• Δεκέμβριος 17, 2018, 14:29:06
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Για το δανεισμό πανεπιστημιακών συγγραμμάτων
μπορείτε να απευθύνεστε εδώ

Αποστολέας Θέμα: Σεξουαλική διαπαιδαγώγηση  (Αναγνώστηκε 25572 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Σεξουαλική διαπαιδαγώγηση
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 02, 2012, 12:15:12 »
Έλεγε μια μαθήτρια στη μαμά μου (Γ Γυμνασίου η κοπέλα) ότι ο φίλος της τη χώρισε επειδή δεν ήθελε να ολοκληρώσουν τη σχέση τους. Αυτός μετά τα έφτιαξε με την κολλητή της και τα «έκαναν όλα», όπως είπε στη μαμά μου. Και αναρωτιόταν η κοπέλα μήπως δεν έπρεπε να φανεί τόσο συντηρητική.

1ον: Ωραίος φίλος.
2ον: Ακόμα καλύτερη η «κολλητή».
3ον: Εμφανής η ανάγκη των εφήβων να μιλήσουν σε κάποιον μεγαλύτερο=έλλειψη κοινωνικής υπηρεσίας στα σχολεία.
4ον: Σε συνδυασμό με το θέμα μιας εκπομπής περί εγκυμοσύνης στην εφηβεία, όπου δύο 17χρονες έλεγαν ότι έμειναν έγκυες κατά την πρώτη σεξουαλική επαφή και κράτησα τα μωρά τους (μπράβο τους!!), αναρωτιέμαι «πού θα φτάσει η κοινωνία μας;» Γιατί οι γονείς δεν είναι δίπλα στα παιδιά τους και γιατί δε μιλάνε με αυτά; Το σχολείο πού είναι;

Πρότεινε ο μπαμπάς μου να ασχοληθεί σε Λύκειο με τη Σεξουαλική Αγωγή (του το πρότεινα ως θέμα) στα πλαίσια προγράμματος, οι μαθητές ξετρελάθηκαν και οι καθηγητές τον έκραξαν γιατί δεν είναι σωστό να καταπιάνονται λέει με τέτοια θέματα. Φυσικά, δεν πέρασε από το Σύλλογο. Πάμε καλά;;;

Αποσυνδεδεμένος fenia

• Πεμπτάκι!
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 02, 2012, 14:57:09 »
Δυστυχώς γι'αυτό τα παιδιά κάνουν λάθος επιλογές που τις μετανιώνουν αργότερα...Κρίμα.Δεν ξέρω γιατί έχουμε τόσα ταμπού γύρω από αυτό το θέμα κι ειδικά οι εκπαιδευτικοί.
'Τί είναι,όμως,ο εαυτός;
Είναι η επιτομή όλων όσα θυμόμαστε.
Γι' αυτό και το τρομακτικό στον θάνατο
δεν είναι η απώλεια του μέλλοντος,
αλλά η απώλεια του παρελθόντος.'

Αποσυνδεδεμένος dreamxr11

• Πτυχιούχος!
  • Διαχειριστής
  • Πεμπτάκι!
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 02, 2012, 18:18:40 »
πραγματικα κριμα. κριμα που διαφωνουν οι δασκαλοι.
Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες.
"Bertrand Russell"

Αποσυνδεδεμένος Tsioy

• Συντονιστής
  • Πεμπτάκι!
  • Φύλο: Άντρας
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 03, 2012, 19:38:08 »
και εγώ πιστεύω ότι θα έπρεπε να υπάρχει ενημέρωση στο σχολείο,όμως το συγκεκριμένο θέμα όπως τα θρησκευτικά και η ιστορία ας πούμε,δεν είναι μαθηματικά.

όπως και σε άλλα σοβαρά θέματα μέσα στο σχολείο δεν μπορείς να ξέρεις ποιός είναι ο άνθρωπος που θα μιλήσει ας πούμε για το σεξ,την εγκυμοσύνη,την αντισύλληψη,τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα κ.λ.π. στα παιδιά και τι κολλήματα και απωθημένα θα έχει.

