• Οκτώβριος 20, 2018, 16:00:57
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Για οποιαδήποτε ανακοίνωση, πληροφορία ή άλλου είδους επικοινωνία σχετική με το ptde.gr-που δεν καλύπτεται ήδη από το site-μπορείτε να μας στείλετε e-mail στο ptde.gr@gmail.com

Αποστολέας Θέμα: Σεξουαλική διαπαιδαγώγηση  (Αναγνώστηκε 25211 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος asimeniasfika

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Σεξουαλική διαπαιδαγώγηση
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 05, 2012, 13:05:25 »
Εμάς πάντως στο Λύκειο είχε έρθει ένας κύριος και μίλησε σε όλο το σχολείο αναλυτικότατα και με κάθε σοβαρότητα για το σεξ και τις προφυλάξεις. Βέβαια τότε εμείς τα γνωρίζαμε όλα αυτά. Τέτοιες ενημερώσεις επιβάλλεται να γίνονται από τότε που τα παιδιά είναι 13 χρονών και πάνω κατά τη γνώμη μου.
Εάν θέλετε να συνεργαστείτε ως συντονιστές στο φόρουμ, στείλτε μου προσωπικό μήνυμα ή επικοινωνήστε με το ptde.gr@gmail.com

Αποσυνδεδεμένος Bagatelle

• Τεταρτάκι!
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 06, 2012, 09:43:59 »
ναι.. από τη στιγμή που αρχίζουν τα παιδιά να έχουν επαφές από νωρίς στο γυμνάσιο, επείγει να το δούμε προληπτικά.

προφανώς και πρέπει να είναι σοβαρός και υπεύθυνος ο άνθρωπος που θα μιλήσει
και προφανώς είναι χαζό να βγαίνουν τα αγόρια έξω.
τίποτα δεν εξυπηρετεί. ίσα ίσα είναι μια πράξη που αναπαράγει μια χαζοντροπή μόνο και μόνο επειδή δεν ξέρουν οι δάσκαλοι να το χειριστούν.

Αποσυνδεδεμένος fenia

• Πεμπτάκι!
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 06, 2012, 14:27:24 »
και προφανώς είναι χαζό να βγαίνουν τα αγόρια έξω.
τίποτα δεν εξυπηρετεί. ίσα ίσα είναι μια πράξη που αναπαράγει μια χαζοντροπή μόνο και μόνο επειδή δεν ξέρουν οι δάσκαλοι να το χειριστούν.

Ισχύει ότι είναι θέμα χειρισμού των εκπαιδευτικών,αλλά παίζει ρόλο και το τι εικόνα έχει διαμορφώσει το παιδί από το σπίτι του.Ας πούμε εμένα όταν μου πρωτοήρθε περίοδος δεν ήθελα να ξέρουν ούτε οι γονείς μου ότι έχω και πήγαινα στο κολυμβητήριο πάντα αδιάθετη,χωρίς να ξέρει κανένας τίποτα,απλώς γιατί ντρεπόμουν.Οπότε σκέψου πως ήταν όταν μας μάζευαν να μας μιλήσουν γι'αυτά,αν έβαζαν μεσα και τα αγόρια.

Για να γίνει κάτι τέτοιο πιστεύω πρέπει πρώτα να έχουν προετοιμάσει τα παιδιά από την τάξη,όχι να πάνε να τα βάλουν σε μια αίθουσα που ξαφνικά θα ακούσουν για τέτοιου είδους θέματα.Αλλιώς είναι λογικό να αισθανθούν άσχημα κάποια παιδιά και δεν υπάρχει λόγος.
'Τί είναι,όμως,ο εαυτός;
Είναι η επιτομή όλων όσα θυμόμαστε.
Γι' αυτό και το τρομακτικό στον θάνατο
δεν είναι η απώλεια του μέλλοντος,
αλλά η απώλεια του παρελθόντος.'

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 06, 2012, 20:58:25 »
Σωστό κι αυτό που λέει η Φένια. Η σεξουαλική διαπαιδαγώγηση ξεκινάει από την οικογένεια. Στο σημείο αυτό παίρνω αφορμή να πω πόσο έκπληκτη έμεινα όταν έμαθα σε σχολείο που πήγαινα για πρακτική ότι ένας πατέρας ετοίμαζε πάρτυ στη 12χρονη κόρη του που της είχε έρθει πρώτη φορά περίοδος διότι "έγινε γυναίκα". Πιστεύω ότι είναι ένα άλλο άκρο σε ένα θέμα που σε πολλές περιπτώσεις θεωρείται ταμπού. Σίγουρα δεν είναι κάτι για το οποίο το παιδί πρέπει να ντρέπεται, αλλά ούτε να το διατυμπανίζει με υπερηφάνεια. Θυμίζει τελετές ενηλικίωσης σε αφρικανικές κοινωνίες αυτό το πράγμα και ταυτόχρονα εμποδίζει το παιδί να βιώσει ομαλά την εφηβεία του.
Εάν θέλετε να συνεργαστείτε ως συντονιστές στο φόρουμ, στείλτε μου προσωπικό μήνυμα ή επικοινωνήστε με το ptde.gr@gmail.com

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 06, 2012, 23:04:13 »
 : laugh) εμένα η μαμά είχε φτιάξει λουκουμάδες! (έτσι λέει κάνουν...). Αυτό που έκανε ο γονιός μου φαίνεται αντίστοιχο με την κλασσική αμερικανιά του πάρτυ στα 16 χρόνια  : %^

Αποσυνδεδεμένος indianchief

• Τριτάκι!
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 07, 2012, 00:31:41 »

δεν νομίζω πως είναι "το άλλο άκρο" ένα πάρτυ, απλά σίγουρα είναι ασυνήθιστο για τα συντηρητικά ελληνικά δεδομένα και περισσότερο θυμίζει αυτό που ανέφερε και η λυδία.

επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί στέκεται εμπόδιο στην ομαλή ανάπτυξη της έφηβης να μιλάει ανοιχτά για την περίοδό της, ακόμη και να το γιορτάζει κι ας ακούγεται τραβηγμένο.

είναι προφανές πως εξ ολοκλήρου η οικογένεια ευθύνεται για την υγιή σεξουαλική έκφραση του παιδιού, δεν τίθεται αμφισβήτιση. το σχολείο έχει περισσότερο ενημερωτικό ρόλο, συμβουλευτικό και υποστηρικτικό.

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
« Απάντηση #42 στις: Απρίλιος 07, 2012, 16:43:15 »
Το θεωρώ εμπόδιο διότι βάζουν το παιδί (γιατί περί παιδιού μιλάμε σ' αυτή την ηλικία) σ' ένα ρόλο που μπορεί να μην τον θέλει από τόσο μικρό, αυτόν της γυναίκας. Εκτός του ότι ψυχολογικά θα αργήσει πολύ ακόμα να γίνει γυναίκα, και αναπτυξιακά η έναρξη της περιόδου δε σημαίνει την ενηλικίωση. Κι αν σ' ένα κορίτσι έρθει περίοδος από τα 7; Κι αυτές οι περιπτώσεις έχουν ακουστεί. Θα πρέπει ντε και καλά να γίνει γυναίκα από αυτή την τρυφερή ηλικία; Η εφηβεία είναι μία φάση που το παιδί σε μεγάλο μέρος θα περάσει μόνο του. Είμαι υπέρ της ενημέρωσης από τους γονείς για όλα τα θέματα που ενδιαφέρουν το παιδί, για να ξέρει πρώτα από όλα το σώμα του, αλλά το πάρτυ σε τέτοιες περιπτώσεις είναι ένας ψυχικός καταναγκασμός που μπορεί να έχει αρνητικές επιπτώσεις.

Αποσυνδεδεμένος bananakounia

• Δευτεράκι!
« Απάντηση #43 στις: Απρίλιος 07, 2012, 18:46:31 »
Πωπωπω,σιγα καλε!τι βαρυγδουπες εκφρασεις ειναι αυτες! Ηρεμηστε λιγο μωρε.
Νομιζω πως το μεγαλοποιουμε το θεμα.
Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να υπαρχουν ταμπου οσον αφορα αυτα τα θεματα αλλα ουτε και υπεραπελευθερωση.
Αυτο που χρειαζεται ειναι μια ενημερωση απο το σχολειο ειτε απο ειδικο ειτε μη ειδικο αρκει να μην εκφερει τυχον προσωπικες αντιληψεις για αυτα που λεει.
Μια κουλ ενημερωση να ξερουν τα παιδια τα παντα για αυτα τα θεματα ωστε να ειναι σε θεση να κανουν τις σωστες επιλογες(που πολλες φορες δεν θα τις κανουν γιατι ετσι ειναι οι ανθρωποι)
Στανταρ παιζει πολυ μεγαλο ρολο και η παιδεια των παιδιων απο την οικογενεια και η επιδραση της παρεας συνομιληκων ομως.
Βασικα και αυτο με το παρτι,ενταξει και αυτο υπερβολικο ειναι.
Περιοδος της ηρθε της κοπελιτς δεν κερδισε και το λοττο!ελεος!
Και σιγα μην καταναγκαστει να μπει στον ρολο της γυναικας.
Δεν θα καθορισει ενα παρτι ολη την προσωπικοτητα του παιδιου,μην κινδυνολογουμε χωρις λογο.
Γενικα καλο ειναι να αποφευγονται οι ακραιες αντιληψεις σ'ολα τα θεματα.
Αυτο πρεπει να προωθει το σχολειο με ενημερωτικο και υποστηρικτικο τροπο.

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
« Απάντηση #44 στις: Δεκέμβριος 07, 2012, 22:40:15 »
Χτες στους "Πρωταγωνιστές" το επεισόδιο ήταν αφιερωμένο στις εφηβικές εγκυμοσύνες. Αναφέρθηκε μεταξύ άλλων πως η Ελλάδα είναι πρώτη στις εφηβικές εκτρώσεις, αλλά έγινε και ευρέως γνωστό το γεγονός του "αφορισμού" των σχολικών βιβλίων που είχαν δημιουργηθεί για τη σεξουαλική διαπαιδαγώγηση. Μίλησε γι' αυτό ένας από τους ανθρώπους που συνέβαλαν στη δημιουργία τους. Μίλησαν ακόμη ο Θάνος Ασκητής, ένας ιερέας, ένας γιατρός και μία κοπέλα που είχε κάνει έκτρωση στα 16. Αν έχετε το χρόνο, να το δείτε σίγουρα.

http://www.megatv.com/protagonistes/default.asp?catid=25583#toppage