοιξω, βγαζει κινεζικα!μπορει να με βοηθησει καποιος??

Δεν έχουν να κάνουν με word αυτές οι σημειώσεις, ανοίγουν με το πρόγραμμα adobe reader.

Παιδια δεν εχω παρακολουθησει καθολου το μαθημα λογω δουλειας. Μπορει να μου εξηγησει καποιος απο τις σημειωσεις αυτα τα παραδειγματα με τα διπλα καφασια και τις ζυγαριες? Υπαρχουν αντιστοιχα κομματια στο βιβλιο που να τα επεξηγει καλυτερα? Γιατι δεν τα καταλαβαινω.

Jeanne, εντελώς επιγραμματικά, στα προβλήματα με τις ζυγαριές κάνουμε πράξεις στο οκταδικό σύστημα και στα καφάσια αναζητάμε τρόπους που εκφράζουν έναν αριθμό σε άθροισμα τα παιδιά. Δηλαδή βλέπουν τέσσερα πορτοκάλια σε μια εικόνα και μπορεί να πουν 1 πάνω και 3 κάτω ή 2 οριζόντια και 2 κάθετα και έτσι εκφράζουν διαφορετικά αθροίσματα για έναν αριθμό.
...never cared for what they say,
never cared for games they play,
never cared for what they do,
never cared for what they know
and I know.

Αποσυνδεδεμένος jeanne

• Πρωτάκι!
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 16, 2013, 00:05:09 »
Ευχαριστω πολυ!! Διαβαζω και το βιβλιο και καπως τα καταλαβαινω. Κατι αλλο,θα βαλει καποιο θεωρητικο ερωτημα απο το βιβλιο? Επισης το κεφαλαιο με τα κλασματα δεν το πιανω. Μπορει να βαλει κατι απο εκει?

Αποσυνδεδεμένος maverick19

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 16, 2013, 14:11:25 »
kalhspera καλησπερα..αν εχεις απαντηση κπς στ 8εμα εδω ας την γραψει κ τον ευχαριστω πολυ. 5ο 8εμα ερωτημα 1ο...εξηγηστε πως το διπλωμα μιας χαρτοταινιας σε 15 ισα κομματια μπορει να βοηθησει στην κατανοηση των ισοδυναμων κλασμάτων..
ευχαριστω..

Αποσυνδεδεμένος dreamxr11

• Πτυχιούχος!
  • Διαχειριστής
  • Πεμπτάκι!
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 18, 2013, 01:18:38 »
ερωτησεις για την εργασια:
πρεπει να σκαναρουμε και τα προβληματα που τους δωσαμε;;;
το σχεδιο διδασκαλιας να εχει ελευθερη δομη ή να ειναι σαν αυτα που καναμε στον τριλιανο;
Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες.
"Bertrand Russell"