Είναι θέμα εξίσου οικογενειακό.
με λίγα λόγια θέλω να πω ότι όπως συμβαίνει συνήθως,το σχολείο όσο μπορεί να διορθώσει κάποια λάθη της οικογένειας έτσι μπορεί να αναιρέσει και τα σωστά.ό,τι κι αν θεωρούμε εμείς λάθος ή σωστό.δεν είναι απλά πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος indianchief

• Τριτάκι!
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 04, 2012, 01:54:08 »
όπως και σε άλλα σοβαρά θέματα μέσα στο σχολείο δεν μπορείς να ξέρεις ποιός είναι ο άνθρωπος που θα μιλήσει ας πούμε για το σεξ,την εγκυμοσύνη,την αντισύλληψη,τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα κ.λ.π. στα παιδιά και τι κολλήματα και απωθημένα θα έχει.

αυτό που λέει ο Γιώργος είναι πολύ βασικό.

αν και είμαι από τους πιο φανατικούς οπαδούς της πρότασης για σεξουαλική διαπαιδαγώγιση, τρέμω στην ιδέα για το πώς θα το χειριστούν οι περισσότεροι εκπαιδευτικοί. μάλλον πρέπει να προσεγγίζεται από ειδικούς ψυχικής υγείας κάτι που κοστίζει ακόμη περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 04, 2012, 23:39:06 »
Έστω να τίθεται όμως. Θυμάμαι στο Γυμνάσιο είχε έρθει μια μαία και μας μίλησε για το σώμα, για την περίοδο, τι είναι η εγκυμοσύνη κτλ και είχα μάθει πράγματα που δε θα διάβαζα πχ μόνη ή δε θα συζητούσα με τη μαμά μου  : @}

Αποσυνδεδεμένος indianchief

• Τριτάκι!
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 05, 2012, 02:16:23 »

και σε μας είχε έρθει μια μαία -λες να ήταν η ίδια; . ήταν πράγματι πολύ χρήσιμα αυτά που είχε πει αν και είχαν βγάλει τα αγόρια έξω από την τάξη κάτι που ήταν γελοίο

Αποσυνδεδεμένος student

• Πρωτάκι!
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 05, 2012, 10:39:02 »
αυτο που λεει ο τσιου ειναι πολυ σωστο.το μαθημα μπορει να καταστραφει με λαθος ατομο και τα παιδια να μαθουν πολυ λανθασμενα πραγματα.ο καθηγητης που ειχα στο λυκειο και μας εκανε ΣΕΠ μας ειπε στο πρωτο μαθημα τα κοριτσια να γινουν τραγουδιστριες μεχρι να τυλιξουν κανα πλουσιο και τα αγορια ποσοσφαιριστες.ολη την επομενη χρονια αυτος διαβαζε εφημεριδα κι εμεις τα μαθηματα των επομενων ωρων η του φροντιστηριου!

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 05, 2012, 10:49:09 »

και σε μας είχε έρθει μια μαία -λες να ήταν η ίδια; . ήταν πράγματι πολύ χρήσιμα αυτά που είχε πει αν και είχαν βγάλει τα αγόρια έξω από την τάξη κάτι που ήταν γελοίο

Στην Α Γυμνασίου είχε έρθει και ναι, είχαν βγάλει τα αγόρια έξω. Στα 13 μου δε θα μπορούσα να πω εύκολα σε ένα αγόρι για την περίοδο πχ, οπότε, καλό ήταν που τα έβγαλαν έξω. Αλλά και τα ίδια χρήζουν ενημέρωσης μιας και είναι στον κόσμο τους.

αυτο που λεει ο τσιου ειναι πολυ σωστο.το μαθημα μπορει να καταστραφει με λαθος ατομο και τα παιδια να μαθουν πολυ λανθασμενα πραγματα.

Είναι κάτι που δεν είχα σκεφτεί σε βάθος. Όμως, αν εμείς φοβόμαστε ή δεν ξέρουμε μπορούμε να οργανώσουμε επισκέψεις σε ειδικούς. Η μάμά μου πάει κάθε χρόνο τους μαθητές στον Θ.Ασκητή! (στο πλαίσιο προγράμματος Αγωγής Υγείας) Καλά ο άνθρωπος είναι κορυφή. Έχω πάει σε σεμινάριο και έμαθα πάρα πολλά. Αλλά ούτε αυτό δεν κάνουμε. Ειδικά οι της 2βάθμιας.