• Σεπτέμβριος 02, 2014, 09:36:55
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Πρόγραμμα εξεταστικής Σεπτεμβρίου
Πληροφορίες εδώ

Αποστολέας Θέμα: Λογοτεχνία για παιδιά και νέους (κα Κατσίκη-Γκίβαλου)  (Αναγνώστηκε 7264 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marizzoula20

• Νηπιαγωγείο!
  • **
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Λογοτεχνία για παιδιά και νέους (κα Κατσίκη-Γκίβαλο
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 12, 2012, 18:08:58 »
παρακαλω! ειναι παρα πολλες οι σελιδες.. σε σχεση και με της Πατσιου ειναι διπλασιες! καλο διαβασμα σε ολους μας! : asxoliasto

Αποσυνδεδεμένος lou

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 12, 2012, 20:12:08 »

επισης άλλα σος που ειπε στο τελευταιο μαθημα ειναι τα βασικα χαρακτηριστικα του 19ου αιωνα και του 20ου και οι διαφορες μεταξυ τους, το χιουμορ και οι κυριοτεροι εκπροσωποι τους, εφηβικη λογοτεχνια, νεωτερικη ποιηση και παραδοσιακη, σχειση λογοτεχνιας με παιχνίδι, σχεση παιδιου με αναγνωση βιβλιου, τα χαρακτηριστικα του συγχρονου παιδικου βιβλιου, συγχρονη θεματολογια και κυριοτεροι εκπροσωποι ανα θεμα και οταν στο κειμενο μας ζητησει να βρουμε τις αφηγηματικες τεχνικες να πουμε και τι προσφερουν στο κειμενο...αυτα! ουσιαστικα λιγο απο ολα παιδιαα... (για την γκιβαλου ισχυουν τα συγκεκριμενα)
  μηπως μπορει κανεις σας παρακαλω να μ πει που ειναι η νεωτερικη-παραδοσιακη ποιηση, τα χαρακτηριστικα του συχρονου παιδαγωγικου βιβλιου και η συχρονη θεματολογια  με τους κυριοτερους εκπροσωπους ανα θεμα??τα ψαχνω και δεν τα βρισκω..

Αποσυνδεδεμένος demi

• Νηπιαγωγείο!
  • **
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 12, 2012, 20:44:23 »
εχω και εγω τις ιδιες αποριες !!επισης ποια συγκεκριμενα κειμενα εχει κανει η γκιβαλου?κ οταν ζηταει τεχνικες αφηγησης θελει οπτικη γωνια ,διαλογο περιγραφη κ τετοια?

Αποσυνδεδεμένος marizzoula20

• Νηπιαγωγείο!
  • **
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 13, 2012, 20:21:54 »
σχετικα με την νεωτερικη ποιηση εχω βρει τις εξης σελιδες: απο το πρασινο βιβλιο σελ. 90-91 και δεν ξερω μπορει να ειναι και οι επομενες γιατι απο οσο εχω καταλαβει απο το διαβασμα μου νεοτερικη-υπερεεαλιστικη ποιηση ειναι σχεδον το ιδιο... γιατι στην σελιδα.91 εκει που μας μιλαει για το ποια νεωτερικα ποιηματα υπαρχουν στο βιβλιο της γλωσσας β=δ δημοτικου απο κατω αναφερει "κυριαρχουν λοιπον ποιηματα υπερρεαλιστικα ή νεοτερικά με εμφανείς τις υπερρεαλιστικες επιδρασεις.. κι στη συνεχεια των σελιδων αναφερει ποτε τον ορο υπερρεαλιστικο και ποτε τον ορο νεοτερικο.. αν το εχει καταλαβει καποιος καλυτερα ας το γραψει για να μας βοηθησει! επισης για το νεωτερικο ποιημα και τα χαρακτηριστικα του αναφερονται και οι σελιδες 256-257 απο τον φακελο! μεσα στις σελιδες συνολικα αναφερονται εμμεσως και χαρακτηριστικα του παραδοσιακου ποιηματος..

θα ηθελα να ρωτησω αν μπορει καποιος να μου εξηγησει το εξης...συμφωνα με το οσα λεει ο φακελοσ και το βιβλιο αν μας ζητησει να αναφερουμε τις αφηγηματικες τεχνικες του κειμενου πρεπει να αναφερθουμε στην οπτικη γωνια και στον χρονο της αφηγησης, ενώ αν μας ζητησει τους αφηγηματικους τροπους πρεπει να αναφερθουμε σε εκθεση, διαλογο, περιγραφη, σχολια, ελευθερο πλαγιο υφος και εσωτερικο μονολογο. Εχω καταλαβει σωστα??? please ας βοηθησει καποιος γιατι η υλη ειναι ανεξαντλητη και ενα σχετικο μπερδεμα υπαρχει! : %^

Αποσυνδεδεμένος Tsioy

• Συντονιστής
  • Πεμπτάκι!
  • Φύλο: Άντρας
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 14, 2012, 14:11:52 »
προς το παρών έχω διαβάσει το πράσινο βιβλίο και ναι,η νεωτερική ποίηση ουσιαστικά ταυτίζεται με την υπερρεαλιστική,αφού ο υπερρεαλισμός αποτελεί βασικό χαρακτηριστικό της.

