• Σεπτέμβριος 25, 2018, 04:29:17
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Για e-mail καθηγητών και των βοηθών τους μπορείτε να ανατρέχετε εδώ

Αποστολέας Θέμα: Σεξουαλική διαπαιδαγώγηση  (Αναγνώστηκε 25053 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Elementstv

• Προνήπιο!
  • *
Σεξουαλική διαπαιδαγώγηση
« στις: Οκτώβριος 07, 2011, 01:09:16 »
Για να θέσω ένα ίσως πιο σημαντικό ζήτημα στο θέμα αυτό, εσείς ως μελλοντικοί εκπαιδευτικοί τι θα πείτε σε ένα μαθητή σας, αν σας ρωτήσει κάτι για την ομοφυλοφιλία? Και ειδικά αν θέλει να μάθει αν είναι κάτι το καλό ή κακό?

Αποσυνδεδεμένος indianchief

• Τριτάκι!
Απ: Σεξουαλική διαπαιδαγώγηση
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 01:12:51 »
Αφού έλεγε ήδη από το δημοτικό ότι δεν είναι άνδρας...

άλλο αυτό, εδώ μιλάμε για ιατρική παρέμβαση

Για να θέσω ένα ίσως πιο σημαντικό ζήτημα στο θέμα αυτό, εσείς ως μελλοντικοί εκπαιδευτικοί τι θα πείτε σε ένα μαθητή σας, αν σας ρωτήσει κάτι για την ομοφυλοφιλία? Και ειδικά αν θέλει να μάθει αν είναι κάτι το καλό ή κακό?

θα προσπαθήσω όσο μπορώ να μην κάνω ένα μαθητή μου ή μια μαθήτρια μου να νιώσει ντροπή για αυτό που θέλει και αν χρειαστεί θα μιλήσω και με ένα σχολικό σύμβουλο για το πώς θα το χειριστώ με τους γονείς.

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 01:15:24 »
Δεν εννοώ να ρωτήσει απαραίτητα για τον εαυτό του. Πχ είδε 2 άντρες να φιλιούνται στο δρόμο ή στη τηλεόραση κτλ κτλ.

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 01:17:55 »
Θα πούμε τη γνωστή ατάκα "Παιδί μου, δεν προλαβαίνουμε τώρα...Έλα στο τέλος να βρεις..." : help

• Τριτάκι!
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 01:27:09 »
Θα πούμε τη γνωστή ατάκα "Παιδί μου, δεν προλαβαίνουμε τώρα...Έλα στο τέλος να βρεις..." : help

ελπίζω να αστειεύεσαι

Δεν εννοώ να ρωτήσει απαραίτητα για τον εαυτό του. Πχ είδε 2 άντρες να φιλιούνται στο δρόμο ή στη τηλεόραση κτλ κτλ.

θα πεις όσο πιο ατάραχα γίνεται πως είναι πολύ όμορφο δυο άνθρωποι που αγαπιούνται να το δείχνουν

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 01:28:58 »

ελπίζω να αστειεύεσαι

Μεταξύ σοβαρού και αστείου, Ομολογώ ότι δεν ξέρω τι θα απαντούσα. Μάλλον, δε θα έλεγα τίποτα.

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 01:38:58 »
Eγώ θα ήθελα να του πω ότι κάποιο άνθρωποι δεν ερωτεύονται το άλλο φύλλο αλλά το ίδιο. Απλα θα φοβόμουν την αντίδραση των γονιών του.

• Τριτάκι!
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 01:41:55 »
Eγώ θα ήθελα να του πω ότι κάποιο άνθρωποι δεν ερωτεύονται το άλλο φύλλο αλλά το ίδιο. Απλα θα φοβόμουν την αντίδραση των γονιών του.

δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι καμία αντίδραση όταν το θέτεις τόσο απλά και με τόσο σεβασμό

επίσης τέτοιες κουβέντες στα μεγαλύτερα παιδιά θα πρεπε να γίνονται και χωρίς να φέρουν εκείνα τα συζήτηση

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 01:44:20 »

Και γω για τους γονείς έχω έναν ενδοιασμό.

Εντάξει βρε Εύη, σιγά μην τους μιλήσεις και για τη διαδικασία αλλάγης φύλου, ή τη διαφορά μεταξύ τραβεστί και τρανσέξουαλ. Αυτά από το Γυμνάσιο και μετά...