89-114 δίνουν μια γενικότερη ιδέα και συγκεκριμένα σελ.90-91 και σελ.101 (κάτω)-102 (πάνω) τα ειδικά χαρακτηριστικά της υπερρεαλιστικής ποίησης.

τα χαρακτηριστικα του συχρονου παιδαγωγικου βιβλιου και η συχρονη θεματολογια  με τους κυριοτερους εκπροσωπους ανα θεμα??τα ψαχνω και δεν τα βρισκω..

για αυτό χωρίς να έχω διαβάσει το φάκελο,από το πράσινο θα έλεγα την εποχή μετά το 74 ουσιαστικά με ζωρζ σαρή,πάλλη και άλκη ζέη.δηλαδή όταν η θεματολογία ξεπερνά το εθνικό-χριστιανικό-πατριωτικό φρόνημα,τον ηθικοδιδακτισμό και γίνεται πιο κοινωνικό.
αλλά δεν είμαι σίγουρος μέχρι να διαβάσω και το φάκελο :Ρ

εχω και εγω τις ιδιες αποριες !!επισης ποια συγκεκριμενα κειμενα εχει κανει η γκιβαλου?κ οταν ζηταει τεχνικες αφηγησης θελει οπτικη γωνια ,διαλογο περιγραφη κ τετοια?

ναι εγώ θα ήθελα να μάθω ποια έχει κάνει συγκεκριμένα γιατί αν τα θέλει όλα από 305-452 μάλλον υπάρχει πρόβλημα.
για τεχνικές αφήγησης δεν είμαι ακόμα έτοιμος να απαντήσω.θα επιστρέψω.

Αποσυνδεδεμένος lou

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 14, 2012, 15:02:26 »
οκ ευχαριστω!και τα χαρακτηριστικα του συγχρονου παιδικου βιβλιου που ειναι?? για αφηγηματικες τεχνικες εγω απο τ σχολειο ξερω οτι ειναι η αφηγηση(ειδος δλδ),ο αφηγητης, η εστιαση ,η οπτικη γωνια ,ο χρονος της αφηγησης και ο ρυθμος αφηγησης(επιταχυνσεις,παραλειψεις,επιβραδυνσεις κτλ)νομιζω ενω αφηγηματικοι τροποι ειναι διαλογος, περιγραφη,σχολια κ μονολογος κτλ

Αποσυνδεδεμένος Tsioy

• Συντονιστής
  • Πεμπτάκι!
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 14, 2012, 15:15:05 »
σελ.57-60 στο πράσινο θα έλεγα συν τα τελευταία τρια κεφάλαια όπου μιλούν συγκεκριμένα για ζέη,σαρή και πάλλη.

αλλά ξαναλέω ότι δεν έχω διαβάσει καθόλου το φάκελο.όταν το κάνω μπορεί να αναθεωρήσω.για παράδειγμα κάπου πήρε το μάτι μου ότι και στο φάκελο έχει συγκεκριμένες αναφορές για άλκη ζέη.

Αποσυνδεδεμένος Tsioy

• Συντονιστής
  • Πεμπτάκι!
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 15, 2012, 22:14:16 »

τα χαρακτηριστικα του συχρονου παιδαγωγικου βιβλιου και η συχρονη θεματολογια  με τους κυριοτερους εκπροσωπους ανα θεμα??τα ψαχνω και δεν τα βρισκω..

για αυτό χωρίς να έχω διαβάσει το φάκελο,από το πράσινο θα έλεγα την εποχή μετά το 74 ουσιαστικά με ζωρζ σαρή,πάλλη και άλκη ζέη.δηλαδή όταν η θεματολογία ξεπερνά το εθνικό-χριστιανικό-πατριωτικό φρόνημα,τον ηθικοδιδακτισμό και γίνεται πιο κοινωνικό.
αλλά δεν είμαι σίγουρος μέχρι να διαβάσω και το φάκελο :Ρ

θα πρόσθετα επίσης από το φάκελο σελ.204 και μερικές έπειτα

εκπρόσωποι κύριοι είναι η άλκη ζέη,ζωρζ σαρή,μάρω λοίζου και δεν έχω σκεφτεί άλλους ακόμα σίγουρους
ο πάλλης απορρίπτεται τελικά γιατί δεν είναι καθόλου σύγχρονος :Ρ

όσο για τα κείμενα δε παίζει να τα δω όλα αυτά.μάλλον κάποιο πεζό της ζέη,σαρή,λοίζου ή κάποιο ποίημα του τριβιζά(λόγω χιούμορ)ή το υπερωκεάνειο θα πέσει.θα το αναλύσω μόνος μου ότι πέσει,άλλωστε σίγουρα τεχνικές αφήγησης θα θέλει όπως είναι λογικό.
βέβαια στιςε σημειώσεις του φόρουμ αναλύει κάποια κείμενα αλλά δε τα έχω δει ακόμα αυτά.

Αποσυνδεδεμένος jeanne

• Πρωτάκι!
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 18, 2012, 18:47:06 »
Τελικα εβαλε απο τα σος στην  εξεταστικη?? Και τα κειμενα που θελει να δουμε ειναι ευκολα? Ειναι μεγαλη η υλη..